Спининг макара за новия сезон

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Спининг макара за новия сезон

Мнение от Павлин Калайджиев »

Честит празник колеги!

С оправянето на времето, все повече започнах да се замислям за покупката спининг макара, за новия сезон. Миналата година искарах добър сезон с Tica cambria 2000, но сега ми се ще нещо различно.

Предвид факта, че съм се захванал с ремонти, на новозакупено жилище, определено не ми се дават много пари и затова съм определил скромния бюджет от 150лв. (да, знам че не е много, но приоритите са други в момента :D)

Целта е да си намеря макара, размер 1000, с две шпули. На едната ще се навие плетено влакно, за риболов на малко по-едър хищник (за моите стандарти това са щуки и разпери до 1.5-2кг), а на другата монофил за риболов на кефал. По-голямата тежест на макарата не е проблем за мен, стига да е с прецизен аванс и сравнително прилично редене на влакното. Като казах редене на влакното, няма да се ползват кой знае колко тънки влакна - плетеното ще е 0.8 по японската номерация, а монофила ще е 0.14мм max.

Макарата ще се монтира, за момента на:

Daiwa Sweepfire 2.70м 10-30g
Sert Trutta Special 1.80м 1-6g

а за в бъдаще на някой Gad на 2.10м

Към момента съм се насочил към две познати, но доколкото разбирам надежни испълнения на Ryobi, съответно Zauber и Excia.

http://megafishing.bg/product/1288/maka ... azhka.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://megafishing.bg/product/1285/maka ... hpula.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Въпросите ми са в две направления:

1. Има ли други подходящи макари, в този ценови диапазон, които да съм пропуснал?

2. Какви са разликите, между двете посочените от мен. Освен пренебрежимо малката разлика в теглото и предавателното число, има ли нещо различно като механика? И този драг от 6кг, който е посочен на Excia - първо реален ли е и второ толкова голямо предимство ли е? :roll:

Надявам се, да се включат много колеги и да се получи интересна тема, тъй като, пред този труден избор се изправя всеки млад спинингист с ограничен бюджет.

П.С. Към Sestrata, Мунчо и Павел Иванов - вися ви вече със няколко бутилки алкохол, по повод на различни съвети, които съм получавал от вас. Надявам се, че това няма да ви спре да се включите в дискусията! Обещавам, да се издължа до капка на някой от състезанията тази година...само да сме здрави.

Поздрави и наслука!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Мунчо »

На мен не ми дължиш нищо - просто сме си коментирали разни рибарски нещица. :D Иначе, да го кажем направо, за такива диаметрално различни въдици няма да минеш с една макара. Рьобитата са доказани - хубави и здрави, но тежички - биха паснали на по-дългата и тежка пръчка. Все пак теоретичната механика е безкомпромисна. :lol:
За късата мога да дам мнение за "Тика Динаспин":

http://shop.fishing-mania.com/viewreels_3.php?id=7935" onclick="window.open(this.href);return false;

Приятна макаричка, лека, мотае добре, полага прекрасно влакното. Хубаво е изработена и спокойно работи с блесни до 1 номер и воблерчета от сорта на "Хорнет" 3.5 см, миноучета по 5 см и подобни. Няколко колеги от Габрово започват вече втори-трети сезон с нея без особени забележки. Единия живее до реката и почти всеки ден хвърля по някой час. За сертчето смятам, че ще е удачен вариант. Точно в такава комбинация я ползва друг колега.


п.с. Гадовет се оказаха много сполучливи въдици от всякаква гледна точка.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Владимир
Мнения: 10388
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Владимир »

Купи си читава пръчка,макари си имаш...Според мен ,вложи парички в пръчка,тогава ще усетиш истинското удоволствие от контакта с примамката и рибите.Макари в диапазона до 150лв са си компромис,поне на нашия пазар.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
vlad86
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 9:49
Риболов: Спининг
Местоположение: Реката
дал Браво: 146 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от vlad86 »

Имаш лично :)
Уважавай противника
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от sleepwalker »

Серта, дето го имаш, понася макара до 230 грама макс. Казвам ти го, щото имам подобен. Един път се наложи да му сложа моята Ексия и риболова стана меко казано некомфортен, да не кажа, че трудно се ловеше с тоя комплект. Не знам как изобщо допускаш възможността да закачиш подобен топуз на тая клечка за зъби :lol:

И аз сега търся подобно макаре, казах ти какво съм набелязал като се видяхме оня ден, та ако те изпреваря, поне ще имаш инфо от първа ръка за въпросната макара.

Ще следя темата, белким някой даде и друго предложение, преди да съм си дал парите общо взето на сляпо.
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Павлин Калайджиев »

Мунчо написа: Иначе, да го кажем направо, за такива диаметрално различни въдици няма да минеш с една макара.
Знам, но като го чуеш от друг човек се понася малко по-лесно :D

Та за момента по-скоро търся макара за голямата гьостерица.

Тиката съм я гледал и съм я въртял в магазин, но ми се струва, че при натоварване с воблери до 12 грама и евентуално някоя въртележка 2-3 номер няма да е удачен вариант. Така ли е?

Получих предложение и за следната макара:

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2335" onclick="window.open(this.href);return false;

Ще ми е интересно да чуя мнението Ви и за нея.

Ники, кажи кога ще правиш покупката, за да се възползвам от възможността за проби.

Поздрави и наслука!
Последно промяна от Павлин Калайджиев на Вто Мар 04, 2014 15:54, променено общо 1 път.
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от sleepwalker »

Емииии надявам се скоро, но трябва да се завърти някой лев :roll:

Пък като става дума за щукарска макара, за тия пари май по-добро от Ексия или Заубер няма да намериш, говорим като здравина най-вече. Миналата зима стигнах до тоя извод като търсех такава макара и сега година по-късно съм доволен, че взех Ексията. Още повече, че сега цените им са паднали с 20-30 лева. Взимай Ексия или Заубер в размер 2000 и си готов, няма какво да му мислиш. Няма смисъл от по-малкия размер, телата им са еднакви и съответно разликата в теглото е никаква.

П.С. Горния ти линк не е пълен и не се вижда
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Павлин Калайджиев »

Аз се бях насочил към 1000 за да не слагам подложка.
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Мунчо »

Павлин Калайджиев написа:...
Тиката съм я гледал и съм я въртял в магазин, но ми се струва, че при натоварване с воблери до 12 грама и евентуално някоя въртележка 2-3 номер няма да е удачен вариант. Така ли е?
...
E, e, e... То с тези 12 грама и въртележки 2-3 номер работата отиде съвсем в самодивско... Аз затова пея, че няма как да минеш с една макара за двете диаметрално различни геги...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1095
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Павлин Калайджиев »

Тъй да тъй...Затова първо ще оборудвам щукарката.
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Мунчо »

Начи вземай си заубера или ексията, едното има повече дупки :lol: - и толкоз. Щом ти се отворят чакрите ще оборудваш с едно по-пуристко макаре другото прътче и толкова... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от za4o75 »

http://www.ebay.co.uk/itm/SHAKESPEARE-S ... 1c3696a5c1" onclick="window.open(this.href);return false;

Доста повъртях една такава,работи и безпроблемно с тънки плетеняци!Доколкото си спомням има аналози на нея при Мичел и Пфлюгер!
ribarcheto72
Мнения: 54
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 12:28
Местоположение: София

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от ribarcheto72 »

Ето пък тази макаричка,мисля че ще ти дойде екстра на сертчето.
http://shop.fishbg.org/ikon-racer-p-1512.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от Leo »

Павлине,

побеля ми брадата от тия Заубери :evil: Оня ден открих,че и гърдите ми са почнали да побеляват.И все от тоя Заубер и неговите стотици разновидности и превъплъщения.Някой някъде е подел тая песен за великата макара за малко кинти и сега който и да попита за макара все до Заубера се стига :shock: Няма значение каква му е въдицата.Слага един Зубер и работата заспива.И оная фабрика в Китай бълва ли бълва милиони макари с най различни имена и гаражно качество.
Направо е жестоко да осакатиш каквато и да било пъстървова или кленска въдичка със Заубер в който и да било размер.
Така и не разбрах с какво това
Изображение

или това
Изображение

са по надолу от великия Заубер :roll:
Струват същите кинти,изработени са по-прецизно,имат много по-лек и плавен ход и т.и т.н.
Е,тялото им не е метално,но това пък е предимство в случая.Метала трябва да се употребява,там,където наистина има нужда от него.
Отделно,че зад Ексейджа и Екселера стоят имената на гиганти в макаростроенето.
И като стана дума за тия прословути имена и твърденията,че плащаш само едното име.
Като си купих Шиманото с трепет отворих кутията,очаквах от вътре да излезе само бележка с името Шимано и нищо друго.Обаче излезе и макара :roll:
И как тая макара ще се разбрица,след като с нея дърпам примамки,колкото клитора на бившата ми жена :roll:
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Спининг макара за новия сезон

Мнение от artaks »

Leo написа:Павлине,

побеля ми брадата от тия Заубери :evil: Оня ден открих,че и гърдите ми са почнали да побеляват.И все от тоя Заубер и неговите стотици разновидности и превъплъщения.Някой някъде е подел тая песен за великата макара за малко кинти и сега който и да попита за макара все до Заубера се стига :shock: Няма значение каква му е въдицата.Слага един Зубер и работата заспива.И оная фабрика в Китай бълва ли бълва милиони макари с най различни имена и гаражно качество.
Направо е жестоко да осакатиш каквато и да било пъстървова или кленска въдичка със Заубер в който и да било размер.
Така и не разбрах с какво това
Изображение

или това
Изображение

са по надолу от великия Заубер :roll:
Струват същите кинти,изработени са по-прецизно,имат много по-лек и плавен ход и т.и т.н.
Е,тялото им не е метално,но това пък е предимство в случая.Метала трябва да се употребява,там,където наистина има нужда от него.
Отделно,че зад Ексейджа и Екселера стоят имената на гиганти в макаростроенето.
И като стана дума за тия прословути имена и твърденията,че плащаш само едното име.
Като си купих Шиманото с трепет отворих кутията,очаквах от вътре да излезе само бележка с името Шимано и нищо друго.Обаче излезе и макара :roll:
И как тая макара ще се разбрица,след като с нея дърпам примамки,колкото клитора на бившата ми жена :roll:
Браво Leo....По-точно попадение по отношение,на Заубер,и неговите разновидности....Няма...
Ако ще е Риоби е само едно....Аплаус...Първо:Бърза осцилация/няма бради/...Второ..Това е истинска Дайва...Не като заубера дето е ни рак ни риба...
Трето....Ще го направя да върти поне колкото Сертейт...
Четвърто....Доста по-евтин от Заубер....
Пето....Има само три колела в механизма...Заубер е с пет/две излишни/
Шесто...Аплаус е с локомотива,а не като Заубер с безконечник /недодялан/...Всъщност това се отнася за всички дайви с подобни редачки...
Седмо....Питай маришките сомаджии /най-добрите/които подлагат макарите,на сериозно изпитание,а не като/влачещите от лодки/кое е риобито...???..Течо,Лорда,Коко...и много други приятели...
Поздрави...
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”