за толстолоб

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

за толстолоб

Мнение от milo69 »

пичове малко ме е срам защото не помня някога да съм си купувал сладководна риба от магазин ама напоследък почнах да заглеждам толстолоба по хладилните витрини. така или иначе едва ли някога ще хвана толстолоб с въдица, а ми се ще да го опитам на вкус.казвали са ми че бил много мазен.ако има някой който е хапвал толстолоб да вземе да ме светне - по-едър ли да купя, има ли много кости, как се готви...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Купи си няколко шайби от по-едрите и мятай на скарата. :D Стооой! Първо бегай за вино. :D Има и друг вариант - рецептата на "шаран по Ломски" /дето във Видин му викат поВидински, в Свищов по свищовски и т.н. Абе по дунавски/ Взимаш риба около 2 кг. Цепиш я откъм гърба, махаш главата. Пляскаш я в намазана с олио тавичка и запичаш във фурната. Като се опече, заливаш със смес от разбъркани 2 кофички кисело мляко и 6-8 яйца, със счукан чесън на вкус. Обратно във фурничката, докато ти заприлича на кората на мусака. Е, наздраве :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Milo69, един съвет от мен: колкото по-едър толстолоб - толкова по-вкусен. Поне 6-7 кила като за начало. :wink:

А, и още едно нещо: единствения сигурен начин да не ти мирише на тиня е да го купиш от Дунав.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

kalinux написа: А, и още едно нещо: единствения сигурен начин да не ти мирише на тиня е да го купиш от Дунав.
Това е много сериозен проблем, добре че Калин го повдигна, защото месото е леко мазничко и невероятно крехко. Особено на рибка около 5-6 килца. Страхотна чорба става от главата - знам поне 5 рецепти- ма сега ми се спи и не ми се пише.
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

в тукашните магазини толстолоба едва ли е дунавски....
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Абе пекъл съм шайби и не са ми мирисали, ама то си е до късмет.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Аз я оставям една нощ в кисело мляко. След това, както е с млякото по нея я овалвам в брашно и я пържа.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз редовно си купувам толстолоби по 4-5 кг и не са ми мирисали на тиня. А и толстолоба не е баш дънна риба
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: за толстолоб

Мнение от hobby »

milo69 написа:пичове малко ме е срам защото не помня някога да съм си купувал сладководна риба от магазин ама напоследък почнах да заглеждам толстолоба по хладилните витрини. така или иначе едва ли някога ще хвана толстолоб с въдица, а ми се ще да го опитам на вкус.казвали са ми че бил много мазен.ако има някой който е хапвал толстолоб да вземе да ме светне - по-едър ли да купя, има ли много кости, как се готви...
Когато взимам котлети гледам да са по-големи. Разбира се, главното е рибата да е прясна.
Най-любимата и безотказна рецепта за толстолоб е на скара. Мариноваш го за 15-тина минути с лимон и маааалко бяло винце може и лъжица зехтин. Слагаш го разбира се върху добре загрятата скара.
Става невероятно!
Видрата
Мнения: 417
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 7:54
Местоположение: гр.Клисура обл.Пловдивска

Мнение от Видрата »

По възможност нека да е по-големичък. Примерно 7:8килца. Режеш му главата, срязваш надлъжно по гърба но толкова колкото да захванеш кожата, (1см. дълбочина) одираш го така че там към коремната мазнината да си остане по кожата и си нарязваш така оголената рибица на шайби.

От тук нататък вече както си го пожелаеш. А, щях да забравя че от главата и още неща които можеш да заделиш се прави рибената чорба.

И да изстудиш хубаво бялото винце(може и със студена бира)

ХА ДОБЪР АПЕТИТ И НАЗДРАВЕ :lol:
ПУСТИТЕ КЛИСУРЦИ СТАНАЛИ МОСКОВЦИ
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”