Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DSI

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DSI

Мнение от KLAMER »

От известно време разполагам с каяк сит-он-топ, който миналата година така и не успях да включа в риболовните търсения, но тази година смятам да променя това.
За целта, търся сонар. След много четене и следене на теми, установих, че евтин не е добра идея. Ще дам малк опари , но все ще има за какво да съжалявам - я за детайлност, я за някоя опция. Но и бюджета не е много голям....макс - 400-500 лв.
Та в този ред на мсили се спрях на следните сонари, посочени в заглавието. единият ме грабна с опцията GPS, и възможността да записвам точки...което е важно в морето за попчета. :) и в язовирите за мястото което захранвам . Но екрана му е малък. Затова се загледах и за MARK 5xDSI. Заради екрана.
Ходя предимно на язовири за шаран, надявам се - сом. Сонара ми трябва да отчитам дъното за да намеря перспективни места за захранване. Друга опция е за търсене на перспективно място за риболов на сулка и костур на спининг . За морето ще го позлвам за търсене на пасажите сафрид. Евентуално перспективно място за попчета.
Ще се радвам да споделите мненията за тези два сонара, както и еевентуално на други марки . Някъде срещнах мнение за сонар на GARMIN със SIDE IMAGE, което позвоялва да се хване преминаваща наоколо риба..но цената ?
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от SELVA »

Вземи си един Dragonfly 4 Pro, ще раздаваш безпплатно инфо на околните каяци през WIFI на сонара :lol:
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от КАЯ »

Този почти му се вмества в цената, но без картата. Не знам дали може да ползва и други карти освен собствените. Екрана като на всички в този ценови клас е около 4 инча. Ма WIFI предполага да може да си прехвърли данните на по-голям екран. Например телефон 6 инча или таблет поне 7 инча. Та ако става този номер ще е по-изгоден от конкуренцията.
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от JohnnyBravo »

Замисли се колко пъти си взимал таблет в каяка. Ако ще го гледаш така, по-добре си вземи един Deeper :)
Изображение


Иначе аз от тези, които си изброил бих пропуснал DSI поради ограниченията в дълбочината. Преди време имах Elite 5 DSI и бързо го замених за Elite 7 HDI. В момента съм с Elite 7 CHIRP и не мисля да го сменям.
Четворките имат един проблем с влизането на вода през отвора за картата. Сменил съм два или три преди да мина на петицата. Ако го монтираш на сухо място, този проблем не те касае. Моят беше на борда и когато вдигах висока скорост пръските от водата отиваха право в него.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от zee »

КАЯ написа:Този почти му се вмества в цената, но без картата. Не знам дали може да ползва и други карти освен собствените. Екрана като на всички в този ценови клас е около 4 инча. Ма WIFI предполага да може да си прехвърли данните на по-голям екран. Например телефон 6 инча или таблет поне 7 инча. Та ако става този номер ще е по-изгоден от конкуренцията.
Става на всякакъв по големина на екрана таблет,телефон или лаптоп. има меню на български. аз си взех- такъв имах некаква идея за него но не става и ще се разделям с него. иначе е добре -CHIRP ,доунскан е до 150 или 200 метра беше, екрана е слепен и не се испотява,GPS е с 70 фиксирани...и т.н - за цената си е мноооого добро.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от at.angelov »

Колега аз съм с Mark-5x DSI и за язовири покрива всички изброени от теб нужди (най вече бюджета) , не става единствено за кльонк поради формата на лъчът. За море както написа JohnnyBravo не става тъй като над 60м. дълбочина започва да губи картина. Успех в избора :tup:
Malibu Kayaks X-13
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от KLAMER »

Благодаря за отзивчивостта. Виждам, че когато се коментира морето, се набляга на дълбочината. Аз ползвам каяк, и определно не бих отишъл на толкова дълбоко, поради ...възможността за прибиране. :) Не е като да си с мотор и да се отпуснеш на връщане с коняче. Но, някъде срещнах информация за технологията CHIRP . Че при събиране на много сонари на едно място, обикновенните дават смущения. Тази технология преборва ли този недостатък ? А яснотата при разчитане на дъното еднаква ли е при двете технологии , сравнено със DOWN SCAN IMAGING ?
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от vesko1234 »

И аз като тебе първо си набелязах Марк 4 комбо. После реших като ще е гарга да е рошава -цветен Elite 4 combo, после загледах 5 инчовите, понеже на малкия екран няма много смисъл от GPS. Реших че и 5 инча ще са малко за сплитнат на 3 екран и се засилих към Елит 7 HDI combo. Само че бяха свършили, имаше само с Chirp. Хардуерно са идентични. Практическа разлика с и без Chirp нямало доколкото разбрах, освен за големи дълбочини, а в нашето море няма такива. После като се зачетох повече в ревютата не ми хареса че лорънса му бил бавен процесора и понякога забивал и сондата е 250 вата.
Накратко накрая си взех Garmin echo 551dv. С по-голяма сонда е, кото означава по-добра чувствителност, екрана му е с повече резолюция и по-ярък от лорънса и по ревютата имаше повече положителни мнения. И освен това дисплея му се сваля като падащ панел и е по-удобно. За GPS ще си ползвам телефона (водоустойчив) на стойка за кола закрепена до сонара.

P.s. Не съм голям практически специалист по сонари. По интернет каквото прочетох за сонарите това знам :)
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
sadechev1
Мнения: 74
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 10:29
Местоположение: бургас
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Сонар LOWRANCE Mark-4 CHIRP Combo vs LOWRANCE Mark-5x DS

Мнение от sadechev1 »

Значи,телефон да се ползва за GPS не става,защото батерията пада много бързо,освен ако нямаш опция да го държиш постоянно на зарядно в каяка или телефонът не с някаква много сериозна батерия :).Аз използвам lowrance mark 4 hdi,който горе-долу се вмества в бюджета ти,използвам го в море и в язовир.Като недостатък мога да отчета само малкия дисплей.
STEALTH 12
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”