Такъми за морски риболов в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от max »

По мое скромно мнение Халуката е индентична с Лог сърф, а не с Шор лайн шайнера от който м /у другото има и плуващ вариант (Ф джи)
За вибовете и поперите съм съгласен , но те са от примамките които се ползват "когато с другото не става " . Лъки крафта и Рапала макс рап ловят риби . Първият е с добра цена но за мен не е като япончетата :)
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Samuil »

Някъде тук по Форума прочетох, че е добре окраските да наподобяват съществуващите по тези ширини риби, а именно Сардина и още някакъв вид (не си спомням името).

По този въпрос какво мислите?

Цвят "Сардина" като гледам се предлага от почти всички производители на изкуственяци, но все пак?
“Live fast, die young and leave a beautiful corpse behind”. E.P.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от promarine »

Samuil написа:Някъде тук по Форума прочетох, че е добре окраските да наподобяват съществуващите по тези ширини риби, а именно Сардина и още някакъв вид (не си спомням името).

По този въпрос какво мислите?

Цвят "Сардина" като гледам се предлага от почти всички производители на изкуственяци, но все пак?
През ясното време на деня и бистра вода в повечето случаи е така. При замътена вода, рано сутрин, надвечер и при лоши метео условия обаче по мое мнение ярките окраски дават по-добър резултат.
....
www.plodex.eu
....
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от mikibg »

promarine написа:
mikibg написа:Rapala max rap , Lucky craft sea finger и Smith haluka също е желателно да присъстеат в набора от примамки
Какво правиш ако рибите са по-надълбоко, слабоактивни и не желаят да се вдигат до повърхността /какъвто беше случая през ходенето ми до Гърция в началото на март/ с всички тези повърхностни воблери?
90% от рибите, които хванахме тогава /а и при предходния риболов/ удариха на вайбове.

Ползваш силикони. Примерно силиконите на Fiiish позволяват водене във всички водни слоеве , както и различен тип проводка.

П.с Халуката е по -близка до шорелайнера а не до бассдея както каза promarine , но все пак се различава и понякога рибите я предпочитат пред дайвата.

Поздрав
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Ji »

Но първите воблери в колекцията е добре да са с естествени краски все пак, че когато не ловят, поне не плашат. :)
Друга тактика е да си ги набавяш един по един моделите, но по няколко разцветки. Горните списъци са все ловящи примамки, но си имат специфика на водене. Ако ги тренираш по модели ще научиш как да водиш добре всеки воблер и какви са му възможностите. А те при качествените примамки може да са разнообразни. Например да позволява водене в различни слоеве, да се движи различно при бърза, бавна проводка, туичове, спирания, тръгвания.
А колегите са пропуснали да споменат двата най-уловисти воблера - този, който прекарва най-много време във водата и онзи, в който вярваш ;)
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от promarine »

Ji написа:... двата най-уловисти воблера - този, който прекарва най-много време във водата и онзи, в който вярваш ;)
:tup:
Това е абсолютната истина.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Понеже темата е за такъми, вкл. и воблери ще си позволя да уточня някой неща свързани с коментираните модели Log Surf 124, Haluka 125 и SHORE LINE Shiner 120F (въпреки че посоченият от мен воблер беше SLS14LD). Първо теглото и реципрочно "баласта"":

DAIWA SLS 120F - плуващ, 12.8гр. , баласт от две цилиндрични утежнения
Smith HALUKA 125F и S - плуващ, 13,9гр. / 15.5гр. , баласт от 3бр. топчета
Bassday LOG SUrf 124F - плуващ, 16гр. баласт от една цилиндрична тежест

DAIWA
Изображение

SMITH
Изображение

BASSDAY
Изображение

Ето ви и някой цветове за визуално сравнение

DAIWA
Изображение

SMITH
Изображение

BASSDAY
Изображение

Ако сравняваме тези модели в размера по горе бих се съгласил че сходството м/у Дайва и Смит е може би по голямо. Ако обаче погледнем в общ план (цялата гама размери от модел) мисля че ще е обратното. Цветовите гами на Смит и Басдей са много близки и някой цветове са направо индентични.
Ако говорим за кастинг бих ги наредил
1.Дайва
2.Басдей
3.Смит

Заради утежнението , формата и параметрите на всеки от моделите мисля че всеки от тях се различава като кастинг, игра и работна дълбочина така че "приликите" са само в нашите очи :D
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Ji »

Аз да добавя, че потъващите воблери, които обикновено газят по-дълбоко, могат да се водят и близо до повърхността, в зависимост от положението на пръта. В същото време са по-тежки и съответно кастинга им е по-добър. А при вълнение плиткогазещите стават неизползваеми.
Така че, важно е да се познават работните възможности на всяка примамка, в зависимост от природните условия и нашата работа с нея, съобразено и с поведението на вида, който преследваме. Това важи за всеки от изброените качествени модели.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от promarine »

max написа:Понеже темата е за такъми, вкл. и воблери ще си позволя да уточня някой неща свързани с коментираните модели Log Surf 124, Haluka 125 и SHORE LINE Shiner 120F (въпреки че посоченият от мен воблер беше SLS14LD). Първо теглото и реципрочно "баласта"":

DAIWA SLS 120F - плуващ, 12.8гр. , баласт от две цилиндрични утежнения
Smith HALUKA 125F и S - плуващ, 13,9гр. / 15.5гр. , баласт от 3бр. топчета
Bassday LOG SUrf 124F - плуващ, 16гр. баласт от една цилиндрична тежест

DAIWA
Изображение

SMITH
Изображение
Мислех, че системата за утежнение на SMITH-а е идентична с тази на DAIWA-та но явно съм бил в заблуждение. Какъв кастинг постига СМИТа с тези три топчета баласт в сравнение с Дайвата?
....
www.plodex.eu
....
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Разликата в случая е доста субективна - зависи от въдицата и уменията на риболовеца, но при индентична среда според мен максимум 5-10м.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от promarine »

max написа:Разликата в случая е доста субективна - зависи от въдицата и уменията на риболовеца, но при индентична среда според мен максимум 5-10м.
Естествено, че сравнението трябва да става при идентични условия.
Но 5-10м при дистанция около 50-60м си е съществена разлика /над 10%/.
....
www.plodex.eu
....
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от mikibg »

Халуката въпреки , че е с топчета има превъзходен кастинг и може би не е повече разликата от 5 м. сравнено с дайвата . Играта и във водата все пак в зависимост как се води е много близка до тази на класическия шорелайн шайнер . Според мен е една идея по- плитко газещта. 145 е малко по тромава/ особено потъващия вариант / , но 125 е много ,много добър воблер. На него имам хванати разнообразни риби като се тръгне от кокалита през дракони , синегиди, маятико , луцоси ,лефери та до лавраците за които по-принцип е предназначен.

Поздрав
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от za4o75 »

max написа: Лъки крафта и Рапала макс рап ловят риби . Първият е с добра цена но за мен не е като япончетата :)
Като, че да ми звучи малко тенденциозно,отричаш воблери къде са емблематични в риболова по Гръцко!!!Едва ли има по -универсални воблери от тия двата,къде са еднакво добри за лаврак.лефер и баракуда!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Всички споменати до тук воблери са с превъзходен кастинг и игра. Моите наблюдения за Халуката са същите - гази малко по плитко. Дайвата е може би единственият модел говоря за LD) при който играта е същата (динамична) , а реакцията му моментална като при плуващият модел.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Злати, не съм ти видял мнението. Нищо не отричам, но и мисля че това че гърците ползват масово макс рап не прави автоматично този воблер равен на останалите които споменах. Ти пред кой от изброените воблери би предпочел тази рапала?
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”