Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Детските облегалки

Особеност на този каяк е, че могат да се използват поне два вида облегалки. Предполагам, че това произтича от конструирането му за родители и деца заедно.
Първата и последна седалка имат улей, в който се монтира специално направена за този модел облегалка. Ето го, ведно със специално предлаганата за този модел облегалка:
Изображение

За децата на втора и трета седалка се предвиждат каквито и да е, но подходящи седалки – с оглед на техния ръст и безопасност. Този пост е за детските седалки. За дъртофелските ще напиша, когато ги направя.
За себе си искам да кажа, че съм изключителен противник на консуматорското ни общество. Разглеждайки облегалките в магазина и каталога си помислих, че въобще не е сложно или трудно да се направят в домашни условия облегалки, които, наистина, да не са така лачени, както заводските, но конструктивно да са напълно съпоставими с тях. Затова се постарах да събера всички, на които съм способен боклуци и да направя облегалки – за дъртофелите и за децата, като за дълтофелите се съобразя със споменатите по-горе възможности. При изработката на детските облегалки целта беше да могат И да обгръщат по гърба, и по този начин, наред с ремъците, да се вдигне колкото може нивото на безопасност (от падане).
Споделих с моя приятел, който правИ стойките и той възприе с готовност идеята ми. Намери и ми даде някаква кора от камион. Ето я:
Изображение

Вероятно се досещате какво миене падна. После я разделих на 2.
Изображение

С гьония и кривки разчертах контурите на облегалките:
Изображение

После с бормашина фиксирах рамката на отворите, през които щеше да мине ремъка. Ремъкът, всъщност, е от една прекрасна палатка, която свърши своя земен път. Беше огромна – почти 25 квадратни метра. Преди да я изхвърля свалих от нея всичко, което можеше да се използва повторно. Така се обзаведох с ремъците, които виждате на снимките. Дебелият, който виждате, обаче, е от чантата на жена ми.
Изображение

С длето изрязах правите части на отворите.
Изображение

Прокарах ремъците (как – ще видите на следваща снимка) и ги уших. Вижда се системата за закрепяне напред (с халките) и черната пластмасова халка, за която ще завържа ластик с кука и ще хвана назад – за да не пада облегалката.
Изображение

Ето това е системата за фиксиране към каяка. Левият клуп обгръща халка от борда на каяка, а така обгърнати от ремъка, двата ринга обезпечават здравина и изключителна надеждност на монтажа и обтягането на облегалката към каяка.
Изображение

После залепих омекотяваща материя със затворена клетъчна структура - за да не поема вода. Вижда се и начина на провеждане на ремъка към основата на облегалката.
Изображение

Ластиците за обтягане назад ще монтирам на плажа (надявам се в средана на месец май). Все пак каякът не е вкъщи, за да меря когато ми кефне.
Мисля, че конструктивно, решението и изработката са изключително надеждни – ремъците издържат на опън поне 300кг от едната страна, металните халки не са от неръждаема стомана, но това не е конструктивно важно.
Омекотяващата материя ми беше дадена безвъзмездно от Чоко.
При горните факти, общата за мен себестойност на двете облегалки е 2лв. (за осемте халки), като са използвани материали, които всеки “нормален” човек би изхвърлил. Знам, че доста хора ще кажат, че не е красиво, че има “забележки” в изпълнението, обаче мен това въобще не ме интересува.
Когато го пусна на вода и довърша монтажа със задните ластици, ще кача крайните снимки за тези облегалки.
RTM Ocean Quatro
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от vesko1234 »

Можеше да боядисаш ламарината с мистър цинк или подобен препарат или поне сребърен феролит, за да не ръждясва. Ако ще го ползваш в морето избива ръжда за отрицателно време и почва да се стича и да цапа. След употреба в солена вода поне го изплаквай с чешмяна.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Благодаря, vesko1234. Не знаех за тези препарати.

Моля модератор да оправи поста ми така:
След изречението "С длето изрязах правите части на отворите." да замести съществуващата снимка с:
Изображение

Снощи съм допуснал грешка и не съм видял. Извинявам се и благодаря!
Още една грешка съм допуснал - за двете облегалки халките са общо 12 и струват 3лв.
RTM Ocean Quatro
Аватар
баш майстора
Мнения: 5844
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1644 пъти
получил Браво: 1808 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от баш майстора »

:tup:
Роко нещо се позагуби в последно време с неговите ръкоделия по каяка, но мисля че в лицето на Accept има достоен заместник. :D Браво! :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

:lol: Благодаря! Скоро ще кача и облегалките за дъртофелите. В обозримо бъдеще те ще са последното ръкоделие, след което се надявам усърдно да гемиджийствам.
RTM Ocean Quatro
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Облегалките за дъртофелите

Облегалките за дълтофелите също са от каквото намерих.
Преди няколко години правих легла на децата и ми останаха няколко дъски с дебелина 27мм. И матраци, на които се спи като в приказка им направих, но това е друга тема. Едната от тях разрязах (с прободен трион) на две и отново с помощта на гьония и кривка разчертах седалката така, че да не пречи на раменете, когато се налага завъртане назад. Рязах по чертите също с прободен трион. Чворовете оформих с ножовка, пила и длето. Малко техническа информация:
- задната облегалка трябва да се съобрази с вписването си в рамките на каяка – ствола й е 15см.
- диаметърът на окръжността на улея е 27мм. Оформих го с шаблонна линия за окръжности
- дължината на улея е 11см.
- използвах яхтен лак.
С длето оформих грубо овалите на облегалките и с виброшлайф ги загладих.
Изображение

Изображение

Изображение

Винтовете са самонарезни. Шайбите предварително огънах във формата на купол със заоблен чук. Целта е ремъка да се притиска с периферията на шайбата. Така усилието, колкото и да е малко, ще се разпределя на по-голяма площ, а не само на ствола на винта.
Предварително заших в средата на ремъка гайка, през която да минава ластика, който ще обтяга облегалката назад. Вижда се и ластика.
Изображение

Изображение

Засега това е всичко, което мисля да му правя.
Сега пия бира... :lol:
RTM Ocean Quatro
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Накиснах гемията. Ето малко снимки от средата на май. Рибетата бяха кокали, сафрид, сардина, една малка синегрида и разни други. Уловени на самоделно от мен и намерено в Гр. чепаре.

Облегалките, които направих си вършат чудесно работата. Въобще - предоволен съм!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
RTM Ocean Quatro
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от stbeer68 »

Прекрасна работа.Като видя такива неща ми се пълни душата. :tup: :tup:
Hobie Mirage Outback
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от KLAMER »

Мястото е страхотно ! Доколкото разбирам, не е в България ?
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

KLAMER написа:Мястото е страхотно ! Доколкото разбирам, не е в България ?
Да. За съжаление не е в България. Халкидики.
RTM Ocean Quatro
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Гемията и аз - RTM Ocean Quatro

Мнение от Accept »

Момчета, представям ви ПУР-1.0! Пулт за управление на риболова :lol: Материалите се виждат.
Изображение

Изображение

Върши чудесна работа!
RTM Ocean Quatro
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”