СИЛИКОНОВ МНОГОНИШКОВ ЛАСТИК
(SILICONE MULTITHREAD RIBBING)
Първи сблъсък с материала:
Попаднах случайно на този материал, който щерка ми използва за да си прави гривни. Доста време ми минаваше пред погледа в къщи, но не му обръщах внимание. Мислех го за монофил. И така, докато един ден материалът влезе в полезрението ми – пак случайно. Беше останало едно малко парченце на масата. Взех го за да го изхвърля, но веднага усетих, че нещо ме притегли като магнит към него. В ръцете си държах едно парченце много еластичен, мек и гъвкав материал, с полупрозрачен, бял перлен цвят. Това беше моментът, в който нещата се преобърнаха.
Естествено, последва призоваване на щерката за даване на показания пред „следователя” и мрънкане от нейна страна, да не я занимавам с глупости. Все пак, събрах необходимата ми първоначална информация и се отдадох на изследване на материала. Знаех вече за какво се използва, знаех и къде да го потърся, знаех и как изглежда. На всичкото отгоре успях и да конфискувам едно парче около 50 см, от дамския й арсенал за първоначални проби.
Изводите:
- Проверявайте какво изхвърляте.
- Оглеждайте по-често какво има по дамските шкафчета, но рискувайте разумно.
- Информирайте се за всяко парченце, нишка или конче, което ви привлече вниманието.
- Заекът може да изкочи в най-неочаквания момент.
За материала:
Материалът може да се намери в магазинчетата, в които се продават мъниста, клипсове, синджирчета и всякакви други елементи за направа на гривни, колиета, гердани, обеци или други дамски бижута под името
Силиконов многонишков ластик. Продава се на линеен метър / стотинки.
Използва се за основна нишка (заместител на кордата), върху която се нанизват мънистата за гривни.
Представлява силиконова, много еластична, мека, гъвкава, многонишкова корда с дебелина около 0.7 мм, с неправилно кръгло сечение. Като прозрачност е матов, с бял перлен цвят. На задно просветляване, прозира леко около стеблото на куката. При разтягане се удължава много (около 3-4 пъти спрямо началната дължина), без да се къса. Позволява да се раздели на отделни много фини нишки или на по-дебели снопчета от нишки. Нишките са успоредни една на друга и са като надеждно слепени. Техниката на разделяне на нишките съм я показал и описал по-долу. От една дебелина (диаметър) на основния ластик могат да се разцепят 5-6 отделни тънки снопчета. При по-фино разцепване, снопчетата стават много тънки. Това е добре, ако се използват за малки мухи.
При потапяне в чаша с вода, ластикът се държи отгоре на повърхността. След неколкократно натискане и потапяне във водата, ластикът остава в горния подповърхностен слой, с лек стремеж към докосване на повърхността. В движеща се вода, ластикът поема много добре вибрациите на течението и мога да кажа отлично, ако е използвано тънко, разцепено от основния ластик снопче.
При опит да бъде разтопен със запалка в края на ластика, силиконът започва леко да се топи и бързо прегаря, като образува един мазен слой. След застиване, остава мазен в участъка, в който е прегорен. На този етап, мисля си, че разтопяването не е вариант за приложение.
Приложение на материала:
- Многонишковият силиконов ластик върши перфектна работа
за изработване на силиконови крачета на мухи – както директно (без разделяне на отделни снопчета), така и след разделяне на основния ластик на отделни тънки снопчета. Колкото е по-тънко всяко снопче, толкова по-меки и подвижни стават крачетата. Може да се разроши само върховата част на снопчето, за да се получи допълнителен ефект на крачето – нещо като пръстчета или възглавнички.
- Друго приложение може да намери
за рибване на телцата на различни модели мухи. При използването му като риб материал трябва да се има предвид, че се разтяга много и за да се получи стегнат риб, трябва да се държи добре опънат при навиване около тялото. В същото време при опъването му, реално сечението му намалява и рибът става по-тънък. По тази причина трябва да се пробват предварително няколко варианта с различни дебелини на разцепените снопчета, или с оригиналната дебелина на ластика (върху гола кука), за да си уточните и да добиете представа какво снопче ви трябва. Това се прави еднократно и не е сложно.
-
За изработване телата на различни модели мухи (сухи, мокри, нимфи, стримери, ларви). При използването на силиконовия многонишков ластик за тази цел, има различни опции.
Един от вариантите е, като предварително върху рамото на куката навиете цветен конец в желания цвят, формовате с конеца тялото и след това върху конеца навиете един слой от силиконовия многонишков ластик. В зависимост от това, какъв краен ефект искате да постигнете, може да се използва или оригиналната дебелина на ластика, или по-тънко снопче, получено от предварително разцепения основен ластик. В случай, че се използва неразцепен ластик (с оригиналния диаметър, както е закупен), цветния конец (подложката) само загатва много лек нюанс на цвета, в който е оцветен. В случай, че се използва тънко разцепено от основния ластик снопче, цветът на тялото е в по-близко оцветяване до цвета на основния подложен конец.
Друг вариант за изработване тела на мухи е, като след оформяне на тялото директно със силиконовия многонишков ластик или с разцепено от него снопче, тялото на мухата се оцвети с перманентен маркер в съответния желан цвят. Поради белия перлен цвят на ластика, след оцветяване с перманентния маркер, тялото на мухата запазва перления си ефект (за прозрачни перманентни маркери).
Забележка: Както при използването на силиконовия многонишков ластик за рибване, така и при употребата му за изработване телата на мухи, трябва да се има предвид намаляване на сечението на ластика в опънато състояние при навиване и поддържането на постоянен опън в процеса на навиване върху рамото на куката.
Най-общо, силиконовият многонишков ластик може да намери приложение навсякъде в муховръза като заместител на моносиликоновите или гумени ластици.
Ето и малко снимки на ластика и техниката за разцепването му.
Необходима ви е една здрава игла и твърда подложка (плот).
1. Отрежете едно парче от силиконовия многонишков ластик.
2. Поставете иглата върку ластика на разстояние около 1 см. от края му.
3. Притиснете силно иглата към ластика и едновремено с това издърпайте дългия ластичен край назад. Късият край на ластика трябва да минава с усилие под иглата и да се трие върху твърдата подложка (изнизвайки се). Повторете операцията два-три пъти, докато ластикът се разцепи.
Всеки път повтаряйте операцията, започвайки от същата начална точка (1 см. от края на ластика). В това е секретът при разцепването, за да се получат добри и плътни снопчета!
4. Получава се това:
5. Накрая разделете получените разцепени крайчета от основния ластик, като захващате с пръсти всяко крайче и го изтегляте странично на основния ластик. Почистете стърчащите микронишки по същия начин от всяко разцепено снопче.
6. Готовите разцепени снопчета. В случая се получиха 8 снопчета плюс две много тънки за „коса” или за крачета на мухи.
Най-тънките нишки (микронишките) не ги изхвърляйте. Съберете ги заедно и притривайки ги между пръстите си (въртейки ги в различни посоки), можете да си направите добавка за дъбинг (за миксове).
Така изглеждат притритите микронишки:
По моето скромно мнение, материалът се очертава доста перспективен. Това - от гледна точка на приложението му за различни елементи от структурата на широк спектър модели мухи (телца, крилца, крачета, опашки, коси или „перчеми”, добавка към дъбинг миксове).
Все пак, остава едно НО. Но трябва и рибите да го харесат.
Следват реални тестове с мухи.
Една експериментална муха:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 30#p966527
Мирослав Димитров
(Miro Jagger)