France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от кирил великий »

outsider написа:dбсолютно съм убеден че съм виждал свободна оливета в негов монтаж.
Прав си, има такива клипове. Грешката е моя.
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здрасти. :D
Седя си аз вчера на брега на едно езерце , което открих неотдавна , и ловя на мач. Голям майтап- дълбоко е около 80 сантиметра на 32 метра дистанция , и не кълве. Десет минути , петнайсет след тежката , и няма никой , а мен почват да ме хващат бесните. Толкова отдавна не съм ловил на мач , че съм забравил колко скучен и пасивен може да бъде - мяташ , чакаш...Тва ако бях сега с фидера , щях поне да презамятам , да вкарвам нещо на петното - жива стръв , мътилка няк'ва.. :roll:
Докато реша дали да вадя фидера от калъфа , и ми кълве - бабушка от около сто грама..

Кво правиш там , ще попитате вие , и що си губиш времето с мача? Що не си на река Мен , примерно? Щото езерото е толкова наблизо , че си направих един кратък риболов там , във вторник след работа. Слушайте сега... :wink:

Вторник. Малко езерце в Западна Франция. 18:00 местно време.. 8)

Забърквам две шепи храна , имам останали от неделята стотина грама бял , цопвам две три кошници на 50 метра , и зяпам пейзажа с бира в ръка. Добре сме, нЕма се оплакваме. 8) На третото мятане кълве - фитка. Мятам пак , енергично кълване , и повеждам към кепа някаква борбена риба , която се оказва чудовищна червеноперка. :o Не мога да и се нагледам - това трябва да една от най-красивите риби във водите на европейския континент , и не е по-малка от 600 грама. Пускам я във водата (даже не съм метнал живарник) , мятам пак и се плесвам по челото - да беше направил една снимка бе , заплес! :oops: Кога пак ще хванеш такава червеноперка , тва не се случва и на пет години веднъж! Три минути по-късно - енергично кълване и...

Изображение

Басимамата! Тая трябва да е още по-голяма , усмихвам се доволно , докато я пускам във водата след снимката. ...ъъъъ...КОЛКО голяма , бе Иване? :mrgreen: Ми да я беше претеглил , тва със сигурност е най-едрата червеноперка , която съм виждал на живо! Презамятам , придърпвам леко кошницата...РРРЪЦЦЦ! Ох , ох... :shock: :shock:- лелиии:

Изображение

Изображение

Изображение


Тва езеро е някаква златна мина бе братче! Не съм виждал толкова едри червеноперки накуп за цял живот риболов! :shock:


А бе дaли пък не сънувам нещо? Докато обмислям вероятността за халюцинация , причинена от жегата , се явява местен субект , който ме убива с новината , че след почистването на езерото от тревите , стотиците и хиляди дребни червеноперки , с които сe правели по 15 кила на щека на десет метра , били изчезнали безследно. "Сега" , мрачно поклаща глава Субекта , "има само едри..." :mrgreen: :lol:
Сичко е ОК! Няма грешка! Не сънувам , такова нещо човек не може да си го измисли , само истински французин може да изръси такъв лаф! :lol: :lol:
Риболова тече , прaвя някоя и друга фитка , поглеждам часовника , придърпвам кошницата - пак ррръъъъццц!!! И тоя път е много по-яко добиче! Като излезе , се оказа че не е много по-яко , просто било закачено за елека:

Изображение

Хммм , перки , линове..баси езерцето. И няма кьорава дребна риба? Франция не е квото беше.... 8)
Остава половин час , и сега ми кълве една от тези:

Изображение

До края хванах още две , като равносметката е три платики , един лин и пет червеноперки (едната беше ситна , все пак) За два часа и двайсе минути.. Тука къв мачов риболов става... :wink: :lol:


И те така - сега на мача - дребосък след дребосък , и лошото е , че като монтирах фидера , и минах на 40-45 метра , нещата с нищо не се подобриха - само фитките се увеличиха ужасно щото фидера беше взет с идеята да се пробва метода , и беше екипиран с монофил. Умниииик... :oops: :oops:
С фидера все пак хванах две платики , обаче бешe пълна скука , и се върнах на мача. Междувременно денят се беше намръщил , задуха и вятър..

Изображение

.. и ето ме и мен: баби по 60-100 грама , 14 грамов ваглер , който кажи-речи докосва с антената си вирбела на повода - и с тва безумие , дребосъка кълве като невидял! :o :lol: Изкефих се яко ,макаp и улова да беше невзрачен:

Изображение

Изображение


Обаче сега имахме доста по интересна задача за pешаване. Имаме и дребна , и едра риба , значи. И ако се съди по шляпането из целия гьол - и МНОГО едра , както се оказа. :shock: (Водоема е пълен със шаран до ушите ! )
С тази цел , сутринта с бай Жан Мишел се приземяваме на водоема. Aз решавам да атакувам с юнашка методна храна - смес от Big Carp method, на Bait Tech и Lethal Feeder(Browning) . Понеже нито една от двете храни не мирише на риба , добавям щедро пелети - рибни и крил. :twisted:
Жан Мишел неуморно и ентусиазирано е решил да настъпи все същата мотика , и забърква Сенсас , класика в жанра , с двеста грама замразен бял червей... :wink:
Работата потръгва ужасно бавно. Ортака прави фитка след фитка , нападнал го е дрбосък , докато при мен няма кълване. По едно време той успява да си хване рибата - ситна бабушка , аз отговарям със същата почти веднага и после - тишина.

Зяпаме пейзажа - ей в онези тръстики шляпат шараните-по десет кила , ако се съди по шума. :shock: ( Имам два скъсани повода , и Жан Мишел , един. :roll: )

Изображение


Когато не кълве , върха става площадка за приземяване на водни кончета...

Изображение

...а слънчака си е харесал живарника ми за укритие , обаче не ще да лапа плаващия бял червей...

Изображение

Oттам нещат бавно започват да се раздвижват - вадя платика , после едра червеноперка , после лин от около кило. :D
Ж. Мишел си лови ситните баби. :roll: :? В края на деня резултатите не оставят никакво съмнение в ползата от високопротеиновите храни в горещия сезон : ЖМ има 11 или 12 риби , от които - две едри червеноперки , другото са баби от по стотина грама и по-малко. (И риболова му се подобри значително , след като добави пелети в храната)

Аз имам горе-долу същото количество- качеството обаче се различава значително... 8)

Изображение

...отмъстителният Жан Мишел миу рeзнал главата малко с апарата :mrgreen: , ама карай: 1.820!

Изображение

Изображение

...нямам търпение пак да го посетя аз тва водоемче...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
s.k.stoikov
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Мар 05, 2010 6:06
дал Браво: 596 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от s.k.stoikov »

И аз нямам търпение пак да го посетиш тва водоемче!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Д-р Флекс »

Салю, Метр!!! :D

Лина е прекрасна риба... :tup:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Ъхъ! Чиста екзотика , вероятно от видовете риба , към които имам интерес , от него хващам най-рядко. Направо ми идва да захраня привечер едни плитки шавари в другия край на гьола , да преспя на водоема , и сутринта в тъмно да вкарам щеката между тръстиките с една мощна линия , и дърт ченгел с нанизан на него земен червей , от тези дето все едно от терариум си ги изкарал... :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Popeye »

И аз точа лиги по тоя лин , завиждам благородно ....респект Ванка :tup:
VIP sux !!!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Cougar »

outsider написа:Здрасти. :D
Десет минути , петнайсет след тежката , и няма никой , а мен почват да ме хващат бесните. ...

Това ми напомня тукашния рибиолов на чинук на дъно. Само че 15 минути са нищо, трябва да си готов да чакаш часове.

Прекарах две вечери така, със стол и една книга дето бях купил за сина ми като бепе малък - "Острова на съкровищата" :lol: защото нямах друга по-подходяща и от цялата история равносметрката беше една закачена риба, която след 5 минути беше на средата на реката и се откачи.

Червеноперка от 1кг ми се струва абсолютен рекорд, но и по-малка да е, важното е че е имало активност. :wink:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cougar написа:
outsider написа:Здрасти. :D
Десет минути , петнайсет след тежката , и няма никой , а мен почват да ме хващат бесните. ...

Това ми напомня тукашния рибиолов на чинук на дъно. Само че 15 минути са нищо, трябва да си готов да чакаш часове.

Прекарах две вечери така, със стол и една книга дето бях купил за сина ми като бепе малък - "Острова на съкровищата" :lol: защото нямах друга по-подходяща и от цялата история равносметрката беше една закачена риба, която след 5 минути беше на средата на реката и се откачи.

Червеноперка от 1кг ми се струва абсолютен рекорд, но и по-малка да е, важното е че е имало активност. :wink:
Не ставам за тая работа , Жельо - затова и няма да стане от мен шаранджия. Абсолютно ми е през оная работа колко голяма ще бъде рибата , хваната след два дни чакане - в момента , в който чуя за чакането , и се отказвам. :lol:
20 риби от по едно кило са ми по-интересни от една от 20 кила - въпреки че бих се навил , преко сили , на десет от по две кила.. :mrgreen:
Червеноперките са най-едрите , които някога съм виждал , и нямам съмнения , че в езерото има и по-едри. Виж , за рекорд не знам - тва добиче расте до впечатляващи размери:

Изображение

4lbs! :shock:

..Чинук на дъно?!? :o :lol: - "От Дългия Джон Силвър се страхуваше самият капитан Флинт!" :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Риболова напоследък хич го няма , да ви кажа. :? Не знам кво и става на рибата , ама нещата не вървят. За състeзателния по-добре да не говорим ( обаче ще се наложи... :oops: :lol: )
Миналата седмица реших да посетя езерото с червеноперките след работа , "да видим ние тая работа" :twisted: - не че имам шаранджийски наклонности , обаче кръвта на скъсаните поводи викаше за отмъщение :mrgreen: , та така - два фидера , единия с бял+торен в кошницата , и торен на куката. Втория така:

Изображение

Коноп , жито , царевица , методна храница. Топчета от 10-15 мм. , малките - по две наведнъж.
Кратък риболов , два часа и половина - без живарник , експериментален един такъв , и ако трябва да бъда откровен , не очаквах особен улов. Всъщност , линията с мръвката , с която се търсеше лин , ми вдъхваше къде повече доверие. Да , ама...с третото мятане на метода , бейтрънъра изсвирва ( свалям влакното от клипса , като предварително съм го маркирал , нали за шаран уж се гласим...) - и вадя лин около кило и канче. На червеите - нищо. :roll: Десет минути по-късно вадя първата червеноперка. НА ТОПЧЕТАТА! :lol:

Изображение

Изображение

Изображение


После - втори лин , по-малък от първия:

Изображение

Краен резултат : два лина , пет червеноперки - само едната на живата стръв... :roll:
Нула шаран.

Обнадежден от тая работа , завчера се строявам в две редици на водоема рано сутринта , и съм приготвил едни пелети , едни рибни храни , едни протеини - като дневната дажба на клуб по бодибилдинг. 8)
Мятат се двете пръчки , и се почва едно чакане-презамятане-почесване...Два часа по-късно , без кьораво кълване , нещата почват да се изясняват.. след още един час , решавам че стига толкова , и в тоя момент се появява еди местен пичага , който ми обяснява , че при тоя северен вятър рибата стискала уста до болка в челюстните мускули , и не кълвяла хич. Не бях в настроение да споря - явно беше така , и туkа човека ме упътва към голям язовир на десетина километра , който не бях посещавал досега. Шарани , платики и баби съставяли преобладаващата ихтиофауна...поглеждам си фидеритe - 120 и 160 грама , карбонови върхове от 2 до 5 унции. :mrgreen: Баби? - явно щеше да се пие до дъно горчивата чаша... :lol:

Язовира ми харесва от пръв поглед , като изключим липсата на достъп с кола до брега.

Изображение

Изображение

Изображение

Мятам метода още преди да съм разпънал сергията - да се захранва петното , ама не съм свалил топчето от предния гьол. Иване, я си монтирай един кеп...още докато завивам главата на кепа , върха се свива , и след малко имаме първата риба от новия водоем - по-малка от хранилката :lol: , ама здраве да е:

Изображение


Оттам вкарвам в действие класическия монтаж , и ме налазват ситни , злояди платички , срещу които аз трябва да се сражавам с пръчка от 4.20 и две унции карбон за връхче - голям майтап. :lol: Имаше и баби , а също и хибриди някакви - последна дума на генното инженерство! 8) , които ми скъсаха нервите. Три удара на метода , без резултат ,и след два-три часа реших тая сметка да я оставя за уреждане "някойдруг път" , и да се прибирам. Улова не беше слаб , той беше трагичен:

Изображение

Налагаше се , с чисто терапевтична цел , да се избие рибата някъде 8) , щото ако през август ще ловя по две шепи риба , през зимата...а? Кво? Лелиии... :( :lol:

Вчера сутринта , без да сме намерили отворено кафе (сичко живо е в отпуск , безобразие :evil: :lol: ) , със Жан Мишел сме на реката. Сутринта...9°С. :shock: :shock: :shock: Ама без майтап. Духа тънък , леден ветрец. Аз пак съм забъркал бодибилдинг-захранка , почваме , поне двайсе минути няма пипване , после се завъртат ситни платички , и нещата се усложняват жестоко. Чакайте бе! Август е! Река Мен! Тука трябва да се ловят по двайсе кила риба , да работят топчетата , метода , големите ченгели.. :roll:
Два часа след старта нещата се бяха влошили до такава степен , че вече имаше епизодични кълванета през десет минути , нищо че бях минал на повод 0.12 и тънка 16-ка (Колмик 957 , убийствена кука за такъв риболов!)
Ставам , и замесвам нова захранка: равни части Етанг , Гардон и BC collant (продукт с вид на царевично бтрашно , и силни слепващи свойства) Резултатът е ситнофракционна , активна , но лепкава смеска (дълбоко е 4-5 метра , щото). С това почвам да хващам по някоя платичка , но като цяло нещата са ясни - на състезанието в събота трябва направо да си носим вердевас , и да се храни адски предпазливо откъм жива стръв...и да се лови НАБЛИЗО , че иначе - лошо.
Остават 45 минути до уговорения час за събиране на панаира. Понеже така и така всичко вече е ясно , решаваме да поекспериментираме малко. ЖМ сипва бял Трасикс в храната си , и продължава в същия ритъм на хранене , като че ли започва да му кълве по-начесто , а и рибата малко наедрява. Аз започвам да добавям сухо Литу в кошницата , като вкарвам 6 кошници една след друга , за да създам голямо ярко петно на дъното. Едновременно с това , започвам да добавям по малко пелети заедно с храната (малко , малко - 50/50 пелети/храна , плюс Литу във всяка кошница , плюс щипка пинки.) Само три минути по-късно следва внимателно и деликатно кълване -( време е да се отбележи , че ловим в условията на силен вятър и вълни , и с върхове от 2ун. карбон ) - и при засичането "оттам" се усеща сериозна съпротива. Тънък повод , малка кука , внимателно вадене на рибата , и имаме платика от над кило. :twisted: Мятам , две-три минути , абсолютно същата процедура , втора платика. Явно жълтия облак е привлякъл рибата , а пелетите я насочват директно към кошницата. Трета едра платика не след дълго , и до края на "мача" имам ПЕТ едри тави и една по-малка , които значително превишаваха целия ми улов до този момент. :idea:
Колкото и да е невероятно - нищо до този момент не предвещаваше такъв край на излета , се наложи да се вади 40 литровата бака за снимката 8) :

Изображение


Изображение


Дали това ще работи в събота - Божа работа. Обаче в конкретния ден , място и метео-условия , сxемата обърна нещата на 180° , и доведе до удвояване на улова в последния момент. Заинтересованите да си вземат бележка... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Състезателния сезон е към края си - време е да се помисли за есенно - зимните излети "для души" , и да се уточни къде в близките околности може да се хване нещо през студените месеци. Освен хрема , разбира се .

Днес си бях наумил да си спретна едно методно излетче на дистанция на езерото с червеноперките - хем да видя дали са още активни , обаче силният вятър ме отказа от подобни експерименти , така че рано сутринта (към десет.. :lol: ) се запътих към домашния гьол.

"Домашния" ми водоем , е езерце , на което не бях стъпвал до преди три седмици , щото ми е толкова наблизо ( 12 km. ) , че не ми беше останало време да го посетя. :D
Представлява водоем с форма на бумеранг , дълъг няколкостотин метра , и широк около 30-40. Тоест , рибата няма къде да избяга , и освен това , разположениетпо между два хълма - единият обрасъл с гора , а другият - обрасъл със замък :mrgreen: , го прави идеален за ветровито време.

Изображение

В хронологичен ред изследването на локвата протече така:

Преди три седмици.

Приземявам се на водоема , довличам багажа ( няма достъп с кола) , храня с някакви остатъци от физера , имам пинки и бял червей. Водоема е типичната френска локва , дъното - равно като тепсия , дълбочината - няма и метър. В продължение на половин час няма никакви индикации за живот на петното , и тъкмо бях решил , че от това домашен водоем няма да стане , първата бабушка се закачи на куката- бабушката и тя беше от типичните за френска локва - дължина десет сантиметра , нула желание да расте повече. От тази благодат изглежда имаше огромни количества , и бяха умрели от глад - така че въпроса със зимния риболов го решихме , тука няма да е лесно да се капотира човек. 8)
Покрай бабушките се вредиха и няколко платички с размера на малко шамарче -( такова което тя ви плесва нежно с върховете на пръстите , докато ви хвърля из под вежди подканващ поглед... 8) ) - обаче аз исках да знам , има ли тук читава риба или не , и затова извадих втори фидер ,замесих малко методна храница , нанизах съответната хранилка , едно оранжево поп-ъпче и направих второ петно. След десетина минути и там почна да се обажда риба. Много по-нарядко - уви , животът е несправедлив , и едрата риба е по-малко от дребната! :mrgreen: , обаче тука вече не ставаше дума за нежни шамарчета - силно се надявам никой да не ви удари такъв шамар , даже и да го заслужавате :twisted: - на топчето хванах няколко платики от 400-500 грама , и накрая закачих товарния влак , който се възползва от това , че не бях свалил влакното от клипса :oops: , и отнесе като косъм повода 0.20... :o


Миналата седмица:

Изображение

Сега съм се настроил оптимистично , даже съм взел фотоапарат , само живарник ме домързя да влача а с количката..Нула жива стръв , нула нормални кошници:

Изображение

- бъркам две храни - Krill & Tuna , на Bait-Tech, и Lethal Feeder на Browning. След дълго гледане на клипове , четене , и умуване , най-накрая стоплих , че храната , която тъпчем в метода , при този вид риболов е по-важна от топчето , което закачаме на косъма. (Което не значи , че то е без всякакво значение!) - затова реших да ловя с две храни , още повече , че тази на Браунинг откак съм я купил , май още нямам риба с нея :roll: - странна храна за метод , почти черна , без всякакъв рибен мирис..има една такава...цитрусова миризма. :lol:

Получавам индикации за риба на петното почти веднага ( на петното с "портокаловата" храна! :o ) , обаче кълванетата са редки. Въртя всякакви топчета , "попчета" , пелети , плаващи , потъващи...хващам някакви риби , обаче се вижда ясно , че нещата не вървят.

Изображение

Минавам на царевица - ама на три-четири зърна на дълъг косъм !, и уцелвам ваксата - серия от шест прилични платики , от общо 13 риби. Всичките едри платики , и поне половината от дребните - с черната храна на Браунинг...а сега де? :o

Изображение

Изображение

Изображение


Днес.

Изображение

Миналата седмица тотално се изнервих с подпуирането на две пръчки на стойка , която е правена за една , и го ударих на бриколаж. резултатът е налице:

Изображение


Лабораторно заключение: БАСИ КЕФА! 8)

Подхождам по същия начин : черната храна на браунинг , в която съм сипал щедро (прекалено щедро..) царевица , жито и пелети , отделно пелети , и отделно - Bait -Tech , този път -Sweet coconut .
"Sweet" , ама другия път :evil: - солен е като ...ми като сол , деа! :lol:
И е пълен до ушите с едри частици , парчета царевични зърна - а бе като шаранска храна от евтините серии на Сенсас...

Изображение

Този път царевицата не свърши работа , и падна голямо експериментиране с топчета , без да се определи нещо , което да изпъкне на общия фон. Затова пък с храните няма съмнение - от 9 риби сигурно 6 са хванати с Браунинг , включително всичките по-едри риби- две платики + един хибрид. Имам малко над 4 кила риба , и не мога да не си задам въпроса , кво щеше да стане , ако се бях престрашил да ловя на поне едно състезание само с метод от началото до края. Да се оплескам? Че аз и така си го правя... :oops: :lol:

Изображение

Изображение


Двама младежи зад завоя , с пълно шаранджийско оборудбване (6 пpъчки) , имат един шаран от 9 кила. Водоема се обявява за интересен !
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от swyfti »

Искам и аз такъв "домашен" водоем.
Двама младежи зад завоя , с пълно шаранджийско оборудбване (6 пpъчки) , имат един шаран от 9 кила
Тук си представям как си закачил този 9 килограмовия или вуйчо му с кука 15-ка и повод 0,09 :shock: :lol: :roll:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

И така, състезателния сезон приключи , сега може човек да отиде и за риба. 8)
Обаче докато свърши сезона , той и "другия" сезон свърши - зима иде, ей! Kакто и да е , вчера зимата изглеждаше далеч - топло и слънчево , ветровито малко , ама се ядваше. Свалям багажа на брега на езерото с червеноперките , да видим дали още са активни - на линове вече не може да се разчита , това е ясно..Един фидер на метод , като съм приготвил два вида пелети (1 и 2 мм.) , и една храница със силен рибен аромат. Втория фидер е с класическа храна , с добавка на пинки. Всичко това - на едни 40 метра , щото духаше , и реших да не се правя на герой.

...Два часа по -късно. :roll:


Ами...два часа по-късно лирическият герой още си чака първото кълване :evil: , и започва силно да намирисва на първото сериозно капо , и съответно - на истинското откриване на зимния сезон 2016/2017-а. :lol:
Следва светкавично събиране на панаира , и отпрашване към разположения наблизо Бюлтиерски язовир.(Lac de la Bultiere ) Само че се оказа , че в края на сезона той е спаднал с едни ...поне пет метра (по вертикал !) :shock: , и сега до водата има "три дни път с камили" , а брeговата ивица е кал и тиня. Остава една част , отделена от основния водоем със стена , която си е запазила нивото - едно такова миииикро-язовирче...

Изображение

Нямам представа дали има риба в тая локва , и каква има , ако има - обаче денят вече е къс , така че се спускам до най-близкото удобно място , само с два пръчки , храната и най-необходимите джаджи. Мятам си метода , и тръгвам с пикера да изучавам местната ихтиофауна. Практически веднага започват тънки и плахи индикации - ама като истински зимен риболов , и след малко вадя първата риба , която е от този вид и размер:

Изображение

-язовирчето явноо е пълно до ръба с такива животинки , които играят из целия водоем. Като стана дума , водоема изглежда така:

Изображение

Изображение

Изображение


Вижда се , че има и хищник , който гони бабите , и който едва ли е много гладен. После , близо до стената изпляскава едра риба , вероятно - шаран. Аз си поглеждам метода - време е да го презаметна , и се замислям , дали пък не трябваше да взема и кепа? :wink:
Точно така , бях го оставил в колата...

Продължавам да се боря с бабите - дълбоко е поне три-четири метра , и почвам да правя едни фитки - не е за разправяне. В следващия момент изпищява бейт-рънъра , гепвам пръчката , и установявам , че на другия край имам едра риба , която просто няма как да е платика...и сега ще се наложи да я вадя без кеп...ама как мое си такъв умник , Иване? :lol:

Рибата стига до брега , и понеже ме обземат съмнения относно успеха на операцията , решавам да я снимам , докато не е късно:

Изображение

Изображение

Все пак успявам да го докарам до брега , като внимавам да не му олющя боята по камъните :D , вадя го от водата...сега kъде да го сложа? Айде върху сака:

Изображение

На око не изглеждаше по-малко от 4 кила , ама като и кантара беше останал в колата...

Пускам го обратно , риболова продължава - сега на пикера започват едни необясними индикации , след които червеите не са пипнати - явно рибата се интересува от самата хранилка. Щото междувременно съм свършил "нормалната" храна , и сега храня с пелети и фишмийл и другото петно. Все пак , успявам да хвана една риба:

Изображение

Водоемчето явно има потенциал да се превърне в основен зимен обект - малко е , рибата няма къде да се отдръпне , дълбоко е , студът няма да е толкова важен фактор , и има риба - едра , ако реши да кълве , изобилие от дребна , ако едрата не иска...ще се наложи да се разучи по-подробно. 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

На Западния фронт , в случай че се чудите , нещата се сг.вняват яко. :evil: :lol:
Зимата дойде със страшна сила , и риболова тече в пълно съответствие със сезона. И не , няма лед и сняг , термометрите не се пръскат по нощите , обаче тъпата риба не гледа термометъра , а календара , и не ще да кълве...

Изображение

Развитието на събитията от последните няколко седмици...

В самия край на активния сезон , с Доминик направихме истинско откритие - на река можело да се лови успешно на метод , само трябва старателно да забравиш , всичко , което разправят английските специалисти :D - значи , храната се прави лепкава до смърт , така че да не пада от кошницата по 15 минути , ловим на торен червей. Успеха беше невероятeн за сезона , (към 5.5 кг. средни платички) , обаче на другата седмица вече нещата бяха съвсем други...

Изображение

.. с два-три скимъpa от горния калибър , плюс две ситни баби приключи няколкочасовото мръзнене под силния вятър. :cry:

Оттам атакувам микроязовирчето с дребните баби и едрите платики:

Бабите са там. Платиките ги няма. :mrgreen:
Cамо една , без нея улова звучеше минорно:

Изображение

Изображение

Или поне така си мислех, щото миналата седмица целия улов се сведе до това: :(

Изображение

:oops: :oops:

Ясно , баби има. Вероятно ще ги има цяла зима , обаче докато не направя две-три поредни капота , не стъпвам на тоя водоем..Както се оказа , две-три поредни капота се правели много лесно : вчера направих две за един ден :mrgreen: , и за днес програмата не беше особено ясна..
Накъде? Ситните баби...уффф... :?
Трето капо някъде ? Сутринта беше мрaчно и мъгливо , и почти до 11 часа се чудех кво да правя , , но накрая събрах сили , и запалих колата - курс към реката , където имало един бент , обясниха ми добри хора , и било малко по-широко , и много по-дълбоко... :wink:

Изображение

Стигам - почти обяд. Докато организирам панаира , замеся храните (нормална и методна ), и захраня малко , става 12:45 - излетът ще е кратък..

Изображение

С трето мятане ми кълве , рибата оказва съпротива , и вадя платичка като хубав , заслужен шамар. :D
Я гледай? Мятам , кълве почти веднага , и вадя втора , малко по-едра. Това почва да прилича на риболов бе! Някъде след петата платичка , правя анализ на ситуацията: дълбоко е доста (броя до осем докато кошницата стигне дъното) , вероятно на километри нагоре по течението няма подобен вир..идва ми наум един израз от руския риболовен фолклор : "зимовальная яма". :roll:
Ако вярно съм им напипал зимовището... :twisted: :twisted: :twisted:

Изображение


След седем- осем риби , решавам че е крайно време да поекспериментирам малко. Да , да експериментираме , когато не кълве , тва секи го може -да тръгнеш да променяш разни работи , когато всичко работи идеално , тва е друга бира. 8) :lol:
И така : имам да пробвам как работи едно връхче , което съм адаптирал за Вайпъра , като замяна на фабричното , което счупих. Интересно ми е също , как ще се вади същата тази риба с плетеняк , като имаме предвид , че съм с повод 0.08 и кука ном. 18 , тънка. :wink:
И най-важното - трябва да пробвам как работи един монтаж - патерностер с гъм. И така , разкарвам пикера , вадя дългия кол , сменям върха. Монтажа:


Изображение


Всъщност , монтажа е по-скоро хеликоптер. Обаче ефекта е важен , и тва си работи като патерностер , вързах за гъмчето един метър повод , и айде навътре - върхa все едно за този фидер беше прaвен:


Изображение


С този фидер направих още няколко риби. Изводи , откъм "плюс" страната: монтажа работи , нямам нито едно оплитане. Върха заспива , както при замятане , така и при вадене на риба , нямам забележки. С плетеняка и тънкия повод нямам откачена или скъсана риба. Откъм "минус" : една унция стъкло позволява да се види кълването , но няма никакво сравнение с пикера , където съм с 1/4 ун! Адски е груб за ужасно капризните риби. ( по едно време за идеята опитах да сменя повода с 0.12 - все едно бях метнал в тревата зад мен , баси...)
С дългия фидер се мята адски кофти на 20 метра (21.5 , за протокола) , и рибата се кепчосва по-неудобно. И разбира се , на такава дистанция , макара от 400 и кусур грама идва тежичка.. И така , връщам се към пикера , и си продължавам с рибоците , обаче имам втори проблем за решаване : що не кълве на метода , деа? Ама грам не кълве , ама хич! :evil:
А риба явно има , и си е активна колко искаш... Решавам да опитам с методната храна (" Mojo" на Bait-tech ) , на петното на пикера....упс! Десет минути чакане , и само едно ужасно леко побутване , без рибата да се закачи...баси , имам чуството , че с втора кошница от същата храна , просто щях да убия петното!
И така , обирам 7-8 оборота , да се измъкна от "отровената" зона , и пълня метода с нормалната храна. ПЕТ минути! - те:

Изображение

Единствената бабка от целия улов.. Оттам продължавам с тази храна , обаче нещо не върви - риба има , вижда се че кълве , вадя червеите сдъвкани , но не хващам нищо на метода. Решениeто се оказа малка кука - 16-ка , с два бели червея. (вместо 4-5) - сега кълвеше , обаче междувременно пейзажа взе да добива един такъв вид , като от филм на Tим Бъртън:

Изображение

Независимо от това , че беше едва 16ч , се смрачи зловещо , рибата спря да кълве тотално , и беше време да се вдигат гълъбите. Улова за малко повече от три часа , и с експерименти:

Изображение

Изображение


... на мен ми се струва , че си намерих моята собствена "зимовальная яма" 8) :D
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Зимната яма - продължение.
В събота сутринта съм пак там , и този път значително по-рано - към десет и половина. 8)
Ще изследвам вира , така че сменям мястото , и заставам в долната част ( стрелка ном. 1)

Изображение

Дължината на завирения участък от горната стрелка до стената е над 500 метра , и в широкото може човек да се позабавлява да помята на нормална фидерна дистанция , като се размърда рибата напролет. С риск да се остави по дъното нЕкоя и друга кошница , щото дъното на тая река , по цялото и течение , е доста каменисто. Нямам предвид "чакълесто" - някои камъни са с размера на хладилник , или поне на каса бира.. :?

Може да е десет и половина , ама още си е бая студено..

Изображение

Пейзажа:

Изображение

понеже миналия път се усъмних малко в кошниците - участъка е дълбок , а аз лових с такива от мрежа , съм приготвил малка партида затворени кошнички - сравнително обемни , но леки:

Изображение

Изображение

Обаче след час и половина висене , без да видя и намек за кълване , започва да намирисва на крайно неподходяща напитка , която италианците не консумирали след десет часа сутринта , доколкото съм чувал. Следва светкавично събиране на панаира , под подигравателния поглед на местен жител:

Изображение

Заставам на мястото от миналата седмица (стрелка 2) - там ми кълве на второто мятане , и започва една борба с дребосъка - "плач и скърцане със зъби". Изтънявах поводи , намалях куки , пинките вече не знаех как да ги закача - нъцки! А нъцките се дължаха на размера на "платиките" - те:

Изображение

Накрая на петното все пак се довлече някаква една идея по-читава риба , та към края на деня....

Изображение

...докарах улова до това , и събрах панаира за втори път , и още по-бързо - щото как застудя , не е за разправяне.

Изображение

пъсъ - никаква реакция на метода , просто в един момент го събрах и го метнах в тревата зад мен ( фидера имам предвид :lol: ) , да не ми пречи...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здрасти. Дойде време да закрием сезона , и понеже нямах предвиден водоем за тая работа , реших да направя едно разнообразно и поетапно закриване. Първо , вместо да посетя някое от "сигурните " места , че да не пийна едно новогодишно капочинце , аз се засилих към Бюлтиерския язовир .

Лирично отклонение- Бюлтиерския язовир: тва е един водоем , който след няколко опита през лятото , обявих за негоден за риболов , и се отказах да го посещавам. Причината : прекалено много риба! :mrgreen:
Значи , представете си - мятаме с хранилка 60 грама , дълбочината е десет метра , и преди тая работа да е минала два метра , на пропадане , вече имаме закачена бабушка или червеноперка - на кука десятка , с две зърна царевица , закачена на косъм... :lol: Единственият начин , да се стигне до платика , тва беше да се лови на топчета от 12 мм , като дажe и на тях се закачаха ситни баби - за корема , за гърба , за окото.. :roll:
Така че тоя водоем си го "запазих за зимата" , и ето ни там....


Стигам до моста , който има характерната особеност да съдържа и някаква стена/бент/праг в конструкцията си , с която дели водоема на две , освен когато е пълен до козирката , и тази стена е под водата. Случаят не беше такъв - вляво от моста ситуацията беше такава:


Изображение

Което хвърляше известна светлина върху въпроса с изгубените монтажи , скъсаните поводи , и затъпените куки.. :wink:

Изображение


Вдясно обаче всичко си беше ОК :

Изображение

Пренасям багажа , бъркам храна , захранвам , почвам. След пет минути почва да кълве - ситни баби , и те такива животни:

Изображение

Риболова продължи около 4 часа , като в ранния следобед кълването се разреди , започна рязко да застудява , и приключих с резултат 22 броя баби и хибриди:

Изображение

С това стигаме до четвъртък - и решавам да посетя съвършено непознато място на реката. В десет сутринта е -2°C , и температурата едва мина нулата към обяд - екстра време за експерименти... :?
Реката:

Изображение

Докато храната втасва , аз сe заемам да изследвам дъното:

Изображение

Уточних , че най-дълбоко е на средата на реката , и въоръжен с тая безценна информация :lol: , клипсовам на едни 18-19 метра. Вместо пикера , съм извадил фидер със стъклен връх от една унция и и се почва едно хранене и едно презамятане - ама около два часа! После вадя пинката сдъвкaнa - така , около милиметър от нея е леко щипнат . Е , време беше! ТОВА е то зимния френски риболов , айде сега да видим как да я хванем тая риба...Трябва да ви кажа , че ловенето с повод 0.08 и кука Ном. 20 нe върши никаква работа , при положение че рибето вяло щипва половин пинка..И при едно кълване на три презамятания , работата отиваше към зимната напитка. (Тука със страшна сила осъзнах грешката с уж тънкия и чуствителен връх - една унция беше адски , ужасно много , ама вече не ми се вадеше друга пръчка , и те така те...)Обаче накрая усилията ми бяха възнаградени:

Изображение

:lol: :lol: :lol:

..при което реших че ми стига толкова , и че закриването може да се отчeте за проведено 8) , че работата сериозно взе да застудява.

Обаче стигаме до вчера , и ще ходя на кино . В 15 часа , което дава доста време за един бърз сутрешен риболов - още повече , че водоемът е на няколко километра от киното..А аз имам една наболялал нужда да помятам малко - напоследък всичкия риболов някакси се сведе до едно подмятане на десетграмови кошнички на 18 метра :evil: , и почват да ме хващат бесните :twisted: - така че без да разчитам на улов , и без той да е целта на операцията , се явявам на водоема около 11 часа. Температурата е минус три , и дажe разни водоплаващи птици не искаха да cтоят във водата - само изчакаха да мине колата , и веднага напъплиха плажа като морската пехота:


Изображение

Аз съм дошъл със сериозни намерения - единия фидер с класически и до болка познат монтаж го клипсовам на 61 метра , с него ще си мятам през няколко минути , хем да се сгрея , хем да да видя дали не съм изгубил тренинг , че сезонът наближава. :wink:
С другия ще ловя на дистанция 8) - макарата е заредена с монофил 0.23 или 0.24 , а шока е 0.20 :

Изображение

Изображение

Разбира се , бяха взети нужните предпазни мерки: 8)


Изображение


Това ще мята метод от 60 грама , да видим докъде ще стигне. След падане на метода във водата , и обиране на огромния корем , който лекия ветрец образува , се оказа че съм стигнал едва 80 метра , което силно ме изненада - честно казано , очаквах повече. Така и не успях да направя повече , колкото и яко да напъвах пръчката , и накрая реших , че тука има нещо гнило , ама яко - имаше три възможни причини за тва безобразие :evil:
а) монофила беше прекалено дебел
б) монофилът беше грешка , трябваше да мятам с плетеняк
в) хранилката не беше достатъчно тежка , и не натоварваше пръчката както трябва.

От всичките точки , можех да проверя само последната - смених кошницата с 80 грама , и стигнах 88 метра. Общо взето разочароващ резултат , и въпрос , който си остава висящ и подлежи на решаване - единственият светъл лъч беше тоя , че 60-те метра с другия фидер си ги правя без всякакъв проблем - даже си целя ориентира всеки път - оня бе , на отсрещния бряг:

Изображение

:lol: :lol:
Събрах и се засилих към киното на топло - улова ще го оставим за откриването догодина , което ще се проведе като се постопли малко. Весело посрещане на Новата Година на всички!

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”