Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Someto
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 22:54
Риболов: тролинг
Местоположение: София

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от Someto »

kosatkata написа:Едноцилиндров , четиритактов мотор с втори човек в лодката няма да излезе на глисаж никога. Каквато и да е лодката. Има вариянт за двама на които общото тегло е до 120-130кг и лодката е с надуваемо дъно. Ама пак ще е голям зор. За да глисира лодка с двама на борда , моторетката трябва да е задължително двуцилиндрова и това пак малко условно , щото има двуцилиндрови мотори 8 коня и там работата е пак на кантар и с условности. За да си сигурен в глисажа с двама на лодката мотора трябва да е поне 10 коня.
Колега не съм съгласен с теб. Имам лодка 3.20 Тохамаран с Меркури 6кс аз съм 85кг с още един човек60-70кг излизам на глисаж. При спокойно време двама в лодката като пак казвам аз съм около 85кг другия е 60кг, съм измервал максимална скорост по Gps 24км.Сам мисля че около 28км.
Котаракът не се интересува какво говорят мишките за него.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от kosatkata »

Само двамата в лодката без багаж ще глисирате. Общото ви тегло е макс.150кг. Условията при колегите са други. Той е доло горе с твоето тегло , но с багаж в лодката , електричка и тягов акумулатор за нея , нещата надвищават тези 150кг. с които изкарваш на глисаж лодката с 6 коня мотор. Колегата когато е сам с всичко това може би ще глисира с шестицата , но качи ли се втори човек в лодка , мисията става невъзможна , а той си е купил по голяма лодка точно с идеята от нея да ловят поне двама че беше писал някъде даже и за трима. Затова със 6 коня мотор ще се придвижва малко по бързо отколкото с електричката , но не и да глисира.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от КАЯ »

Someto написа:3.20 Тохамаран с Меркури 6кс аз съм 85кг с още един човек60-70кг излизам на глисаж. При спокойно време двама в лодката като пак казвам аз съм около 85кг другия е 60кг, съм измервал максимална скорост по Gps 24км.Сам мисля че около 28км.
Не знам по какво съдите, че вече глисирате. Те и военните катери се движат сигурно с 40 възела /окол 80 км/, но не глисират, т.е. скоростта не е определяща.
Двама / в случая/ 150 кг.
Лодка 50 /Примерно/
мотор+бензин около 30
разни други около 20
Сумарно 250 кг.
От практиката е изведена формула на к.с 25-30 кг, като горната граница е за добри профили на дъното и лодката. та 6 к.с.х 30 = 180 кг. ще може да се изведат на глисаж с този двигател.
Когато сметнете, че вече сте излезли на глисаж трябва да може да върнете газта /да пазнат оборотите/ и ако скоростта не намалее значи наистина глисирате, в противен случай само се заблуждавате за глисирането.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от svetoslav7704 »

Ами то с гумена лодка няма как да не разбереш че глисираш.Връщаш леко газта и виждаш как вълната те настига и влизаш във водоизместваш режим.Ако върнеш по рязко може да влезе вода през транеца даже.Общо взето 12-15 км максимална скорост във водоизместващ режим за гуменяци. :cry: Ако лодката е водоизместващ тип скороста за излизане на глисаж може да е много висока.Но въпреки всичко ако имаш достатъчно коне и тухла четворка ще изкараш на глисаж :lol: Всеки знае как оловото на въдицата излиза и се плъзга по повърхноста като го напънеш,а товара в макарата изчезва :idea:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от КАЯ »

Като върнеш газта не трябва да ти пада скоростта, т.е. да не те настига вълната.
При водоизместващ режим с продължаване на вдигането на оборотите идва момент когато скоростта нараства с много по-малко отколкото нарастването на оборотите. това е преходният режим между водоизместващ и глисиране. Според обяснението вие се движите в този режим, но все още не сте в областта за глисиране. В този момент на графиката скорост/обороти се явява характерна гърбица. точно в тази област се изразходва най-много гориво за ввсеки километър нарастване на скоростта, а и при равномерна скорост в този преходен режим, щото тогава лодката изпитва най-голямо съпротивление от водата.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от svetoslav7704 »

Зависи колко връщаш газта,моята лодка излиза на глисаж с около наполовина отворен дросел и върви на глисаж с 1/3 от газта,като върнеш под 1/3 няма как да не те настига вълната :mrgreen:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от gele kapaciteto »

Има и разлика в коритата , плоските излизат над 18/19 км/ч , V-образните 22/24 км/ч - да се има предвид V от носът до задника , всичко що минава в плоско дъно на зад постига глисаж към 20/21
П.п. Съотношението , конска сила към 25/30 кг съм го разбил на пух и прах , то не е миродавно за специфични корита :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
velikij
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юни 25, 2016 13:40

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от velikij »

Що не снимате и покажете.
Всичко друго е "гъдел". :fish15:
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от svetoslav7704 »

По тази измислена формула 25-30кг на конска сила моят двигател трябва да е 12-15кс,а на него пише 9.9 :lol: освен ако 27-28км са водоизместващ режим :shock:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от КАЯ »

Не са водоизместващ, но вероятно са преходният режим. Най близка аналогия мога да дам с кола и изкачване на баир. От начало имате лек наклон /водоизместващ режим, но после баира става стръмен и все по стръмен. Налага се да давате повече газ. Това е преходният режим при лодката. после идва вече равното. Връщате газта и въпреки това се движите с предишната скорост, че и по-бързо дори.Е това е глисажа при лодките.
Това че се движите примерно с 25 не значи, че глисирате. Условието за глисиране е след като минете гърбицата на преходният да може да върнете в някаква степен газта, но въпреки това да продължите да се движите с предишната скорост. Падне ли ви скоростта сте все още в преходният режим.
Скоростта при която вече се излиза на глисаж при различните лодки не е една и съща, та да може да се каже 28 км и всички лодки достигнали тази скорост глисират.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от promarine »

Скоростта, при която лодката излиза на глисаж е различна, не само при различните лодките, но и при една и съща лодка в зависимост от товара и неговото разпределение. При неправилен наклон на двигателя и неправилно разпределение на товара може и с 15 коня двигател да не успеете да накарате малка надуваема лодка да глисира. При същия товар, но правилно разпределен и с добре настроен наклон на двигателя същата лодка може да излезе на глисаж и с 6 коня двигател.
Затова категорично не може да се каже, че дадена лодка излиза на глисаж при преодоляването на еди каква си скорост.
Моят РИБ 4.7м, когато не е натоварен, излиза на глисаж при преодоляване на 13.5-14 км/ч. С трима души на борда, вече са му необходими 16-17 км/час за да изглисира.
....
www.plodex.eu
....
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от svetoslav7704 »

Аз съм убеден, че надуваема лодка с размер 3.3-3.6м няма как да достигне скорост над 25км, ако е с малък мотор и не глисира.За твърдите лодки няма да коментирам.И също повтарям, че с надуваема лодка няма как да не разбереш ,че глисираш :idea: Най лесния начин за мотори на границата е слагане на 2-3 10литрови шишета с вода в лодката и ако скороста падне от 25 на 12-13км всичко е ясно.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
fisherman 007
Мнения: 523
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 20:27
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от fisherman 007 »

Това не е глисаж...
Не е луд този който ходи за риба,
луд е този който му дава.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Някой има ли 6 коня мотор за тест?

Мнение от kosatkata »

И какво е тогава ако не е тайна.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”