Още един паразит по рибите?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
johny
Мнения: 635
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 20:18
Местоположение: София

Още един паразит по рибите?

Мнение от johny »

Става въпрос за едно дълго, млечно бяло, плоско, тялото му е на прешленчета. За съжаление нямам снимки. На дължина достига (тези, които видях) до над 5-6 см.В ширина са около 1-2 мм, във височина... много тънки. Не разбрах точно в коя част на коремната кухина се въди. На едни риби излизаше от устата, на други от аналния отвор. Това го видяхме няколко часа след улова, когато рибите от давна бяха предали богу дух. Дали са опасни за човека?
"Животът е това, което ти се случва докато си правиш други планове" - Джон Ленън
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

Тения? Потърси надолу май имаше нещо.
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Ами трябва да е тения.Поне аз така мисля.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
johny
Мнения: 635
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от johny »

Тения - ясно! Но, моля, ако има някаква информация по-подробно, даже internet site... Интересува ме дали е опасно за ХОРАТА!
"Животът е това, което ти се случва докато си правиш други планове" - Джон Ленън
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Ами като изчистиш рибата и е обработиш не е опасна .Спомням си че сме консумирали преди години риба която е била с Теня.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

В яз. Стамболийски една на всеки пет бабушки е пред пръсване от такава тения. :shock: И не са широки по милиметър-два, ами по един сантиметър почти.
В една друга тема babydoctor-а увери, че след обработка не било опасно. Вероятно е прав, щото като знам колко народ и в какви количества я лови - съответно консумира, досега да е станала неконтролируема ситуацията.
Въпреки всичко ми е невероятно гнусно...
:?

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Най-веоятно това е Лигулоза.
Заболяването се предизвиква от тенията Ligula intestinalis. Полово зрялата форма на тази тания се развива в рибоядните птици, яйцата на тенията попадат във водата чрез изпражненията на птиците, където се поглъщат от зоопланктона, в него се развива ларва (процеркоид), която попада в рибите при хранене с опаразитен планктон. В рибите се развива ларва от следващ стадии (плероцеркоид).
Изображение
Плероцеркоида се развива в тънките черва на рибата, като при по-голям интензитет на инвазията би могло да бъдат разкъсани тънките черва и паразита да попадне в коремната кухина. Опаразитените риби са лесна плячка на рибоядните птици. В техните тънки черва от плероцеркоида се развива полово зряла тения, което затваря цикъла на развитие.
Заболяването не е опасно за човека. Рибата може да се консумира след добро почистване и термична обработка. Кахектичните риби не трябва да се консумират. Имам спомен, че някъде съм чел за описан случей на отравяне след ядене на самата ларва на тенията, която била взета за "дробчета".
Изображение

Изображение
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Нека и аз кажа нещо по въпроса за тенията. Доколкото си спомням от разговора ми с един приятел доктор май в България има четири вида рибна тения, която е опасна за хората. А може би беше 4 вида въобще, а в България тези опасни паразити не се въдят. Едно от двете, но нека някой който има повече познания да се изкаже.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Опасната тения за хората в Б-я е една: Дифилоботриоза.
Заболяването се причинява от тенията Diphyllobothrium latum. Биологичния и цикъл е следния: Полово зрялата тения обитава тънките черва на човека или други рибоядни бозайници, яйцата и попадат във водата с изпражненията, поемат ги организми от зоопланктона в които се развива ларва от първи стадии, в рибите погълнали инвазиран зоопланктон се развива ларва от втори стадии, която мигрира в мускулатурата на рибата и се равива до ларва трети стадии (плероцеркоид). Това е ларвата от която се развива половозрялата тения в тънките черва на човека или другите рибоядни бозайници.
Изображение
Плероцеркоид, открива се в мускулатурата на заразената риба.

Изображение
Биологичен цикъл на Diphyllobothrium latum.

В България заболяването се среща около Дунав. Отходната канализация на рибарските селища се излива директно в реката и ако има случей на опаразитен човек яйцата на тенията се поемат от зоопланктона с което започва цикъла на развитие. Края на цикъла е свързан с консумацията на не добре термично обработена риба (или неузряла - при осоляване или мариноване).
Чувал съм, че имало някава традиционна рецепта за чорба от михалца, при която рибата, нарязана на едри шайби се слага в чорбата, непосредствено преди да се вдигне от огъня. Рибата остава полусурова, а ларвите на тенията живи.
Аватар
johny
Мнения: 635
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от johny »

Много благодаря на всички, особено но ricono!'8)'

В един сайт пишеше, че това не е тения, а плосък червей (лигулозата), грешно наричан тения.

PS: според мен би било добре и този паразит да бъде включен към подфорума "болести по рибите", тъй като явно е много разпространен.
"Животът е това, което ти се случва докато си правиш други планове" - Джон Ленън
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Абсолютно точно описание на Дифилоботриозата от Ricono!!!
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

За да приключим с най-често срещаните тении по рибите в Б-я ще опиша още една.
Ботриоцефалоза.
Заболяването се причинява от тенията Bothriocephalus acheilognathi. Полово зрелия паразит обитава тънките черва на рибите, отделените с изпражненията яйца попадат във водата, където ги поемат организми от зоопланктона, в тях се развива ларвна форма, при поглъщане на инвазиран зоопланктон в тънките черва на рибата от ларвата се развива полово зряла тения.
Изображение
Биологичен цикъл на Bothriocephalus acheilognathi.

Заболяването са среща най-често при шарановите. В шарановите стопанства предизвиква висока смъртност при малките шаранчета през периода в който се хранят със зоопланктон.
Не е опасно за човека.
Ribarina
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 16, 2006 16:21
Местоположение: Бургас

Мнение от Ribarina »

А аз го използвам това нещо за стръв.И то с добри резултати!
На риба се ходи само с бира
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

ricono написа:Опасната тения за хората в Б-я е една: Дифилоботриоза.
От тениите паразитиращи в рибите или от всички тении? Чувал съм за тении при които човек/ бозайника е краен гостоприемник. Живеели в черния или белия дроб и се махали само оперативно..
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Тони написа:
ricono написа:Опасната тения за хората в Б-я е една: Дифилоботриоза.
От тениите паразитиращи в рибите или от всички тении? Чувал съм за тении при които човек/ бозайника е краен гостоприемник. Живеели в черния или белия дроб и се махали само оперативно..
Да, от тениите паразитиращи по рибите в Б-я опасна е само Дифилоботриозата.
От тениите при бозайниците има доста опасни. Ако има интерес бих могъл да понапиша, но не тук, за да няма обърквания.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”