КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

Bai Mile 1 написа:
Emo-83 написа:
Bai Mile 1 написа:бях те запитал за макарите в друга тема ама ти ми каза 4е не е там мястото , добре питам те пак какво не им хареса а сега ги харесваш, за плетеняка аз също съм с 4 нишков хардкор,абсолютно не съм доволен скъсах4 воблера докато хвърлям,сега си купих даива самураи 8 нишки 300мт за 45лв няма такава цена и здравина мнооого съм доволен не късам а ако зака4а дърво къса се от вирбела на фк/0.70/ли4но аз ако имам кинти бих си купил туин пауер 6000 пг салт уотър джапан ама модел 2009 2010 ина4е сега съм с сламер 560 добре като за тез пари :D
Не разбирам кое не съм харесвал преди,а сега съм го харесвал :!:
Ако говориш за Пена,това не е вярно,след като купих такива на партньора си по лодка.....нещо си се заблудил.
Иначе и аз визирах този модел на Тика,за който говорят колегите. Просто избягвам да споменавам всичко точно,че да не се приема,като реклама.
Дуел Хардкор,ползват почти всички около мен и нямат подобни изцепки с конеца. За мен при много пръчки и дори те да са три,конеца трябва да е шарен.
Ползвал съм всички конци и дори сега ги имам за подложки. Изказвам лично мнение на база ползването им.
Туин Пауер ПГ е без коментар и не го сравнявам с нищо,защото това с още един лагер си е Стела :!:
за биомастерите първо ги продаваше сега се отказа та питах как са щото аз не съм ги пипал пак изглеждат добре
даивата също е шарена
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Bai Mile 1 написа:за биомастерите първо ги продаваше сега се отказа та питах как са щото аз не съм ги пипал пак изглеждат добре
Чакай сега! Моля те друг път питай,а не гадай.
Тези макари не са били мои никога,а на закъсал колега.Той, освен тях ми е оставил да му продавам всичко останало.

Моля те да не ме обельосваш с мислите си,като гадаеш. За това не приех думите ти,че не съм ги харесвал. Аз не мога да имам всичко на света,само защото някой го продава.

Да се придържаме към темата моля.
Макарите ги разнищихме,а сега да минем и въдиците с впечатленията си,карайки ги по фирми.
Лично аз не пипна ли въдица,не мога да кажа добра ли е или не е такава.Но определено не харесвам мекиците,защото съм за сом.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

Emo-83 написа:
Bai Mile 1 написа:за биомастерите първо ги продаваше сега се отказа та питах как са щото аз не съм ги пипал пак изглеждат добре
Чакай сега! Моля те друг път питай,а не гадай.
Тези макари не са били мои никога,а на закъсал колега.Той, освен тях ми е оставил да му продавам всичко останало.

Моля те да не ме обельосваш с мислите си,като гадаеш. За това не приех думите ти,че не съм ги харесвал. Аз не мога да имам всичко на света,само защото някой го продава.

Да се придържаме към темата моля.
Макарите ги разнищихме,а сега да минем и въдиците с впечатленията си,карайки ги по фирми.
Лично аз не пипна ли въдица,не мога да кажа добра ли е или не е такава.Но определено не харесвам мекиците,защото съм за сом.
ок просто ти исках мнението за тез макари и това е .не обелиосвам а просто не съм разбрал .сори
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от koko7784 »

Васко написа:
Emo-83 написа:
Bai Mile 1 написа:за биомастерите първо ги продаваше сега се отказа та питах как са щото аз не съм ги пипал пак изглеждат добре
Чакай сега! Моля те друг път питай,а не гадай.
Тези макари не са били мои никога,а на закъсал колега.Той, освен тях ми е оставил да му продавам всичко останало.

Моля те да не ме обельосваш с мислите си,като гадаеш. За това не приех думите ти,че не съм ги харесвал. Аз не мога да имам всичко на света,само защото някой го продава.

Да се придържаме към темата моля.
Макарите ги разнищихме,а сега да минем и въдиците с впечатленията си,карайки ги по фирми.
Лично аз не пипна ли въдица,не мога да кажа добра ли е или не е такава.Но определено не харесвам мекиците,защото съм за сом.
ок просто ти исках мнението за тез макари и това е .не обелиосвам а просто не съм разбрал .сори
Здравей колега,
Имам въпросната макара и ще ти кажа че според мен не е подходяща за тролинг в този размер :!:
Виж 6000 или 8000 ще са идеални.Иначе е много читава макаричка като аз я ползвам за спининг на сом.
Като цяло размер 4000 е леко омален и като влакно взема около 120м. Пауър Про 40 либри 4 нишковото.
Правибно си се насочил към Туин ПГ от 2009 но вече все по рядко се намират.
Аз също имам мерак за един 5000 ПГ но някак си не ми се рискува да го взема от И-Бей.
Ако имаш други въпроси питай.
Поздрави....
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

ей туй исках да разбера благодаря за инфото :fish15: :fish15:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от yankosan »

Мартин Райнов написа: За да не съм капо по темата, моля който има впечатления(Янко е човека :) ) за един конкретен модел на ЕксЗога - Така Си 5715, да сподели! Сериозно се замислям да я взема за клъонк и за задна въдица с по-дълбоки воблери.
Щом ти се дават тези пари,взимай смело :tup: Пробвал съм я с 9см.воблер и си го отчита нормално,в същото време с 200гр.и стръв на кльонк почти не се огъва връхчето.Страшно чувствителна усещаш как сома опипва стръвта :D
Задължително хубава макара с добре сработващ аванс :!: И не прекалявай с дебелината на влакното.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от axel »

Не,че нещо разбирам от тролинг,но ми е странно използването на спинингови макари за тролинг.Според мене имат доста недостатъци пред мултитата-насукват конеца имат слаба точка на ролката на бигела и др.............съгласен с Коко за Биомастера от 5000 нагоре е друга макара и то за модела 2011г после не.Съгласен и за Туйн Пауъра,според мене 2009г или 2011г/най-добре/ 5000 ПГ е достатъчен,но няма да прибира бързо воблерите.....виж Дайва Рьога обикновенна или Шрапнел е подходяща като здравина финес и мощ едновременно.
риболовът е само хоби!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Ако тролиш с две въдици,нека да са мултита.....иначе си е приключение да ги наметкаш набързо,всичките. :idea:
Не виждам проблем,макарата да е спинингова. Някои ползват такива и за кльонк. Не могат да им свикнат на мултитата.
Нямам този проблем,дори не ме дразни дясна ръка и ми е странно,като ми се лигавят.Има много хубави мултита,но пак са цифра. А с евтини и без плъзгач за аванса не понасям.Тия с перчатките ги ненавиждам,защото никога не зная къде съм!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Anton_65 »

това с усукването на конеца при спининговите и изобщо ми е интересно на какво се дължи....май 99 пр. го правят, НО скоро видях на колега конеца, как след многократни хвърляния се прибираше изпънат като млада девойка фиданка :D макаричката му беше 3000 размер, някво Шимано към 170 лв. май каза :roll: без значение кво и що,но факта е че изобщо не усукваше,а съм чувал че много по скъпи макари го усукват като крив макарон
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от kalinux »

Дочно, всички спинингови макари усукват конеца ако го вадиш през аванса. Ако въртиш дръжката назад вместо да пускаш аванс - няма да имаш тоя проблем. ;)
С внимание към детайлите
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от тони котев »

От няколко години се пренасочих основно към морския риболов в съседна страна. Сега съм на етап риболов със жив калмар. За целта обаче ми трябва специфична пръчка, дължина 220-240см., тежестите които използвам са основно 300гр. и затова трябва да е поне 200- 600гр., лошото е, че върха трябва да е много чувствителен, кълването е съвсем леко и то на риби 10+, задължително условие е да се сгъва по-меко макс до 1/3 от дължината на въдицата, иначе не може да се изхвърли оловото и да се получи сносно засичане на рибата, намерих подобна въдица- Дайва Танаком, но цената от 250 евро ми е непосилна в момента.Общо взето ми трябва колец за мултипликатор с чувствителен връх.Ако някой има нещо в предвид, може и на старо, нека звънне един телефон, 0888370662 Тони
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
VGZ
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Сеп 08, 2013 14:14
Риболов: spin-win ;)
получил Браво: 9 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от VGZ »

Това което търсиш е строго специфично и се сещам за една пръчка на савидж гиър която съм пипал, и останах с впечатлението че върха е доста чувствителен за либрите които и дават .Сега проверих nordic big game е модела .
Друга коята съм имал е окума солтера но не съм сигурен точния модел , мисля че беше boat , доста мек връх за либрите! дължина точно колкото мен така че около 190 192 :lol: Тубертини талакса е модел за дрифтинг със жива стръв имам стария модел чувствителен връх със силно изразена прогресивна акция , супер пръчка за тролиг но мисля че не се продава в бг ...
Може да погледнеш и интерлаин моделите не са за пренебрегването точно за тоя тип риболов !
ПП Гледал съм гръка сотосваси лови много на бавен трол с калмар , но мисля че ползва сравнително стандартни пръчки за лодка на IMAX
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Tomahawk »

И тежестите които повечето ползват са много по леки от 300гр. Може би 80-150..
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Тони,от това,което чета разбирам,че търсиш въдица за слоу джиг. Но тя трябва да е хубава и е трудно да се намери за ниски пари.Не за друго,ами там въдицата трябва да има различни качества. :idea: :roll:
Разликата от скъпата и евтината е,че и при двете оловото пропада надолу с еднаква скорост. Но при скъпата,връщането на тежеста е много по-бавно.....евтината го изстрелва нагоре бързо. От там се получават и разликите в уловите.
300гр. тежест ми се вижда за много големи дълбочини.....но ти си знаеш.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от quietriot »

по късата тика уасаби, може да ти свърши работа, тя мека на върха доста, виж я при Сашо зебкото в нагазина, отделно има други модели които може да ти харесат там.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”