2017 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

С новата година правилата по реката се променят. Може да се ползват блесни и мухи и понеже не ми се върти макара в отрицателни температури, а и не държа нещо да хващам, реших да направея първата разходка за годината с голямата мухарка и плуващ шнур - сигурна комбинация за капотиране по река Кейлъм в този сезон. Имах една нова-стара макара която не бях още вземал на риболво с мен - STH Гранд Слам; сигурно правена 80-те или най-късно 90-те години. Взех и кутия мухи от които само 2 бяха утежнени.

Така екипиран се отправих към местата на които закрихме преди седмица. Беше паднал още сняг и на мястото на което оставях колата сега имаше разчистено само 1 платно за движение. Малкото коли които се движеха по пътя караха бавно, но си беше за мислене.

Тръковете вече не могат да се движат по горския път и съответно нямаше никой. Ние с Чарли се движехме из сняг около 40см, който на места беше и по-дълбок, а на други в гората под големите борове беше значително по-тънък.

Изображение

Изображение

Ето и малко видео материал. (на този сайт се отварят вредни прозорци които трябва да се затварят)

http://sendvid.com/duwvtyzi

Както и пртедполагах цареше спокойствие навсякъде включително и реката и нямаше следи от каквито и да било риби. Мухата описваше някакви траектории под водата без да я грабне нищо и дори без да закача дъното. Така и на първото и на второто място на което спряхме. На третото, всичко почна по същия начин до самия край. Щях вече да приключвам когато шнура се поизпъна и за най-голяма изненада се оказа че съм закачил риба. Повода ми беше много съмнително качество, куката беше сравнително тъпа и голяма, а стихлхеда добре тръска глава и подскача насам натам. По-вероятно беше да се откачи или да скъса лошата корда, но явно му било писано да стигне брега за да бъде първата уловена риба за 2017 и първия стийлхед за новата макара.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След това претърсихме още едно място и пак пробвахме първите 2 места на връщане но резултат, както се очакваше нямаше. Разбира се водачите замръзваха и след няколко хвърляния трябваше да се размразяват, макарата също позамръзна, а Чарли пощеше лед от краката си.
Тежки условия и сякаш направихме невъзможното, като не успяхме да се капотираме. Ще трябва да отложим капото за следващия път.

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от Cougar на Нед Яну 08, 2017 10:19, променено общо 1 път.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Струва ми се, Жельо, че ти и с пръчка от знаменце и въженце от простора не би могъл да се капотираш, не знам защо ... :lol:

Happy New Year!
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от bgfishingmaniac »

Удивителна красота! Изглежда отдавна си изпаднал в риболовна нирвана, за да не държиш да хванеш нищо! Завиждам!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от outsider »

Cougar написа: реших да направея първата разходка за годината с голямата мухарка и плуващ шнур - сигурна комбинация за капотиране по река Кейлъм в този сезон.
:lol: :lol: :lol: - "никакъв шанс за успех? Сигурна смърт? - какво чакаме!" 8) :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

outsider написа: какво чакаме!" 8) :mrgreen:
Следващия път ще е, почти гарантирано. :D

Един орел на брега на ез. Лейкелс днес. Езерото беше напълно замръзнало.

Изображение

Изображение
titko1
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 19:26
Риболов: carpfishing
дал Браво: 2 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от titko1 »

страхотно е , евала за споделените моменти край водата !
за да нямаш проблеми,трябва да си умрял ...
q.hauzer
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Мар 08, 2013 14:42
Риболов: Муха,спининг
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 62 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от q.hauzer »

Благодаря ,че споделяш тази красота с нас! Още много такива риби ти желая през тази година.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Този път очакваното капо се заформи отлично. Нямаше и следа от каквато и да било риба. В допълнение валя дъжд през цялото време така че и за снимане не ставаше. :)

Сигурно до Март ще е така, за по нататък не знам.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Температурите леко се повишиха и днес слънцето се показа за да напрви раходката приятна.
Изненади нямаше и завършихме без нито една закачена риба.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от bat.galin »

Право е кучето !
На таз красота как да стои затворено :)
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Да, кучето сега само в почивните дни успява да излезе на разходка и се радва да е навън.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от BOROOO »

Бобрите не се шегуват. :)
В студеното време използвай по-светли примамки :wink: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

BOROOO написа:В студеното време използвай по-светли примамки :wink: .
Смешното е че направих 3 чисто черни мухи готови за следващия път. Има време и за бели. :D Така или иначе както писах нямам за цел да хващам нищо.

От снимите си най-накрая забелязах че от всички места на които обичам да снимам в същност правя снимки към един и същи масив. Проверих картата на Google за да видя как това е възможно и това е което видях:

Изображение

X - тук оставям колата на пътя в снега
Y - планинския масив
A - първо място (реката тече от масива към мен)
B - второ място (реката тече от мен към масива)
C - трето място (реката тече от мен към масива)

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Днес беше типичен дъждовен ден. Температурата около 5'С и това придружено с дъжда беше покачило нивото на всички реки и дерета невероятно много. Дълбокия поток ни посрещна така:

Изображение

Тук обичайно прегазваме и отиваме до реката, но сега просто се обърнахме и тръгнахме по обратния мрашрут. Може би река Лейкелс щеше да е бистра? Стигнахме и там. Пътеката покрита с лед от ордите рибари които са тъкали през изминалите месеци. Вода течеше извън коритото на потока Херман направо по пътеката и последната беше станала като прилична речица с вирове по около половин метър. :?
Изображение

пътеката:

Изображение

Езерото се оказа и то мътно. Такова не го бях виждал. Така че изгледите за някакъв риболов приключиха там.
Изображение

За пореден път поехме наобратно и сега за изненада срещнахме жена с куче която беше тръгнала и тя да се разхожда към езерото. Предупредих я за следващия участук на пътеката който беше стръмна ледена пързалка но тя залитайки продължи надолу.

От тук след като стигнахме колата и оставихме такъмите с Чарли поехме по друг горски път за да видим дали не можем да намерим друга изходна точка до реката. След доста ходене намерихме такава и излязахме точно срещу острова на който обичам да го оставям.
Изображение

Мястото на което обичайно стои сега е под водата. Върнахме се в града свършихме някоя и друга работа и екипирани с GPS-а тръгнахме в ново проучване на място за достъп до р.Кейлъм малко над първия канъон. И тук имахме късмет и стигнахме реката. Въпреки че проучванията бяха успешни новите пътеки не са особенно удачни, едната беше доста дълга, другата към р.Кейлъм с голямо спускане и качване (и тук беше 1.5км за да се стигне реката).
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2017 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Времето в началото на седмицата пак стана студено и слънчево. Дните малко са порасли и човек може дори да има около час слънце след работа за да си разходи кучето. Студа бързо върна реките в положението в което бяха преди 2 седмици - на ниско ниво, но все пак около 10см покачване все още се усещаше. Беше бистро. Сняг около пътя почти не беше останал което позволяваше добре да се паркира, нямаше посипан чакъл, видимостта беше отлична, въобще да не се притеснява човек.

В най-ниските температури съм забелязал че риболовния поток пресъхва до пълната нула. Като не броя себе си, защото аз съм на разходка с кучето, колкото да развея дългия шнур, да направя снимки и да се капотирам. Пътеката беше лед, а останалия сняг беше толкова твърд че спокойно се ходеше по него като по асфалт без никакво потъване.

На първото място посегнах към малкия си апарат за да направя снимка, но съответно получих съобщение "смени батерията" и апарата се изключи. Аз имам резервна батерия. Сложих я и...същото съобщение и парата пак се затвори. :( Е явно него няма да го бъде. Но аз носех и другия апарат. 8)

Този апарат не ми показа някакви затруднения, въпреки че сега беше някъде 10 градуса извън диапазона си на работна температура.
И успях да заснема положението н аизходната позиция - първия вир над вливането на Гледчерния поток.

поглед надолу
Изображение

и поглед нагоре
Изображение

След това вързах една от черните мухи които бях нагласил и я заметнах. Те все пак са леко утежнени и би трябвало да потънат малко. За изненада дори на второто замятане виждах как мухата излиза отгоре и цепи по повърхността. Махнах я и сложих една връзвана преди време и подобна на "Скункса със зелено дупе" (Green Butt Skunk). Нищо не я взе и се отправихме надолу.

Ловенето ни беше бързо, а ходенето много. По начало сигурно ловя около 20% от времето. Останалите 80% са ходене и снимане, но като цяло спирки не правим. Единствените "почивки" са когато Чарли си яде храната - пакет от 100 грама който изчезва почти моментално, и сега, когато аз проверявах какво има в манерката и дали работи. Тази манерка за 3 години я вземам навън за втори път, не че толкова не е имало с какво да я пълня. Бях вързал тук вече една от оранжевите си мухи след като изкривих леко куката на Скункса.

Изображение

И този апарат ми показа паднали батерии. Реших че ще е до тук със снимките.

Така спортувайки по пътеките стигнахме до най-долната точка на която обичайно стигам зимата и то в добри условия. Днес условията само че бяха отлични и можехме да минем още поне километър по надолу. Докато се придвижвахме към вира, явно изплашихме един лос, но не го видяхме.

Изображение

В дясната част на снимката е края на голям и дълъг вир. Водата се забързва и става по-плитка. Имаше надежда за нещо и малко похвърлях. Не закачих нищо до момента в който реших да прибирам и започнах да навивам шнура на макарата. Тогава тази малка бикова пъстърва се опита да глътне оранжевата ми муха.

Изображение

Така тази рибка ми развали капото. :o Чарли тичаше през глава по бреговете които сега бяха истински бели писти за него. Нищо от рода на онези затъвания от преди месец. Така по бреговете и познатите пътеки се придвижихме още по-надолу до едно добре огряно от слънцето място в края на друг вир. Нищо никога не бях хващал от тази страна, но беше приятно място и дори имаше къде да се седне ако човек искаше.

Изображение

Тук реката прави много остър завой, на практика почти 180' и тръгва в обратна посока. Предполагам за това е най-топлото място и без лед покрай брега от моята страна. Хвърлях през реката на някакви 20-25 метра. Слънцето ми блещеше в очите когато линията отиваше надолу, а излезе и вятър духащ надолу и правещ замятанията с елемент на риск в тях. Нали не мога да си сменя ръцете и да хвърлям от другата си страна. Доката хвърлях и слизах надолу, в един момент ми се стори че веднага след падането във водата, мухата бе спряна от нещо и линията едва забележимо започна да се изпъва. За всеки случай леко засяках и о, небеса, беше риба. :shock: И то не коя да е риба , а една от големите риби в реката. Известно време стоя там където си беше на 25 метра от мен, после реши да дойде по близо до мен и успях да прибера повечето от шнура. След това обаче се впусна стремглаво през реката и си взе всичкия шнур заедно с лихвите. Така се борихме известно време, но след още две впускания и после дърпания и плясъци под мен, накрая докарах улова в плитчините. После развих шнура пак докато ходех да взема раницата с апарата оставена на 10 метра над мен. Със съмнения че апарата ще се включи, натиснах копчето му. Тръгна и продължи да работи въпреки индикацията за паднала батерия.

Изображение

Изображение
(не е метър. някакви си 91.5см - 36 инча, замерени по пръта ми)

Изображение

Изображение

Пуснахме рибока да си ходи, а ние продължихме до следващия дълъг и огрят от слънцето вир. В него никога нищо не съм хващал от никоя страна. За това му обърнах повече внимание, но и този ден, тук нищо не се показа. Беше време да се връщаме. Поехме по обратния път и в края усетих че разходкат ае била доста добра. :) Бяхме минали над 10км с пълно снаряжение, най тежките ботуши които съм имал някога и времето в което не ходех беше това в което хвърлях тежкия шнур с тежкия прът през реката. Чарли си беше без разлика и продължи да гони катериците из гората, но беше много доволен да стигне до задната седалка на колата и да легне там. Може би трябва да почна да вързвам попър-мухи за да може капото ми да е по-гарантирано.

https://www.youtube.com/watch?v=49oX8DBtxUE

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”