Пъстърви в голямата вода

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Реката е малка, но има дълбочки вирове, а тези широколистните листа са от храсталаци и коприва. Не е високо в планините, ама не е ниско, средно положение. Впрочем във всички дълбоки вирове на пъстървовите реки има такива риби, тази балканка е просто един хубав екземпляр.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: хай

Мнение от Cougar »

Бат Стан написа:Впрочем във всички дълбоки вирове на пъстървовите реки има такива риби, тази балканка е просто един хубав екземпляр.
Айде, ще ви разкажа какво прочетох днес в едно риболовно списание.
Преди това ще направя уточнението че родината на сивена е полуостров Лабрадор, т.е Квебек в Канада. От там е разселван на други места, а тук на времето американка е нямало. Американката идва от Скалистите планини и от към руска страна - Камчатка.

Та тук на река Нипигон през 1912г един рибар, ще го наречем Д-р Кук (така се и казва) хваща при риболовна експедиция сивен от над 14 паунда (около 7кг) и дълъг към 80см. Хваща го на муха с мухарка. Първо имало съмнения че това е езерна пъстърва но направили изследвания на кожата в Отава и потвърдили трофея.

Статията днес бе за друг рибар който през своите 68 години риболов се мъчил да подобри този рекорд. Хванал доста сивени над 5кг и той и приятеля му закачили 3 които биха счупили предишния рекорд но разбира се ги изпуснали.

Първия се пуснал надолу по реката и се хвърлил през един водопад, след което развил всичкия шнур, бакинг и накрая скъсал.

Втория почти бил изваден, но в последния момент и той направил някакво изпълнение в плитчините и той скъсал.

Третия налетял на мухата след като повода бил наранен от малко щукле преди това, направил 2 скока, скъсал но продължил да подскача, но.....защо го писах това.......

Накрая закарали една камера на тяхното основно място за улов на рекордни сивени в Лабрадор. Пуснали камерата и заснели какво става долу.....Оказало се че на филма се виждат доста риби по 2 - 4кг, но от време на време преминавали някакви грамадни сивени правещи всички останали да изглеждат джуджета....

Та така, и до днес те са си там, но рекорда след 1912 година не е бил подобрен.

Та и при нас сигурно ги има големите риби някъде, но....трудно се лъжат :D



Изображение
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Е, тука в нашите реки чак такива зверове няма, или ако има са на едно две места само - навремето на Папаз гьол бяха издърпали некво подобно чудовище сивенско, ама с комбайн, при тва става въпрос за 1987 г. ако не се лъжа. Но в тая река, дето ходя аз, има и по-големи риби, едната се отърва на първо време, но я знам къде е и все някога ще ми увисне на куката. Та така....
Разказът за сивените беше доста интересен.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Бат Стане, честито за рибока. И по-големи да ги дърпаш, а оня дет ти къса снимката да му видиме :D . Като гледам май не типета е проблема, а това че първия път си нямал кеп :wink: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Борисе, лошото е, че имаше и втори път, ама ме е срам да си кажа, тъй като някой ще помисли че лъжа като циганин, а друг - че съм пълен некадърник, щото два пъти изпускам една и съща голяма риба. Втория път бях с типет 0.25 и с кеп, но пак я изпуснах, дееба, избяга в съседния вир - просто така се стрелна и отиде там, закачи горната нимфа в един омотан в камъните парцал и се откъсна, като скъса и нимфата или прегриза влакното, не знам кое от двете стана, ама примамката липсваше и влакното беше нащърбено. Тъй че ще си трая докато я уловя. Ако не я уловя, някой друг ще я хване.
Впрочем подобни риби има във всички не толкова посещавани реки с по-дълбоки вирчета, както правилно е отбелязал и нашият приятел Пумер Канадски. Навремето бях свидетел на Искрец как Пацо Бойков каза - ей там горе има една балканка към кило, отивам да я пробвам, и след 10 минути я улови. Тъй че въпросът е да знаеш къде е рибата, останалото е техника на подаване и изваждане, както и правилен избор на нимфа.
Другият проблем е, че за такава риба с размери около 55 санта е добре да си с по-твърда пръчка, а моят Оракъл се гъне и извива много, тъй като не е предназначен чак за такива чудовища. Имам един Балцер 7-8 клас, който е 2.70 м, отлична изработка от 1994 г., и щеше да се справи с рибата по-добре, обаче пък не е подходящ за подобни обрасли реки, където се иска по-къса пръчка. Ако искаш вярвай, ама и двата пъти имах чувството, че Оракъла ще се счупи, как издържа на тоя напън още не ми е ясно. Вирът е дълбок, а това чудо отначало се забиваше винаги в дълбокото и опъваше свирепо. Абе, не си е работа с една дума. Та така...Ама до края на седмицата ще отида там поне още веднъж и ще се опитам да си я хвана.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Борисе, лошото е, че имаше и втори път, ама ме е срам да си кажа, тъй като някой ще помисли че лъжа като циганин, а друг - че съм пълен некадърник, щото два пъти изпускам една и съща голяма риба. Втория път бях с типет 0.25 и с кеп, но пак я изпуснах, дееба, избяга в съседния вир - просто така се стрелна и отиде там, закачи горната нимфа в един омотан в камъните парцал и се откъсна, като скъса и нимфата или прегриза влакното, не знам кое от двете стана, ама примамката липсваше и влакното беше нащърбено. Тъй че ще си трая докато я уловя. Ако не я уловя, някой друг ще я хване.
Впрочем подобни риби има във всички не толкова посещавани реки с по-дълбоки вирчета, както правилно е отбелязал и нашият приятел Пумер Канадски. Навремето бях свидетел на Искрец как Пацо Бойков каза - ей там горе има една балканка към кило, отивам да я пробвам, и след 10 минути я улови. Тъй че въпросът е да знаеш къде е рибата, останалото е техника на подаване и изваждане, както и правилен избор на нимфа.
Другият проблем е, че за такава риба с размери около 55 санта е добре да си с по-твърда пръчка, а моят Оракъл се гъне и извива много, тъй като не е предназначен чак за такива чудовища. Имам един Балцер 7-8 клас, който е 2.70 м, отлична изработка от 1994 г., и щеше да се справи с рибата по-добре, обаче пък не е подходящ за подобни обрасли реки, където се иска по-къса пръчка. Ако искаш вярвай, ама и двата пъти имах чувството, че Оракъла ще се счупи, как издържа на тоя напън още не ми е ясно. Вирът е дълбок, а това чудо отначало се забиваше винаги в дълбокото и опъваше свирепо. Абе, не си е работа с една дума. Та така...Ама до края на седмицата ще отида там поне още веднъж и ще се опитам да си я хвана.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Бат Стан написа:Втория път бях с типет 0.25 и с кеп, но пак я изпуснах
:shock: :shock: :shock:
също така написа:избяга в съседния вир
избягала ти е рибата в съседния сектор и затова съдията не ти я е отчел :wink: . :lol: :lol: :lol:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

хахаха, да бе, Румил Лачев не ми е зачел пъстървата. Баси, само да я пипна тая риба, лелееееее...Ще я снимам и ще я пусна обратно, да си нахраня душата.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Отново спекула на вашето внимание!
Бай Стан написа:
Тука няколко поста по-нагоре моят квартален опонент - лицето Иван Пигов, гледа злобно от аватара и се изказва още по-злобно, щял да ми къса шортите и такива неща. Първо - не нося шорти, а камуфлаж, както самият Пигов документира тва с една снимка във форума. Второ - навитак съм на блесна, казал съм ти го неведнъж, само трябва да изберем ден за Пънчак Трофи 2005 или както там ще се казва. Не мога да разбера защо се отказа от силовия трибой - муха, блесна, жаби, беше си доста добре измислено. Навит съм да играем навсякъде, само не и на гьола в Дружба 1, щото там ще ме биеш, там си непобедим като Беласица в Петрич.

Изобщо не съм се отказал. И дори за теб е по-добре, да не се сътезаваш с мен, щот после ще ти е неудобно от кварталните ти фенове. Дето все им разтягаш едни сивени по над две кила, такива дет и Пумата не е виждал. И пак ти казвам, когато съм ловил на Панчака с блесна / от онези в кутийките и оловното тяло/ величествени кефали, ти драги си сецал каракуди на шише и си псувал ако някой часовник, ти се окачи. И стига с това езеро, че последните пъти съм капо. Но изпробвам една нова теория, която за сега е само на махленско ниво, но експерти като теб ще я цитират в медините си изяви и инструкции как, аджеба се лови кефал.
За аватара. Имам си свобода, да си сложа квот си искам.
Но да те питам.Този как ще е?
Изображение
Имам и батални сцени с по няколко риби от 28-37 см, но отиват към графата месарски. Но как и да е.
Бате много те уважавам, но риболовът е сложна работа, като науката.
А там неаргументираните и невярните неща не се търпят.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Въх, тоа калкан ако не е хванат на Тошков чарк...:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
the catfish
Мнения: 758
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:58
Местоположение: София, Дружба 2
Обратна връзка:

хай

Мнение от the catfish »

Тая пъстърва като я видя и козирувам. На една друга снимка я има и една пъстърва на два крака, към 180 см, там вече целият форум правим челна стойка! Ашкобсун значи...
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Бяла Моска ще закича, на вратата на москвича...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: хай

Мнение от Мунчо »

the catfish написа:...На една друга снимка я има и една пъстърва на два крака, към 180 см, там вече целият форум правим челна стойка! Ашкобсун значи...
Aха, аха, и аз съм я виждал. НА ква ли муа са я хванали???:):):)

баси, 4,30, аз кво прая по това време, ми не спя...??????
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: хай

Мнение от Ivan VP »

Мунчо написа:
the catfish написа:...На една друга снимка я има и една пъстърва на два крака, към 180 см, там вече целият форум правим челна стойка! Ашкобсун значи...
Aха, аха, и аз съм я виждал. НА ква ли муа са я хванали???:):):)

баси, 4,30, аз кво прая по това време, ми не спя...??????
Ставам много лесно раздразнителен, по този въпрос.
А и темта е рибите на Бат Стан.
Днеска мач, после пък Беоре ще играе с Ботев да си връща 8-те гола.
Ауе Йотов чакам да се обадиш.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: хай

Мнение от Мунчо »

Ivan VP написа:
Мунчо написа:
the catfish написа:...На една друга снимка я има и една пъстърва на два крака, към 180 см, там вече целият форум правим челна стойка! Ашкобсун значи...
Aха, аха, и аз съм я виждал. НА ква ли муа са я хванали???:):):)

баси, 4,30, аз кво прая по това време, ми не спя...??????
Ставам много лесно раздразнителен, по този въпрос.
...
Da ne сме ревниви...:):):)?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Споко бе, Ванкаааа, ндей се нерви...
Блесните Бат Стан са зашеметяващи, сигурно ще са и много уловисти, дай една да тествам.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”