Вижте хората кви риби ловят!

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
morski
Мнения: 272
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:29
Местоположение: Варна

Мнение от morski »

Даааа, до към 1995 година често се ловяха такива риби. Най-голямата ми бяла риба е 6кг. на яз.Цонево. За другите видове също се представях горе долу добре. Болката ми е за друго.
Техниките на риболов стават все по-майсторски. Опита ми кото рибар също расте /20 години вече/. Плащам си редовно нищожната такса от 15 лв. за билет.
Да, но кажете ми къде е рибата.
Магазини под път и над път, витрини пълни с всякакви такъми, купуваме ли купуваме а на края се оказва че повече "ловим" пред компютрите или в къщи на работната маса сред куки и такъми.
Имаме всичко друго само не и най важното - РИБАТА
Хиляди редове се исписват в този сайт но най-малко чета за МЕРКИ ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА РИБАТА В НАШИТЕ ВОДЕМИ.
Не е ли крайно време за това ?
Аватар
Алеко
Мнения: 11058
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

Единственият изход от дилемата - според мен - е чисто нов Закон, приложен с всичката му строгост. Ама за това е нужна политическа воля.
Такава няма, защото онези с умните глави, не са разбрали, че от риболова може да се печели. За пример: Испания, Ирландия, Норвегия, Швеция, Канада, САЩ, Судан, Египет и... и...

А как да накараме умните глави да си размърдат мозъка? С избори не става, защото и следващите ще са също толкова "умни".

В една друга тема става дума за протеста на суходолци. Блокираха пътя на боклука и се намери решение на проблема.

А ние какво правим? Седим пред компютъра или къпем червеи и блесни в празни водоеми.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Седя на работа и се чудя какво да правя защото в дискотеката има 30 бедни студентчета :) И си викам чакай да прегледам форума за неща по стари от моята поява !
Оказа се доста интересно занимание ....

Реших да пиша в тази тема защото тя е едно доказателство колко прозорливи глави има тук (във Форума)

Като прочетох какво сте написали а именно по точки:

Рибата в арката ще свърши ----- ами да вече свърши

Мизерната такса от 15 лв за билет вече е 35 лв а нещатата стават все по зле.

От белите риби и останалите трофейни изброени сега вече трудно се намират и техни снимки ..

Политиците се смениха но не станаха по-умни даже май са и по-зле от предишните

А от пускането на тази тема са минали само 4-ри години ! Не ми се мисли един ден дай Боже да си имам некой синковец какво ще мога да му покажа на него !

Аз съм на 22 и живея с разказите от баща ми и спомените ми от 6-7 годишен какво е имало по язовирите и как се е ловяло ! Най-голямата ми риба която съм уловил до момента е Толстолоб 6.5 кг и то на яз.Морун . За по-големи само съм чувал че ги е имаЛООООО

Помня като 6-7 годишен с баща ми по Лобош как съм гледал по над 100-200 броя Шарани плуващи на стадо да си обикалят без никой да ги мрежи, гърми или цели с харпуни и помня как съм ги санувал че ги ловя с въдицата ..

Първата ми въдица баща ми ми я купи на 8 години беше текесопче на DAM 2.7 ! Първите си риби ги ловях на река Тополница при с.Лесичево --- скобар, клен и мряна . Ползвах само бурканче с тесто и една две топки хляб за захранка !

Е и това се е променило от тогава сега за да храна тази риба трябва да дам 30-40 лв за скъпи захранки и дъдицата ми да е поне 5-6 м !

Спирам до тук че се натъжих нещо като си спомням какво е било по мое време и не ми се мисли какво дество бих изкарал по язовирите ако съм бил роден 10-тина години по рано ....
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

:D
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Даам...
И аз имам подобни спомени от тук и там...
Помня и как любими места едно по едно носеха разочарования... Това да те изгонят от водоема бабаити... да завариш дърветата по целия бряг изсечени, водата на половина, а рибата... каква риба? Да видиш вместо язовир огромна поляна... да видиш "рибари, верни дугари" как вадят стотици метри мрежи на 20м пред теб, а ти се чудиш такъма ли тази година не е подходящ, стръвта ли куца, захранката ли не е таман или просто не е ден?...
Не, не че не е ден... Не са времена..
Язовири, които едно лято са давали на малчугани като мен и на бащите им незабравими спомени, на следващото лято вече предлагат гореописаните луксозни екстри.. При това "платени луксозни есктри"....
Ако се не лъжа началото беше през 96-а някъде. После имаше лееко затишие 2000-2002-а и после всичко взе да се срутва отведнъж...

ПП
С извинение за тъънката приказака....
Мамка му...
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”