Проблем с мачови влакна.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

Адаптора за ваглера е такъв тип http://shop.fishbg.org/index.php?main_p ... 7e17c00d91" onclick="window.open(this.href);return false; само карабинката му е по различна и е на Browning а относно стоп възела не сам го местил със повече от 20-30 сантиметра, но всяко мнение и логийката води проблема до него, защото влакното на зад ми изглежда съвсем нормално. Възелът ще стане ли добре от обикновен шивашки конец и пак ли със 4-5 намотки или най-добре да е купен такъв. Вече сам си в София и мога да напазарувам преди следващия излет. Другото което ми идва на ум дали ще е добре да сменя горния вирбел, този под ваглера да е двоен или троен, защото в момента ползвам такива Изображение само, че без карабинката, и не е са от най-малките, имам предвид не са големи но мисля, че има и по малки.
Get fish or die trying !!!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от VARHARA »

Шах - мат. При условие че всичко е както трябва ,не виждам от къде ти се получават проблемите :roll: Все пак мини през всичките водачи с въртеливо движение с парче корда и се увери на 100% че нямаш пукнат водач. Другото е от възела щом само първите 8м ти се прецакват ,може би ,ама на дали :wink: .
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

Проверих всички водачи по начина по който каза, но не е от тях, всички са си здрави без забележки. Прегледах и последните метри от макарата и това което ме притеснява е, че има къдрене там кадето съм сигурен, че стопер не е минавал :?
Get fish or die trying !!!
mortimar
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Май 23, 2011 21:48

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от mortimar »

По конектора за ваглера които си дал, и това, че става въпрос на няколко пъти за стоп възел се сещам за две неща които могат да се проверят.
1. Смени конектора за подвижният ваглер пробвай някои друг да не би проблема да е от него.
2. За да видим дали проблема е в стоп възела опитай да половиш на фиксиран ваглер независимо как ще го фиксираш с друг конектор или със сачми, така ще елиминираме един възможен проблем.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

Благодаря ви колеги за всички съвети :!: На следващия ми риболов ще се подготвя и ще пробвам всички възможни неща който казахте, даже бих се радвал да направим някаде около София съвместен излет с някой от вас който има известен опит в риболова на мач, зада ме светне в някой работи.
Поздрави.
Get fish or die trying !!!
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от miro253 »

Мунчо написа:Баце, вече си мъртъв, но още не го знаеш... :lol: :mrgreen:
Пиши му само с Гугъл преводач, щот инак няма да те разебере :lol:

А за влакното остава да му се сменят вирбелите с качествени и да спре да се къдри. Горния вирбел е хубаво да е двоен.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Doomm »

На следващия ми риболов, ще махна проблемната част и ще направя следното. Ще сложа по-малък вирбел на повода от този тип Изображение а горният, под ваглера, ще е такъв Изображение или същият но троен. Ще започна риболова отначало със фиксиран ваглер с 2 съчми и конектор от този тип Изображение с пластмасово ухо, ако всичко е наред, ще махна съчмите и ще направя 2 възела от конец, ако няма къдрене ще експериментирам и със внимателно направени възли от 0.16 монофил. И ще споделя резултатите.
Тези дни ще кача няколко снимки на състоянието на влакното в момента.
П.с. Другото което се сещам е, че стоп възела който правех от монофил, след 5-6 часа риболов и той се къдреше доста и краищата изглеждаха раздърпани, това нормално ли е ?
Поздрави :!:
Get fish or die trying !!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от Коце »

Колкото и странно да звучи, стоп възела може да го местиш и с клещите за олово, които са точно с цел да не се наранява и къдри влакното.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
майМУНЧО
Мнения: 315
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 19:25
Риболов: на ръце

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от майМУНЧО »

Човек под вола теле търсиш ! Кордите са гомняни всичкииииии ! Земи някоя по евтина малко дебела и си свиркай !!!
I'm a player , where is the big boss ?!?
fireblade23
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Апр 28, 2010 23:31
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от fireblade23 »

Според мен проблемът е във вирбела с карабинката за който си закачаш ваглера. Този който си показал не е за тази цел има хубави вирбели с бронзова втулка през която минава влакното .Не си взимай с тефлонова наранява се и влакното се заклинва в нея .При засичане,ако влакното не минава свободно през вирбела или при прекалено силно засичане може да са причина за начупване на влакното . Успех!!!
gladiator
Мнения: 73
Регистриран на: Пон Окт 25, 2010 23:07
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от gladiator »

И според мен проблема може да е във вирбелите на повода и основното, смени ги колега. Още нещо - този тип конектори са малко нож с две остриета. Тефлоновото ухо хем щади основното влакно, но понякога се нарязва от него и е възможно да ти задържа леко ваглера. Именно от това задържане е възможно да ти се мачка и къдри влакното. Внимавай и винаги си проверявай ваглера свободно и леко ли се движи или се усеща задържане и триене. Успех колега.
Аватар
veselinov
Мнения: 308
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 23:35
Местоположение: sofia

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от veselinov »

Айде още един ...... да се изкаже....
Говоря за нещата само от личен опит ......бил той и печален понякога...
Мисля ,че ползвам от най-добрите аксесоари или "кинкалерия" ,както им вика Дачката или поне за такива ги пазарувам :lol: :lol: :lol: .
Във всички случаи използвам възможно най-тънкото влакно в дадена ситуация. Монтажите си правя в общи линии, като на страдащия колега. Мачовете, респективно водачите са ми без проблемни, макарите също....
Проблема описан от колегата, съм абсолютно сигурен, че е факт при 90% при тези от нас ползващи по-тежки ваглери с тяло- да речем над 6гр, интензивен риболов и основно м/у .14 и .18 . Имайте предвид, че натоварването на последните метри над ваглера по основното са най-тежки за цялата линия и там се получават най-вече деформациите описани по-горе.
Проблема, доколкото мога, избягвам като държа мача много ниско над водата при вадене ,независимо с риба или без и .Ако е прзазно ваденето - мача да е в една права с основното!!! Ако е пълно , ваденето да става 99% с мача , а не с макарата!!!
За мен при идеални други условия влакното се чупи,къдри, деформира и т.н. най вече в последните метри, когато с високо изправен връх се обира влакното на макара , а не с пръчката най- вече когато е с риба.Оттам е ясно- много риби -много натоварване, едри риби- много натоварване.
Това е!!!!
Същия проблем го има и при фидера с моно до ,20 . Има го и при брейда . Вижте си шпулите и веднага ще забележите ,че последните метри са в пъти по-амортизирани!!!!! Само дето брейда не се чупи и къдри , а става "рошав" и блед!!!!
След всеки еднодневен риболов последните метри основно , както и целия монтаж влакно се изхвърлят(..без да замърсяват естествено) Задължително!!!!
Не забравяйте - Всеки е свободен за всякакви експерименти в спортния риболов... В това е най- големия кеф!!!


Поздрави!

Иво :wink:
match & feeder only
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Проблем с мачови влакна.

Мнение от RUNNING WILD »

разтеглил си го от закачка,ловиш с меки и разтегливи влакна сравнително тънки и е нормално,от мятане на тежък ваглер не можеш да го разтеглиш и накъдриш щото пръчката и влакното поемат разтеглянето плавно,влакното се къдри когато се нарани и размести горният слой-става с различно сечение на места а той е най-здрав.сложи един STROFT 0.20 и оди го къдри...а колегата дето е писал за амортизацията на брейдовете-преплетените влакна е много проста,рядко спинигистите се сещат че то ПОЕМА ВОДА И ТРЯБВА ДА СЕ СУШИ след риболов остава мокро на шпулата,от тази вода загнива и избледнява и от елементарна закачка някъде заминават метри а най много го "изяжда" и пречупва върховият водач,и колегата да използва текстилни стопери има супер тънки и финни няма да ти се накъдрят и мести дълбочината като е мокър възела и плавно по линията право нагоре без да променяш ъгъла и препоръчително с леко опънато влакно и няма да имаш грижи,стоперите се слагат 2 един до друг текстилните и после мънистото или адаптора.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”