Пролетна забрана 2012-та

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Pedro »

Никой не знае.ПИТАЙ АДВОКАТ !!
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от zampo »

Къде в чл. 2 е записано изискването за притежаване на риболовен билет на арендован водоем
В чл. 22 ал. 1 е записано ,че любителския риболов в РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ се извършва с билет за любителски риболов :!: :!: :!:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от LVitchev »

zampo написа:
Къде в чл. 2 е записано изискването за притежаване на риболовен билет на арендован водоем
В чл. 22 ал. 1 е записано ,че любителския риболов в РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ се извършва с билет за любителски риболов :!: :!: :!:

Точно за това казах че има неточности !!! Казано е любителски риболов,но никъде не е упоменато на кои водоеми си длъжен да го имаш и на кои не :idea: :idea: :idea: На водоем които човек му плаща наем е съвсем различно и затова казвам че няма права ИАРА да се меси в бизнеса на хората освен ако не е излишно упоменато и написано черно на бяло къде може и къде не.Равносилно е да ми дойдеш на гости в къщи,и да ми казваш какво да правя,за това съм подписал договор и давам пари,за да мога аз да решавам как да вадя пари,за това съм го взел и съм купил земи около него за да вадя пари :idea: Язовира ми е като втора къща,там живея,спя,храня се и прекарвам по-голямата част от годината на него.Дрехите ми там са повече от тези в къщи :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Така че,никъде няма точно упоменато,а това което го пише в чл. 22 ал 1 е за водоемите със свободен достъп,доказа го писмото отговор до jagger1 от ИАРА София.Оф,дъвчем едно и също три дни,няма оправия и да ви кажа,аз се изнасям от тук,отивам да видя какво правят сомаджийте,макар да знам за четирима къде са,двама ловят риба на частен водоем и двама пият в една кръчма :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Pedro »

Абре хора, никак не обичам някой да чете нещо и да ми го обяснява.
Сам ще си го чета.За това ставаше дума.И съм ги насвалял и ще си ги чета.. до 1 Юни.
Човек трябва да е информиран - иначе го водят за носа и те насаждат за Пачи яйца !!

Та - ето нещо интересно:
Чл. 32. (1) Във водните обекти по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 се забранява уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване съгласно приложение № 1 (описани са рибите и сроковете)

Ето го Чл.3 ал.1 т.1 и 2:
Чл. 3. (1) Рибностопански обекти са:
т1. естествени води и водни обекти - по смисъла на Закона за водите; вътрешните морски води, териториалното море, прилежащата зона, континенталният шелф и изключителната икономическа зона на Черно море и българският участък на р. Дунав - по смисъла на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България; всички останали реки и стари речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата;
т2. изкуствени водни обекти - язовирите, бентовете и изравнителите, каналите, баластриерните водоеми, хидропарковете, технологичните водоеми на електрическите централи и на други индустриални предприятия или земеделски стопанства;

Значи тотално навсякъде където се размножава риба.Закона казва ЗАБРАНА.Не ли ??

Значи забрана може - билет не може ?? А Чл.22 за какво е ? За билет ! Това Закон ли е ? Всеки случай ясно е казано.
Хмммм - някои арендаторчета като нямат натурални актове за язовира, значи не им е Бащиния ?? Или да ??
Много въпроси и всеки бълва отговори.
А е просто - Хващаш Закона и го удряш в масата.
ОБИЧАМ ЯСНОТАТА - по-горе няма нищо неясно за мене !!!!! Де да беше написан целия просто и ясно.Явно са играли десетки лобита и интереси !!
Последно промяна от Pedro на Пон Апр 30, 2012 22:25, променено общо 1 път.
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Станимир
Мнения: 1763
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Станимир »

zampo написа:
Къде в чл. 2 е записано изискването за притежаване на риболовен билет на арендован водоем
В чл. 22 ал. 1 е записано ,че любителския риболов в РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ се извършва с билет за любителски риболов :!: :!: :!:
Та-да-да-даааам... Или както там звучи "туш" :mrgreen:
Не разбирам и какъв е проблема - 25 лева е билета на ГОДИНА! Толкова е дневната такса на някои водоеми у нас :!:

За фена на такситата и билетчетата -- а като караш на дядо Москвича, ама само за малко, до другото село на дискотека книжка искат ли? :mrgreen: И понеже се возите на таксита - да ви светна - слагайте си колана. Малко КАТ-аджии им се занимава, но съм виждал такъв акт, 50 кинта струва удоволствието. :mrgreen: Демек факта, че си на платена либоф не те освобождава от спазване на закона!

Това, че нещо ти е дадено да го ползваш, не значи, че е твоя суверенна територия на която законите на държавата не важат :!: И всички твои "гости" също не са изключение. Друг е въпроса, че би трябвало да има опростена процедура за издаване на билет на място, с държавни таксови марки да речем, както и дневни, седмични и т.н. билети... Но това става с промени в закона или поднормативните актове, които няма кой да инициира ако не го направят заинтересованите да не им се меси държавата в бизнеса :!: :!:

Който не вярва, да пробва да кара с 200 без книжка по чудесно поддържаните от арендатори френски (да речем) магистрали и като го спрат да каже "Споко бе, платил съм си тол-а на арендатора". Пандизите им не знам дали са арендовани обаче :lol:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
IARA_HASKOVO
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 11:09

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от IARA_HASKOVO »

Уважаеми колеги
Търсехте информация.Получихте точна,обективна и достоверна информация.Сега виждам,че на някои това не им харесва.В обл.Хасково отдавна на всички арендовани водоеми са поставени табели с надпис:"Риболовът се извършва срещу заплащане и билет за любителски риболов".В момента това са разпоредбите на закона.А той важи за всички.Или не?
Не виждам смисъл да коментирам повече по тази тема.
Д-р Милчев
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от LVitchev »

И аз викам да спираме до тук,защото накрая ще се изпокараме :lol: За 17 години съм сложил стотици табели,аз ги слагам,те ги чупят и бутат ако не ги види никои !!! Чудно ми е по Хасково кък си опазват табелите :wink: :wink: :wink: Що се отнася до членовете и членчетата,адвокатите си знаят работата`вие не разбирате ли че в момента във които има подписан договор,язовира автоматично получава друг статут и тези членчета заминават на майната си :lol: :lol: :lol: Тук е разковничето,така че членове и членчета си има,не сме малоумни и ние ги знаем,но има правни положения които ги ОБЕЗСИЛВАТ :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Нарочно го написах с големи букви,за да ви стане ясно най-после къде се е скрила котката :!: :!: :!:

Апелирам да спрем вече с тази тема,напълно е изчерпана и не напразно юристите на ИАРА в София са дали този отговор на jagger1,защото са наясно че не може да си имат главоболия.Аз дадох съвет и които арендатор има такъв проблем,да бяга и да пуска жалба,после ще си приказваме кой-какви права има и какви няма :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sentinel »

При положение, че всеки чието хоби е риболова, всяка година си вади билет, какъв е проблема с риболова на аредован водоем? Има билет, но плаща таксата определена от арендатора. Това дали има, или няма право да лови без билет, касае тези които нямат билет. Смятам този спор за излишен.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Kriss »

Някой по-нагоре питаше и се чудеше как е в "белите" държави. По стечение на обстоятелствата горе-долу знам.
Каталуня - има билет за любителски риболов, който теоретично ти дава право да ловиш. Плаща се обаче такса към риболовното дружество, стопанисващо водоема (може да е m метра участък от река, цял или 1/n язовир). Ако обаче не притежаваш първото никой няма да ти продаде второто;
Ирландия - няма билети, но интересните гьолове и участъци от реки 99% са частни и се заплаща такса обявена от собственика. Да не говорим, че рибета за стръв се купуват само от лицензирани търговци и жална ти майка ако цъкаш уклейчета и после ги закачаш за щука;
Чехия - както в Каталуня: държавен риболовен билет + лиценз за съответния водоем;
Норвегия, Швеция, Финландия - там е по-друга бира. Смята се, че изконна свобода на всеки човек е да лови риба с риболовен прът, но дефиницията е "....с или без водачи, с влакно, с или без утежнение и плувка и ЕДНА единична кука, с размер не по-голям от №8, на която се закача ЕСТЕСТВЕНА стръв. На пръта може да бъде монтирана и макара." Т.е. в момента в, който сложиш желязо, дърво, силикон или перушина, минаваш в раздел "изкуствени примамки", а ако сложиш № 8 и по-голяма минаваш към game fishing. Там цакането започва от десет евроци/ден. Всеки собственик на водоем има опцията изцяло да забрани риболова в него или ако го разреши няма право да прибира книги на деца под 15 год. както и на плувкарите и дънарите. Допълнително има местни (кметски, общински) забрани и условия за вида на живата и естествената стръв. Допълнително еквивалента на местното звено на ИАРА, може по свое усмотрение да забрани или разреши риболова дори на частни водоеми.
Във всички гореизброени примери няма глобална забрана през размножителния период, като само в Чехия е частична - каквото в момента е забранено веднага се пуска. Във всички гореизброени държави и общества понятието "сладководен стопански риболов" не съществува.
Правете си изводите сами.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sleepwalker »

Е то тука допира до манталитета на риболовците и обществото като цяло. Щото първо и най-основно е, че една огромна част от тамошните риболовци изобщо не се блазнят да задържат риба, щото или изобщо не ядат сладководна (чувал съм, че в много страни е така), или културата им е такава, че ако им се дояде, отиват да си я купят. Е тука е разликата смятам аз и оттам идват производните забрани, ограничения и прочие. Щото ако и ние бяхме с тяхната нагласа за спортсменско отношение към рибите, вероятно и забрана нямаше да има.
На втори план остава това, че дори и тука да въведат тия пинизи с точните номера на куките и стръвта, никой няма да ги спазва, щото всеки гледа да се докаже като по-тарикат от другия и да прецака системата.
С две думи и най-общо казано, заслужаваме си забраните, заслужаваме си глобите, щото не умеем да пазим дори и своето.
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Pedro »

sleepwalker,.. . чувал съм,
огромна част от тамошните риболовци изобщо не се блазнят да задържат риба, щото или изобщо не ядат сладководна (чувал съм, че в много страни е така)
Не е така, мога веднага да ти постна снимки на немски риболовци дето сушат и пушат (веяна) риба на простори и пълнят дървени качета с риба.Веднага, но няма смисъл.
Ясно ми е накъде биеш.Аз пък ще ям риба и ще ми плющат ушите.Има и за ядене и за пускане.
----------------------
Маанете ги тези евроипейци !Гледайте изцепКите на евро-чиновниците и ви е ясна педераската им работа.
В БЪЛГАРИЯ ВСИЧКО Е ЯСНО И ТОЧНО:
-БИЛЕТ !
-ЗАБРАНА ТО....ДО !
-НОРМА ЗА УЛОВА !
-БРОЙ ВЪДИЦИ И КУКИ !
НИЩО ПОВЕЧЕ НЕ НИ ТРЯБВА.

ОРГАНИТЕ ДЕТО ТРЯБВА ДА ОБЕЗПЕЧАТ ТОВА ДА СЕ СПАЗВА, СИ ГО ПИШАТ НА ЗАДНИКА И БЕЗДЕЙСТВАТ - МЕКО КАЗАНО !
ПРОСТО СИ ПИТАТ П.....ТА ВЕЧЕ 22 ГОДИНИ ! СЕГА Я ДОКАРАХА ДОТАМ, ЧЕ ОБИКНОВЕНИЯ РИБОЛОВЕЦ ДА ХОДИ ДА ИМ ВЪРШИ РАБОТАТА ! ЕТО ТОВА Е ПРОБЛЕМА !
Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от LVitchev »

Мислех че темата приключи,няма за какво да си чешем езиците.Всичко е ясно,да оставим ИАРА да си вършат работата колкото могат,а ние да помагаме,другото е бош лав :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от bai ves »

:D Точно. :!:
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sleepwalker »

Знаете ли, че в момента тече близо 50% съкращение на щата в ИАРА? Става дума най-вече за оперативните служители по териториалните звена. От общ щат за страната от около 300 души, в момента е започнало съкращение на около 140 души, част от тях вече са извън борда. Не става дума за обновяване, а за СЪКРАЩАВАНЕ на половината служители! Отгоре на всичко е започнала някаква чиска по високите върхоре, където на място на опитни хора се слагат момчета. Информацията ми е повече от достоверна. :!: Питам аз, как някой очаква тая агенция да свърши някаква работа, като няма достатъчно хора само за административната работа. Въпреки мобилните групи и канските усилия на обикновени риболовци, май цялата работа ще пропадне, защото реално това са хората, които трябва да пишат акта и да извадят мрежите, но като ги няма тях... :roll:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от shaman »

Хм.. Аз пък вчера като минах през ИАРА в Русе ми се похвалиха, че ще имат трима нови инспектори...
--------------
http://www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”