Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Луд умора нема! Който мисли, че зимата е супер риболовен сезон, нека заповяда и да убеди и другите.
Публикувай отговор
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от NIKI1968 »

Хей, Коце! Хайде да те водим на лед, на който няма директор! :lol:

Инфо за Широка поляна от вчера:
Пътя беше разчистен и опесъчен, до отбивката от главния път. Нататък - само разчистен с малки коловози (колата опря съвсем леко на 2-3 места). На язовира - доста дебел лед. Върху леда има около 10 см. полузамръзнала киша, а върху нея - около 15 см. сняг. Върви се трудно, особено на места, на които кишата не е позамръзнала. Риболова е труден (поне за мен), като гореописаните условия не предразполагат към много активно търсене на рибата. Който има моторна шейна, може и да успее да обходи по-голям периметър, но аз (поради вроден мързел, предполагам) се ограничих с няколко дупки. Излизаха едри бабушки и средно-дребни костури. Резултата за мен беше около 50 риби. Времето беше просто прекрасно! Тихо и на моменти слънчево - Лепота!
Valio Ludoto
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 18:19
Риболов: Тролинг, спининг и подледен
Местоположение: Мордор (София)
получил Браво: 2 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от Valio Ludoto »

Вчерашно инфо от Голям Беглик, леда е около 10см, отгоре има киша, още 3см лед и отново киша 10см и сняг отгоре около 15см.
Ходенето е ужасно гадно, но това не ни спря да се поразходим, излизат средни и над средни костури, пробвах на блесна и балансир, но нищо не излезе, в крайна сметка на мормишка хванах 64 костура, с общо тегло 3,5кг. имаше няколко по-едри, другите бяха средни. Един около 0.5-0.6 кг се откачи току под леда, успях само да го изгледам.
Та този риболов ми напомни за Баташка сеч :)
ТЕАМ Master Fishing
С. Димитров
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 17:44
Риболов: Мач, мормишка.
получил Браво: 10 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от С. Димитров »

Колега, няма нищо общо с Баташките сечи, отпреди години. Рибите на Големия Беглик искат търсене, пробиване на много дупки и чак когато ги намериш къде стоят има нещо общо с Баташките сечи. Освен това години наред, когато даваше Батак, все пак лесно се ориентирахме на какви дълбочини стоят костурите /сутрин, по обяд, привечер/, а на Големия Беглик и тези заключения са хикс, в зависимост от времето /температура, осветеност, вятър/. А и леда на Големия Беглик в различни посоки твърде много варира. От това, което написахте, или сте били много близко до някой вток, или до места, които по ред причини последни замръзват.
С. Димитров
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 17:44
Риболов: Мач, мормишка.
получил Браво: 10 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от С. Димитров »

Имайте предвид, че риболова на мормишка на дълбочини над 9 м., при вятър и сняг върху леда /бързо правещи ледени бучки/, вода под него и над него и др. обстоятелства, водещи до трудно събиране на влакното при пускане и особено при набиране при кълване е голяма "мъка" /освен ако не се работи не с балалайка, а със спинингова макара, което обаче осезаемо снижава резултатите при реакцията на кълването/. Затова им завиждам на блеснарите - майстори на този водоем, щото ги нямат тези проблеми. Засега Големия Беглик на лед дава в последните години риби в полза на блеснарите на 90 процента повече от ловящите на мормишка.
Valio Ludoto
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 18:19
Риболов: Тролинг, спининг и подледен
Местоположение: Мордор (София)
получил Браво: 2 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от Valio Ludoto »

Благодаря за поясненията колега, имам удоволствието да се уча от корифеите в подледния риболов, и поради тази причина още с отиването пробих три дупки за да пробвам дали ще дава на блесна...... уви нищо не се случи-нямах необходимия късмет, следващите три дупки които пробих, две от тях сработиха, едната особенно много-58 костура, от другата 6 около 150гр. всеки и един голям откачен току под леда, местата-дащните-по Големия беглик са добре изестни на хората с които ходя, и поради тази причина не ми се е налагало да дупча много. Що се отнася до Баташката сеч, многократния победител и добре известен колега в тези среди ме наставлява :), и все пак използвайки израза Баташка сеч за Големия беглик, имах предвид, приличните костури които кълвяха, и количеството риби, прав си и за затрудненията предизвикани от снега и кишата но в определения момент лових на балалайка, с 0.8 влакно, и средна мормишка-доста бавно пропадах, но на голяма не искаше да взема, дълбочината беше 12-14метра, успях само два пъти да оплета влакното поради пориви на вятъра. Резултата е че три пъти превързах мормишката, и направих доволно добър риболов, времето беше невероятно добро-предвид какво беше на Широка поляна-втория кръг от републиканското. А на блесна успяха да се извадят само 7 риби за целия ден.
ТЕАМ Master Fishing
С. Димитров
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 17:44
Риболов: Мач, мормишка.
получил Браво: 10 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от С. Димитров »

Е, няма лошо палачинката да се обърне и на Големия беглик мормишката да дава резултати равностойни на блесната. Между впрочем и на мене това ми се иска, щото признавам си, че не ме бива много в риболова на лед на блесна, въпреки че имам естествено всички уловисти блесни, пръчки, доста умения придобити през годините. Блеснарите обикновено казват, че нямат нерви да се занимават с балалайки, тънки влакна, нанизване на стръв върху мормишките и т.н., но личното ми мнение е, че риболова на мормишка е по интересен от риболова на блесна. Аз пък нямам явно нерви да клатя блесната в продължение на 30 - 60 минути без кълване, но все пак си зависи от водоема. За съжаление в последните години все по трудно сработва метода - клатиш голяма бяла блесна за привличане на стадата и ако усетиш плахи почуквания по нея, пускаш съотвегната мормишка и ги "утрепваш". То си има пряка връзка и с обезрибяването на водоемите разрешени за свободен риболов с билет.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от ARK »

Днес на блесна беше доста тегаво в сравнение с предишните пъти на Г. Беглик. Двама човека по 30 и 35 риби.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от Boci »

ARK написа:Днес на блесна беше доста тегаво в сравнение с предишните пъти на Г. Беглик. Двама човека по 30 и 35 риби.
и леда е бил нещо много лош, така разбрах...
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от NIKI1968 »

Вчера бяхме на Беглика (Малкия). Леда е дебел (над 50 см.) с различна структура (на пластове). Според мен ще изкара още доста време. Върху леда има около 10 см вода/киша и отгоре - още толкова сняг. Ходенето извън отъпканите пътеки е тегаво.
Започнах с три дупки, като захраних втората и третата с различни захранки, а първата само с вердевас. На първата дупка дръпнах две риби, след което упорствах още около 20 минути без резултат и преминах на втората. Там вече се бяха събрали риби и дръпнах десетина , след което, като се разредиха кълванетата, дохраних малко и минах на третата. Там нямаше никой… :?: Постоях десетина минути, дохраних със захранка за „трета дупка“ и минах пак през първата (и там никой - дохраних с вердевас). Върнах се на втората и отново дръпнах десетина риби… Тогава ме извика колегата на малко по-плитки дупки, че кълве, както казва Бат` Стан „Като печатница“… 8) Дохраних си втората дупка и отидох при колегата. При него дръпнах към десетина риби, но бяха по-дребни и след като ми се оплете влакното и скъсах при разплитането му, си се върнах на „Моята дупка“. Там – познатата история. Ловиш, дохранваш, ловиш, дохранваш и те така… Обиколих още по два пъти първата и третата дупка, но така и не дочаках кълване от тях. Резултата беше малко над 80 риби (две кленчета, 12 костура и останалото бабушки), като около 70 бяха от втората дупка.
Дано имам възможност за още едно ходене, но ако нямам съм доволен от закриването на сезона.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от Бат Стан »

NIKI1968 написа:Вчера бяхме на Беглика (Малкия). Леда е дебел (над 50 см.) с различна структура (на пластове). Според мен ще изкара още доста време. Върху леда има около 10 см вода/киша и отгоре - още толкова сняг. Ходенето извън отъпканите пътеки е тегаво.
Започнах с три дупки, като захраних втората и третата с различни захранки, а първата само с вердевас. На първата дупка дръпнах две риби, след което упорствах още около 20 минути без резултат и преминах на втората. Там вече се бяха събрали риби и дръпнах десетина , след което, като се разредиха кълванетата, дохраних малко и минах на третата. Там нямаше никой… :?: Постоях десетина минути, дохраних със захранка за „трета дупка“ и минах пак през първата (и там никой - дохраних с вердевас). Върнах се на втората и отново дръпнах десетина риби… Тогава ме извика колегата на малко по-плитки дупки, че кълве, както казва Бат` Стан „Като печатница“… 8) Дохраних си втората дупка и отидох при колегата. При него дръпнах към десетина риби, но бяха по-дребни и след като ми се оплете влакното и скъсах при разплитането му, си се върнах на „Моята дупка“. Там – познатата история. Ловиш, дохранваш, ловиш, дохранваш и те така… Обиколих още по два пъти първата и третата дупка, но така и не дочаках кълване от тях. Резултата беше малко над 80 риби (две кленчета, 12 костура и останалото бабушки), като около 70 бяха от втората дупка.
Дано имам възможност за още едно ходене, но ако нямам съм доволен от закриването на сезона.
Ники, ходихте ли на Големия и ако да, какво е състоянието на леда?
Клуб по спортен риболов "Балканка"
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от NIKI1968 »

Не сме Бат` Стане... Бяхме само двама (Генчо остана да работи и през нощта) и след инфото от предния ден (четох го във форума) , че леда е намалял (дано не е вярно), решихме да не рискуваме и спряхме на малкия...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от ARK »

Boci написа: и леда е бил нещо много лош, така разбрах...
На три пласта е леда, но върху него с киша 20см. Ако не паднат температурите под 0 тази киша ще е вода за 3-4 дни и с един вятър леда ще е довиждане. Ако стегне леда ще стане над 40см. Каквото такова. На открита вода пак си ги ловим :)
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
С. Димитров
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 17:44
Риболов: Мач, мормишка.
получил Браво: 10 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от С. Димитров »

Не губете кураж. С оглед прогнозата за времето през следващите 10 дни на Големия Беглик ще има добри условия за риболов на лед, но и затрудняващи, ако върху леда се натрупа нов пласт от сняг. Носете си гамаши!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от Бат Стан »

NIKI1968 написа: Бяхме само двама (Генчо остана да работи и през нощта)
Таман бях с него, още не може да го преживее, проклина целия свят, свръшил е работа в 6.30 сабахлем в неделя, вдигнал е високо кръвно, получава световъртежи, има задух, абе въобще от животоспасяващо значение е да го качим горе в събота.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Ледената обстановка - сезон 2012-2013

Мнение от NIKI1968 »

Ако зависи от мен - там сме! Само да се събере чета!
Публикувай отговор

Обратно към “Зимен риболов”