Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Краси,от къде знаеш за видимостта на сома? :roll: От собствен опит или..? :shock: Защо на твоя филм показа супер-фин такъм?Какво криеш и от кого го криеш? :shock: Защо щуката и костурът не ловуват през ноща?Защо има само два хищника ловуващи основно през нощта?Защо сомът предпочита определени цветове воблери?Защо при пълнолуние тези два хищника пасуват? :roll: Отговори ми честно без да си чел двата тома на Сабанеев!Отговорът е,"и все пак той вижда много-добре"!Особенно през ноща! :wink: :D :D :D
Боабаб....,Краси пише нарочно така.Мога да му го докажа веднага,но спазвам правило номер 1.То не важи за него,но сега се направи на разбирач.Кво ми обяснява за страничната линия не зная.Въобще не разбирам от сом.
Не само според теб Троли сома вижда добре цветовете и монтажа.Мани го майната.....хванала го е амнезия.И аз на времето си мислех,че сома не дикел.Ама сега не е така......скива си даже екстра.
А моите уважения към Сабанеев,но този човек е описал подробно в своята книга за всички риби.....пардон и животни.Как ги е изследвал всичките и аз се чудя.Това 3 живота не стигат да се направи.Тогава даже 7-ма серия на сонарите е нямало. :wink:
Краси,как хваща сомовете с Милен на Ивайловград!!....сети се де.И за какво обоняние ми говориш и странична линия.Айде трай моля те и не се обаждай.Ще се радвам,ако не ми отговориш.И моля те не го прави.....поне тук.Само не ми казвай,че това е друго нещо.Един колега пък ми сравни човешкото зрение с това на сома под водата.....браво.Наслушах се на глупости.
Последно промяна от Emo-83 на Пет Мар 20, 2009 2:30, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

KRASSI написа:Добре де според мен не вижда монтажа или по-скоро не го вижда ясно .
И само за да оставя вратичка и да не съм толкова категоричен ще кажа ;
Съдейки по монтажа на Емо и по това , че по принцип използва ярки цветове си правя извода , че или сома не дикел или Той :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Сома вижда но слабо . При нето са доста по-развити осезателните органи като група от мустаци и перфектна странична линия както и обонянието , като органа също е развит на доста по-високо ниво в сравнение с другите риби .За чувствителноста на страничната линия спомага и липсата на люспи .Другото нещо е огромната му уста която със засмукващият си ефект компенсира неточната атака породена от слабото зрение.
И накрая тъй като сома е предимно нощен ловец в условията на "пълен мрак" не виждам полза и от най-добре развитите очи .Но с обонянието и осезанието предимството пред плячката му в такива условия е Огромно , защото той "вижда" когато другите не могат :wink:
С времето това което ползваш се доразвива , а това което не ползваш закърнява и това и се случва с нашия приятел - това се случва и със всеки един от нас .
Лично мнение . :wink: 8) подплатено с някой факти от биологията и начина на живот на сома .
Сега нека някой да каже защо мисли , че сома вижда да го обясни теоретично или просто да използва репликата - Имам Чувството Че :roll:
И къде живее сома бе Краси.А къде ловува бе рендьо.По дъното и дърветата ли :!: Или може би при водораслите или в плитчините,там където хвърля хайвера.
Краси и ти живееш у вас,но понякога се храниш на ресторант,друг път си копуваш баничка от улицата,а ония ден яде когато беше на бачкане в столовата.Има ли нещо общо в това къде си почива сома и къде се храни.Или нима не знаете,че понякога сома на 50м. дълбочина стои да кажем на 10-я метър без да трепне.Да просто така в нищото.Е Васил да пита някой водолаз дали не е верно.Там е термоклина-там седи.....даже не плува,а си виси.
За каква биология ми говориш бе Краска.За тази дето сте направили деца с Троли или за онази другата дупка.Това биология ли е!!!!
Знаете ли,че шарана си промени биологията и вместо да стои и да се храни на полегати места с дълбочини от 4 до 6м.Сега е в дълбоките места и там където има клечки и дървета.За да може да бяга от тия пусти мрежи.За каква биология ми говорите!!!
Аре стига ви моята демагогия,но съм прав или поне за мен.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

Змията усеща плячката от голямо разстояние със сензори, които се намират на върха на езика, без да я вижда. Слушайте понякога Краси какво говори. При сома страничната линия преминава в много добре развит осезателен орган в предната част на главата. Какво всъщност правим, избираме влакно ли? Естествено, че прозрачния монофил е най-невидимото влакно в риболова, но можем ли да си го позволим?? Аз не бих се доверил. Емо, с този монтаж хващал ли си сом? Ако ДА-къф е проблема. Нали не искате да се разкарват сомове с куки в устата. Риболова на сом с некви измислени монофилни поводи е просто несериозно, да не кажа гавра с рибата, и ми намирисва тука на една работа, ама хайде, не искам и да си го помислям.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

...
Последно промяна от Николай Стефанов на Пон Мар 23, 2009 13:55, променено общо 1 път.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

.................................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:44, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Да си изкажа наистина тезата какво мисля, че се случва с образа , който получава сома в главата си .
Мисля, че понятието вижда в смисъла на очи в който го използваме ние, е само единия от компонентите който изгражда картината, която получва сома, а тя е съкупност от визуален образ,звук и електрическото поле на заобикалящите го живинки.Предполагам сте чували , че всички ние имаме около себе си такова , за съжаление без да го виждаме, но доста от организмите го усещат много осезателно. Незнам сома с кое точно го лови дали само с мустаците или и с линията не съм дълбал толкова, но идеята ми е че образа който той гледа е комплексна картина от няколко дразнителя накуп и няма нищо общо с нашето виждане.
Защо реагира на стръвтта горе и дали вижда монтажа,да определено го вижда, но не само с очите които не са му сила а с генерираното от стръвта поле, с звука който тя излъчва докато се движи и така нататък с комплекса от дразнители които стръвта излъчва във водата.
Та тезата ми в крайна сметка е,че сома има слабо зрение, но с комплекса от други сетива го компенсира и се ориентира пракрасно в средата в която живее и ловува :wink:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

boababa написа: Защо при пълнолуние тези два хищника пасуват?
Боби,преди три години на пълнолуние изкарахме два сома,а пръта глътна вода още пет пъти за около три часа.Понякога прочетеното се размива от фактите.
Николай Стефанов написа:
Emo-83 написа:Сома вижда ли монтажа или не го вижда
Ми не знам :roll:, мисля, че го усеща :wink:
Много правилно.Ще добавя,че първо го усеща,а после го и "дикел "както вие му казвате :lol:или по просто-от далече усеща,а от близо види.
И в двата случая перфектно.Звучи категорично,но не е :D така мисля аз.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

quietriot написа:Да си изкажа наистина тезата какво мисля, че се случва с образа , който получава сома в главата си .
Мисля, че понятието вижда в смисъла на очи в който го използваме ние, е само единия от компонентите който изгражда картината, която получва сома, а тя е съкупност от визуален образ,звук и електрическото поле на заобикалящите го живинки.Предполагам сте чували , че всички ние имаме около себе си такова , за съжаление без да го виждаме, но доста от организмите го усещат много осезателно. Незнам сома с кое точно го лови дали само с мустаците или и с линията не съм дълбал толкова, но идеята ми е че образа който той гледа е комплексна картина от няколко дразнителя накуп и няма нищо общо с нашето виждане.
Защо реагира на стръвтта горе и дали вижда монтажа,да определено го вижда, но не само с очите които не са му сила а с генерираното от стръвта поле, с звука който тя излъчва докато се движи и така нататък с комплекса от дразнители които стръвта излъчва във водата.
Та тезата ми в крайна сметка е,че сома има слабо зрение, но с комплекса от други сетива го компенсира и се ориентира пракрасно в средата в която живее и ловува :wink:
Бинго
100% тука мислим еднакво. Взе ми думите от устата. И това е не само при рибите, но да не се отплесваме.[/b]
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

quietriot написа:Дискусията тръгна от един монтаж и една снимка , но накрая доби леко истеричен вид, което ме кара да изляза от нея и да споделя: момчета всеки си вярва в това в което е убеден нека си остане така, всъщност няма никакво значение дали сома е късоглед или не , поне за мене :wink:
KRASSI написа:Тоест Василе ,
Сома е "сляп" но напрактика вижда не само това което зрящите риби виждат ами и това което те не могат :idea:
Diman написа:Точно така, Краси. Сома се храни и с хищници. Как се лови 1 кило сулка бе баткооо..?? Нощем. Когато те не виждат.
quietriot написа:Ми Краси сега ти не четеш бате :lol: :lol: :lol:
Сляп не е със сигурност , щото нямаше да има очи, но те не са му основния органа на осезанието и мисля че всички риби имат подобна сетивност , както и сома сега коя в каква степен само ихтиолог може да каже,не съм аз човека.
Има една проста приказка бог взел, бог дал , от което имаш недостиг го компенсираш с друго сетиво, но да се правят изказвания , че сома е сляп е най-малкото несериозно и че зрящите по -добре от него риби не усещат никаво ел. поле и не чуват щото имат очи като яйца на очи също е несериозно :lol: :lol: :lol:
С внимание към детайлите
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

...............................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:44, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Промених заглавието защото е смешно да се твърди, че риба която има очи не вижда :wink:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

KRASSI написа:
quietriot написа:Ми Краси сега ти не четеш бате :lol: :lol: :lol:
Сляп не е със сигурност ,
KRASSI написа:Тоест Василе ,
Сома е"сляп" :!: :!: :!: :!: :!:
:?: :?: :?: :?: :?: Бате ти си многопластов чудя се какво казваш сега :?:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Николай Стефанов написа:
Emo-83 написа:Сома вижда ли монтажа или не го вижда
Ми не знам :roll:, мисля, че го усеща :wink:

Емо , ти защо ползваш тракалка??
Ползвам всичко,което смятам,че би накарало сома да вземе.Или както казвате вие да го усети.За това не смятам монтажите ми за кич или грънч....това са опити.Тези опити доказват,че на този монтаж след,като съм извикал сома ми е кълвало и без стръв.Да никаква риба,жаба или да кажем дроб.Сома не е от рибите с перфекно зрение,но вижда толова добре колкото му трябва за да ловува.И като добавим всичките му други сетива за които говори Краси и вие се получава цялостната картина.
Вижда ли сома блесната или усеща само нейните вибрации.Според мен и двете,а може да има и трето.Тази тема наистина е много интересна и я подхванах само,защото се убеждавам все повече,че сома ДИКЕЛ. :shock: :roll: 8) :oops:
А едно Бакро къде не отишло.За това моля го дайте и да не спорим повече. :lol: :P :lol: :P :lol:
Опсссссс,забравих. :roll: За да не се литкате много по това кой какво написал в миналия век ще ви кажа следното.....Според мен хора,като Краси и Милен знаят повече от един изследовател,като Сабанеев например.Те са чели всичко от него,но и не само от него.При тях инфото е систематизирано и от колеги по целия свят и техния опит.Естественно години по-късно след този учен Сабанеев,който се води за първоучител за поведението на сома.Всичко това не прави Милен и Краси изследователи от неговия ранг,но ги прави знаещи благодарение натрупания опит от доста хора.
Последно промяна от Emo-83 на Пет Мар 20, 2009 11:05, променено общо 2 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Нали ти казах,че монтажа ти ми харесва бе, какво подскачаш толкова :lol: :lol: :lol: А за бакрото стига варка ще е ........... :wink:
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

.Цитат;
В природата няма нищо случайно и нищо излишно :!:

..
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:43, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”