Пъстърви и в по-малката вода

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: хай

Мнение от Cougar »

Все ми се струва че само визуална имитация няма да е достатъчна.

Трябва май всеки ползващт тези "мухи" да си носи бурканче прясна свинска тор за да ги потапя в него преди замятане....... :D :D
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Лелее на тия червеи като деца що риба сме изловили в Дунава ... само аз си знам ... ама не ме питайте куде сме ги събирали ...
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: хай

Мнение от Ivan VP »

Cougar написа:Все ми се струва че само визуална имитация няма да е достатъчна.

Трябва май всеки ползващт тези "мухи" да си носи бурканче прясна свинска тор за да ги потапя в него преди замятане....... :D :D
Пума, не съм мноо съгласен.
Имам един приятел Иван Михайлов, известен столичен мухар.
Неговта теза е, че нимфите се усещат и по "мекота". Това е втора реакция на рибата. Ако си ловил риба на лед, е ясно, че рибата се привлича от мормишката и атакува винаги от страната на стръвта. А ко ловиш без стръв, ударите пак са толкова, но яловите подсечки много повече. Та за това руската мормишка за без стръв "чертик" е с тройка, а не с единична кука. Там шанса, да се ковне рибат е мноо по-голям.
От друга страна, колкото и да бъзди една ларва, има "размиване" на миризмата от към обема вода.
Та такива ми ти расъждения....
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: хай

Мнение от Cougar »

Ivan VP написа: колкото и да бъзди една ларва, има "размиване" на миризмата от към обема вода.
Та такива ми ти расъждения....
Аз се майтапя, обаче за миризмата трябва да знаеш че една - две молекули са достатъчни рибата да усети какво къде има....(чел съм разни научни трудове по въпроса, много народ бил доста изумен)

Понеже темата е за пъстърва ето какво направих тази вечер за 2 часа. Не ми се ходеше даже.....но накрая ми писна да вися у дома и излязах.

Видях пак една паркирана кола край реката и се отказах от участука в който бях намислил да ходя. Омръзна ми да гоня все някой по петите..Избрах си друг участък и в предвид малкото време не съм се и мъчил да си ловя рибета за стръв. Първо вързах един воблер, от който нямаше резултат и след това си сложих едно сребристо Синъо Лисиче Но2. Тръгнах смело и въпреки че в началото не дърпаше от никъде все пак бях сигурен че някъде нещо ще излезе.

Почнах скоромно с тази колоритна рибка:

Изображение

После малко по-нагоре дръпнах ето тази, която и мен добре ме подърпа. :D

Изображение

След това в различни места подлъгах 2-3 да ударят но без да се закачат.

Изображение

После извадих още 2-3 като първата и после съвсем на свечеряване залепна и тази и докато не я пуснах обратно така и не спря та се мята и да скача.........

Изображение

И след това........Гледам в края на по-горния вир как нещо много добре скочи, очевидно много голяма риба а не бобър, а там са едни дълбочини и паднали дървета...не е работа. И понеже нищо не удари на блесната реших че това е балканка. Трябва шнур и ма..ааа...алка нимфа за нея май....но там няма да има вадене.

И на погорния бързей...какво да ви разправям, пак пускам край разни дървета в реката и като изтряска пак една риба, и тя вече направо пое нанякъде сякаш аванса ми бе нищо....Та пак хванах кордата и тя дърпа и аз дърпам, накрая се хвърли във въздуха и гледам тя политна на една посока, блесната със сила полетя към мен и я събирах от един клон на 2 метра зад гърба ми......Голяма емоция...Ами била ще е към 44-50см, но не вярвам да беше повече.

После съвсем притъмня и лавирах из боровете на автопилот, а и не може човек да спре да ходи защото комарите веднага се залепят...
коко
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Юни 14, 2005 12:46
Местоположение: Луковит

Мнение от коко »

На тези гадинки някога на грозде от 3-4 бр. ловяхме кефал на р. Вит. Между с. Дерманци и с. Ъглен имаше свинарник, и водата с която миеха на прасетата се вливаше във Вит , та там точно в утаената маса трици и нечистотий от свинарника се ловеше уклей, кефал и мряна. Местните наричат тази ларва "ДРЪНДЕШ" :x . Опашката му излиза от средата на тялото, има дължината му, а самот тяло е почти прозрачно, дебело, с около 5-6 сегмента, едва очертаващи се. Много мека ларва, изпълнена с течност, та Мунчо е прав за куката. Глава наистина няма.
Обичам да я ловя заради тръпката!!!!!
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Пумата написа:
Аз се майтапя, обаче за миризмата трябва да знаеш че една - две молекули са достатъчни рибата да усети какво къде има....(чел съм разни научни трудове по въпроса, много народ бил доста изумен
Една две молекули, миризма не правят. :wink: Е освен ако не не сме като онзи изрод Жан Батист Грьоной от "Парфюмът". :D
И аз се майтапя. Тезта ми за мекотата е мноо лесно оборима.
В някои риби се намират черупки от охлюви, пяъсък от седджове, клонки и т.н. :D
Добре, си ги надъпал пак. За задминаването имам едно решение. Изпреварваш всички и ги изчакваш. След това им казваш, че слизаш от поне един час и на местата не си хванал нищо. Дори си пробвал и от двете страни. Ако може да се гази де. Така се връщаш после и един час ловиш нагоре сам, ако са се хванали. :wink:
Последно промяна от Ivan VP на Пон Авг 15, 2005 19:36, променено общо 1 път.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ivan VP написа:...За задминаването имам едно решение. Изпреварваш всички и ги изчакваш. След това им казваш, че слизаш от поне един час и на местата не си хванал нищо. Дори си пробвал и от двете страни. Ако може да се гази де. Така се връщаш после и един час ловиш нагоре сам, ако са се хванали. :wink:
A феърплей, спортсменска работа:):):)...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Мунчо написа:
Ivan VP написа:...За задминаването имам едно решение. Изпреварваш всички и ги изчакваш. След това им казваш, че слизаш от поне един час и на местата не си хванал нищо. Дори си пробвал и от двете страни. Ако може да се гази де. Така се връщаш после и един час ловиш нагоре сам, ако са се хванали. :wink:
A феърплей, спортсменска работа:):):)...
Не съм съгласен. :D
Имам колеги които те задминават съвсем неволно. Без да искат, улисани от някви 50-ци и 60-ки. Как се процедира с тях.
Вървите заедно и се правиш на ученик. Докато ти обесняват, къде как са ловили, ти им предостъпваш място. Белкем ти покажат тук как става номера. В това време, ти си регистрилал следващото перпсективно място и понеже се редувате няма как да е не е твое. :D
Много пъти предостъпвам, места на колеги, ако не мога да вхвана аз е другият колега.
За жалост има и не етични колеги. Едни го правят неволно, други с цел да ти покажат, че си по-голями риболовци. Най-добре се ходи сам за риба, но не е желателно. Зарди неволни контузии и т.н.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

Ivan VP написа:Най-добре се ходи сам за риба...
И аз мисля така и правя така.В редките случаи,когато не съм сам,както тази неделя например,се разбираме с колегата да се изпреварваме един друг,като всеки дава знак на другия,че е минал над него.Много важно е много добре да се разбираш с колегата,с който си на реката,даже без да се говори,кой какво ще прави,така и риболовът става приятен.И аз съм имал случаи да се гоним из реката,беше случайност,разбира се,с един,дето ловеше на стръв,добре че това не продължи дълго.По принцип си е кофти,като не си сигурен,че този от пред е минал малко преди това и ти мяташ нахалост.добре че рядко ми се е слувало-примерно тази година от 30-на ходения само веднъж,не е много все пак.Иначе е хубаво когато сте двама,че примерно единия пробва на суха муха,другия на нимфа.Тази неделя бях с Контрата,той ловеше на суха,аз на нимфа,но резултата беше почти еднакъв,нямаше кой знае каква разлика.Поздрави!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ivan VP написа:...Най-добре се ходи сам за риба, но не е желателно. Зарди неволни контузии и т.н.
и аз такасмятам , че така е най-добре -не трябва да се съобразяваш с никого, не пречиш на никого, може да си приказваш сам без да ставаш досаден:)...
, но како казваш си е и опасно, особено ако е посещават труднодостъпни места. Например Дряновска река между Царева Ливада и Дряновски манастир е ад-едно стръмно дълбоко дере, обрасло и трудно достъпно, остър камъънак, иска си голямо внимание... Освен това има и разни субекти, затова е хубаво човек да си има това-онова по джобовете. Много отдавна видях един дядо на село с едно ножче забодено на колана. Аз малко на майтап го попитах за какво му е , а той ми каза следното:" Момченце, на човек веднъж в живота ще му потрябва нож, та е хубаво баш тогава да му се намира"...Аз не съм почитател на хладното оръжие, та си уплътнявам джобовете с други нещица :wink:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Ivan VP написа: Най-добре се ходи сам за риба, но не е желателно.
Като сте 2-ма схемата трябва да е следната. Който е първи и хване риба, оставя другия да върви напред докато той хване риба и така се сменяте. Риби хванати от 2-ра позиция са само бонус за този отзад и не променят кой е първи и втори.

Моите риболови съм ги правил общо взето сам. Имал съм различни случаи, но като цяло нищо сериозно. Важно е човек да си прецени силите до къде може да стигне и какво може да носи, и така не зависиш от друг и караш на собствено темпо. Е,един път се пусках от Балкана късно вечер със спукана гума и се чудих на кой завой и тя ще се извади от каплата.... Други пъти съм бил почти без дъх след навъртени 110км път с колело и пъстървовия риболов като допълнение на този пейзаж :D Обаче си струваше ходенето и всеки изминът метър...

Последната смешка от преди 2 седмици, докато ги търсих онези шарани, гледам някакви пришки ми излезли по краката....Реших че екоприва, но беше едно сърбене едни набирания.........Накрая говорих с лекар макар че по случайност стана тази работа и ми погледна краката и каза "Poisonous Ivy!" :shock: Брех, а аз да мисля че било проста коприва. Изписа ми антибиотик, но аз си го взех от аптеката, но разбира се не съм го пил :D И без него си бях вече добре, а то беше минало седмица от тежкото положение...........

Тази вечер се пробвах д ахвана вчерашната изтървабна риба, на малко сребърно воблерче (Cotton Cordel - Big "O") Това бе бойното кръщене на воблерчето, за първи път го слагам.

Вместо да си хвана рибата изпуснах една нова значително по-голяма....Уж 2 тройки, но почти всички риби се наложи да ги дърпам на брег аи те там се откачаха...Вчерашната гони воблера до мени само го побутна ......захитряла е малко.. :D

Ето някоя и друга снимка в добавка,
Изображение

Воблерчето:
Изображение

Тази балканка извадена на мястото където вчера хванах една американка, днес хванах една американка и изпуснах една над 50см!


Изображение

Ето къде се крият:
Изображение

Тази 40-ка хваната на същото място като балканката но вече като бе изгряла луната.....

Изображение
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

Малко Офф:
Cougar, не може да се отрече - страхотни снимки правиш - с какъв апарат снимаш?
Валери - къде се загуби, бе човек?
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Росен написа:какъв апарат снимаш?
Canon PowerShot A40

Аз пък напоследък не съм много доволен от този, но в предвид къде го мъкна и как го третирам, няма да го сменям още.
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

Росен написа:Малко Офф:
Cougar, не може да се отрече - страхотни снимки правиш - с какъв апарат снимаш?
Валери - къде се загуби, бе човек?
Не,не съм се загубил,просто лятото изключвам шалтера в себе си,само работата и ходенето нагоре в планините;като знам колко време ще си стоим зимата без излети....Иначе действително благодаря за вниманието.Твоите мухи много ми харесаха,мисля че преди месец ги показа,макар че останах с впечатлението,че моето мнение за тях май не се хареса на някои,ако не се лъжа имаше триене на постове....Дано да съм се заблудил...Очевидно и ти снимаш с много хубав апарат,снимките на мухите ти определено са добри.И на мен много ми харесват снимките от Пумата,благодарско за тях,благородно му завиждам на него за рибите,които вади ,и най-вече за условията,при които лови-чисто,няма боклуци,какво повече...Поздрави от мен!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Изображение
We have had lots of reports about a strange pond bug with what looks like a long tail. Actually the tail is a breathing tube and reaches up to the surface of the water. It is actually the larva stage of the dronefly and is found in the mud of shallow parts of ponds. It is called the Rat-tailed maggot.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”