Споделено представя: Спинингов риболов на пъстърва

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
pet55
Мнения: 88
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 14:44
Местоположение: София

Мнение от pet55 »

Подкрепям Крис и Левака
не съм кой знае какъв риболовец още по - зле съм в спининга, но ако трябва да избирам м/у две макари pux е човека който ще помоля за съвет
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

гггггггг

Мнение от Бат Стан »

Викик, моля те, без обиди към колегата. ОК-получи се дискусия.
1. Аз мисля, че дължината на пръчката не се определя от лични предпочитания, а от това в какви условия ловим. А в общия случай пъстървовите реки са достатъчно обрасли и с надвиснали клони, и колкото по-къса е пръчката, толкова по-добре, щото върхът не се мотка в клоните. Чистите откъм растителност пъстървови реки в България са сравнително малко, да не кажа хич.
2. За Макарата - в момента се продават леки пръчки, които изискват леки макари.
3. За бавното водене на блесната - това нещо е постижимо в места с по-бавно течение, и ако мятаме по течението. Изобщо не твърдя, че замятането надолу по течението е нещо погрешно и имам достатъчно познати спинингисти, които на някои места ловят и така, както и самият аз впрочем. Примерно ако под теб има дълбок вир, недостъпен от долната му страна, естествено че ще мяташ по такъв начин, или ще спускаш воблер по течението. Обаче в участък с бързо течение, каквато е общата ситуация, кво се получава - замяташ надолу, и течението просто ти вдига блесната отгоре, и трябва да сложиш някоя №3, за да отиде долу. Такава река например е Драговищица, където местата за ловене с мятане по течението и обиране срещу него са твърде малко на брой.
Докато и в най-бързата вода като заметнеш срещу течението и водиш скоростно надолу, се получава отлична игра и кълве - може да питаш тези колеги от форума, с които сме ходили за пъстърва. Вадо Асенов вероятно си има друго мнение, ти трето, аз обаче казвам нещо, което е проверено и работи. Не препоръчвам на колегите да ловят шаран с варени картофи или нещо съмнително от този сорт, за да реагираш по такъв начин.
За блесните - ако ти прави впечатление, съм препоръчал единствено и само МЕПС, които са суперподходящи за начиенаещ спинингист, както и моделът на ДАМ, който лови риба отлично. За тези две блесни се подписвам с две ръце, че който си ги вземе, няма да сбърка. това са базови модели, които ги има в кутията на всеки спинингист. Нарочно не съм писал за Блу Фокс и т.н., които са за по-опитни спинингисти и аз лично не съм виждал начинаещ спинингист, на когото да му е вървяло отначало с Блу Фокс. Същото е и с ХД-тата. За начинаещият най-добре е да почне с Мепс, да схване основните положения, и едва тогава да лови на задържане и т.н. с ХД-та и т.н. Пак повтарям - показал съм работеща и изпитана схема, естествено не и единствената възможна, понеже спининговият риболов е много вариативен. Благодаря за сравнението с Русков, направо съм трогнат, можело е да сложиш там още Семах, Алкалай, бай Паско Пасков и сички останали пенсионери, към които ме приравняваш. Относно осма точка: без коментар. И аз нямам претенции да съм голям разбирач, но ходя два пъти седмично за риба, имам достатъчно практика за 28 години риболов, и тук споделям именно изпитани практически неща.
Поздрави и наслука и от мен
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 213 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

На всяка манджа...

Мнение от shaman »

Ако може и аз да кажа нещо !

Според мен, това, което е подразнило колегата pux е много точните и конкретни данни на Бат Стан относно екипировка и тактика !
Бат Стан написа:Включва следните задължителни компоненти:
1. Пръчка с оптимална дължина 2.10 м и акция 5-15.
2. Лека и бързооборотна спинингова макара с влакно 0.20
.........
При речния риболов на пъстърва задължителното правило е, че се лови с придвижване срещу течението на реката. Пъстървата обикновено е прикрита зад някой камък и гледа срещу течението в очакване на храна, което налага да бъде изненадана в гръб.
.....
Да си кажа честно и аз не обичам много задължителните неща..
Що пък ако е удобно и има възможност да не пробвам с това:

Изображение
Шопа на маниата написа:Shakespeare - Sigma Ultra Trout
Къса секция, карбон, карбонов макародържач, SIC водачи, коркова дръжка. Карбонови телескопи с параболичен строй създадени за риболов на пъстърва.
Имам такава 2.70 м. Може пък и да стане ако няма много храсталаци наоколо...

За това да се ходи срещу течението е ясно.. даже само заради факта, че ако газиш ще размътиш водата надолу. Ама пък що да не метна по течението едно воблерче за проба :wink: ако не съм газил там...
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Шамане, пръчката е задължителен компонент (стига да не ловиш на шише със замятане от ръка), а за дължината е упоменато, че е "оптимална". Сам знаеш, че 2.70 е неудобна за риболов в пъстървова река. За второто "задължително" - ОК, прав си, употребил съм го неуместно, няма проблем да се лови с придвижване по течението надолу, ама не знам колко риба ще се хване по този начин, освен ако не сме със шапка-невидимка.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 213 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

;-)

Мнение от shaman »

Хехе.. Бат Стане..
Това, което казах аз е, че най-вероятно pux го е подразнила категоричността ти. Не мен, а pux !
Знаеш, че всяко правило си има изключения и според мен това иска да каже колегата.
А колкото до това:
Бат Стан, моя добър приятел написа:Сам знаеш, че 2.70 е неудобна за риболов в пъстървова река.
За съжаление не знам :oops: Никога през живота си не съм ходил на пъстървов риболов :oops:
/Изключая един неуспешен за всички нас опит миналия март на Слаковци/
pux

Мнение от pux »

Бат Стане,
Виждам че отчасти се съгласяваш с това което казвам. Аз също от своя страна не отричам това което си написал. Въпреки това смятам, че спининговия риболов е по-скоро импровизация, а не механично действие по оттренирана, работеща схема. Именно в това аз лично намирам смисъл и удоволствие. Като цяло, въпреки хапливите забележки оттук-оттам, мисля че се получи добра дискусия. Смятам, че въпроса е мнооого дълбок и има широко поле за много коментари. Бих помолил колегите, които считат че са компетентни по въпроса(тук визирам най-вече Zander и SASHO), a и не само тях, да се включат.
Аз от своя страна ще продължа дискусията в следната посока - казваш, че флуорисцентното влакно не влияе на кълването. Не мисля така - то наистина не влияе, само когато рибата е активна! При слаба активност и кристална вода - нещата не стоят така. Това е мое убеждение в резултат на личен опит - най-лесно може да се убедиш в ефекта на цветното влакно на някое високопланинско езеро - просто избери блесна на която кълве и при еднакв диаметър сменяй влакната и отчитай кълването. Много бързо ще усетиш разликата. Ако ли пък не ти се занимава или нямаш възможност и желание да катериш баири - тогава се поинтересувай ако имаш познати, ходили на световно по риболов на пъстърва със спининг - та попитай ги, колко от състезателите ползват флуорисцентни влакна и си задай въпроса - защо? Едва ли защото безцветното се следи по лесно...
Поздрави и наслука.
pux

Мнение от pux »

Бат Стане,
Радвам се че оценяваш сравнението с Николай Русков. Ще призная, че не го направих случайно - той е жив пример, на това което не харесвам - един и същ човек пише едно и също. И по-лошо - продължава да пише.... Колкото до господата Алкалай и Семах - прави им чест, че са усетили кога да спрат - каза ли са каквото имат да казват и понеже нямат нищо ново си мълчат. Същото мога да кажа и за колегата Владо Асенов, който е от друга генерация (т.е. все още не както има една приказка "взел-дал") - евала на такива хора! С това разбира се не искам да те обидя - сигурен съм, че и ти има какво ново да предложиш - просто го направи!
Поздрави и наслука.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Естествено, че е импровизация, а не механични действия, ама нали човек все трябва да тръгне от някъде. Защо трябва да открива топлата вода, вместо да тръгне от някоя работеща и изпитана схема.
За оцветеното влакно може и да си прав, аз не съм правил въпросното сравнение, за което говориш, но в реките специално оцветеното не ми е създавало проблеми. Инамче в състезателния риболов сигурно има вероятност да се хване поне една риба повече с безцветно влакно, понеже логически погледнато безцветното вероятно ще е по-резултатно. На оцветеното предимството му е, че не влияе кой знае колко на риболова, а се вижда чудесно и улеснява контрола върху линията.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

pux написа: ....а към тези които четат писанията ти. Твоята теза е пределно ясна - нещо повече - това което си написал тук си го писал преди поне 2-3 пъти, може е повече - 1 път в "Лов и риболов" и още 1-2 пъти в БГ Риболовец. Та не виждам смисъл да се повтаряш .... .
Колега PUX ,добре е,че си имаш твоя гледна точка по въпроса.Но остави хората сами да определят избора си.Просто можеш да напишеш и ти подробни обяснения за твоят опит.На всеки е ясно,че две и две не винаги е четири в риболова.Станил Йотов не е отказал на никой да покаже и обясни кой каквото е попитал.А във въпросната статия автора излага своята концепция,която наистина е базова и мисля,че няма да подведе никой.А щом се издава от различни издания значи е оценена по съдържание - според мен за дебют в спининга информацията е напълно достатъчна.
И определено ще повярвам на човек когото познавам и с който съм ходил за риба и който наистина радее за риболовния спорт у нас.
Успех в спининга,а за мухата и типетите е друг урок.
На слука.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
pux

Мнение от pux »

Добре де, така е - всеки трябва да тръгне отнякъде. Ама аз като съм тръгнал вече, к'во - да спра да почакам ли? Нали схващаш идеята ми? Всеки пише - и все за начинаещи (с малки изключения). Добре, ама 80-90 % от риболовците не са начинаещи. Аз разбирам, че така е най-лесно и неангажиращо. Ми кво ми пречи и на мен едно книжле да спретна - и без това виж вече колко работи написах без пари? Нека има и за начинаещи - не споря. Но нека и стойностни неща да се пишат - ще се съгласиш, че такива в бг-риболовната литература все още рядко се намират. Така, че не се обиждай - но не толерирам писания за начинаещи - особено, когато идват от хора като теб - както сам каза с 28 г. риболовен стаж!
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Здравейте!
Значи бих искал да внеса най-напред едно уточнение.. Благодаря на Пукс, но не се считам за кой знае какъв компетент по въпроса. Сравнително от скоро практикувам спининг риболов на пъстърва и имам още мнооого да уча, като теорията по въпроса като начало съм заимствал от Бат Стан, Цандер, Владо Асенов и т.н. все хора писали по темата и хора, които безкрайно уважавам като риболовци.
Въпреки това ще изкажа мнение, базиращо се на това което съм видял и усетил по време на риболова на пъстърва.

За прътите ... Определено смятам, че оптималните дължини за нашите условия са 2.10 - 2.40 м. А това дали двуколенен прът или телескоп, карбон или някакъв композитен матерял е вече въпрос на предпочитания ... Важното е да се съобразяваме с комфорта си т.е. добър баланс и максимална лекота според възможностите ... Все пак ще мааме цял ден с "тоягата" и ще се борим с храсти и дървета... :)

Макарата... Баланс с пръта.. това е... собствената й тежест е на второ място...


За воденето на блесните и самите блесни ... абе прави сте и двамата .. да не говорим, че има и голяма доза индивидуалност и лична тактика.. тука има още хляб да се яде, така че няма да говоря празни приказки..


За влакната ... аз лично никога не съм ползвал плетено за риболов на пъстърва ... От един сезон ползвам флуоресцентно. Не съм забелязал да влияе на кълването, но си мисля, че не е изключено... За едно конкретно място, например, никога не слагам флуоресцентно, понеже ударите се разреждат до минимум на излет ... Което пък потвърждава тезата, че река с река не си прилича... така е и с вида на примамките ...

това е.

Поздрави и НАСЛУКА
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Темата е доста интересна , казаха се доста неща повечето от които доста полезни . Явно е , че и двамата са добри риболовци , обаче защо така се изнервиха , не знам.А относно състезанието - Пух май е прав/ едва ли един излет ще покаже кой е прав и кой не /
Всеки си е прав за себе си и едва ли другия ще го убеди в правилността на теорията си по какъвто и да е начин.
НАСЛУКА :)
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

:lol: И въпреки всичко един двубой м-ду двамата би бил доста интересен :lol: :wink: Аз ще присъствам 100% :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Snake
Мнения: 408
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 18:07
Обратна връзка:

Мнение от Snake »

Левака написа::lol: И въпреки всичко един двубой м-ду двамата би бил доста интересен :lol: :wink: Аз ще присъствам 100% :wink:
хихихи - сеирджия :lol: :lol:
AS LONG AS THERE ARE FISH
Гост

Мнение от Гост »

pux написа:Бат Стане,
Пак не ме разбра! Това, че пишеш 1 и също само говори, че си спрял развитието си в спининговия риболов на пъстърва, което е жалко. М/у другото госта от 1 по-горен пост ти е обяснил кога и защо лови по течението ама к'во от туй - квот си баба знае - това си бае!
Айде със здраве.
Е, дай сега за да вървим напред и за разнообразие да я ловим с ток например :lol: Между другото в шас-е-пеш хвърлят и срещу, и по, и напреко с еднакъв успех. Ама там при едно мяткане развиват по 20-30 м влакно. При нашите условия с такова мятане блесната отива в близката кръчма :lol: А успокойте топката, спорите като цесекар и левскар, които еднакво обичат футбола. Бат Стан е прав - премерете си ги в двубой и кажете резултата :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”