PR: Каяк FeelFree Dorado + Overdrive Pedal System

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Заключено
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: FilStar кампания за набиране на средства за зарибяване

Мнение от Marco Polo »

:tup:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Успешен финал за коледната кампания за набиране на средства за зарибяване!

Мнение от Filstar екип »

Приятели, имаме удоволствието да ви съобщим, че се срещнахме лично с представители на НЕ на бракониерството в България, обсъдихме изминалата кампания за набиране на средства за зарибяване, както и бъдещи проекти за възстановяването и опазването на рибните популации из български водоеми. Ето как мина срещата през техните очи:

Изображение

"Здравейте колеги !

От 15 Декември 2015 година до 15 Януари 2016 година, премина първата по рода си кампания за набиране на средства за зарибяване на водоеми, която бе организирана от най-големия български вносител на риболовни стоки – FILSTAR . За първи път голяма компания, от риболовния бранш, проявява такова огромно желание да помогне в инициативите за увеличаване на популацията на рибите по нашите водоеми. Изключително сме радостни да обявим , че 1280 лева ще бъдат превърнати зарибителен материал , който ще подпомогне усилията на „Форнтът за борба с бракониерството на яз. Пясъчник“ да възвърне старата слава на този прекрасен водоем, донесъл не един и два национални рекорда по улов на риба, както и незабравими емоции на нашите дядовци и бащи."

Целия пост можете да прочетете ТУК.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Успешен финал за коледната кампания за набиране на средства за зарибяване!

Мнение от Filstar екип »

Приятели, с удоволствие ви съобщаваме, че предадохме сумата, която бяхме обещали да дарим на клуб Стари Видри - гр. София за зарибяване на неговия председател - г-н Стефан Минчев. Благодарим още веднъж на всички вас, които се включихте в инициативата ни и се надяваме със следващата ни кампания да съберем още повече средства за съхраняване и обогатяване на рибното разнообразие във водоемите ни.

Изображение

Изображение
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Успешен финал за коледната кампания за набиране на средства за зарибяване!

Мнение от Zander »

Здравейте приятели,

Адмирации за „Филстар” за прекрасната идея да подпомогнат увеличаването на рибните популации в нашите реки и язовири. Благодарности за организирането на цялата кампания по набиране на средства, благодарности на всички приятели, които се включиха със средства в нея! За Спининг клуб Стари видри ще е удоволствие да зариби няколко реки с малки рибки, закупени с тези средства /1280 лв/ в началото на май 2016 г. След провеждане на зарибяването ще качим тук и в нашият сайт снимки и фактурите за закупения зарибителен материал. Общото ни начинание помага на обезрибените български реки да заживеят своя нов живот!
Нека екипа на „Филстар” да се радва на успешен бизнес, и да организира още много подобни начинания, свързани с подкрепа за увеличаване на рибните популации в нашите реки и язовири.
Ст. Минчев
Спининг клуб Стари видри
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Filstar екип »

Black Shadow - през погледа на риболовеца

Докато очакваме новото зареждане на пръчки Black Shadow, нека прочетем какво е мнението на Христо Мурджеев - Мунчо за модела:

Винаги, когато стане дума за въдици, в мен се пробужда синдромът на Мечо Пух и бързам да го облекча с придобиването на нещо ново „за последно”… и така до следващия път. В тази връзка дългоочакваната поява на Filstar Black Shadow – коментарите за която витаеха във виртуалното пространство, не успя да премине незабелязано край мен и при първите доставки се оборудвах с продукт от посочената марка и модел. Честно казано, бях настроен критично и в мен зрееше твърдата убеденост, че ще получа нещо сливащо се с масовия фон такъми у нас и за пореден път надеждите ще умрат попарени сякаш от есенната слана… Какво бе учудването ми обаче, когато въдицата пристигна и се оказа, че в ръцете си държа един семпъл, завършен във всяко отношение, безукорно изработен и работещ инструмент, с помощта на който човек може напълно да се слее с любимото си занимание. Въдица, която спокойно може да бъде поставена на едно ниво с продуктите на всеки японски производител от същия ценови клас – без компромис в някакво отношение.

Изображение

Конкретния модел, който избрах, воден от желание за универсалност, съчетана с деликатност (относителна, разбира се), бе 7’6’’ML. Посочената дължина, много модерна в последно време, се смята за оптимална за всякакъв тип спининг риболов – нещо, с което съм абсолютно съгласен. Накратко казано, въдицата е със следните „сухи” параметри – обща дължина 2.29м, в сгънато състояние на две части – 119 см, тегло по каталожни данни 129 гр, тест по примамки 3.0 – 15.0 гр и по монофилно и плетено влакно съответно 6-14 либри и 0.6 - 1.0. Имах известни опасения във връзка с дължината на дръжката, заради наложената тенденция за прекалено дълги такива (каквито по необясними причина са “творческите похвати” на европейските производители), които откровено затрудняват използването, без да коментираме, че „изяждат” от работната дължина на пособието. В конкретния случай обаче дължината се оказа напълно правилно „композирана”, избавяща ви от усещането да се чувствате като самурай, опитващ се да си направи сепуку с тъп нож, докато активно манипулирате с примамките. Общата дължина е 37 см, от края до задния отвор за петата на макарата – 25 сантиметра – достатъчно компактно и същевременно позволяващо спокоен, удобен захват с две ръце, когато търсим дистанция, за което задната част на ръкохватката е съответно скулптурирана. Вложения материал е гума ева, практичен и хигиеничен избор, позволяващ лесно почистване и без съмнение по-икономичен.

Изображение

За разлика от модерните тенденции за производство на въдици с откровено колести бланки с голям диаметър на основата и силноизразена коничност в случая имаме една много по-деликатна, плавна и естетична цялостна конструкция, съчетана обаче с достатъчна твърдост на коляното и откровено бързо поведение в динамика. Според каталожните данни строя на въдицата е определен като Extra fast и аз съм съгласен с подобно позициране и уточнението, че при съответното натоварване бланката плавно се включва по своята дължина. Самите колена са изработени много качествено, без козметични забележки и слабости, с плътно, твърдо хомогенно лаково покритие, което погледнато от чисто практична гледна точка пази полираната иначе бланка от надраскване и последващи неприятни случки. В тази връзка винаги съм предпочитал въдици издържани точно в тази светлина, изключвайки ювелирните неполирани бланки на японските продукти, с които обаче влизаме в друг ценови клас и напускаме рамките на настоящото повествование…

Изображение

Снаждането на двете секции се извършва по стандартния масов вариант „put over”, но с естетична цел е оформено подобие на шпиготна втулка, хармониращо добре при фината, както вече казахме, цялостна геометрия.

На въдицата са монтирани 9 качествени водача „K type (KR Series)”, като бройката, разположението и формата са издържани в модерните концепции – леки, минималистични рингове с къси до практически липсващи крачета, придържащи влакното близо до бланката, разпределящи оптимално натоварванията и разтоварващи я от излишно тегло. Малките размери са нож с две остриета и трябва да се имат предвид, ако ловим в студено време, или топка влакно премине през водачите, а и изискват връзването на по-обтекаеми възли, заради дразнещото почкукване по водачите в случай, че ползваме по-дълги лидери от флуорокарбон. Не се наемам обаче да класифицирам упоменатото като откровен недостатък – това е по-скоро обективно присъща особеност на всички продукти, издържани в подобен стил, без значение от вида и ценовото им позициониране.

Изображение

След сухите впечатления ще споделя и практическите си виждания, придобити в процеса на практическо използване. Както казах вече, избрах въдицата воден от желание за универсализъм и убийство на възможно най-много „зайци с един куршум”, при ясното осъзнаване безполодността на подобно начинание. Основните насоки бяха две – риболов с меки и твърди примамки с относително по-големи размери, естествено съобразени с параметрите на пръчката. Използвах две макари с маса 205 и 235 грама (и в двата случая цялостната балансировка на системата бе такава, че по никакъв начин не предизвикваше някакъв дискомфорт) и плетени влакна Gosen-W 4ply Green и Gosen DonPepe-4 в размери 0.6 и 1.0 - според мен най-добрите продукти като съотношение цена - качество на нашия пазар.

Изображение

При риболова с твърди примамки ползвах воблери с размери от 36 до 85 мм в тегловния диапазон 3.5 – 12 грама. В зависимост от типа им може да се каже, че при употреба на такива с по-голямо челно съпротивление, съчетано с достатъчно фино влакно от сорта на размер 0.6, като например популярните Smith Camion и Salmo Hornet 35mm, дори намиращ се в долния край на теста като маса, можем да замятаме и водим комфортно и с нужното усещане. При воблери по-голяма маса и съпротивление, като ненуждаещите се от допълнително представяне Salmo Hornet 4 и 5 см, Megabass Baby Griffon и Pontoon 21 Hypnose и действително тежки и обемни кранкове като Pontoon 21 RedRag(5.7-6.2 gr) и Lucky Craft Clutch(7 гр.) вече се постигат забележителни дистанции на замятане и стряскащо усещане при водене, позволяващо да доловим всяко поклащане на примамката, дори в стояща вода.

Изображение

С воблери тип „миноу”, отличаващи се с малко напречно сечение и маса, предела в долния край на теста е популярния „Jackall Tiny Fry” 50 SP (2.7 gr.) и с нарастване на размерите и масата претенциозната думичка „туичинг” придобива чисто практически измерения. Black Shadow позволява безукорно водене и предаване на всякакъв тип игра на примамки с размери до 100 мм и и маса 10 грама, като съм убеден, че воблери от такъв тип с по-високо тегло, естествено със съобразяване с тестовия диапазон, също ще могат да се ползват без затруднения. В процеса на изпитания използвах широк набор воблери - Lucky Craft Pointer 65SP (5 гр), GAD Prog 65 SP(7.1 гр), Zerek Sabre Dance 85 (7,5гр), Surecatch Ace Jerk 65 (7.0 гр), Pontoon 21 Cheeky 88 (8,6 гр) до най-тежките Zerek Barra-X 75 (9.0 гр.) и доказания ловец на распери – седемсантиметровия Salmo Thrill с маса 12 грама. Същевременно въдицата позволява с удоволствие да се замята и води превърналия се в еталон не само у нас Yo-Zuri L-Minnow 44 тежащ 5 грама.

Изображение

При използването на меки примамки въдицата се прояви в добра светлина като съвкупност от постигана дистанция на замятане, водене на примамката и усещане, като постъпваща информация за случващото се в другия край на линията. С тънко плетено влакно размер 0.6, можем комфортно да използваме глави с маса 4.0 грама, съчетани с мека примамка с дължина около 5 сантиметра, ако използваме такова 0.4 бихме могли да стигнем и до 3 грама, но с осъзнаването, че за такива цели има по-подходящи модели. Иначе с прогресивното увеличаване на масата на утежнението до 6-8-10 грама риболова се превръща в чисто удоволствие – чувства се осезаемо съприкосновението на примамката с твърдо дъно, върха динамично отчита и визуално проследява „придъняването” (ако естествено сме изпънали линията) и най-леките подръпвания на любопитните риби не остават незабелязани. На скалист стъпаловиден терен дори нерядко се получават лъжливи кълванета, като следствие от пропадане на примамката по каменните тераси и почукването на оловната глава в тях. Предела на използваните утежнения бих определил на 12 грама плюс стандартна примамка, над които вече се усеща осезаемо натоварването на въдицата както при замятане, така и при отлепяне от дъното, превръщащо се по-скоро в провлачване, особено на големи дистанции. От тук нататък, увеличаването масата на утежнението, не води до нарастване на дистанцията на замятане – недвусмислено напомняне, че сме достигнали предела на възможностите на такъма и последващите експерименти в тази посока няма да доведат до положителни ефекти. В подобна ситуация, ако желаем да се преборим за малко по-голяма дистанция или по-бързо пропадане, би било оправдано да прибегнем да употреба на влакно с по-малко сечение и/или монтиране на по-обтекаема примамка, вместо механично да увеличаваме масата на главите. В светлината на казаното, бих определил горната граница на тестовия диапазон като честен, особено като се има предвид, че силикона е материал, отличаващ се със значителна плътност и една примамка от 7 - 9 сантиметра тежи между 4 и 9 грама, което налага да отчитаме и нейната маса в процеса на риболова.

Изображение

В завършек на краткото си изложение бих казал, че Filstar Black Shadow е едно оптимално, балансирано предложение за търсещите добър продукт на приемлива цена – не непременно евтин, каквато е насадената практиката у нас и във всичко – кога оправдано, кога - не, но за сметка на това работещ и практически ориентиран към своето основно предназначение. И в тази връзка адмирирам постъпката на фирмата да предложат артикул, който е преди всичко качествен, а качеството, както всички знаем има своята цена. Е, вярно, че за продукт, носещ българска марка тя вероятно изглежда висока, но ако се замислим трезво, ще осъзнаем, че ако на въдицата пишеше някакво претенциозно заглавие, щяхме пък да коментираме какво не е наред, че да бъде толкова евтина…

Изображение
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Vid »

ТВа цялото Муня ли го е написъл? Питам, щото неговия изказ поне във форума не е точно такъв.... :D

Без да притежавам пръчката, но от тестовете кои съм правил с нея смятам, че е превъзходна по все параметри, но трудно се балансира с макарите. Тук имам в предвид високите тестове кои трудно се балансират с макари от 310 гр., а дърпат напред...??
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Filstar екип »

Vid написа:ТВа цялото Муня ли го е написъл? Питам, щото неговия изказ поне във форума не е точно такъв.... :D
Цялото той го е написал :)
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от rangel_bac »

Ако позволите, ще задам един дилетантски въпрос :oops:

Забелязва се, че при еднаква дължина на различните тестове, теглото е равно, или с разлика от 1 грам.

Та, явно няма допълнително количество материал и се чудя, различен тип материал ли е ползван, слепяването ли е станало по друг начин, или нещо друго?

Иначе, ако бланките са еднакви, при еднаква дължина и тегло, не мога да си обясня разликата в теста по примамки.

Благодаря!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Мунчо »

Аз разлика от 1 грам не видях - най-малката е 3... Иначе при различното наслагване и пространствена ориентация на отделните парчета тъкан(защото приличните въдици се правят така, а не от един лист "шушляк" - и "върти-сучи" :D )могат да се получат различни характеристики на готовата бланка. Отделен въпрос е, че по-приличнокачествените графитни тъкани са по -тънки и фини, което позволява при еднаква дебелина на стената да се влагат повече слоеве материал, или при по-тънка такава пак да има повече вложен карбонов плат. Те са и по-скъпи, съвсем логично.
Друг момент е използването на платове с различни характеристики(модулност, плътност, дебелина) в един продукт. Всички тези моменти са неразделна част от съвременното "пръчкостроене" на добро ниво и трябва да се отчитат...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Filstar »

rangel_bac написа:Ако позволите, ще задам един дилетантски въпрос :oops:

....
Не съм специалист в производството на пръчки, така че не мога да дам изчерпателен отговор на такъв въпрос. Мога да кажа само, че има повече начини за постигане на необходимата акция от добавянето на материал. Някой от тях, за които съм чувал са: различен конус на бланката, различна комбинация от карбоновите платна, различно разкрояване на тези платна, а със сигурност има и доста други, за които не съм чувал.

Може би все пак, важен е крайния резултат, а не техническите детайли - имаме ли пръчка със заявената акция или не. Нека риболовстващите с пръчките да преценят. :)
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Filstar »

Докато пиша колегата Мунчо ме е изпреварил с разсъждения в същата посока. Извинявам се за повторението :) .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Д-р Флекс »

Бива ли бе, бива ли, колега Мунчо, със суичър на конкурентна фирма да правиш презентацията... :roll:

И ботушите ти не са уставни!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от Мунчо »

В този ред на мисли - и шапчицата ми не е на място, ама какво да се прави - аз съм скромен индивид, с още по-скромни възможности, скромен гардероб и най-скромни ботуши(за 11 лева, ако не се лъжа), който изкопчих като допълнение от един бакалин, срещу престация на интелектуален потенциал... : D пък и честно казано въобще не съм си мислил за някакви презентации - аз си ходя на разходка за кеф. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Black Shadow - през погледа на риболовеца

Мнение от rangel_bac »

Егати, гледал съм накриво... извинявам се за уклона за равните грамажи.
Все пак, получиха се обяснения, които може да са полезни някому.

Колкото за потребителските оценки, получиха се доста позитивни мнения, тъй че не оспорвам качествата на продукта.

Взех си и аз един от моделите, надявам се скоро да мога да споделя опит с него :fish15:

По-здрави!
Заключено

Обратно към “Спининг риболов”