Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Добро утро, сомаджии и сомове!

Никъде в постовете Ви до тук не видях да споменавате нещо за разделителната
способност, която притежава нечие зрение! Помислете в тази посока...
Вижда си сомът! Много добре си вижда, даже! Точно толкова, колкото му е нужно
за да е съвършен убиец... Много се разбърборих...
Изпопадаха ми предните зъби от бърборене... Добавям една картинка как изглеждат
цветовете във водата при различна дълбочина.
view-from-below-003.jpg
view-from-below-003.jpg (106.36 KiB) Преглеждано 1607 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

XCT написа:Изпратих на trofei имената на всички участвали във филма.
Отсях трима учени.Мадам от Аквариума,доктор от болница и третия е от Университета в Тулуза.Мерси.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

Тасо, какво означава тази картинка и кой и в каква връзка я създава?
Така изчезващите цветове за каква вода се отнася-морска, речна, езерна или язовирна?
През погледа на какво същество ( риба - съответно каква, някакво животно или човек ) се получава такова размиване на цветовете?
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

Trofei написа:
XCT написа:Изпратих на trofei имената на всички участвали във филма.
Отсях трима учени.Мадам от Аквариума,доктор от болница и третия е от Университета в Тулуза.Мерси.
Дано да отговорят.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Френският учен,който ни трябва има докторат за щуката,а в момента изучава храненето на Силурус Гланис.Бинго!Предлагам да обсъдим внимателно въпросите,които имаме и после ще му пиша.Французите са особенни и трябва да "пипаме с ръкавици" за да разберем нещо.Относно зрението,моля за точния цитат във филма за да формулирам правилно въпроса,иначе може да се отнесе надменно и нищо ново да не разберем.Ако му задам погрешно въпросите,ще ми отговори като на глупак.Въпросите задължително ще са на френски,защото за тях всички останали езици са на по-ниско ниво.Кой-каквото се сети да пита,да го постне тук а накрая ще обобщим.
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

XCT » Пон Фев 06, 2017 13:25

Тасо, какво означава тази картинка и кой и в каква връзка я създава?
Така изчезващите цветове за каква вода се отнася-морска, речна, езерна или язовирна?
През погледа на какво същество ( риба - съответно каква, някакво животно или човек ) се получава такова размиване на цветовете?

Здравей, ХСТ!

http://bigfish.bg/news/izberi_ribolov/K ... mamki.html

Тук има доста подробности как се случват нещата, както в дълбочина, така и по хоризонталата.

Весел ден!
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

Trofei написа:Относно зрението,моля за точния цитат във филма
12:17мин. от филма. Превода на руски е малко по-различен от превода на български.
При българския превод казаха, че зрението на сома е слабо.
При руския превод казват, че сома почти не ползва зрението си.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

Тасо, прочетох статията. Дано да не обидя някой колега от форума ако той я е писал.
Статията е абсолютно непрофесионална. От написаното нищо не се разбира.
Така изчезващите цветове за каква вода се отнася-морска, речна, езерна или язовирна?
През погледа на каква риба?
Дори слънцестоенето дава отражение на промяната на цветовете. Дали е облачно и т.н.

За пореден път се убеждавам, че не всички статии в интернет са написани от хора разбиращи естеството и характера на засегнатата тема. Ако беше форум, като настоящия в който се дискутира дадена тема и се търси истината е едно, но цитираната статия се предполога, че е писана от специалист в тази област на науката - какъвто в случая явно автора не е.
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Добра ти вечер, ХСТ!

Никой няма да се обиди! Поне що се касае за хората пишещи в този форум.
Всеки има право на мнение... Друг е въпроса дали това е истината!
Защото тя е само една! Проблем са само нашите собствени логики и "ъглите", от които правим заключенията.
В статията е описано всичко, за което задаваш въпроси...

В допълнение ще добавя една картинка на
Дължина на вълната.png
Дължина на вълната.png (23.26 KiB) Преглеждано 1463 пъти
чичко Нютон, според който, разсейването на определени цветове
във водата има пряко отношение към дължината на вълната за всеки цвят поотделно.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

taco, никъде в статията не се споменава при какви условия са правени изследванията.
Убеден съм, че си се къпал в море. Предполагам, че и в река. Обръщал ли си внимание, каква е видимостта във морската и речната вода.
Примерно в река Дунав видимостта на човека във водата е около 50-100 см. В морето колко е? -много повече.
Какъв е цвета на водата в морето и в реката?
От личен опит знам, че примерно в р.Дунав ако видиш предмет на 1-2 метра от повърхнустта на водата, трудно можеш да определиш цвета, докато в морето не е така.
Слънчевите лъчи се поглъщат по различен начин. Влияние оказват и факторите като вид на дъното, сянка която се отдава от разстителността по брега, слънчево или облачно време, отдалеченост на слънцето от земята според сезона ( слънцестоене ) и др.
Лично съм участвал при търсене на изпуснат двигател в Дунав. След като в района на изпускането намерихме със сонара предмет приличащ на двигател, при дълбочина около 6 метра, спуснахме водолаз. Същия много трудно видя предмета, който се оказа дърво.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Васко »

Що си мисля че,разсейването на вълната на светлината(респективно цвета)има пряко отношение спрямо средата през която тя(светлината)преминава.Нейното разсейване(на светлината) се определя именно от тази среда(през,която тя преминава).Съвсем друг е въпроса,как я виждат различните видове (лещи)очи ,на различните видове живи организми живеещи в различни среди,през,които ТЯ светлината(цвета)преминава
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Ще се опитам да преведа някои от казаните неща тук в по-практичен вид. Ясно е вече,.....във форума има научни сътрудници с които ще ми е трудно да споря,защото съм прост шофьор на сом! Но въпреки това, ето нещо и за риболовците от мен. Част от написаното е прочетено в чуждата литература. Става въпрос за бялото и белия воблер,а не за семейство котки и други кладенци с вода :!: :shock:

"Как белия цвят в изкуствените примамки, влияе при риболов ?"

Първото нещо, което трябва да се осъзнае е, че бялата светлина е смес от всички различни дължини на вълната във видимия спектър.
Нашите очи (и тези на кьоравите риби) откриват какви дължини на вълните се отразяват от обектите.
Например: За очите ни определен обект изглежда червен, когато червените дължини на вълните се отразяват и всички други дължини на вълната се абсорбират.
На повърхността на водата, бялата примамка изглежда бяла, защото това е което отразява всички видими дължини на вълните.Това е нещото, което правят обектите бели!
Но по-дълбоко във водата историята е много по-различна. Водата е като гигантски филтър, който премахва дължините на вълните на светлината! И колкото по-дълбоко слизаш, толкова повече дължини на вълните са отстранени ..... докато настане тъмнина.
В повечето случаи, червени и оранжеви дължини на вълните са първите, които изчезват, докато синята светлина прониква най-дълбоко във водата.До тук ОК,повтарям се! ;)

Белите примамки вземат от цвета на всяка дължина на вълната и остават цветни в различната дълбочина!За това продължаваме да хващаме на Ред Хед!
В чиста и дълбока вода бялото или вълната му е склонна да изглеждат в синьо. :idea:
Когато водата има водорасли и е оцветена,белите примамки изглеждат по-зеленикави.
А в мътните води те получават червен оттенък.

Едно от големите предимства на бялата, като цвят примамка е, че тя се съчетава добре с по-тъмни цветове, за да се създаде контраст :!: :idea:
А контраста е много по-видим за рибата, от колкото който и да е цвят. :shock: :fish6:

Това е причината в личен план да избирам воблери с контрасти,между цветовете или да им създам такива,за по-голяма видимост на кьоравия сом. :fish2:

Не зная този пост дали беше за тази тема! Ние често говорим за цветовете,но по-важното е избора на примамка и той да е правилен.
А това не започва с цвета. По-важен е правилния размер на воблера,според водоема и сезона,както неговата форма и правилна вибрация или движение. Чак тогава,трябва да избираме цвят или контраст. :idea:

И за финал,ще ви кажа една моя хитринка,която не е измислена от мен. На всеки един бял цвят,може да сложите едно червено или черно петънце на опашката,според дълбочината на която ще ползвате воблера.Уловите ще ви се увеличат в пъти!
Някога,това го видях при воблерите на Бомбер,но не знаех,защо го правят. Вече зная и ще ви споделя.
Обгорена клечка от огнището,когато я размахате,описвате фигури и виждате,само нейния край(така,той дразни повече хищника). Да но сега там има мятаща се кука и е мястото с най-голяма амплитуда :!: :fish8:

Още Калинукс на времето е казал......."С внимание към детайлите!" Но понякога и той бърка,решим ли да говорим за ненужно,голямата опашка на сома с едно предназначение.....да свие точно, където е била главата му.:tup:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

А какво да правим с Френските учени-сомът има слабо зрение и Томахавката,Тисо и Пьотр Пискорски-шефа на Салмо,които смятат че сомът вижда черно-бяло? :shock: :roll: :D Ако са прави,ми отива на кино професорската диплома! :cry:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

taco написа: Дължина на вълната.pngчичко Нютон, според който, разсейването на определени цветове във водата има пряко отношение към дължината на вълната за всеки цвят поотделно.
Ако сомът или ти нямахте работещи фото-рецептори В ОКОТО за червен,зелен и син цвят,нямаше да виждате Спектъра на чичо ви Исак! :idea: :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Trofei написа:А какво да правим с Френските учени-сомът има слабо зрение и Томахавката,Тисо и Пьотр Пискорски-шефа на Салмо,които смятат че сомът вижда черно-бяло? :shock: :roll: :D Ако са прави,ми отива на кино професорската диплома! :cry:
Саше,ами аз го написах.
По-важен от цвета е контраста и въпреки това,той се избира от рибата. Но това е заради всички останали фактори,които го променят.
В по-топла и чиста вода,зелени,червени,сини и оранжеви цветове!
При ясно и топло време и месеци -ясни и топли цветове!
В студените месеци,студени цветове!
И сега тук е объркващото,защото трябва да започваме да съобразяваме дълбочината с всичко останало,защото филтрите са си филтри.
Но да не объркваме повече хората,че ми трябваха години четене и мислене с твои,мои и чужди случки,за да имам мнение и да ми е интересна,тази уж скучна дисциплина!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”