Нова Въдица-Проблем!

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от quietriot »

Никой не каза обаче защо се ползва повече шпигот вече.
Защото една бланка се реже на две , а не като при старото снаждане да трябват две бланки , така идва по тънко на производителя бре , себестойност се нарича :wink:.
Иначе ако разстоянието е под 5 мм между двете парчета някой производител не е мислил добре според мене.
Дори и изпилена/изхабена втулката може да се смени има си майстори, не вие колеги, макар с тоя поксипол народа много да си повярва че ги чатка нещата, пръчката се отваря отзад , втулката се избива или разпробива и се заменя с нова със същия конус и размер и най вече дължина, ако трябва се прави и заливка.

Аз имам доста прерязани едноделни въдици , покрай мулититата на двуделни имам и верния майстор, за който му трябва, Стефчо се казва.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4506 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Pike »

Стефчо е номер едно, също го препоръчвам ;)
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от чичо Док »

Васко, за поксипола си прав, определено. За отремонтирането на шпигот връзките, също.

Шпигот връзката има динамични предимства и относително малко функционални недостатъци. При спининг прътите не знам(предполагам е същото), но при мухарките изработката на шпигот втулката е по-трудоемко, и съответно самата пръчка би следвало да е по-скъпа като изработка. Същите искат по-внимателно затягане при сглобяването на въдицата както и обратното, не се мажат с разни смазки, както и са по-трудни за възстановяване при механични повреди по тях. Обикновено всяка снадка на въдицата се навива на отделен мандрел.
http://www.youtube.com/watch?v=DxBFgazAzsU" onclick="window.open(this.href);return false;

Има и т.н (жаргонно) лъжлив шпигот, наподобяващ само визуално донякъде истинските (напр. познатия у нас Харди демон) - при тях няма втулка вкарана и залепена в самата бланка, а мъжката част на връзката е края на самата бланка изшлайфана до чист карбон и обикновено за "подчертаване" на снадката непосредствено под нея има залята намотка от конец. Съответно долната част на горната бланка е с по-широк диаметър спрямо края на предходната, ерго имаме обикновена снадка тип "овър бът".

п.с. ако говорите за Стефчо Кабзамалов - златни ръце има!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Jeeves »

Независимо от вида на снадката и цената на въдицата е възможно да се заклини коляно понякога, в полеви условия проблема се решава със сладолед (на клечка 8) ) от най-близката бензиностанция - слага се върху снадаката за няколко минути и излиза без никво напъване (примитивно решение за хора които ходят за риба без "сушоар" :lol: :lol: )
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от quietriot »

чичо Док написа:Васко, за поксипола си прав, определено. За отремонтирането на шпигот връзките, също.

Шпигот връзката има динамични предимства и относително малко функционални недостатъци. При спининг прътите не знам(предполагам е същото), но при мухарките изработката на шпигот втулката е по-трудоемко, и съответно самата пръчка би следвало да е по-скъпа като изработка. Същите искат по-внимателно затягане при сглобяването на въдицата както и обратното, не се мажат с разни смазки, както и са по-трудни за възстановяване при механични повреди по тях. Обикновено всяка снадка на въдицата се навива на отделен мандрел.
http://www.youtube.com/watch?v=DxBFgazAzsU" onclick="window.open(this.href);return false;

Има и т.н (жаргонно) лъжлив шпигот, наподобяващ само визуално донякъде истинските (напр. познатия у нас Харди демон) - при тях няма втулка вкарана и залепена в самата бланка, а мъжката част на връзката е края на самата бланка изшлайфана до чист карбон и обикновено за "подчертаване" на снадката непосредствено под нея има залята намотка от конец. Съответно долната част на горната бланка е с по-широк диаметър спрямо края на предходната, ерго имаме обикновена снадка тип "овър бът".

п.с. ако говорите за Стефчо Кабзамалов - златни ръце има!
Не му знам фамилията, който бачкаше при Алем и сега е при Марто в манастирски ливади в магазина. От трима билдъри имам творби , за Стефан дори не мога да позная какво сме правили и понякога се бъркам , кой водач е негова заливка и кой оригинален.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от чичо Док »

Същият Стефчо е, да, много кадърно и коректно момче. Показал ми е доста неща в родбилдинга, знае и може много.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от naso »

Jeeves написа:Независимо от вида на снадката и цената на въдицата е възможно да се заклини коляно понякога, в полеви условия проблема се решава със сладолед (на клечка 8) ) от най-близката бензиностанция - слага се върху снадаката за няколко минути и излиза без никво напъване (примитивно решение за хора които ходят за риба без "сушоар" :lol: :lol: )
При разклиняването с подръчни средства (сушоари, сладоледи и др), все пак трябва да се има в предвид, коя секция ше се загрява и коя ще се охлажда :D
Значи аз мисля така. Сладоледа го слагаме задължително на мъжкото, а при сушоара зависи какво дуа. Топло или студено :wink:
Целта е мъжкото да се свие, а женското разшири
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Jeeves »

naso написа:При разклиняването с подръчни средства (сушоари, сладоледи и др), все пак трябва да се има в предвид, коя секция ше се загрява и коя ще се охлажда :D
Значи аз мисля така. Сладоледа го слагаме задължително на мъжкото, а при сушоара зависи какво дуа. Топло или студено :wink:
Целта е мъжкото да се свие, а женското разшири
:shock: еми то мъжкото е вътре, не виждам как ше му го "сложиш".. сладоледа само на него, освен ако не отвориш коляното откъм дръжката... не че е невъзможно - с едната ръка наливаш сладоледа у дупката, с другата дуаш със сешоара - кеф ти топло кеф ти студено :lol: :lol: :lol:
извинявам се за спама, дано не се засегнеш колега но не се сдържах - много по-просто е - въдицата на земята - студения предмет върху мястото на снадката, палиш цигара, кат свърши цигарата си прибираш въдицата и си тръгваш.. поздрави и приятен риболов през уикенда
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от naso »

Въпросът е, че има две тези в случая. Едната е за нагряване на снадката, а другата за охлаждането и. Коя е правилната :?:
:D :D :D
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Jeeves »

Аз просто споделих личен опит, "тезите" най-великодушно ги оставям на философите :D
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от naso »

:D Ами така да бъде. Приема се тезата за сладоледа :lol: :lol: :lol:
Щом е от личен опит :D
Д-р Дулитъл
Мнения: 2055
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 312 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Д-р Дулитъл »

От личен опит-веднъж ми се случи подобно заклинване при въдица със шпиготна снадка.Извадих замръзналите охладители от хладилната чанта и поставих ,,мъжката част" между два охладителя.Една цигара време и проблема се реши.Човек не трябва да се шашка в подобни ситуации и да преприема силови действия,щото стават сакатлъци ...
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Мунчо »

Сладолед, замразен грах, зеленчуци за гювеч и прочие замразени продукти в пликчета са удачни - позволяват не просто да се "наложи" проблемното място, а да се увие, което повишава КПД-то. :lol: Но и в най-"изчистен" вариант със сладоледчето става прекрасно. Аз лично съм присъствал на охлаждане с мастика на кристали - стана екстра със загуба на не повече от 50 милилитра концентрат. :lol:
Иначе аз редовно си вапцам шпиготните снадки с парафинец от свещ(дори от "Харди" го препоръчват в гаранционните си диплянки - "ordinary paraffin wax") и много мазно се вадят - до момента не съм си причинявал някакви силни усещания, а и се износват по-малко, което е важно, ако си от Габрово. :lol: За по-претенциозните колеги, за които обикновения парафин не е достатъчно елитарен, се предлагат и идентични скъпи продукти. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от za4o75 »

Един механичен начин за заклинени въдици,който сигурно повечето го знаете ама все пак...!Поставяте въдицата зад коленете си точно на сгъвката,приклякате леко и хващате въдицата като всяка ръка опира коляното странично(да се внимава за мястото на хващането,да не се счупи някой водач при леко приплъзване на ръката).Просто отваряте колената си настрани.Досега нямам случай на неизвадена заклинена въдица,де е жив и здрав бай Иван където ми показа метода!
Заклинването толкова не ме плаши,отколкото изваждането!Поради хамалските ни замятания по-морето е много препоръчително да се презтяга по-време на риболова,случва се най-често(логично е разбира се) при застудяване на времето(свечеряване).Незнам дали си въобразявам,обаче голям проблем в това отношение имат повечето морски въдици на Тенрю,мисля си че това се дължи на силно изразения конус на бланка!Миналата година колега така разпука чисто нов Пауер мастер с примамка 30гр. при тест 60!Явно се е била поизвадила с при последвалото силово хвърляне...!
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Нова Въдица-Проблем!

Мнение от Borkata »

Колеги,много моля за телефон на това момче Стефчо,което се споменаваше по-горе в темата.Бих искал да го помоля да отремонтира една въдица,евентуално.Ако е възможно моля за ЛС.Благодаря предварително.
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”