Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

Заповед на министъра не е задължителна. Забраната е в ЗРА, чл. 32, който пък препраща към приложение 1 от същия закон. На министъра е дадена възможност да променя сроковете, ако има необичайни обстоятелства. Ако няма, няма нужда и от заповед, сроковете си остават описаните в закона. През миналите години излизаше друга заповед, по чл. 32 ал. 4, в която се разрешаваше да се лови на някои места и по време на забраната.
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от stas »

И все пак си е излагация отвсякъде! Можеха да драснат два реда досега. А относно щуките и белите - искахме диференцирана забрана, което е и правилно, но се оказва "нож с две остриета".
Нали сте наясно, колеги, че след 01.05.15 всеки може да лови, където си поиска, каквото си поиска и няма да бъде в нарушение, стига да не задържа риби различни от щука(распер и пъстърва при определени условия). Злоупотреби ще има. Но докато се занимаваме с незначителни проблеми, хората усърдно си разпъват мрежи без никой да ги безпокои и скоро риба няма да има уви.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от naso »

баш майстора написа:
Но това е по-малкия проблем. Големият проблем са "трюмчетата". Ако всички пускат уловените риби, тва че някоя и друга ще бъде убодена не е болка за умиране.
И какво като ги пускат бе майсторе. Ловят се мъжките, които пазят хайвера. Да не си мислиш. че като го хванат и пуснат, той ще се върне при хайвера. Всичко се унощожава и заминава :idea:
Искаха да ловят. Съдиха, незнам кво правиха... Е сега ловете
Много добре се знае какви са възможностите за охрана и проверки. За да се опази рибата, трябва да има обща забрана. Не може в един водоем да има разрешени и забранени риби. Особено при този контрол, който се упражнява
Аватар
баш майстора
Мнения: 5844
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1645 пъти
получил Браво: 1809 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от баш майстора »

naso написа:Много добре се знае какви са възможностите за охрана и проверки... Особено при този контрол, който се упражнява.
Това слага край на всякакви спорове по темата :!: Можем да се дърляме по тая тема до второ пришествие, но докато горното не се промени все тая.

п.п. Мен ако питаш да направят всичките риби C & R ще е най-добре. Който му се яде рибица - да оди в магазина. Ама народа е свикнал да си "избива" бензина. Не че при този контрол тва ще реши проблема ама все е нещо. :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от takezo »

tihomir-68 написа:Аз ли съм сляп но днес цял ден ровя на всякъде и никъде не видях официална заповед за забрана за любителски риболов 2015г.
Амиии т. нар. ЗАБРАНА, може да е от Юни до Юли, що пък да не е, че гледам доста трепетно се очаква да е как си е всяка година но времето е студено. Но видях кефали да мръсят, както и много червеноперки в живарниците на места където обикновено я няма, а се поява само, за да хвърли хайвера, но малко ще са оцелелите риби докато излезе документа. С него и без него там се лови и в забраната, та после да се не чудим, като ги няма майките и татковците, що няма и челяд. Обаче ... в масово това безрибие, всеки търчи да лови докато може, щото сега може, после не са там рибите и пак няма и тъй цикъла се повтаря с отрицателен знак. И пилето си пее и кервана си върви ...
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от naso »

баш майстора написа:
naso написа:Много добре се знае какви са възможностите за охрана и проверки... Особено при този контрол, който се упражнява.
Това слага край на всякакви спорове по темата :!: Можем да се дърляме по тая тема до второ пришествие, но докато горното не се промени все тая.

п.п. Мен ако питаш да направят всичките риби C & R ще е най-добре. Който му се яде рибица - да оди в магазина. Ама народа е свикнал да си "избива" бензина. Не че при този контрол тва ще реши проблема ама все е нещо. :roll:
C & R няма нищо общо в случая. Това си е личен избор
Най-лошото в случая е, че на практика няма забрана. Всеки може да си ходи и да си лови някаква риба, която е разрешена в момента, и с това да си оправдава присъствието на даден водоем. А всички много добре знаем, че за да протече нормално размножителния процес, трябва да има тишина и спокойствие за рибите :fish4:
За мен лично, това дето е сега с тия нови промени в закона е много по-лошо от това което беше
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

stas написа:И все пак си е излагация отвсякъде! Можеха да драснат два реда досега. А относно щуките и белите - искахме диференцирана забрана, което е и правилно, но се оказва "нож с две остриета".
Нали сте наясно, колеги, че след 01.05.15 всеки може да лови, където си поиска, каквото си поиска и няма да бъде в нарушение, стига да не задържа риби различни от щука(распер и пъстърва при определени условия). Злоупотреби ще има. Но докато се занимаваме с незначителни проблеми, хората усърдно си разпъват мрежи без никой да ги безпокои и скоро риба няма да има уви.
Не е така. В горния ми пост съм посочил член от ЗРА, споменал съм и приложение 1 към него. Там забраните са веднъж по вид риба и втори път по водоеми. Т.е. ако за дадения вид риба е изтекла забраната(за щуката, примерно), вече важи забраната за водоемите. Казано по друг начин-можеш да ловиш щука, но няма къде.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от takezo »

James написа:... Казано по друг начин-можеш да ловиш щука, но няма къде.
Така го тълкувам и аз и то е така, ай нека влезе забрана па да иде някой на лови щуки на Арката примерно - няма как да се случи, защото реката е ЗАБРАНЕНА, т.е. нямаш право да си там. Толкова е просто да се спазват правилата - вратички има доста.
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от m65 »

Тъй като не намирам никъде официално становище, от страна на държавата, относно пролетната забрана реших да се допитам до ИАРА В.Търново. Разговорът ми се намира по-долу, от линка.

http://dox.bg/files/dw?a=30aaa29521

Това което аз разбрах е да не се рискува да се ходи на риболов, докато не излезе официално становище.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от babydoctor »

Днес във в. ТИлИграф обявиха 40 дневна тотална забрана, до 23.05., като се позоваха на нещо от ЗРА...Ако очакват рибите да се размножават в тия снежни води... :mrgreen: Да ходят да чукат пингвини в Антарктида, при Мишо. :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от James »

Сега... Малко е деликатна ситуацията. Ето миналогодишната заповед:

http://iara.government.bg/wp-content/up ... 4.2014.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

В точка IV се посочват местата за риболов през забраната. Там, а и по-горе, никъде не е указано до кога или за какъв период важи разрешението. При по-свободно тълкуване може да се твърди, че заповедта важи и сега, т.е. разрешените места остават същите като миналата година.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2055
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 312 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от Д-р Дулитъл »

Тъй, заповедта на сайта на ИАРА излезе....
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от lubobg »

naso написа: А всички много добре знаем, че за да протече нормално размножителния процес, трябва да има тишина и спокойствие
За кой бе колега?
За тези с мрежите ли?
Те и сега не са особено притеснени.

ИАРА няма пари за проверки и чака предимно на сигнали.
Кой да ги подава?

Така и не разбрахте че не хората с въдици са истинския проблем.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от naso »

lubobg написа:
naso написа: А всички много добре знаем, че за да протече нормално размножителния процес, трябва да има тишина и спокойствие
За кой бе колега?
За тези с мрежите ли?
Те и сега не са особено притеснени.

ИАРА няма пари за проверки и чака предимно на сигнали.
Кой да ги подава?

Така и не разбрахте че не хората с въдици са истинския проблем.
Ами ходи, притеснявай ги и давай сигнали. Кой те спира бе колега.
И не ми ги разправяй тия за хората с въдици или без въдици. Просто има хора и хора :idea:
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Заповед за Забрана на Риболова - сезон 2015

Мнение от stas »

James написа:
stas написа:И все пак си е излагация отвсякъде! Можеха да драснат два реда досега. А относно щуките и белите - искахме диференцирана забрана, което е и правилно, но се оказва "нож с две остриета".
Нали сте наясно, колеги, че след 01.05.15 всеки може да лови, където си поиска, каквото си поиска и няма да бъде в нарушение, стига да не задържа риби различни от щука(распер и пъстърва при определени условия). Злоупотреби ще има. Но докато се занимаваме с незначителни проблеми, хората усърдно си разпъват мрежи без никой да ги безпокои и скоро риба няма да има уви.
Не е така. В горния ми пост съм посочил член от ЗРА, споменал съм и приложение 1 към него. Там забраните са веднъж по вид риба и втори път по водоеми. Т.е. ако за дадения вид риба е изтекла забраната(за щуката, примерно), вече важи забраната за водоемите. Казано по друг начин-можеш да ловиш щука, но няма къде.
Колега, моля извадете ми абзац, където забраните са по водоеми. Преди малко прочетох новата заповед и там в т.4 мисля беше, се забранява уловът само на пролетно-лятно размножаващите се риби...
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”