СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Варивас шарено 2.5,флуоро на Баркли 0,52,карабинки на Дренан.Слагам и вирбел между брейда и флорото.Мога и знам повечето възли,но от суеверие карам по тоя начин.Повода 50-70 см.
За Пясъка от собствен опит препоръчвам Хорнет и Пайк файтер джуниор на Спро.Това за бяла и кефал пролетта и лятото.Сома го лових само на два воблера,Салмо и Кенарт.Друг колега пък само на едно Йодзури.Друг пък на некакъв Магнум само.Явно има нещо в самата игра на воблерите което ги обединява в качеството си да ловят.Три еднакви воблера единия лови другите дедовия.Имам няколко колеги с които се учим един друг, и все умуваме и експериментираме.Централният извод за мен е че трябва да нацелиш някой бъгав воблер със странна игра.Тва тролинга на колко народ е затрил мозъчните клетки,не е истина....
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

FormatC написа: За Пясъка от собствен опит препоръчвам Хорнет и Пайк файтер джуниор на Спро.Това за бяла и кефал пролетта и лятото.Сома го лових само на два воблера,Салмо и Кенарт.Друг колега пък само на едно Йодзури.Друг пък на некакъв Магнум само.Явно има нещо в самата игра на воблерите което ги обединява в качеството си да ловят.Три еднакви воблера единия лови другите дедовия.Имам няколко колеги с които се учим един друг, и все умуваме и експериментираме.Централният извод за мен е че трябва да нацелиш някой бъгав воблер със странна игра.Тва тролинга на колко народ е затрил мозъчните клетки,не е истина....
Този пост ми харесва.
Само преди няколко поста написах Кенарта е вид Салмо с различна форма,човка и дълбочина,но с еднаква игра. Като добавим,че на Пясъка,на кльонк кълве на малки рибки,картината за мислещите се заформя екстра.
Жоро Токов едно време сецкаше белите риби на зимни блесни. Но той си ги правеше! Първата му работа беше при улов на 2-3 броя да им разпори коремите и да види размерите на рибите с които се хранят и тяхната форма.Следва направа на зимна блесна с подобна форма и сеч.
А що касае бъгавия воблер.....Еврика :!: :idea:
Ефекта може да се постигне и с читав такъв. Важни са скосенията,формата на човката и опашка! Като добавим размера и правилната дълбочина,ето формулата на успеха.
Малко по-нагоре публикувах един Тин Фин....ръчна изработка. Това не беше случайно и защото воблер е мой. Исках да ви подскажа нещо!
Погледнете човката. Тя променя траекторията,но го държи в права линия,макар да кара на два такта. Като добавим мигащата разцветка,която го прави видим дразнител,ще разберете,защо хваща повече от фабричния пирон. :tup:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Мартин Райнов »

Поста на Гогопайк е много правилен, но не е написал директния извод и трябва да се чете между редовете. Изводът е, че коравия такъм(прът, макара, основно, повод, карабинки и не на последно място воблер със стабилни арматура, халки и куки) ще извади всяка бяла риба и почти всеки сом, но финните спинингарки нямат шанс срещу големия. Единственият недостатък е повдигането на воблерите, с което бъро се свиква и дълбочините на газене се научават.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Точно,Марти!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

gogopike написа:Всеки сам си избира оптималния за него такъм.Аз например като ходя за сом значи ходя за сом и под 50 либри влакно не слагам.Повдига ми воблерите ,но аз се съобразявам с това и не ми пречи.Флуоро слагам само където има щуки,щото съм го ял тва дърво на Монтана.
Направило ми е впечатление,че много колеги се опитват с един такъм да ловят и бели риби и сомове.Това няма как да стане.Аз например преследвам само сом на тролинг,удари ли ми бяла вадя я на буксир и продължавам.Колеги,комбиниран такъм за сом и бяла риба НЯМА.
Друго което се сещам че много хора влачат с Ъглита и съм чувал не един и два коментара че не стават за бяла риба защото не могат да я закопчаят заради кокалестата и уста.Всеки сам си преценява,това е моето мнение и не го налагам на никой.
аз пък нямам проблем с белите но имам воблери с изправени тройки с ьглито едва ли са бели
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Bai Mile 1 написа: аз пък нямам проблем с белите но имам воблери с изправени тройки с ьглито едва ли са бели
Ами тук трябва да говорим не само за куките,а и за аванса,който използваме.Не случайно на запад,тестват куките,като ги натискат с чиния върху масата......сплескат ли се,не са за сом!
В момента съм поръчал на наш вносител дуратинови куки на Мустат пет пъти стронг,които са по-леки от досегашните внесени на ВМЦ.....важно е!
Японските куки са страхотни,що касае забиването в четките,но са скъпи и при подмяна с подходящи халки.Цената на воблера се повишава с близо 6лв. За съжаление,масовия потребител,трудно може да понесе това. Да не говорим,че риболовците без случки с голяма риба подценяват този факт.
Например Салмо перч изглежда с много здрави халки и куки. Стискайки ги с клещи,не потдават,а сома ги прави на щайга и двете,още при удара.
Що касае откача,има го във всяка дисциплина от риболова. Но това,което забелязвам,при по-мекия аванс,сома повтаря удара. Случвало се е да сгъне и след 5м. отново да удари и хване.
Има две теории,които се използват в момента от риболовците.......Много мек аванс,колкото да задържа воблера и твърд със здрав такъм и куки,който позволява забиване в четките.
Аз работя с малко по-твърд аванс от мекия......или нека го наречем,не съвсем мек,но далеч от твърдия. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
plamski33333
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Юни 10, 2014 12:04
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от plamski33333 »

Emo-83 написа:
Bai Mile 1 написа: аз пък нямам проблем с белите но имам воблери с изправени тройки с ьглито едва ли са бели
Ами тук трябва да говорим не само за куките,а и за аванса,който използваме.Не случайно на запад,тестват куките,като ги натискат с чиния върху масата......сплескат ли се,не са за сом!
В момента съм поръчал на наш вносител дуратинови куки на Мустат пет пъти стронг,които са по-леки от досегашните внесени на ВМЦ.....важно е!
Японските куки са страхотни,що касае забиването в четките,но са скъпи и при подмяна с подходящи халки.Цената на воблера се повишава с близо 6лв. За съжаление,масовия потребител,трудно може да понесе това. Да не говорим,че риболовците без случки с голяма риба подценяват този факт.
Например Салмо перч изглежда с много здрави халки и куки. Стискайки ги с клещи,не потдават,а сома ги прави на щайга и двете,още при удара.
Що касае откача,има го във всяка дисциплина от риболова. Но това,което забелязвам,при по-мекия аванс,сома повтаря удара. Случвало се е да сгъне и след 5м. отново да удари и хване.
Има две теории,които се използват в момента от риболовците.......Много мек аванс,колкото да задържа воблера и твърд със здрав такъм и куки,който позволява забиване в четките.
Аз работя с малко по-твърд аванс от мекия......или нека го наречем,не съвсем мек,но далеч от твърдия. :idea:
...
20160910_114304.jpg
20160910_114304.jpg (109.18 KiB) Преглеждано 2675 пъти
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

и при мен се получи това на тролс то миноу 15фт,цвят костур,и на хардкор 75сп,фаиртаигър, и то без да развие аванс,а влача с леко стегнат не хлабав аванс,на трола видях удара тс.2е згъва ния едно след друго аванса едвам скръцна а троиката е като тази от снимката,то верно че оригиналните троики са меки ама чак пък толкоз не съм очаквал
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от gogopike »

Bai Mile 1 написа:и при мен се получи това на тролс то миноу 15фт,цвят костур,и на хардкор 75сп,фаиртаигър, и то без да развие аванс,а влача с леко стегнат не хлабав аванс,на трола видях удара тс.2е згъва ния едно след друго аванса едвам скръцна а троиката е като тази от снимката,то верно че оригиналните троики са меки ама чак пък толкоз не съм очаквал
......което ни връща към поста на Мартин за адекватните воблери.
Тролс то миноу спада към към неадекватните сомски воблери редом с Денсъра,Шад рапа и Миноу рапа.Да не бъда разбран погрешно воблерите са много уловисти ,но аз не искам да треперя дали няма да са извади лопатка или пък да ги тунинговам и да се занимавам с глупости.
Има достатъчно уловисти воблери които са здрави.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

кажи модел марка?
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от gogopike »

Bai Mile 1 написа:кажи модел марка?
Рапала Тейл денсър.
Рапала Шад рап.
Рапала Миноу рап.
Рапала Тролс то миноу.
Изображение
Ето виж.
Каква файда от смяната на куките,като това на снимката го е направило сомче 4,5кг. :tup:
Воблера е Тейл Денсър.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

имах предвид удачните за теб,неудачните ги знам,и тази снимка сьщо.Не ме питай като знам защо съм ги закачил,разбира се ако имаш желание. :D
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от gogopike »

Ползвам Бара Магнум,Сторм Суимин стик триделен,Бели денсър,Хорнет 9,6.5,Салмо булхед и Пърч и Магнуми.
Въпреки всичко на Халко нямам нито една риба :shock:
Имам риби и на двуделното Страйк про с металната лопата.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Това ме уби....говоря за Халкото и споделеното от Гого :!:
Не е възможно,освен ако не ги закачаш или ползваш куци цветове. :roll: :shock:
Последно промяна от Emo-83 на Чет Ное 10, 2016 20:28, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”