Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от tommy12 »

Ето материал за четене.

http://translate.google.com/translate?h ... 23inline-1" onclick="window.open(this.href);return false;
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от quietriot »

аз па се пазаря с тези да ми направят кастингарка, доста се губиме из превода но напредваме :mrgreen:
http://www8.ocn.ne.jp/~zanmai/rods.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

tommy12 написа:Ето материал за четене.

http://translate.google.com/translate?h ... 23inline-1" onclick="window.open(this.href);return false;
Томи,много полезно ама все пак е реклама на фирма за происводство на въдици!Нещо по-независимо няма ли да попрочетем!Едно е ясно,че влагането на този елемент в бланките ги оскъпява доста!

За да не съм извън темата ще споделя как виждам ползването на УЛ пръчиците!
С бързата въдица имаш по-пряк контакт с рибата и на мен ми носи много повече емоции(усещаш даже като мига по време на борбата).Вярно е,че има повече откачания та затова предполагам и някои състезатели не ловят с такива!Въпреки това мисля,че един опитен риболовец би свел тези откачания до минимум.
Веднъж колеги попитаха каква е разликата в бланка на две въдици от именита японска фирма.И двете пръчки бяха твърди,като едната беше с бърза акция и струваше два пъти по-скъпо!Отговора беше,че това е все едно да сравняваш Ферари с кола за масово ползване,да речем Тойота!И,че скъпата бърза въдица е предназначена за по-опитни риболовци,като имаше уточнение,че ползването и от хора без достатъчно опит води до изтърването на доста риби.Докато по-евтиния(който не е никак евтин) модел е предназначен за по-широк кръг риболовци.След две седмици ми предстои кръгче с Ферарито!
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от starlight »

Ферарито по-конкретно име няма ли си :mrgreen:

Кефа, цена няма... Аз си ловя с UL GLX. Предоволен съм.
В момента голямата ми драма е L-ката.
Голямо търсене и гледане пада...
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

starlight написа:Ферарито по-конкретно име няма ли си :mrgreen:

...
Случая не е с УЛ въдици,та затова не споменах производителя!
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от MapuaH »

starlight написа:Ферарито по-конкретно име няма ли си :mrgreen:

Кефа, цена няма... Аз си ловя с UL GLX. Предоволен съм.
В момента голямата ми драма е L-ката.
Голямо търсене и гледане пада...
Адаш, па земи питай да ти дадем конкретни предложения, недей да скромничиш :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

starlight написа:...
В момента голямата ми драма е L-ката.
Голямо търсене и гледане пада...
Е хубаво, де - така звучи, сякаш че ще е само една L-ka и толкова! Много е ограничаващ подобен подход...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от tommy12 »

za4o75 написа: Веднъж колеги попитаха каква е разликата в бланка на две въдици от именита японска фирма.И двете пръчки бяха твърди,като едната беше с бърза акция и струваше два пъти по-скъпо!Отговора беше,че това е все едно да сравняваш Ферари с кола за масово ползване,да речем Тойота!И,че скъпата бърза въдица е предназначена за по-опитни риболовци,като имаше уточнение,че ползването и от хора без достатъчно опит води до изтърването на доста риби.Докато по-евтиния(който не е никак евтин) модел е предназначен за по-широк кръг риболовци.След две седмици ми предстои кръгче с Ферарито!
Аз съм на обратната логика и мисля че е правилната, колкото е по скъпа пръчката, толква е по-добра и по лесна за работа.
Например скъпата пръчка e по-лека, кастинга е по-лесен, по е чуствителна, контрола върху рибата е много по-лесен отколкото с някоя ефтина пръчка която ще затрудни и опитен спинингист, а да не говорим за начинаещ колко ще му е трудно да хвърля.
А иначе вида на примамката обикновено определя акцията на пръчката, екстра бързата и бързата акция дава по добра чуствителност и бързо засичане на рибата .
Затова правилото е всички примамки с единична кука където трябва бърза засечка и чуствителност на пръчката да се ползва пръчка с бърза акция, при примамки с тройни куки да се ползва средно бърза.
Тези правила не си ги измислям, затова повечето скъпи пръчки са TECHNIQUE SPECIFIC .

Зачка, като получиш ферарито, направи едно ревю на пръчката да ли е по трудна за работа или джапанките са влезли в дълбоки разсъждения за вдигане акциите на тази пръчка и разбирасе егото на риболовеца.
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от za4o75 »

Томи,"евтината" тогава беше около 300евро!С Ферарито само кръгче ще правя,няма да го купувам все още :D !


Извинявам се на автора на темата за отклоненията!
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от sandista »

MapuaH написа:
starlight написа:Добре де, колко по-чуствителни да са тези с борон-а.
Някой сравнявал ли го е с GLX-а?

Адаш тук чакам ти да се изкажеш, защото си ловил с таквиз :)
И така като гледам много скоро ще се виждаме с теб :mrgreen:

Поразгледах доста пръчлета и не виждам тези с борон да са кой знае колко по-леки...

GLX е по-чувствителна ! В това спор няма :) Сега, не искам да съм краен, защото със Смита има само два риболова, но все пак....... Двете въдици са крайно различни, за да се сравняват.
Доколкото знам борона не прави въдиците по-чувствителни,а по-здрави. Не съм убеден в това и ако някой знае повече нека ме поправи.

Поздрави
М.
И аз съм на същото мнение! Дори и с леко спартански вид, GLX-а определено е по-чувствителен от другите ми въдици.
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

Борните съединения под форма на влакна(нано тръби и както искат да ги наричат) имат по-голяма устойчивост на еластична деформация. Това позволява с по-малко вложен материал да се постигне механична якост и устойчивост на определен тип деформации, сравними с тези на повече(и по-тежък) въглероден материал. По-малката маса и по-голямата чувствителност(което е относително качество, при положение, че говорим за много качествена "суровина" и в двата случая) са просто следствие ...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от wertus »

Абе чета ви писанията тука и си мисля значи....бе що до не ви турна аз каскета :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от quietriot »

Павел Иванов написа:Абе и аз последно време се заглеждам по един параболик :

Изображение

ама ми обявяват срокове за изработка между година и четири месеца и две , та това ме възпира некакси да му се хвърля реЗко и безвъзвратно . Инак имат и много добре изглеждащи стъкла :

Изображение

но те нещо не ме влекът :? Като цяло обаче сериозно съм замислил за ден дена си да се оборудвам с една от техните многоснадковици от графит , та барем да видя на живо какво предлагат . От тези :

Изображение

или тези :

Изображение

а и те поне се намират готови и без чакане . При тях баш туй е съчетано , перфектният модерейт фаст строй но не слоу вариант . Демек работи от средата , нещо като мидиъм на ултра лайта . Разправят че се стремят за перфектни баланси на стъклото , борона и графита в отделните секции , демек всяка секция е с различен състав за да се постигне това , което се търси . Иначе като цяло съм си фен на тоталният фаст кога иде реч за УЛ и Лайт риболов , кофтито е че в тоя му вариант , работата с брейд доста се затруднява , но пък има и перфектни монофили за целта :D
или тези
Изображение
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от Мунчо »

Aз, белким светна с отразената ви светлина, макар и за миг, съм в процес на реално обзавеждане с една многоснадковица 5'6'' на четири части от доместик маркета и очаквам съвсем скоро да дам инфо, дето се казва. Никога не съм пипал такова нещо и съм много любопитен какво ще е, ама не допускам, че ще е пълно дърво, нищо че не е произведена от "Хакуйо" или "Манчо Суперкарбон". Дават я параболик и с интересен конус, та ще се хвърля в името(и вимето) на блясъка на славата.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Параболик или фаст при УЛ и Л гегите?

Мнение от ГСБ »

Мунчо написа:Aз, белким светна с отразената ви светлина, макар и за миг, съм в процес на реално обзавеждане с една многоснадковица 5'6'' на четири части от доместик маркета и очаквам съвсем скоро да дам инфо, дето се казва. Никога не съм пипал такова нещо и съм много любопитен какво ще е, ама не допускам, че ще е пълно дърво, нищо че не е произведена от "Хакуйо" или "Манчо Суперкарбон". Дават я параболик и с интересен конус, та ще се хвърля в името(и вимето) на блясъка на славата.
От цялата тази работа много ми се харесват 2 неща - транспортната дължина и акцията. Но, остава въпросителната за това как ще сработват 3 снадки-дали ще има втвърдяване, дали параболик с 3 снадки ще работи като параболик с 1 снадка.
Надявам се ще споделиш като му дойде времето.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”