Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Markony_RS »

На тая халкичка кво се вързва?
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от jagger1 »

Благодаря на чичо Док и на д-р Косьо.
Това са може би най-елегантните начини за сега за връзка между лидер и шнур, които съм виждал. Вторият не съм го пробвал, но ще го направя при първа възможност. Още веднъж - благодаря на д-р Косьо за идеята (и на ЛС).
Това с иглата съм го пробвал и в един малко изкривен от мен вариант:
След като се прокара с иглата лидера, в горния край (от към шнура) съм правил с влакното на лидера възел над отвора, който затяга лидера към шнура. В този случай, може да не се фиксира с лепило, може и да се капне - въпрос на личен избор. Гарантирано, връзката става здрава.
Има и още един вариант на същия метод: Ако вместо лидера, през шнура се прекара предварително подготвено "ухо", тип 'луп'. Монтажът с иглата е индентичен, както и директно с лидера. Предимството на този преходник е, че може да се сменя лидера. Получава се нещо подобно като идеята на д-р Косьо с халкичката, комбинирано с иглата на чичо Док, но с монофил.

Поздрави на всички и благодарности за споделения опит.
Последно промяна от jagger1 на Сря Юли 18, 2012 0:33, променено общо 1 път.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от чичо Док »

Колега Джагер, за нищо. Показах как е при мен, за леките шнурове които ползвам за пъстърва. Просто не обичам възлите в дебелата бът секция на линията и за това този начин го предпочитам. Иначе решения има много, а ти избираш което ти е най-удобно.
Дано съм помогнал.

Успех!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от jagger1 »

Помогнахте ми и то много. Явно ще трябва да седна и да потренирам точно в този отсек на линията, ама здравата да потренирам, пък дори и да скъся поне един шнур с проби с 10 метра :D . То май главата ще му отиде :lol: , ама поне ще се науча.
Благодаря още веднъж и поздрави.
sabin
Мнения: 206
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 19:28
Местоположение: Ямбол

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от sabin »

D-r Kosio написа:......Поздрави на опитващите,
К.
Тези халки ми ги показа преди много време, но не успях да ги намеря по магазините!
И ми е интересно как си ги вързал?
Аз бих ползвал вместо силиконова шлаухка термо свиваема.
Като си казал А.....кажи и Б. Не, че не ми минават разни идеи.
Поздрави!
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

Миро, става и варианта, който предлагаш / прошивка на монофил с клуп през шнура /, но отново отиваш към клуп в клупа :? :D ....Преди няколко поста Док Мишо най-точно определи целта и причината за всичките "терзания" по отношение на връзката - Когато съединението лидер-шнур е максимално естествено продължение на шнура, енергията при отваряне на торбата се предава много по-плавно и полагането на лидера и мухата е максимално леко..
Спор няма, че понякога рибите си сакат "бой по главите", за да ги провокирате :D, но това трябва да е умение на хвърлящия - съгласете се, че при "мнителни" риби всяка нежелана "детонация" по водата обрича всякакви опити за хващане на пущините на неуспех......Инак всякак можете да направите връзката, ако сте на зор....помня, че веднъж лидерът си замина заедно със закачения на мухата неголям клендур :evil: :? . Ревизията показа, че беше изпуснала точно слепката при прошиването / след този случай започнах да използвам гел-овите моментни лепила /. Продължих риболова, след като направих един "изящен" клуп на самия шнур и прокарах през него резервен лидер, който се мотаеше от години в торбата....Според мен клуповите монтажи са удачни за начинаещи колеги - когато има много късания, усуквания, накъдряния и всякакви други тежки увреждания на лидера. Когато се понатрупа опит с кастинга трябва да се преминава към по-елегантните системи за връзка..Поздрави!!
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Аватар
Драго
Мнения: 754
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 629 пъти
получил Браво: 500 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Драго »

Райко Георгиев Загоров написа:Според мен клуповите монтажи са удачни за начинаещи колеги - когато има много късания, усуквания, накъдряния и всякакви други тежки увреждания на лидера. Когато се понатрупа опит с кастинга трябва да се преминава към по-елегантните системи за връзка..Поздрави!!
... и всеки да си връзва как му е удобно - един не е добре с очите, друг с ума, трети му треперят ръцете. Една година ми костваше да убедя моя приятел Алекс, че някакъв монтаж видян в нета и издигнат от хорското незнане в култ е най-безсмисленето нещо на света и повече пречи отколкото помага. И още не е убеден ... напълно :D :D :D .

Според мен, важното е риболовеца да се чуства конфортно на реката, съзнанието му да е заето с риболова а не с мисли от рода "сбърках ли правилния монтаж или да? Затова ли не ми кълве?". Да умее да се справя в различните ситуации и да има правилна преценка за риболова в момента. Натрупвайки опит с времето, сам ще реши кое му е удобно и кое не, кое му помага в риболова и кое му пречи. Ще открие кога е важно дългото извозване на мухата и кога правилното но кратко 5 секундно приводняване на мухата и така.

Не превръщайте кефа от риболова в терзания и робуване на догми - важното е да ви кълве а на мен двойно.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Мунчо »

d_nikolov написа:...
Според мен, важното е риболовеца да се чуства конфортно на реката, съзнанието му да е заето с риболова а не с мисли от рода "сбърках ли правилния монтаж или да? Затова ли не ми кълве?". Да умее да се справя в различните ситуации и да има правилна преценка за риболова в момента. Натрупвайки опит с времето, сам ще реши кое му е удобно и кое не, кое му помага в риболова и кое му пречи. Ще открие кога е важно дългото извозване на мухата и кога правилното но кратко 5 секундно приводняване на мухата и така.
...
Абсолумон! Драго ми е, Драго - златна ти клавиатура!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

"...важното е да ви кълве а на мен двойно."

МръсТник..... :D :D !!
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от Мунчо »

Божествената същност не е чужда и на Драго, въпреки, че старателно я прикрива. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник

Мнение от чичо Док »

Бате Райко, кви терзания бря, всеки намира удобния за него си начин, и това е.
Честит ти автентичен Конолон!! :D
--------------
пример за мотажа на металните рингчета
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Росен »

Тази тема няма делене по никакъв начин - промених й само заглавието ...
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Мунчо »

Бате Райко, честита гега! Това му е хубаво на маталния шпигот, че винаги може да поръчаш на стругар да ти извърти десетина бройки, при това от различни сплави. :lol: Много ми хареса и пешкира - такива ни разадоха в казармата преди 18 години. Още си пазя една бройка, но твоята е в много по-добро състояние. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

Док, ползвах "терзания" в смисъл, че винаги търсим най-добрия вариант в ситуациите, които ни поднася живота, без никаква задна мисъл :D :D !! Муня....напоследък таз хаблийка се явява най-добрия фон, с който разполагам за фотки :oops: :D :D !! А е в по-добро състояние е, щото е модерна бре мискинино, микрофибър...не е от военноповинностния период 8) 8) !!
П.С.: Док, майна, то днеска по-лесно ще завършим некое виШо, отколкото да напраим тоя монтаж с търкалцето :? :? :D :D !!
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Възел Шнур-Лидер с накрайник + Кастинг теория и съвети

Мнение от D-r Kosio »

Роска - пак ще сменяш името.. Тема стана истинска салата... (познат похват :!: )
Аз пък ще се върна на темата. Нещо не ми се отварят коректно снимките, за това пускам линк.
Моля за извинение..Надявам се Пайк да не се сърди много..
http://muhatadnesiii.wordpress.com/2012 ... %b5%d1%80/
...
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”