Прясно, рибно и вкусно . . .

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Публикувай отговор
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Димитър твоята молба ми е достатъчна за да се ангажирам с поста.
Заминавам обаче за Гърция тези дни само и единствено за спининг, така че по-рано от 8-10 дена не ме очаквай. Върна ли се, веднага ти приготвям една сесия.
Дунавска белица в сметана с картофи си е ...
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Димитър Тодоров »

ТенкЮ и наслука! :tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Д-р Флекс »

Давай, стъпка по стъпка, моля!

(Хека, това е мерлуза, нали?)
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Д-р Флекс написа:Давай, стъпка по стъпка, моля!

(Хека, това е мерлуза, нали?)
Купувам го в метро и на етикета си е също ХЕК. Мерлуза, го срещам за пръв път като определение. Въпреки ниската му цена, не трябва да се подвеждаме, рибата си е вкусна и качествена, с малко на брой костици и меки.
Ще снимам етикета и пакетите вътре, но няма да е тези дни.
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Колеги имам слука днес. Щуча 1.400, перфектна за сметанова яхния с картофи. Днес ще я подсоля лекинко а утре я готвя и пускам рецептата.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Д-р Флекс »

Идеално. Отивам следобед да си хвана и аз една 1,4 кг - знам къде ги има в тази разфасовка - и очаквам разкази в картинки! :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Димитър Тодоров »

Така и не се научих да я харесвам тази щука. На вкус. :roll: Обичам да я ловя,
а като вкусови качества не виждам нищо особено в нея. Още повече,сравнена със
семейство Костурови,примерно. :)

Рецепти,рецепти!! :D :wink:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Димитър не те кефят зъбатките, защото размерите им у нас са предимно нещастни. Аз на щука под 4-5 кила не съм свикнал на трапезата да има когато съм бил в Русия . Често са и дори осмици-десятки. Е на такава щука да и опиташ месото... истинско гурме отвсякъде. Дебели тлъсти рула на широки и дори мазни пръстени. Вкарвали сме ги и в пушилния шкаф, нещо противопоказно за суха риба и пак е давало смайващи резултати.
Единствено бялата риба е с еднакво вкусно месо месо без значение дали е два или десет килограма. Разликата е само в големината на костите .
Распер , по-голям-по-вкусен в геометрична прогресия.Платика , същото. Костур, същия принцип. Щука, михалица, МЪЗДРУГА, каракуда (карас, таранка), бял толстолоб ... и т.н. А днес на връщане от сутрешния заход, едни лодкари тъкмо акостираха пред мен с чувал фрашкан с тлъсти бели мрени . Та за 10 лева грабнах една 3.200 шишкалана , така и се зарадвах .... и за белите мрени важи вкусовата прогресия. Ял съм 7 кг. мряна , беше ммммм..... фантастична. А еднокилограмовите такива не стават за нищо.
Наразсъждавах се на глас.
До утре .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Д-р Флекс »

Щуката, правилно сготвена, е убийствен деликатес. Неслучайно е присъствала в задължителното бално меню на последния крал на Бавария - Лудвиг ІІІ, също, неслучайно е традиционното коледно ястие в Скандинавия. Има потресаващи рецепти със щуче месо, ако Асьо не възрази, мога да споделя, което знам и мога по тази тема, след като той ни направи обещаната презентация утре, или когато и да е ...
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Храненето с качествена храна и едно от най-великите преживявания в човешкия живот. Приканвам всеки с подобни наклонности и страсти да се чувства свободен да споделя, каквото смята за важно и което е преживял в тази тема.
Дори това ,което ви се струва откровен спам.Споделяйте.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Asio написа:Храненето с качествена храна е едно от най-великите преживявания в човешкия живот.
Амин!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Есетрата - как я правя у дома.

Мнение от кирил великий »

Пускал съм това нещо в "На риба" форум, снимките заминаха почти веднага. Сега използвам друга платформа, дано се задържат повече тук. Пускам рецептата с уважение към уменията на Asio. Като цяло е и рецепта за всякаква томена риба.

Есетрата се приготвя трудно по следната причина. Ние купуваме есетри около 5 кг., което е всъщност едно бебе, защото те достигат 60-70 кг. и повече. Което означава, че нашите пет-шест килограмови есетрички са още доста постни риби. И простото печене ги изсушава и не са това, което се очаква от тази риба, а именно да бъде деликатес.
Та, за да има ефект от хубавата риба, приготвям я в домашни условия така:


В случая есетра над четири кила, но няма пет. Постилам голям чувал върху плота и слагам тава отдолу, за да събира кръвта. Кратуните на есетрите отгоре са като цимент и ги режа с трионче тип злодейка.

Изображение

Изображение


Коремът на есетрата се реже МНОГО внимателно и да не се резне нито един орган на рибата, че има едни черни жлези, ако ги резнете ще развалите вкуса на месото, неизбежно, с горчиляк. Не се отмива с вода. Органите нямат нищо общо нито с шарановите риби, та да ги изскубнем с лекота, нито с дебелите и просто устроени стомаси на щуките и сометата, ами са залепени на гърба на есетрата със страшна сила и се подрязват отдолу с много остър нож и внимателно се теглят, за да не се скъсат. После в кофата, защото черният хайвер узрява при много едри екземпляри. В тези по пет кила отсъства общо взето.

Изображение

Изображение


Това дългото нещо се казва визига и се намира вътре в хрущяла на есетрата. Задължително веднага след умъртвяването й, се подрязва месото на опашката и лекинко самото хрущялче и визигата с изтегля с опашката с бавно въртене и нерязко теглене като преди това е отрязана с триончето кратуната на рибата. Защо се маха визигата - защото в нея има ботулинови бактерии, които се активизират в мъртвата риба и могат да утрепат всички в къщата с ботулизъм. В Русия от визигите на големите есетри правят изключително скъпото лепило за позлатата на иконите в църквите и манастирите. Преди я мятах в кофата, а сега използвам визигата за стръв за пъстърва - нарязвам я на парченца, сварявам ги във силно солена вода и ги затварям в малки бурканчета. Нямат грешка, по-добри са от камолата, но трябва да стоят в зеленчуковото чекмедже на хладилника.

Изображение

Изображение

Готово бурканче с визига за хладилника - тя е здрава и стои на куката - на пет риби хванати една отива.

Разделям рибата на глава за супа в отделен плик; задна част и средна част.
Задната част на тази риба бе за едно семейно ядене. Парчетата ги насолявам, нарязвам, овалвам в галета леко, изпържвам в тиган с масло и олио. После ги слагам в лодка от алуминиево фолио, слагам хубаво краве масло много и ги пека във фурна на 180 градуса около половин час само на горните реотани и без обдухване.

Изображение

Изображение

Изображение


Нямам снимки на парчетата след печенето, седнахме и ги изядохме и забравих.



Третата - основната част я правя по съвсем друг начин. Рибата се слага в голяма тенджера, като преди това и се изрязват от кожата всичките капси - твърди рогови образувания. Наливам три литра олио и зехтин, докато я удавя, т.е. олиото я покрие. Оставям цяла нощ и половин ден на единица да има почти невидимо пържене - леки мехури излизат от дъното и през час отстранявам с лъжица образувалата се пяна. В олиото слагам само сол и черен пипер, може и дафинов лист. Това е така нареченото томене на риба - става за щуки, пъстърви, линове, уклей, каракуди, шаран. Става риба тип шпроти, неописуемо вкусно, рибата се запазва като форма, а костите или не се усещат или по-дебелите - гръбначните се топят в устата. Приготвените по този начин риби седят в хладилника в тенджерата или друг съд, покрити с мазнината, в която са готвени месеци. могат да се правят направо в буркани, но пяната остава вътре и не е добре. При мен не стоят, де, че ги изяждаме бързо.

Изображение

Изображение

Изображение


На последната снимка е с пипера и вече има мехурчета, така се оставя повече от 24 часа, особено когато е щука или шаран с по-дебели кости. СОМЪТ И АМУРЪТ НЕ СТАВАТ ХУБАВИ ТАКА, не пробвайте. Есетрата е с хрущяли и не е нужно повече от 15 часа да се готви така. Е, това е моят начин - не претендирам, че е най-добрият, аз правя така. Живи и здрави!
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Златев »

Все по интересно става! И все повече научавам.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Пичове щуката я направих днес но съм в движение и не съм вадил снимките от телефона да ги оразмеря и да ги кача .
Малко по-късно тази вечер ще ги насвяткам.
Много благодаря за "томена"-та риба . Много интересно.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Аз пък си пия водка и си мезя пушен зарган и шпроти! 8)
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”