маринован уклей

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
vlado_fidera
Мнения: 152
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 22:17
Риболов: най вече практикувам риболв с фидер и пикер
Местоположение: sofia
получил Браво: 5 пъти

маринован уклей

Мнение от vlado_fidera »

Колеги идва времето на пролетния уклей.Във връзка с това препоръчам една рецепта за маринован уклей.Значи вземаме прясно уловен уклей който почистваме и измиваме.Махаме главите/нека все пак да не забравяме и за котките/,измиваме и отцеждаме.Правим силна саламура с разчет 1 л.вода + пакет морска сол и оставяме уклея за 24 ч/в собствени води/Отцеждаме от саламурата и нареждаме в бурканчета от лютеница като го редим с опашките нагоре.На всеки един буркан сипваме по 1 л-ца винен оцет,слагаме по 2-3 зърна черен пипер,две зрънца бахар/пимента/,даф.лист,копър.Сипваме препържено и изстинало олио до гърлото на всеки буркан.Държим на студено 10-на дни след което ще имаме на разположение едно чудесно мезе.Бурканите не запечатваме с капачките.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Респект...!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
vlado_sh
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:30
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от vlado_sh »

Адаш, ако уклея не се сабира в бурканчета от лютеница, може ли да се прегъва на 2? :D :D :D
СКЪСВАМ Я СУЛКАТА...от смях
vlado_sh
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:30
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от vlado_sh »

и така става , ама аз я почнах в трилитрови :D

майтапа настрана, супер рецепти даваш, мерси много

ще го пробвам уклея тея дни
поздрави и наслука!
СКЪСВАМ Я СУЛКАТА...от смях
Аватар
Borko
Мнения: 330
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 21:02
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Borko »

да попитам, трябва ли да се чисти уклеят задължително. не става ли като цацата да се маринова направо с червата. щото е голяма играчка. аз вчера с 50 бройки се изтормозих, а азко реша да пълня буркани не ми се мисли...
I don’t know half of you half as well as I should like,
and I like less than half of you half as well as you deserve.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Колеги, рецептата е супер и аз я правя от години. Освен от уклей става от скобар и платика - одрани, обескостени и нарязани на парчета като един пръст. Ако имате търпение, изчакайте да минат поне 5-6 месеца от консервирането. Тогава всички подправки са проникнали в месото и рибата е узряла както трябва.

Една много важна добавка за гарнирането. След като наредите рибата в чинийката, нарежете на много ситно кромид лук и покрийте обилно с него. Прясно смлян черен пипер също. Оставете да престои така поне 15-20 минути. След това препечете черен хляб, намажете с масло и наредете в друга чинийка. Така приготвени рибите коренно променят вкуса си. Опитайте.

Тази есен направих и втори вариант на същата рецепта. Големите филета от рибите ги овалвам богато в черен и лют червен пипер, навивам ги на колелца и във всяко колелце вмъквам парченце кромид лук и кисела краставичка. След това нареждам в бурканчето и заливам с олиото. Други подправки не слагам.
Аватар
salmonman
Мнения: 236
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 23:57

Мнение от salmonman »

Владе евала за рецептата треба да я пробам ма лошото е че от такива мариновани работи ми скъсва стомаха.Ма маината му което е вкусно то е и добро за нса.Успех и наслука
Единственото нещо което обичам повече от риболова е родината си
www.starividri.org
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Защо не се запечатват бурканите с капачките и не се ли налага да се свари за да има трайност буркана?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

theater написа:Защо не се запечатват бурканите с капачките и не се ли налага да се свари за да има трайност буркана?
Като го залееш отгоре с маринатата да няма достъп на въздух нямаш грижи с трайността. А за чистенето човекът каза да се режат главите - оттам просто се изстисква карантията. За люспите има друг номер - едра морска сол се сипва и се претрива, докато си изпаднат. Става и с пясък, ама после отмиването е :evil: :evil: :evil:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Сакън, братя, недейте с пясък-после колкото и да плакнете, все хруска...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Мунчо написа:Сакън, братя, недейте с пясък-после колкото и да плакнете, все хруска...
Нали това казвам, само веднъж пробвах, после не ми стигна чешмата :D :D :D Ама го пише в дебелите книги - то и аз така се прекарах :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

babydoctor написа:
Мунчо написа:Сакън, братя, недейте с пясък-после колкото и да плакнете, все хруска...
Нали това казвам, само веднъж пробвах, после не ми стигна чешмата :D :D :D Ама го пише в дебелите книги - то и аз така се прекарах :D
Аз го прочетох в книгата на Николай Русков и пробвах...само веднъж...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Колеги, защо се занимавате да чистите люспите на уклея. Аз никога не го правя и даже става по-хрупкав с тях, ако го пържите. За суров също не ми пречи. Единствено за по-едрите рибки мога да си поиграя малко с ножчето.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

И аз не ги чистя, просто стана дума:)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

извинявам се че съживявам толкова стара тема, но в неделя хванах петдесетина едри уклея и реших да ги приготвя по гореописаната рецепта. въпроса ми е не трябва ли след соления разтвор да постоят в оцет известно време и тогава да се заливат с олио, понеже както казах уклеите са доста едри и с една лъжичка оцет на буркан не знам дали ще се стопят костите
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”