shkarcheto написа:Темата е абсолютно безсмислена има си наредба 68А, прочетете я на страницата на ИАМА -
http://www.marad.bg" onclick="window.open(this.href);return false; има си наредба за морето и за р.Дунав.
къде точно в линка ти е тази наредба 68А ???
Аз намерих тук
http://www.marad.bg/page.php?category=24&page=3" onclick="window.open(this.href);return false; тази
НАРЕДБА ЗА ПЛАВАНЕТО И ГРАНИЧНИЯ РЕЖИМ ВЪВ ВЪТРЕШНИТЕ МОРСКИ ВОДИ, В ТЕРИТОРИАЛНОТО МОРЕ И ВЪВ ВЪТРЕШНИТЕ ВОДНИ ПЪТИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА БЪЛГАРСКИ И ЧУЖДЕСТРАННИ ЯХТИ, ЛОДКИ И ДРУГИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА ЗА СПОРТ, ТУРИЗЪМ И РАЗВЛЕЧЕНИЕ, КАКТО И ИЗВЪРШВАНЕ НА ВОДНОАТРАКЦИОННИ УСЛУГИ С ТЯХ
Приета с ПМС № 293 от 07.12.2009 г.
Обн. ДВ. бр.99 от 15 Декември 2009г., изм. и доп. ДВ. бр.33 от 27 Април 2012г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. (1) С наредбата се определят условията и редът за плаването и граничния режим във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, както и за извършване на водноатракционни услуги с тях.
(2) Плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение са:
1. моторни плавателни средства;
2. моторно-ветроходни плавателни средства;
3. ветроходни плавателни средства;
4. плавателни средства, задвижвани с човешка сила.
Чл. 2. Наредбата не се прилага:
1. при плаване във военните пристанища (включително граничнополицейски пристанища, пунктове за базиране на военни и граничнополицейски кораби);
2. за пътнически, търговски, риболовни, военни, граничнополицейски и държавни кораби.
Чл. 3. Плаването с яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение се извършва при спазване на Конвенцията за международните правила за предпазване от сблъскване на море, 1972 г. (COLREG) (ДВ, бр. 17 от 2003 г.), ратифицирана с Указ № 461 на Държавния съвет от 1975 г. (ДВ, бр. 22 от 1975 г.), Правилника за плаване в българския участък на река Дунав, Специалните препоръки на Дунавската комисия към компетентните власти на крайдунавските държави за прилагане на основните положения за плаване по р. Дунав и установените задължителни правила по чл. 363а от Кодекса на търговското корабоплаване.
Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Контролът на плаването във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение се осъществява самостоятелно и съвместно от Изпълнителна агенция "Морска администрация", Главна дирекция "Гранична полиция" на Министерството на вътрешните работи и от Военноморските сили.
(2) За контрола по ал. 1 се използват държавни кораби на Изпълнителна агенция "Морска администрация", граничнополицейски и военни кораби, технически средства за наблюдение и контрол и средства за връзка.
Чл. 5. (1) Органи за граничен контрол са длъжностните лица от службите за граничен контрол.
(2) Входният и изходният граничен контрол се извършва в български пристанища за обществен транспорт, където има гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП).
(3) По изключение граничният контрол на яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, пристигащи от международно плаване, може да бъде извършен и в други български пристанища, в които плавателното средство е принудено да пристане поради авария, бедствие или непреодолима сила.
Раздел II.
Правила за плаване във вътрешните морски води и териториалното море на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение (Загл. изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.)
Чл. 6. (1) Плаването се осъществява извън забранените райони.
(2) При плаване и маневриране с яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение се забранява престоят и/или заставане на котва на фарватерите и входовете на пристанищата.
Чл. 7. При плаване с яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение се забранява:
1. управлението им от лица без съответната правоспособност, ако се изисква такава;
2. управлението им след употреба или под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;
3. превозът на повече от определения в корабните документи брой лица;
4. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) изваждането на предмети от морското дъно, включително на такива, които притежават белези на културни ценности, както и извършването на всякакъв вид интервенция върху тях без съответно разрешение, когато такова се изисква;
5. произвеждането на изстрели и взривове, освен като сигнал за бедствие;
6. изхвърлянето на отпадъци, отпадъчни води, нефтопродукти и замърсени с тях сантинни води, освен в предвидените за това съоръжения;
7. (нова - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) риболовът в района на котвените стоянки, входовете на пристанищата и подходите към тях.
Чл. 8. (1) Плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение с дължина над 24 м, извършващи крайбрежно плаване, участват в системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на Република България и спазват сигналите и разпорежданията на оператора на системата за управление на трафика за контролирания от него район.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Радиокомуникации се извършват в съответствие със задължителните правила, издадени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация" по реда на чл. 362, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване и при спазване на Радиорегламента - част от Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения, съставена в Женева на 22 декември 1992 г. (ратифицирана със закон - ДВ, бр. 61 от 1994 г.), изменена с документ, приет в Киото на 14 октомври 1994 г. (ратифициран със закон - ДВ, бр. 125 от 1998 г.), изменена и допълнена с документ, съставен в Минеаполис на 6 ноември 1998 г. (ратифициран със закон - ДВ, бр. 99 от 2001 г.), изменена и допълнена с документ, съставен в Маракеш на 18 октомври 2002 г. (ратифициран със закон - ДВ, бр. 49 от 2004 г.), изменена и допълнена с Акт, съставен в Анталия на 24 ноември 2006 г. (обн., ДВ, бр. 36 от 2003 г.; изм., бр. 38 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 94 от 2004 г. и бр. 85 от 2008 г.), Наредбата за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на Република България и в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване, приета с ПМС № 200 от 2005 г. (ДВ, бр. 76 от 2005 г.).
(3) Установяването на връзка се извършва чрез радиотелефонна УКВ станция по обявените канали за слушане, работа и повикване.
(4) При осъществяване на връзка капитаните на яхти и лодки са длъжни да спазват разпоредбите на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения, съставена в Женева на 22 декември 1992 г.; изменена с документ, приет в Киото на 14 октомври 1994 г.; изменена и допълнена с документ, съставен в Минеаполис на 6 ноември 1998 г.; изменена и допълнена с документ, съставен в Маракеш на 18 октомври 2002 г.; изменена и допълнена с Акт, съставен в Анталия на 24 ноември 2006 г., като се забранява използването на кодирани думи и изрази.
(5) Плавателните средства, за които се изисква да имат радиооборудване, носят радиовахта на 16-и канал.
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Капитаните на яхти, плаващи под чуждо знаме, са длъжни да съхраняват и предоставят за проверка документите на плавателното средство, включително Формуляр за контрол на плавателно средство за развлечение/Control форма for pleasure boat на яхти за български пристанища, съгласно приложението.
Чл. 10. Капитаните на яхти и лодки за спорт, туризъм и развлечение, плаващи под българско знаме и извършващи крайбрежно плаване, са длъжни да изготвят и съхраняват актуален списък на лицата на борда.
Чл. 11. Капитаните на яхти и лодки за спорт, туризъм и развлечение, извършващи крайбрежно плаване, при отплаване от яхтено пристанище и при завръщане в него са длъжни да информират собственика му за:
1. броя на лицата на борда;
2. пристанището/района, за който отплава или от който пристига;
3. приблизителното време на плаване.
Чл. 12. (1) Провеждането на регати, ралита и други състезания във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища се извършва след получаване на разрешение от съответната териториална дирекция "Морска администрация" в Изпълнителна агенция "Морска администрация" в зависимост от района на плаване.
(2) За провеждане на състезанията по ал. 1 организаторът подава писмено заявление до съответната дирекция, съдържащо информация за района, в който ще се извършва състезанието, началото и продължителността на състезанието, осигуряващите плавателни средства, начина на комуникация и броя на участващите плавателни средства.
(3) Към заявлението по ал. 2 организаторът прилага съгласувателни писма от компетентните структури на Министерството на отбраната и на Министерството на вътрешните работи за провеждане на състезанията по ал. 1.
Чл. 13. (1) Джетове, както и други моторни плавателни средства, независимо от вида и наименованието им, трябва да са снабдени с два червени ръчни димни сигнала, сигнално огледало и свирка.
(2) Забранява се движението на плавателни средства по ал. 1:
1. когато са налице неблагоприятни хидрометеорологични условия;
2. преди изгрев и след залез слънце;
3. когато плавателните средства не притежават система за автоматично спиране (QUICK STOP), гарантираща спирането на машината, в случай че водачът падне във водата;
4. при превоз на повече от допустимия брой лица, определен от производителя за конкретния модел джет;
5. в случай че лицата не носят индивидуални спасителни жилетки.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Забранява се тегленето от джетове на хора, каращи водни ски или практикуващи друг воден спорт за отдих и развлечение (шейна, пръстен и др.), когато не са спазени следните условия:
1. джетът е специално предназначен за такава дейност и отговаря на изискванията на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на плавателните съдове за отдих, приета с Постановление № 12 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 12 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 40 и 61 от 2006 г.);
2. джетът има екипаж от водач и наблюдател;
3. водачът на джета и наблюдателят са инструктирани от управителя на зоната за предоставяне на водноатракционни услуги по отношение на безопасността;
4. управителят на зоната за предоставяне на водноатракционни услуги поддържа дневник за инструктаж на екипажа на джета.
(4) Забранява се плаването с плавателните средства по ал. 1:
1. на разстояние, по-малко от 200 метра навътре в морето от плаващите шамандури, които обозначават зоната за санитарна охрана и къпане, съгласно одобрената специализирана схема на прилежащата акватория на охраняемите морски плажове;
2. извън означените с плаващи въжета и шамандури водни коридори на зоната за водни спортове на охраняемите плажове;
3. на разстояние, по-малко от 300 метра от брега, в крайбрежните зони, където няма охраняеми плажове.
(5) Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.
(6) Потеглянето и връщането от/към брега до районите по ал. 4 се извършват със скорост, не по-висока от 5 възела, или 9 км/ч.
Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Плаването с моторна бързоходна лодка се извършва при спазване изискванията на чл. 13, ал. 4 - 6.
Чл. 14а. (Нов - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) (1) Спортна, учебна и тренировъчна дейност с използване на плавателни средства се извършва под ръководството на лица, притежаващи необходимата правоспособност, в райони, съгласувани със съответната териториална дирекция "Морска администрация".
(2) Всички участниците в дейностите по ал. 1 задължително носят индивидуални спасителни средства.
(3) Забранява се спортната, учебната и тренировъчната дейност с използване на плавателни средства през тъмната част от денонощието.
Чл. 15. (1) Водноатракционна услуга "Воден парашут" (Parasailing) се извършва с високоскоростен плавателен съд, оборудван с платформа, лебедка и двигател с необходимата мощност в зависимост от вида на парашута, при спазване изискванията на чл. 13, ал. 4 - 6, като не се допуска издигане и приземяване на брега.
(2) Екипажът на плавателния съд по ал. 1 се състои най-малко от двама души, като поне единият е инструктор по парасейлинг.
(3) Не се допуска използването (тегленето) на парашути с три или повече места.
(4) Теглещото въже трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да се задържа над водата;
2. да няма възли или усуквания;
3. да е с дължина до 80 метра.
(5) На лица на възраст под 18 години услугата се предоставя след подписване на декларация за съгласие от родителите, настойниците или попечителите им, в която те вписват имената си и имената на лицето, което ще ползва услугата.
(6) По време на полета парашутистите трябва да носят индивидуални спасителни жилетки.
Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2012 г.) Водноатракционна услуга "Водна шейна" се извършва с моторна бързоходна лодка с екипаж не по-малко от двама души и при спазване изискванията на чл. 13, ал. 4 - 6.
(2) Водната шейна трябва да е снабдена с валидни документи за техническа годност и да има застраховка на местата.
(3) Лицата, ползващи водна шейна, трябва да носят индивидуална спасителна жилетка.
(4) Услугата по ал. 1 се предоставя на лица на възраст над 18 години.
(5) На лица на възраст под 18 години услугата се предоставя след подписване на декларация за съгласие от родителите, настойниците или попечителите им, в която те вписват имената си и имената на лицето, което ще ползва услугата.
(6) Не се допуска броят на лицата, използващи водната шейна, да надвишава броя на местата, определен от производителя.