Еднакво борбени ли са рибите от течащи и тези от стоящи води

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Еднакво борбени ли са рибите от течащи и тези от стоящи води

Мнение от Leo »

Дълго се колебах преди да изразя мнение щото рискувам да ме разпнат някои колеги от форума но все пак.............Веднага искам да поясня че под течаща вода имам впредвид най вече Дунав.Въпреки скромния ми опит по язовирите от реакциите на колеги ловящи предимно на язовири и случайно попаднали на Дунава съдя че дунавските риби са много по борбени.Вероятно има и изключения но мисля че това може да се приеме като правило.Едва ли може да се съпостави квадратния язовирски шаран с абсолютно обтекаемата дунавска торпила.Освен че налага по различни начини за риболов голямата река налага и своите особенности върху живота на рибите.Това рефлектира върху поведението и техниките им за оцеляване.Прави ги по-силни по-борбени и диви.Прочетох едно мнение че амура е тъп и предвидим в сравнение с шарана.Възможно е амурите от затворените водоеми да са такива.Дунавския амур обаче не е нито тъп нито предвидим.И наистина къса влакна 0.40-0.45 и чупи ковани куки.Най-големия ми амур хванат на дъно е 17.5кг.Е тая риба ме накара да изнеса на брега страхотно представление и дето се казва ми изкара душата.Знам че колегите от вътрешните водоеми са по напред от нас дунавските рибари в използването на модерни шарански монтажи и такъми.Аз също се опитвам да ги използвам и префасонирам за дунавски цели.Ама искам да попитам колко годишни традиции имат "новите технологии" по Дунава и кои са капацитетите в тая област че да ги питам някои работи.Като например колко километра над въдиците да захранвам с топчета?
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Re: Еднакво борбени ли са рибите от течащи и тези от стоящи

Мнение от Васил »

Leo написа:.Като например колко километра над въдиците да захранвам с топчета?
===============================================
Съгласен съм изцело със теб-речните шарани са много по борбени.
За топчета; като приготваш топчета тези дето ще ползваш за захранка като сложите тестото върху даската нема да ги правите на топчета а само натиснете от горе.
Те стават като гурабийки и течението потрудно ги носи.
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Мнение от fisherman »

Лео,за тези ли питашИзображение
:lol: Сега сериозно,въобще не ти трябва да храниш километри нагоре по течението,храни си срещу теб,а течението ще свърши останалото.Васката е прав за топчетата,като друг вариант е да ги режеш на две.Монтажите си работят на всякъде,и няма нужда да ги приспособяваш,просто избери подходящия за съответната ситуация.И да знаеш че качамака ви е добър но не е N1,при положение че си добре подготвен и осведомен.Ако има нещо друго -питай.Да не помислиш обаче че съм някакъв корифей,просто обичам да ловя шарани по тази велика река :!:
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Не ме разбирайте погрешно.Не съм Бай Ганьо нито в риболова нито в живота.Постоянно експериментирам и се уча,просто тук нещата са по-различни.Местните колеги не са чували за род подове,лидкорове,ин-лайн и т.н. но това не им пречи да разказват играта на шараните.Не отричам топчетата като стръв и захранка,те просто не са най-добрия избор за Дунава.Аз на топчета съм хващал само "топчета".И то в моменти когато шараните се сцепват да удрят на качамак.Много ми се ще да дойде някой и да захрани с топчета.Пък аз да мина по-надолу ида захраня както си знам.И след3-4дена да сравним резултатите.
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

Leo написа:.Много ми се ще да дойде някой и да захрани с топчета.Пък аз да мина по-надолу ида захраня както си знам.И след3-4дена да сравним резултатите.
===============================================
Колега Ти първо попита как да захранваш със топчета Аз си казах своето скромно мнение.
То сега обръщаме на некакво състезание ли?
Винаги ще загубат новите методи но само първоначално!
Това не веднъш се е доказало- след като рибата свикне на топчета можеш от царевицата да си направиш дома качамак.
Требаше да минат две години за тук в София на един гъол рибата да научи топчета-иди сега лови на царевица.
Темата която си започнал е много дълга и стара и нема да намериш точния отговор.
ПС. със колега от форума вече се уговорихме да посетим големата река на пролет
Знам каво удоволство преставлава да се лови на големи реки-имал съм това щтастие да лова и на една малко поголема от Дунава некой пет години
Наслука
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Д-р Дулитъл
Мнения: 2055
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 312 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Много коварен е въпроса за захранване на Дунава с топчета,но ще стане ако имаш чувал от тях :lol: :lol: :lol: !А колегата Лео ще реши сигурно въпроса по най-лесния начин-два чувала царевица от лодката,хубав качамак,яки такъми и резултата няма да закъснее... :lol:
VladoCarp
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 0:34
Местоположение: Sofia

Мнение от VladoCarp »

Leo......с голяма радост ще очаквам от теб инфо и съдействие за място и време в което шараните и амурите са активни.....аз ще си жертвам въдиците и куките в името на бъдещото ни другарство :wink: Имай едно на ум-модерния шаранджийски риболов не се определя от стръвта.....а от монтажите които целят минимално травмиране на рибата и освобождаването и при евентуално скъсване на линията...както и отношението на риболовеца към нея ! Това е идеята и основата на модерния шаранджийски риболов.....що се отнася до екипировката....тя дава различни преимущества...както и стръвта :wink:
Поздрав !
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

Лео, като те чета на тебе трактор ти не треба, ша си ореш нивата с магаренцето и дървеното рало и ша тий кеф
Нали не отричаш прогреса и промяната
Поздрави и наслука
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Признаваме, че рибите по Дунава са най-хитрите и най-умните. За това, че са най-силните знаем отдавна :)
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

ARK написа:Признаваме, че рибите по Дунава са най-хитрите и най-умните. За това, че са най-силните знаем отдавна :)

Така така-па нашите-Маришките са тъпи/шараните де/ и хич не дърпат-даже сами си влизат в кепа... 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
Spidy
Мнения: 276
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 12:18
Местоположение: Uk,London,София,Видин
получил Браво: 1 път

Мнение от Spidy »

Няма тъпи и умни риби :D всичко си зависи от начина на поведение в дадена ситуациа и начина на живот. Всеки е съгласен с това че рибите в реките са по-силни и по-борбени, няма как да не е :!: релефа ,течението, намирането на храна и ред др. фактори правят рибите в реките много по-борбени и диви. За мен си го обеснявам много просто все едно да сравнявам един вълк живял в ZOO и др. в някоя дива гора :lol:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Васил написа:ПС. със колега от форума вече се уговорихме да посетим големата река на пролет
И аз искам :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Отдавна се състезавам само с рибите, а не с рибарите по брега.Това за състезанието го казах само за да подчертая убеденоста си в позицията която изложих.Не съм привърженик на крайните позиции в риболова а и в живота.Всички монтажи и стърви имат своето приложение и са ефективни в даден момент и принципно не съм против новостите.Но за сега традиционния подход дава по-добри резултати на р.Дунав.Когато ходя на риба искам да съм възможно най-ефективен и да ловя риби.Иначе ще взема една кошница и ще отида без въдиците на пикник.И ако тази ефективност се постига с традиционни методи и стръв ще ги използвам докато положението се промени.По въпроса за хуманното отношение към рибите мисля,че рибата е противник който трябва да се пребори и да се доведе до безпомощно състояние.Друг е въпрос дали ще я убиеш или не.Разбира се още не съм я докарал дотам, да дезинфекцирам устата на някоя тупалка и да я натикам обратно в Дунава :oops: .Но в крайна сметка в риболова с въдица по начало е заложена известна доза жестокост и болка и това няма как да се избегне.И който не иска да наранява рибите да ходи само с фотоапарат.Бих се радвал да се запозная ида ходя за риба с всички които имат общо взето приемливо от човешка гледна точка отношение към природата и рибите.В заключение искам да кажа,че имам и магаре и трактор и ги сменям според случая :D НАСЛУКА
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

:fish6: Лео, както виждам съм постигнал целта си (да се подразниш) Без задна мисъл обаче. Много си категоричен. Сократ, на стари години, като го дразнил един намахан младеж, питайки го какво знае за живота, му отговорил: "Аз знам, че нищо не знам, ама ти и това не знаеш"........ И понеже пак ще се засегнеш трактор нямам, а магарето го ползвам само за наденица
Dimo_Rusev
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:45
Местоположение: Русе

Мнение от Dimo_Rusev »

Колега Leo здравей :) :)
Много ми харесва темата която си подхванал, защото тук във форума се говори много малко за Дунавския риболов.Може би защото повечето колеги са от вътрешноста на страната.Аз като Дунавско чадо със скромен 15 годишен опит риболов само по голямата Река с леки забежки разбира се 8) не веднъж съм казвал че риболова по Дунава няма нищо общо с кой да е риболов който се практикува в България.
Относно борбеноста на рибите......смело мога да твърдя че всички видове в Дунав сравнвни с затворените водоеми и малките реки са много по борбени.Това особено важи за шарана и сома.А относно методите за захранване.......не си играй да захранваш изобщо както се захранва по затворените водоеми.....няма никакъв ефект.Най-ефикасен си остава метода с пружина и качамак.Аз лично пробвах комбинацията от пружина+косъм.....и въпреки че имах възможност само в 2 риболова да ловя така съм изключително доволен от резултата.И си мисля че ще е по ефективно от класическия капан.Монтажа се състои от пружина......тук вече може да се вкара и малко технология от фидера,мисля че ще има съжо ефект а може би и ще е по удобно от класическата пружина.....на пружината не слагам никакви куки тя играе ролята само на хранилка.....и под пружината слагам монтажа на косъм.За давата риболова в които тествах тази система хванах 3 шарана и имах доста пропуснати кълванета.....някъде 5-6.Аз си мисля че главна роля в риболова на шаран по Дунав играе не захранката колкото познаването на местообитанията на шарана....и амура разбира се.
Надявам се да съм помогнал с моето скромно мнение и да се развие дискусията......сигурен съм че и много от шаранджиите които посещават форума ще има е интересно пък и те могат да дадат идеи които да се развиват в последствие

Айде със здраве и поздрави от Русе 8) :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”