Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от Felix »

Здравейте!
От много време следя форума , но не съм се включвал, защото нямам голям опит, който да споделя. Прекрасно е, че има такова място, където да науча от реални хора повече за любимото си хоби. Това е първият форум в който пиша. Ако направя грешки в етикета, те ще са неволни и моля да ме извините.
Имам малко свободно време и не работя особенно добре с компютър. Така и щях да си остана само с четенето, но се налага да си сменя лодката, а не намерих нищо конкретно в нета за лодка с необходимите ми параметри.
Моля, колеги, ако имате информация, помогнете.
Досега използваме лодка „Видра-4”, пловдивско производство, 2.70/ 1.30 метра, но вече ни е малка. Превозваме я с микробус и затова ширината на лодката трябва да е до 1,5 метра. Ще се използва за влачене на ниска скорост с двама човека във вътрешни водоеми. Задължително условие е да бъде с твърдо дъно. Насочил съм се към плоско дъно или тримаран, с затворени обеми не по цялата лодка, а само на носа и отзад, може и по дъното. Дължината не трябва да надвишава 4 метра. Може и втора употреба, но предпочитам нова.
Насочил съм се към лодка „Алмар”, производство на фабриката в Тутракан. Можете да я видите тук:
http://www.lodkostroitel.com/cgi-bin/ma ... prod_id=28

По нашия край тя не е много разпространена, а снимката в интернет не дава достатъчно информация. Свързах се с управителя на фабриката, много разбран човек. Обеща да изпрати подробни снимки, но ме притеснява факта, че дебелината на корпуса е 3-4 милиметра. Сигурно ще се наложи да се ходи до там, а хич не ми се иска, все пак съм от Хасково.
Ще Ви бъда благодарен, ако ми дадете информация за „Алмар” или друга лодка със следните задължителни параметри:
1. Твърдостенна
2. Ширина до 1.5 метра
3. Дължина от 2.9 до 4 метра
4. Тегло на празна лодка до 120 килограма

Поздрави на всички и много приятни емоции по водоемите през новия сезон!!!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Свако Тако
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 20:29

Мнение от Свако Тако »

:oops:
Последно промяна от Свако Тако на Вто Май 22, 2007 20:22, променено общо 1 път.
Свако Тако
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 20:29

Мнение от Свако Тако »

:oops:
Последно промяна от Свако Тако на Вто Май 22, 2007 20:22, променено общо 1 път.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Наясно съм с това, че камъните нарязват корпуса. Това стана и с настоящата ни лодка, която не сме си позволявали да влачим по брега върху камъни, а само по пясък или трева. Тя има два водача, които са изпъкнали по цялата дължина и вътре е вградено дърво.
На края на третата година се наложи да направим подсилване на дъното със стъкломат и епоксидна смола, защото се опасявахме, че ще започне да пропуска вода.
Мисля за лодка без вътрешен корпус, защото заема много от полезния обем.
Сигурно „Алмар е с двойно дъно и донякъде двойни стени, защото я дават с тежина 116 килограма.
Много ми харесва, че човекът, който са снимали вътре изобщо не му е тясно, а ми изглежда бая якичък.
И аз и моя приятел с когото ходим на риба сме от категория „100 +” .
След като си прекарал няколко часа седнал в лодката ти се приисква да се изправиш, а в малка лодка си е опасно. Когато пристигаме на брега удоволствието може да се сравни само с излизане от Трабант след дълъг път.
За мотора ще одговоря по-късно, защото ми и изтича ултиматума, даден от жената, а днеска те трябва да се слушат.

Поздрави!

П.П.. Рядко сядам зад компютъра, макар че той постояно е включен, защото разделя интернета между няколко потребители и постовете ми ще закъсняват, за което се извинявам.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Ще ви покажа какво намерих до сега.

http://www.balkanboats.com/productdetai ... d=27&id=72

„ Лагуна 2” – втория вариант. Дължина 2.95, ширина 1,25. Вижда ми се малка, лека и двигателя е ограничен до 4 к.с.. Може би ще се наложи скара на дъното. Не се различава много от размерите на сегашната ни лодка.

http://bib-marine.com/fishkiller345.htm
„ FISH – KILLER 345 ” Дължина 3,45, ширина 1,45. Много добре изглеждаща лодка. Отвън корпусът и създава впечатление за яхта. Дъното е много елегантно тримаранче. Явно софиянците, които са я правили си разбират от работата. Вътре обаче положението е абсурдно. Има място колкото в един леген за топване на краката зимно време. Иначе магазина е страшно зареден с всякакво оборудване за лодки.

http://www.balkanboats.com/productdetai ... d=26&id=35

http://www.walkerbay.com/products/origi ... rbay10.php

„ Walker Bay 10 ” Дължина 2,95, ширина 1,45. Кукла! Също толкова красива и също толкова пластмасова. На сайта си Walker Bay са се похвалили, че за Walker Bay 10 използват най-голямата на земята машина за леене под налягане, създаваща налягане от 8000 тона. Това прави лодката едно от най-големите отляти форми за широка употреба.
Има си даже и поставка за чаши. На една снимка от форума е показана точно до нашата( зелената до нея ).

Изображение

Вижда се, че е с доста по-голям обем на вътрешното пространство. Притеснява ме, че в Capacity дават Max HP Rating - 3 hp, а в Motoring performance info дават стойности за двигатели до 6 hp.
Тъй като всяка нова покупка трябва да отчита и бъдещи нужди, имам чувството, че ще дадем пари, а ще си останем пак със същите лодка и двигател.
Доброто в случая е, че получаваме по-голям обем и не харчим пари за двигател.

Пуснах тази тема за да разбера какво освен тези известни ми възможности мога да си вкарам в буса. Той е с размери 3,30 на 1,55 метра. Ще измисля нещо, ако трябва да го карам с отворени врати.
Сигурен съм, че на много места се произвеждат добри лодки и ще бъде полезно за всички тези места да се популяризират.
Поздрави!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Вариянт колесар? :?:
Go BIG or Go Home!
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Не обичам да си усложнявам живота.
И двамата , които ще ползваме лодката сме още млади , а и сме бивши военни, мисленето не ни е силната страна. Понякога сме носили лодката до микробуса с багажа вътре и с монтиран двигател.
Все пак, ако минем на лодка около 100 килограма ще се наложи слагането на колела. С буса е удобно, защото е по-малко рисковано по пътя, а и полицаите не ти задават глупави въпроси.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

лагуна 2
Изображение
walker bay 10

walker bay e направен от полипропилен, ето видео клип за здравината му ?!?:
http://youtube.com/watch?v=1Co1OMiyPWk
Изображение
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Селва нещо май ни шашкаш,тоя дето шиба с чука,не шиба по "Уолкър
бей"-чето а по нещо друго.Иначе отдавна имах подозрението,че тези
лодки са пластмасови/но не стъклопластикови/.Ако бяха стъклопластикови и то американски нямаше да бъдат толкова евтини.
За информация само ще ти дам някои цифри:
Якост на опън на полиетилен,полипропилен и други поли...-150кг/см2
Якост на опън на стъклопластик:мат-1500кг/см2, тъкан-3000кг/см2
кевлар-4500-5000кг/см2,Карбон-8000-10000кг/см2
www.lodki.start.bg
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

Мерси за инфото.

Иначе лодката от клипа е walker bay genesis /модел от 2006 година/.
Както ще ти стане ясно след малко, щото не си разгледал добре страницата на walkerbay, новите модели на walkerbay са плод на добре премислени идеи.
walker bay 10 е лодка, която се прави за 3 минути.
инвестициите в калъпите и машината са окло 8 мил. долара /а в завода общо 40м./.

това по-долу са люпилните за walkerbay original и walkerbay genesis.

ето ти още една якост на опън 100 пъти под нормата :lol: :lol: :lol: видео клип: :P :wink: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=MHkscQb-Vd0

на Felix искам да кажа че спокойно може да се сложат на WB10 повече от 3 коня, е при вариант super tender с надуваеми бордове й дават 15 коня.
Изображение
Изображение
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Тук такива се ползват из залива,стоят си в солена вода,мотори по американски / + - 15 коня :shock: / и до този момент не сам чул някои да се е оплакал от моделите им.Като цена сащо е много добро,в магазинчето е пално с какво ли не,но тия са с наи-приемлива цена.Имаше модел с ролка на кила ако не се лажа,влачиш го по цимента без проблем.
Модела на БИБ ми хареса,но само за снимка,защо е направена тая лодка с толкова малко място вьтре не ми е ясно,за трафикант е ОК ма за трима риболовци :roll:
Go BIG or Go Home!
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Май ставам фен на Walker Bay. Колкото повече научавам, толкова повече се убеждавам, че това е една много мислена лодка. Ето един сайт, на които информацията е систематизирана по-ясно.

http://www.boatownersworld.com/wb/walker_ba_rib.htm

Не вярвам да е монтаж. Четири човека, Голям двигател и лодката не е опряла на тубосите. Все пак тя е на скорост, но вижте и другата снимка :

Изображение

Изображение

Надявам се да ми пратят от Тутракан подробни снимки и характеристики на гръцката лодка. Тя ми е интересна като вариант. „Алмар” почти съм я разлюбил. При равна цена W.B. е почти три пъти по-лек. Сигурен съм и че е и по-здрав ( както казах, през 3 – 4 години се налагат ремонти на стъклопластовите лодки ). Освен това, по мои наблюдения, искаш ли да счупиш нещо – чупиш го.
„Алмар” е за по-сериозни от нас рибари, на които им трябва повече пространство и по-мощни двигатели.
Харесваше ми възможноста да мога да сложа какъвто двигател си поискам, а и с голяма лодка вариантите се увеличават, но като реално си помисля, с нашия начин на риболов ( за 7 – 8 часа, един път седмично ) е все едно на гол кръст да препаша чифте пищови.

И сегашната скорост почти ни устройва, а предполагам, че W.B. ще се плъзга още по-лесно от „Видра4”. Има решение как да вдигнем мощноста на двигателя, ако разберем, че ни е слаб този.
Разбира се, с $$$$ ':D' ':D'

Разгледах им сайта и виждам, че за мен представляват интерес WB10F и RID310, като има RID310R с материал на тубосите „1100 decitex” и RID310H с тубоси от хепалон. RID310H е по-скъп с 350$
При слагането на тубоси мотора може да се вдигне до 6 hp. Ето таблицата:

http://www.walkerbay.com/products/specs.php

Щом американците са писали, че може до 6, слагаш му спокойно 15 и си свиркаш. Плюс това ние сме двама и тежеста е разпределена по цялата дължина.
Тук идва обаче тънкия момент - как да се поръча. Дали тези тубоси ще ми са нужни в затворени водоеми, или са необходими само за море? От ценовата листа разбрах, че струват R 700$ и H 1050$.
Аз като един виден спестител на плажа се питам дали е възможно първо да се вземе едно уолкърбейче без тубоси и после, ако се наложи да се монтират. А може би като се поръчат поотделно цената ще е по-голяма? Може би ще трябват и приспособления за монтаж.

Selva, от профила разбрах, че сте вносител. Какво според теб трябва да се направи?

Още нещо. На всички снимки W.B. е с багажен отсек, но на сайта е дадена и отделна цена.
Walker Bay 10 Non-Slip Floor
Custom non-slip floor fits easily into a Walker Bay 10.
$299.99 kdk
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

walkerbay 10 с тубоси 305 /старата дължина/ е в наличност /плюс платна high performance/. тази бройка е вече ползвана малко и може да се пусне на вода за изпробване. после продължаваш да мислиш, и или взимаш мострата или поръчваш чисто нова, защото в момента няма на склад. новите цени за 2007 са като тука /евентуално малка отстъпка/, цените в сащ ги знам, особено заводските.
http://www.bavariaboote.de/de/boote/kombiboote
Последно промяна от SELVA на Чет Мар 22, 2007 10:55, променено общо 1 път.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

С тази платноходка от дузпа изкарваме направо в тъч. :lol: :lol: :lol:
Нито съм плавал с платна , нито съм мислил по въпроса. Поради малкото време и липса на инструктори по нашия край, ми се струва, че мачтите и платната ще си останат поредната прашасваща вещ в гаража.

Като видях Walker Bay 10 High Performance на сайта ви се надявах при поръчка без платна цената да намалее чувствително. Не отчетох, че това е специална цена за тази точно мостра.

Какво освен дължината са сменили в новия модел?

Тези RID-Kit били страшно скъпи. От 1600 лв. за еднокамерни до 2800 лв. за многокамерни от хепалон. То си става цената на още една лодка. :evil:

Освен това искам да съм сигурен, че после ще мога да ги монтирам на купена без тубоси лодка. Когато се поръча комплект W.B. с тубоси цената няма ли да бъде по-ниска? Можете ли да направите актуално запитване за цена и срок на доставка?
На 28.03.имам път към София и ще отскоча до Пасарел.

Ако управителя на завода благоволи да изпрати снимки и данни, тази седмица, ако остане време ще отида до Тутракан за да огледам гръцките лодки.

Направо да им се чудиш на тези производители.Не рекламират дейноста си и се държат като че имат пожизнен договор с швейцарската армия ( Тук не включвам управителя на завода в Тутракан, защото той си е направил сайт, говори с мен по GSM-а. Че не праща снимки го отдавам на заангажираноста му )

Много добро впечатление правят хора като Чичо Том. Прави лодка, насочена към конкретна ниша на пазара и ако ти трябва такава, можеш лесно и да се свържеш с него и да разбереш каквото ти трябва. Много риболовци, които нямат възможноста, времето или уменията да си построят лодка получават решение на проблемите си.

Все пак очаквам и други предложения от колеги за възможни варианти. Нищо не се чу за мичуринките. В някой пост бях срешнал нещо за цех в Сапареева баня, където проивеждали за износ? Няма ли други производители? :?: :roll: :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”