FISHING MANIA| НОВИНИ| ОБЯВИ| КАТАЛОГ| АНКЕТИ| КАЛКУЛАТОРИ| ФОРУМ| МАГАЗИН| ТОМБОЛА| инфоПанел
ФОРУМИЗа нас | Контакти | Реклама
* Въпроси/Отговори Дата и час: Вто Сеп 02, 2014 7:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Мар 12, 2007 22:29 

Статус: Offline
моля, обяснете ми какво е бомбарда, колко струва и какви риби(морски) се ловят на нея.
до сега съм ловил само в сладководни води(язовири) но искам да се пробвам и на морето през лятото разбира се.
Куних си пръчка СПРО теле цвят тъмносин акция 20-40 3.6 м за 14 лв., но не знам каква корда, плувка и куки(марка модел) да си купя.
мерси

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 12, 2007 22:43 
Има много писано-потърси,а ако си от зевзеците то Бомбарда името идва от цигари Арда и Бомба :oops:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 13:35 
Аватар

Риболов: фидер, мач
Бомбардата е нещо като булдото(използвам това сравнение,за да ме разбереш по-лесно), само че може да бъде и потъваща, а и монтажа е подвижен. Използва се за вкарване на стръвта на голямо разстояние и воденето на същата в разлечни водни слоеве. С бомбарда се ловят доста видове риба по родното Черноморие- зарган, платерина, кефал, илария и други инцидентно. На Щъркела пък се лови костур. За цената- от 5-6 до 10-15лв.- различно както при всички такъми.

За пръчката- мисля, че е слабичка за морски риболов(като акция).
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 13:46 
Аватар

Изображение
Изображение

Ей туй е то бомбарда...или сбирулино,както ти е по-удобно :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 13:52 
Аватар

С това нещо на морето(като му дойде сезона,разбира се)се ловят повечето риби от семейството на кефаловите(илария,платерина,кефал),зарган и нерядко чернокоп.За стръв се използва основно морски червей.Пръчката ще ти върши работа...20-25 гр бомбарда е добър вариант.Влакно-аз ползвам около 0.18-0.20 монофил.Някои колеги използват с успех тънки плетени влакна.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 17:09 

Благодаря!
Искам само да попитам на бомбардата слага ли се тежест или тези 20гр. които тежи са и достатъчни и още нещо куките с обикновена корда ли се връзват или се слагат метални поводи. До колкото съм запознат повечето морски риби са хищни.
за executor специални благодарности!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 18:07 
Аватар

ivanivanovbg написа:
Благодаря!
Искам само да попитам на бомбардата слага ли се тежест или тези 20гр. които тежи са и достатъчни и още нещо куките с обикновена корда ли се връзват или се слагат метални поводи. До колкото съм запознат повечето морски риби са хищни.
за executor специални благодарности!

Ю уелком :D Ами идеята е самата бомбарда да играе ролята на тежест и по принцип не се слага друго утежнение.С 20 гр бомбарда и подходящи влакно,въдица и макара спокойно се достигат дистанции 60-70 и нагоре метри.Повода е от обикновен монофил,по-тънък от основното влакно.Напоследък масово навлязаха флурокарбонови влакна които се ползват за поводи и определено са по-добри.Единствено когато се лови чернокоп има проблем,тъй като с острите си зъби прегризва повода.Някои колеги поставят 3-4 сантиметрово шлаухче непосредствено до куката,с цел предотвратяването на горното,но пък тогава ударите намаляват(поне по мое лично мнение).Явно се плаши :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 18:34 
Аватар

executor написа:
Някои колеги поставят 3-4 сантиметрово шлаухче непосредствено до куката,с цел предотвратяването на горното,но пък тогава ударите намаляват(поне по мое лично мнение).Явно се плаши :roll:
И се получават уплетации на такъма :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 13, 2007 23:12 

ivanivanovbg,колега ония горе с големия шаран executor-а е много добър в сладководния - пише за него дори и в издания на английски език - само, че много скромно е подходил. Кажи му , че зелената му бомбарда е много грозна. :lol:
Колега ти питаш за това:
Изображение

А сега за оплетките и макраметата:
kamen написа:
И се получават уплетации на такъма :wink:

Може ли такова нещо, бе колега, ми оправи го това замятане най-после :lol:
с такъв голям стаж си гледам, но си притеснен, оправи го или смени сопата - само тя е причината да не изплъзнеш елегантно бидема в последния момент на падането. Като в коприна трябва да се лизне бомбардата, лекичко да притеглиш, едва забележимо, толкова , колкото да не видят съседите :wink: и се получава. Най-лесно става с пръчка с по-върхова акция. Пръчка, която ще ми се гъне в средата, мани я! Единствено ония с "мухарките" разбират какво ти казвам. Същото е, само че на обратно, (мои личен опит) - държиш шнура (линията) с лявата ръка, ако хвърляш с дясна, после пускаш, наместваш си бигела и изправяш линията. След такова замятане оплетациите ги забрави.
Те са по чести, ако с непотъващ бомбард ползваш бидем със сачмички на повода, за да търсиш рибата на 20-50 см. под повърхността на водата. Бомбарда пори и създава вълнички за привличане на хищника, а отдолу го следва малка рибка "морски червей", чиито реснички и гърчене я подлудяват. Айде, че много стана. Друг път пак.
Апропо , хвърлял съм и с волфрамов повод заради чернокопа и куките, които са ми адски свидни, чак от Япония си ги нося и са ми кът вече, бая време мина и не знам за кога пак ще съм нататък, но волфрама го усеща гадината и съм вътре за сметка на тия с шлаух.
Наздраве и наслука, може и в обратен ред, както ви харесва!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: kuki и бомдарди
МнениеПубликувано на: Чет Мар 15, 2007 20:27 

Кой номер куки да взема?Тези стават ли?
http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... ucts_id=83
за бомбардите каква е добре да со взема плуваща, или потъваща
тази става ли?
http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... cts_id=753

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 16, 2007 0:09 

И аз се кефя на Executor за перфектното обяснение - кратко, точно, разбираемо и ясно :!:
А Камен е абсолютно прав. Съвсем други фатки пълнят кофата, а не шлаух на куката :D
Cetkata - на 0.12 като те изшие 1/2 кило платерина кой слиза по мокрите скали до водата с кепа? :o

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 16, 2007 11:01 

badvan написа:
Cetkata - на 0.12 като те изшие 1/2 кило платерина кой слиза по мокрите скали до водата с кепа? :o

Аз съм с 0.14 и основна 0.18 и съм вадил без кеп от тетраподите платерини по 600-700 грама .Хем 0.14 е флуорокарбон и не е някакво скъпо влакно

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]