"Сандвич брейк" или следобедно кафе

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

"Сандвич брейк" или следобедно кафе

Мнение от D-r Kosio »

Здравейте ,
..Дойде време да половя и кефал. Плана е кратък и ясен. Рилската света обител /че от години спазвам един ритуал..и сега дойде отново ред / и бегом на реката..
Речено сторено. Да ,да ама... "Царя" - мой приятел с който от десетки години се опититвам да съм преди 13 ч на която и да е река ..!/ се заусуква...отново уговорки ,настройки.. и т.н. та в края на краищата на реката се оказахме след 16.30!... Какво пък.. основното ми беше Рилския..
На връщане...Мурсалево. Жега - 37 и нагоре.. Реката сравнително ниска и разлята . Десетина "организирани риболовци" .. имам пред вид организирани с парашути.. и настървение в погледа. Три-четири коли. Едно куче - хубав пойнтер.Водата сравнително бистра.. Не съм посещавал този район - ще пробвам .Реката е доста разчупена - нещо като бентче ,върби ,разливи ,пясъчни коси ,тук там тънки каменисти бързеи. Знам -държи колосални количества скобар.. И сега се вижда..риба до риба - дразнещо бляскат по дъното. Не са големи..
Кутия с мухи - ами сега :shock: ... всичко - пъстървово..Къде ти .. тук става дума за кефали все пак .. Подавания трябва да са над 10 метра .. да цопне..!? и какво ..какво .. съзирам " Кофи брейк"-а и "Сандвич брейк"-а.. Съвсем ги бях забравил. Нали ги гласях за расперския риболов.. Олеква ми .. тъкмо ще поекспериментирам отново.
Настроих се за "далечен бой" .Първо пробно подаване .. С удара подскок и едно кленче 20-тина см-трово.. Ще стане работата ...
Нова място .. и пак такова ... много дребни, нещо .. Не е добре работата.. Леко смутен тръгнах да ги търся.. Намирам един ръкав с биещо течение срещу шавара .. Подавам .. Е това е вече друга работа .. Наедряха изведнъж...30- тица.. Продължавам срещу течението и стигам до широко ,но плитко място с едно паднало дърво .. Я да видя кой живее тук!.. Подавам от дистанция.. Ох как му се е доял сандвич на дебелия... Като засмука... едвам го удържах да не се забие в клоните... Ами кеп... Да.а..Този път въбще не го и взех ...Хайде обиколки .. напред надолу , а сега срещу течението .. Едвам успявам да го отдалеча от перспективното място .. да не изгони следващите.. Поизмори се.Както той, така и аз ,но бях доволен - вече.. Днес "кафето и сандвича" работят!.. Наистина бях ги позабравил!.. Снимка на убавеца и ново подаване .. и.. и нова риба .. малко по-малка ,но пак добра .. и така ... още три. От едно и също място!.. Две крачки напред и пак и пак.. Така петдесетина метра .. Навсякъде покрай брега - клен до клена и всичките около 30 - 35 см и нагоре.. а как се дърпат .. здрави риби.. Накефих се яко!..
Свърши перспективния участък и хайде назад... Стигам до първоначалното място при бентчето.. Една върбичка "ме повика" да се пробвам .. точно до един много дебел бързей .. Ама как е пораснала и се изкривила ,че грижовно е надвиснала точно на едно тихо местенце непосредствено зад бетонов блок... Подавам.Първото което видях е воден фонтан . Як удар без риба?.. Какво беше това?.. Подавам втори път... нищо..Изчаках и подадох на метър встрани.. Нов фонтан .. но този път мухата се заби в дълбокото.. Такова приятно натежаване на върха .. а в бързото течение .. !.. Добре че сложих здрави поводи.. Не беше чак толкова голям - но към 40-45 имаше..Много трудно място .. И как се изстрелват !.. Явно са много спокойни.. и всичко ,което пада ги изстрелва мълниеносно към повърхността .
И всичко това под носа на "парашутистите".. Честно казано, стана ми драго като прочетох съмнението в погледите им към собствения им риболовен такъм !
Приключих риболова много доволен .. хем си пробвах мухичките хем смутих авиаторите... а и разходката до "Рилския" вече бе факт... Та,така.. Ето и няколко кадъра..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Някои неща ,които ми направиха впечатление.
Рибата беше много борбена - въпреки голямата жега. Едрите взимаха категорично за разлика от по-дребните ,които по-скоро удряха мухата.
Най-големите са в непосредствена близост до дебелите бързеи. Плашливи са - дистанция повече от 10-12 м за да ги хванеш. Подаване - с удар върху водата- по тежките примамки по добре работят. Дебелите кефали не са на повърхността, а са на дъното. Изстрелват се само след доста грубо удряне върху водата,включително и на най-бързата и дебела вода.Естествено, на такова място взимат безапелационно. Почти не видях конкуриращи се риби /от големите/. Първо се хващаше най-големия от съответното място и после издребняват.. /обикновено е обратното!?/. Не пробвах много други мухи ,просто не бях готов за кефалски риболов..Но от класическата "джапанка" "кафето и сандвича" работеха по-добре ,просто защото са доста по-тежки ,според мен. На придърпване се хванаха единични бройки и то не от големите.. Жълтата муха - никак не беше убедителна . Оранж- може би най-доброто в момента /.. но я скъсах на недостъпно място .. и минах изцяло на кафе със сандвич/

А рибките изглеждаха така..

Изображение

Пожелавам на всеки ,който има възможност да опита от Мурсалевския кефалски екшън!

Косьо
Последно промяна от D-r Kosio на Пон Юли 30, 2007 16:13, променено общо 3 пъти.
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Майстора си е Майстор-Браво за хубавият излет :!:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Браво,Косьо! Поздравления за хубавия излет и споделените емоции! :D

Много ми хареса това с кафето.. :) Простите решения често пъти
са брилянтни..

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
daniel
Мнения: 225
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 10:10
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от daniel »

док поздрави за хубавата рибка.
Мухата е много яка :)
Поздрави
Аватар
radoslav1951
Мнения: 934
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 16:29
Местоположение: с. Правда
Обратна връзка:

Сандвич брейк

Мнение от radoslav1951 »

:lol: Поздрави Докторе!!! Споделям преживяното! И аз го изпитах с чудесни колеги!!!

:wink:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...

Мнение от D-r Kosio »

Идеята се доказва вече няколко пъти и все повече взе да ми харесва.
Чух, Ради ...ма нещо до риболов май не сте стигнали.. :D

Косьо
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Ухаа, прекрасен излет си направил :D
Много тонизиращо им е подействало кафето на кленчоците. Да не е от онзи пакет, дето се отваря с голи ръце :lol:
Аватар
radoslav1951
Мнения: 934
Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 16:29
Местоположение: с. Правда
Обратна връзка:

ма нещо до риболов май не сте стигнали

Мнение от radoslav1951 »

Стигнахме и още как,но нека гостите ми да кажат! Имаше доста над 30см.Но те да кажат .... и дали реката даваше??!!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

ndx

Мнение от Бат Стан »

Хихи, пуснах на доктора мухата в един френски сайт. Специални поздравления на Косьо от всички форумисти, с изключение на един, който заяви, че това всъщност не е мухарски риболов, а е риболов с .... естествена стръв.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
stflyfisher
Мнения: 285
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:08
Местоположение: Планината - Хасково - Пловдив - София - Планината
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от stflyfisher »

Поздрави за Д-р Косьо за добрия улов.
Мухата от кафе да е естествена стръв?!? Според мен е същото да се каже и за миха направена от перца:-)))))))
BORN TO FISH
forced to work
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...

Мнение от D-r Kosio »

Thank`s Бат Стане .. все пак попитай франсето къде расте печено кафе с корк?.. и дали естествения произход е нещото заради което кълве кленчока..
Може пък във Франция кленовете да закусват с печено кафе.. да са се научили и вече да им е естествената храна...знае ли човек :wink: :shock:

К.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

За печено кафе не знам,но със сигурност не биха отказали
кифличка.. :lol: :wink:

Извинявам се за вметката,но просто не можах да се сдържа.. :roll: :)
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: ...

Мнение от Бат Стан »

D-r Kosio написа:Thank`s Бат Стане .. все пак попитай франсето къде расте печено кафе с корк?.. и дали естествения произход е нещото заради което кълве кленчока..
Може пък във Франция кленовете да закусват с печено кафе.. да са се научили и вече да им е естествената храна...знае ли човек :wink: :shock:

К.
Той на майтап бре, ти пък - наистина ли мислиш, че говори сериозно. Пичът е много точен и остана възхитен от мухата.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Още една идея, че ме подразниха блеснарите -

Мнение от D-r Kosio »

Майтап да става... Между другото технологията е много интересна- има хитрина!
Когато почнеш да пилиш плоската повърхност на зърното/ на шкурка или пиличка/ от вътрешната част/ на зърното/ се откъртва едно сравнително голямо парченце кафе. И когато залепиш останалата част/ като "паничка" /на корка се получава сравнително голяма вътрешна кухина.Тази кухина ми се струва ,че има значение за две неща - първо като олекотяване на мухата - за да плува добре ,второ - като резонатор - имитира строежа на бръмбаретките... с хитиновата им обвивка. А това е много важно точно при цопването на повърхността.
От последните ми опити с тези мухи стигнах до извода ,че когато са с корк е много по добре ,стига той да остане много тънък слой от долната страна- колкото да затвори кухината/ пак с шкурката или пилата /. На половината от дебелината на този от снимката./"Сандвич-брейка"/
Много ме кефят и трябва да спретна още една серия ,само че по-големшки,че като гледам какви "дзверове" ги лапат, почнаха да им се губят в устите /имам няколко изпуснати.. може би точно поради малкия размер/,незнам, ще пробвам..

Косьо

П.с. Ще добавя две-три картинки .. ,че така нещо не ми е пълна темата..
Първите са за вида в който се откъртва парченцето..при пиленето на кафето.. за да образува вътрешната кухина..
А после, една още по-екзотична муха .. пък да видим, дали ще я харесат кленюгите..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Още един послепис ...
за още една идея, че ме подразниха блеснарите с ревностната им защита на територията от към мухари !? :shock: :D "Препикали" са си я ,кво да пра`иш...Благодаря,Минката! Идеята се роди на границата с блеснарството,по-точно воблерството...във формулирането на аргументи за това ,че никак не си прав...Та, отчасти си съавтор :wink: ! /конфликт не търся!/

...Понеже идеите ,които ме гонят ,отвреме на време ме стигат... Направих и една крайно екзотична муха...по темата за кафето. Не съм срещал такова по книгите и Нет-а...Ако някой знае нещо в тази посока ще съм благодарен. Обещавам мостри! Досещате ли се вече?.. - с тази кухина ..
Понеже природата не търпи празни пространства.. . и така нататък... Просто за куриоз и от страст към експеримента, добавих едно мънисто в кухината - да хлопа.. :shock: !
Е, сега поне от експериментаторска гледна точка временно си "начесах крастата" :D

Остава експеримента .. Сега мисля по това как да "звучи " повече. Вместо корка / че е прекалено добър изолатор за звук/ ще сложа друго..

Някакви идеи?

Поздрави за експериментиращите..

Косьо
Последно промяна от D-r Kosio на Пет Авг 03, 2007 12:05, променено общо 1 път.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...

Мнение от D-r Kosio »

Давайте идеи.. ,че ме "сърбят" ръцете и главата..за експерименти...а съм и в отпуска от понеделник..
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”