Питанка за Щипока / Cobitus taenia /..?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 551 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Питанка за Щипока / Cobitus taenia /..?

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,колеги..

Проявявам интерес към рибката,наречена Щипок / Cobitus taenia L./
от семейството на Виюните.. Изглежда така :
http://www.pbase.com/skasteel/kleine_modderkruiper

Въпросът ми е : Живеейки в Силистра, къде мога да си уловя или закупя тази рибка..? Срещали ли сте я някъде из реките и водоемите на Северо-източна България..?

Ще се радвам на повече информация за този малък палавник.. :)

Поздрави!

п.с. Мисля,че още е известна като ,,симеонче,,..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Виж КОНВЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ДИВАТА ЕВРОПЕЙСКА ФЛОРА И ФАУНА И ПРИРОДНИТЕ МЕСТООБИТАНИЯ
http://www.p-united.org/resource_centre ... idview=141
член 6 и приложение ІІ
Иначе го има навсякъде, вкл. в североизточна България. Продаваше се до скоро като стръв (идеална) по магазините. Сега почти не го продават заради конвенцията. Рови се в пясъка и тинята и предполагам, ако гребеш с нещо от дъното и промиваш изгребаното, може да си хванеш.
Malibukayak X-13
><((((*>
Станимир
Мнения: 1763
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Станимир »

Torsade написа:Виж КОНВЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ДИВАТА ЕВРОПЕЙСКА ФЛОРА И ФАУНА И ПРИРОДНИТЕ МЕСТООБИТАНИЯ
http://www.p-united.org/resource_centre ... idview=141
член 6 и приложение ІІ
Иначе го има навсякъде, вкл. в североизточна България. Продаваше се до скоро като стръв (идеална) по магазините. Сега почти не го продават заради конвенцията. Рови се в пясъка и тинята и предполагам, ако гребеш с нещо от дъното и промиваш изгребаното, може да си хванеш.
Извинявай, но Cobitis taenia не е ли вписан в Приложение III, което се визира по-скоро в "ограничителния" чл. 7, а не в "забранителния" чл.6....

Поздрави!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Да, сгрешил съм... то много изреждане, много списъци. Но все пак мисля, че заради тая конвенция вече не го продават за стръв.
Malibukayak X-13
><((((*>
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Продават го и още как.Преди около месец си купувах.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Имаше го в почти всички рекички и бари вливащи се в река Искър. Предпочита (според мен) пясъчно дъно, особенно пясъчни коси, по плитка и бистра вода. Взема на торен червей, но мaи най-лесния начин е да нагазиш бос по някоя пясъчна коса и внимателно пристъпване до като го настъпиш (повярваите ми усеща се :lol: ), леко надигаш крак и го хващаш с ръка. Отлична стръв за костур, кефал , а казват и за бяла риба
Последно промяна от stancom на Чет Авг 07, 2008 13:41, променено общо 1 път.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

stancom написа:. Отлична стръв за костур, кефал , а казват и за бяла риба
Да но не и за тежко!!! :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Левака написа:
stancom написа:. Отлична стръв за костур, кефал , а казват и за бяла риба
Да но не и за тежко!!! :wink:
Защо? Какво имаш пред вид?
Именно на дъно, на чепаре с крайно олово (сравнително леко, за да не падне рибката при мятането) преди десетина години вадех костури по над 30 см от Чепинци.
Още от тогава един оцелял щипок ми се ровичка в аквариума. Умре да се завре нейде по дъното. С часове мож го търсиш къде се е хакнал и пак да не мож го намериш. За 10 години само с 2 сантима се е издължил, ама така е - 'гат се сипва ядене, он се крие, па после - нема!
Последно промяна от hrimar на Чет Авг 07, 2008 16:27, променено общо 1 път.
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

Щипок най-лесно се лови с рачило с вързана в него спирала и ароматна захранка. Пускаш на два метра от брега на песъкливо място и вадиш решително след десетина минути. Отличен е за стръв, дори и на дъно, но не с подвижно олово, а с монтажа на колегата по-горе. Добре е да се парне с цигара по мустачките и бодлите на хрилните капаци, тогава губи ориентация и не се забожда непрекъснато към дъното, а се движи като гламав. За бяла риба ползвам монтаж на дъно с крайно олово, долен ограничител на 1 - 1,50 м над оловото, над ограничителя по основното влакно се движи свободно ухото на вирбел, а за карабинката на вирбела прикрепям повод 30-40 см с единична кука, на която се закача щипока. Така можеш да мяташ на максимална далечина и щипока пада плавно във водата, без да се откачи, а после тръгва да се спуска надолу по основното влакно, докато опре в долния ограничител. Непрекъснато се стреми към дъното, но не може да го достигне и става голям купон за хищниците.
Наслука!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Здравейте :D
От доста време си гледам щипоци в къщи, и ги ползвам за стръв същите.
Миналата година залових и няколко на самата Дунава при това с доста внушителни размери.
Хванах ги вечерно време на рачило докато си ловках уклеи за стръв.
В Североизточна България не съм риболовствал много , но в чзовир Цонево и Камчия съм хващал доста.
Най- лесния начин за добиване на голямо количество е посредством кепче (за предпочитане собствено производство от яка харматура :evil: ) с много ситна мрежичка.
Отива се на река където ги има :arrow: намира се бързей с песъчливо или баластрено дъно, може и разлив :arrow: загребва се смело максимално количесво пясък от повърхността на дъното, а не на дълбочина :arrow: отива се по-далечко на брега и се изсипва пясъка/баластрата.
Рибите почват да хвърчат като пИпИруди над камарата пясък.
Остава само да се съберат, което изобщо не е лесна задача.
Много минават през пръстите, и както им е името щипок- щипят здраво, но не до кръв.
Някой симулантки си кротуват в камарата и при разравянето тогава почват да се гърчат.
В търново от години не съм виждал да се продават за стръв.
Преди няколко години изчезнаха от риболовните магазинчета и се почвиха в магазинчетата за декоративни рибки с цена х10 :shock:
В аквариум умират когато пресъхне.
Дори и без храна държат месеци.
Задължително е да има пясък обаче.
Дано съм бил полезен :P
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Доста щопоци има в р.Видима. Доскоро се продаваха масово и в рибарските магазини в Габрово, но вярно, че напоследък не ги срещам нещо. Много жизнени рибки.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
debelanko
Мнения: 245
Регистриран на: Нед Авг 27, 2006 17:15
дал Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от debelanko »

На яз. Пясъчника, щипокът (незнайно защо наричан "симеон") е най-яката стръв за костур. Миналата събота излизаха парцали от по 300-400 грама само и предимно на щипоци. Останалата жива стръв - изцъклени слънчаци, акварумни костури и всякакви от сорта, не важаха. Много е труден за съхранение, особено в топлите и жегави дни. Виждал съм да го носят в бидончета с аератори, за да не мре, а и иска хладка вода. И другото гадно е, че е много лъзгав. :D
BUTCH MF
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 22:22
Местоположение: Варна,станал на човек в Троян

Мнение от BUTCH MF »

Kaто малък ги ловяхме със ръце във река Черни осъм. Имаше ги в огромни количества във реката навсякъде,дори след Троян във във Осъм.Не съм много запознат но казват ,че са идеална стръв за бяла риба,защото са много издръжливи.От 7-8 години не живея вече в Троян ,но още тогава вече изобщо ги нямаше, да не кажа ,че май вече съвсем са изчезнали.А ние като деца им викахме змиорки.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Да почна от начало. Cobitis tenia в България не се среща! Той е северен вид! В Дунав се срещат Cobitis elongatoides и Sabanejewia bulgarica. В Дунавските притоци се срещат 2 други вида и т.н. Обикновено в Дунав привечер излизат към брега. Имаше някакви капани, нещо като сляпо кошче но направено от тръба. Имам един в аквариума в Тутракан. За стръв ли ти трябват?
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 551 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Да,за стръв,но разбирам,че се срещали крайно рядко по Дунав в момента.. :roll: Мислех си,дали не мога да намеря някоя близка точка,където да ги ловя систематично.. ? :roll: :)

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”