FISHING MANIA| НОВИНИ| ОБЯВИ| КАТАЛОГ| АНКЕТИ| КАЛКУЛАТОРИ| ФОРУМ| МАГАЗИН| ТОМБОЛА| инфоПанел
ФОРУМИЗа нас | Контакти | Реклама
* Въпроси/Отговори Дата и час: Пет Авг 22, 2014 2:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 12, 2008 9:30 

Статус: Offline
Колеги, пуснах тази тема в Магазин, но никой не ми отговаря. Вероятно не съм попаднал на правилният подфорум.

Здравейте,
Нямам опит и затова питам.
Искам да си закупя пръчка, макара или мултипликатор, месина и чепаре за риболов на паламуд. Отделил съм за това около 200-250лв. Нямам никъкви претенции за престижна марка, условието е да са здрави. Какво трябва да си купя още, хайде помагайте! Никой ли не ходи за паламуд? Е, все от някъде се започва, нали? Какво ще ми препоръчате?

По принцип съм късметлия в риболова и пръчката трябва да издържи поне две риби наведнъж!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 12, 2008 19:07 
Аватар

колега не съм чувал някой да лови паламуд с пръчка,не казвам че е невъзможно - просто не съм чувал
метода който аз знам че се практикува е от лодка с чепаре на влачене,чепарето е доста дълго,тежеста доста тежка за да предотврати оплитане на линията при хващане на повече от една риба едновременно и е неудобно да се работи с пръчка

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 12, 2008 20:05 

Хайде обяснете как е, като на първолак. Спретнете една хубава темичка, със съвети, какво чепаре да търся, какъв номер месина, оловото колко тежко да бъде, каква е скороста при теглене и други тънкости. И аз ще бъда благодарен, пък и много от четящите тук. Така да се каже, предайте опита.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 12, 2008 23:35 
Аватар

Кириле,не залагай капани. В Царево си,което ти дава уникалната възможност да "пиеш от извора". По-полезно би било ,ти да споделиш опита си или наученото от корифеите там.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 13, 2008 11:32 

Значи паламуд се лови на въдица!вземаш един по корав спининг 30-60грама акция една макара 3000-4000 размер и един воблер и ги мяташ,а чепаре се влачи ор ръка.Кило олово на края,а преди него от 20 до 40 куки от една до четири нули.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 13, 2008 11:37 

Колеги, значи съм съгласен с Вас. Този сезон ще гледам, ще се уча. Обещавам да спретна в краят на сезона една темичка-какво съм видял, какво ми е направило впечатление.
То ако беше риба да се лови по интернет....Докато не се намокриш. няма да се научиш!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 13, 2008 12:06 
Аватар

Пробвай с чепаре за лефер, N 1,2 или 3.Става от спиниг,но по дебел да ти е върха,основното влакно на макарата 0,3 - 0,4.Олово 80-100гр.
Това с влаченето на голямото чепаре е малко трудна работа за новак.
А и тежка.Пък и трябва да си сам в лодката.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2008 17:30 

Ако ще влачиш чипаре определено е от лесно на ръка отколкото със спиниг , ако ще вкачиш воблер трябва да е пръчка с по дебел връх, без значение колко е дълга.
Зависи колко ти е голяма лодката , но е добре да сте поне двама.
Когато закачиш паламуда , няма начин да не го усетиш и дай боже да са повече, тогава другия започва да върти лодката бавно в кръг, за да може да ти помогне по- лесно да обереш чипарето.
Може и сам , но е по-трудно. Паламуда е много бърза риба и не трябва да го дърпаш много разко но не трябва и да отпускаш, защото ще се откачи, а това вече е по-лошо от това да не хванеш изобщо. За съжеление ми се е случвало.
Забелязала съм, че човек кагато за първи път хваша някакъв вид риба много му върви, дано и с теб да е така.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2008 20:57 

Благодаря. По съвета на колега с опит от форума последните два дни съм прочел горе-долу всичко, изписано за паламуда. Напред съм с материала..., на теория! В момента го систематизирам, може и да го пусна тук... Ще Ви изненадам приятно!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2008 21:47 
Аватар

Защо не се разходиш до морската градина в Царево!? Там има един рибарски магазин и собственика му е много светнат в морския риболов! Сигурен съм, че ще ти помогне с каквото може поне с мен постъпи така! :wink:
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2008 22:02 

Защо не отида ли? Защото съм на хиляди километри от Царево.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2008 20:58 

И аз да добавя нещо по темата. Имах удоволствието в Гърция да ловя паламуди на воблер. Паламудите бяха над 1.2 кг до 1.5 кг. Заради болната си ръка ползвам възможно най-леките такъми. Пръчка с 40 гр. акция 2.10 и Шимано Аливио 1000. Без проблем рибите си излизаха. Веднага след удара обръщах лодката на обратно и навивах бързо. Последните 5 - 6 метра са голям кеф , силните риби правят всевъзможни опити да избягат . Скъсявам дистанцията на 2 метра и като се успокоят за миг ги грабвам с влакното и пляс в лодката.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 17, 2008 9:54 
Аватар
Вносител
Вносител

говори се, че тая есен щяло да има доста паламуд по нашето море...

в тази връзка, какви воблери препоръчвате...

А... и какво пречи да се направи по-малко чепаре - например с 5 куки и да се лови с по-яка въдица?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 17, 2008 11:56 

Tedo, не само се говори ,а вече го има но му трябва още да се охрани и да обезриби морето, тогава започва да дава на чепаре. Обаче слиза на дълбокото където е по топла водата и есента не се лови лесно на воблер. Това означава че воблера трябва да е дълбоко газещ или да се закачи на даун ригер. Не помня имена на воблери. Марката йозури има едни 7-9 сантиметрови които приличат на хамсия и мисля че са най-удачни. Стомасите на паламудите са пълни не с граца а с ува, както и на зарганите.
Заблуда е че едрото чепаре 3-5 ти номер е най-удачно за чернокоп и циганка. Това е така само когато са много и гладни. На 7-8-ми номер чепаре спокойно се вадят такива риби , а понякога само на такова. Трябва само да се дърпа по рязко за да не нагълта куката и да не се отпуска по време на ваденето. Не е проблем да нагълта и 2-ри номер кука, така че по вайното е рязкото клатене
В момента на босфора дерат паламуди и лефер и до месец така ще е и при нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 17, 2008 12:17 
Аватар
Вносител
Вносител

за каква дълбочина говориме - 10-20м или повече?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]