Влакна, показатели, заблуди и ИСТИНИ.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Влакна, показатели, заблуди и ИСТИНИ.

Мнение от Reptile »

Да взема да отворя една тема за влакната. Този проблем е дъвкан много време, но една от темите тук ми подсказа идея за НОВ ПРОЧИТ.
Нека споделим мнения за показателите на влакната, а именно това което пише на опаковката и нашите лични ТЕСТОВЕ и измервания.
Аз ще дам мнението си за няколко влакна.

1. Mustad - Ultra line
Влакно което според мен отговаря на показателите, които са изписани на опаковката. На възел държи почти толкова, колкото пише за линейна издръжливост(90%), размера на влакното отговаря на този изписан на опаковката. Ползвам това влакно за поводи и единственото, което мога да каже е - МНОГО ДОВОЛЕН.

2. Colmic - FENDREEL
Ползвам това влакно от скоро - за основна линия. На възел държи около 85% от линейната издръжливост, която е дадена на опаковката. Не съм го мерил с микрометър, но изглежда доста тънко - аз ползвам 0.148.

3. Colmic - XILO
Ползвал съм това влакно за поводи - отговаря на диаметър и има издръжливост на възел до 95% от линейната издръжливост изписана на опаковката. Изключително съм доволен от него. При него има един малък проблем - бързо старее-запазва качествата си НЕ повече от един сезон т.е трябва да се купува ПРЯСНО и често.

4. Maver - SLR
Влакно което отговаря отговаря на рамера изписан на опаковакта, има висока линейна издръжливост, но много НЕиздръжливо на възел, което е показателят, който ни интересува НАЙ-много.

5. Triana - POTENZA
Влакното което ме е разочаровало НАЙ-много. Отговаря на диаметъра изписан ан опаковакта, но старее изключително бързо и на възел е около 50% от издръжливостта изписана на опаковката.

6. Triana - Lupo????
Влакно за поводи (не съм сигурен за модела), от което ползвам 0.12. Много съм доволен. Не съм го мерил с микрометър но ми изглежда с реален диаметър. Много е издръжливо на възел - (около 85% от теста изписан на опаковката). Единсвеният му проблем е, че дори при леко съприкосновение с нещо твърдо - клечки, камък и т.н, се наранява и веднага трябва да бъде сменено.

7. Trabucco - Competition
Ползвам 0.10? от това влакно за поводи - много издръжливо, но ми се струва по-дебело от диметъра даден на опаковката, въпреки че има претенции за "съзтезателно" влакно.
АРЕ КОМЕНТИРАЙТЕ СЕГА!
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Влакна, показатели, заблуди и ИСТИНИ.

Мнение от kriki »

Reptile написа:
1. Mustad - Ultra line
Влакно което според мен отговаря на показателите, които са изписани на опаковката. На възел държи почти толкова, колкото пише за линейна издръжливост(90%), размера на влакното отговаря на този изписан на опаковката. Ползвам това влакно за поводи и единственото, което мога да каже е - МНОГО ДОВОЛЕН.
Ползвам същото за поводи - не съм срещал по-добро за тази цел. За разлика от мачовото на Mustad AYAKA наистина е много здраво и издръжливо. ползвам 0.11 и 0.13 и нямам забележки.
Reptile написа: 5. Triana - POTENZA
Влакното което ме е разочаровало НАЙ-много. Отговаря на диаметъра изписан ан опаковакта, но старее изключително бързо и на възел е около 50% от издръжливостта изписана на опаковката.
Старото в зеленикавата опаковка - много зле, пълно разочарование.
Новият модел мачовото (светло синьото) обаче е невероятно влакно и няма нищо общо със старото. Може би едно от най-добрите мачови влакна.
Reptile написа: 6. Triana - Lupo????
Влакно за поводи (не съм сигурен за модела), от което ползвам 0.12. Много съм доволен. Не съм го мерил с микрометър но ми изглежда с реален диаметър. Много е издръжливо на възел - (около 85% от теста изписан на опаковката). Единсвеният му проблем е, че дори при леко съприкосновение с нещо твърдо - клечки, камък и т.н, се наранява и веднага трябва да бъде сменено.
Ползвам 0.14 за основно, както и за поводи. Нямам забележки. Много е здраво и износоустойчиво, може би най-здравото изобщо от всички влакна. От 2 години го ползвам и не съм забелязъл за гореспоменатият проблем с нараняването. Имам 0.16 обаче което няма нищо общо с показателите си на опаковката за разлика от 0.14, май има ментета от него или просто е до партида...
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Крики да не се бъркаме нещо с "Triana - Lupo" (има две рановодности Lupo - нам си к'во и Lupo - нам си що.....) - става въпрос за влакното СПЕЦИАЛНО за поводи в разфасовки по 50м(или 25м беше).
Защото има и "Lupo",което е за основно и е различно, ти него ли имаш предвид?!?
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Reptile написа:Крики да не се бъркаме нещо с "Triana - Lupo" (има две рановодности Lupo - нам си к'во и Lupo - нам си що.....) - става въпрос за влакното СПЕЦИАЛНО за поводи в разфасовки по 50м(или 25м беше).
Защото има и "Lupo",което е за основно и е различно, ти него ли имаш предвид?!?
Да ползвам Лупо в разфасовки от 200м, не от 50, т.е. не от това за поводи.
Има едно друго Триана Grande Slam X-match, което е също страхотно , на външен вид прилича на Лупо опаковката, но то е специално за поводи - 50м. Лошото е, че тези влакна се бобинират в БГ и не се знае какво правят с тях и изобщо какво поставят на ролките... иначе оригиналните влакна са много добри наистина.
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

И аз ползвам Mustad - Ultra line за поводи и съм повече от доволен .
Добре дошли под шарената сянка .
Sa6eto
Мнения: 221
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 20:31
Местоположение: "Надежда 2"
Обратна връзка:

Мнение от Sa6eto »

Аз имам Triana Lupo 0.14,3.5кг доста е добро влакното и мисля че наистина си отговаря на показанията ролката е 200метра... 8)
MITSUBISHI GALANT V6 24V
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

kriki написа:Има едно друго Триана Grande Slam X-match, което е също страхотно , на външен вид прилича на Лупо опаковката, но то е специално за поводи - 50м.
Е, това е бе, човек аз съм се объркал - извинете.......програмирането СИЛНО Оврежда вашата ПСИХИКА, ако се ползва в дози ПО-високи от предписаните.
И да се бях объркал само за това, ами думата "разновидности" я обърках, като циганин-ударник първомайска реч!!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз съм много доволен от STROFT ABR и GTM
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Мунчо написа:Аз съм много доволен от STROFT ABR и GTM
А аз - не.
Доколкото знам не го внасят от 2 години и половина това влакно и е доста старо. Прецаках се и си купих 2 ролки за поводи - 0.08 и 0.10 - много е зле наистина. Старее много бързо (а то си е и старо де) !
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

аз за блесна ползвам 0.18, за тънко не мога да кажа наистина нищо...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

50-70-85-90% на възел?
Какъв възел ползваш? Мажеш ли влакното с някакъв лубрикант преди да вържеш възела?
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
outsider
Мнения: 2673
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 183 пъти
получил Браво: 4699 пъти

Мнение от outsider »

Когато става дума за влакна,както иза почти всичко друго,не забра вяйте че има малко производители и много фирми,които просто лепят етикети."Истинските" влакна, които отговарят (и дори и те не винаги)на параметрите написани на упаковката,са тези,произведени от най-реномираните фирми,и обикновено предназначени за състезания-сериозните фирми не рискуват доброто си име в инето на лесна печалба.Аз личнo сам много доволен оt RBS и Хilо на Colmic и от Diamond,на Trabucco.Предпочитам да използвам винаги едни и същи влакна,така знам колко мога да ги форсирам в рискова ситуация,особено на състезание-мразя изненади! :evil:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Абе напълно убедено заявявам , че най-големите дървета са на Sufix, не вземайте, дори да ви ги подаряват...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Мунчо написа:Абе напълно убедено заявявам , че най-големите дървета са на Sufix, не вземайте, дори да ви ги подаряват...
Хаха е тук те подкрепям с 2 ръце. Май не съм виждал по-големи дървета. Иначе на опаковка са супер.
А за Колмика чувам все хубави неща и скоро ще го пробвам.
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Веско »

kriki написа: А за Колмика чувам все хубави неща и скоро ще го пробвам.

Препоръчвам ти за основна линия RBS(100m.) или FENDREEL(150m.), а за поводи XILO(50m.) или MIMETIX(50m.); ако искаш нещо по-народно, тогава вземи POWER(200m.); ако си фен на спининга, тогава ще ти трябва K15(250m.).
И после ще разправяш какво ти е впечатлението... :D
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”