Да гледаме каракуди

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Whitesnake
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 14:25

Да гледаме каракуди

Мнение от Whitesnake »

Здравеите,нов съм във форума и във риболова въпросът ми е следният,миналото лято когато ходих за риба с един приятел хванахме много каракуди ама дребни,и ги пуснахме само 2 си взех и от тогава ги гледам в къщи в нещо като малка цистерна тя е метър на метър,въпросът ми е как мога да разбера дали са женски или мъжки защото искам да имат поколение,храня ги с бели 4ервеи и 4ервени 4ервеи от време на време им варя жито и царевица,като им хвърля и за един два дена го измитат редовно им сменям водата(на 4-5 дена) ако някои др. си гледа нека да даде съвет
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

без растителност едва ли ще хвърлят хайвер, дори да са мъжка и женска...

По принцип водата на рибите не се сменя изцяло, а около 1/4 до 1/7 от общия обем... Ако са само 2 каракудите и бидона е толкова голям, спокойно може въобще да не им я сменяш... Ако е същия като моя 1х1х1,40м в него сме гледали по 10 шарана от 2-3 кг всеки в продължение на 2-3 седмици с няколко смени на водата за цялото време... Без да ги храниме, разбира се...

Имай предвид, че риба от глад не умира, но ако прекалиш с храната, може да се размъти водата /да се "вкисне"/ и да умрат...
Whitesnake
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 14:25

Мнение от Whitesnake »

да знам това,затова им я сменям редовно :wink:
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Половият деморфизъм при повечето риби е почти нулев. Основният признак за разпознаване на мъжките риби от сем.Шаранови са т.н. полови брадавички, които се появяват преди и по време на мръстене, по различни части на тялото. При мъжките каракуди се появяват по първия лъч на гръдните перки и хрилните капачета. Вероятноста двете ти рибки да са мъжка и женска е почти нищожна, тъй като мъжките екземпляри при каракудата са много малък процент от популацията във водоема.Дори и да е така надали ще хвърлят хайвер в съда, където ги отглеждаш. По-добре ще е, ако ги поставиш в някое малко гьолче, което не пресъхва, с растителност и слънце. Това, че надали ще можете да развъдите каракудките не е толкова голям проблем, по-важното е , че сте оставили рибите живи и желаете тяхното преживяване ! Хвала но такива риболовци!!
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Doktor-5 написа:Това, че надали ще можете да развъдите каракудките не е толкова голям проблем,
Може и да успеят. Партеногенезата при каракудите не е чак толкова рядко срещан факт.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Партеногенезата е много, ама много рядко явление. Виж гиногенезата е много по-популярна!
ninja
Мнения: 1636
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 20:35
Местоположение: Перник/София
получил Браво: 1 път

Мнение от ninja »

Doktor-5 написа:Партеногенезата е много, ама много рядко явление. Виж гиногенезата е много по-популярна!
Само сега да не посъветваш човека сам да се опитва да отключи механизма на гиногенезата в бидона - ше е грозна картинка :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Колкото си по-невеж, толкова по-лесно обясняваш неща, от които нямаш понятие.

LZ1AWR
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Както винаги, добре помогнахме на човека да си отгледа каракудите :oops:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Doktor-5 написа:Както винаги, добре помогнахме на човека да си отгледа каракудите :oops:
Е, колкото до отглеждането, грижи няма - забравял съм каракуди в бидон на балкона и въпреки многократното му замръзване, без каквато и да било храна, напролет имаше 1-2 умрели, останалите си бяха живи и здрави, само дето не ги избиваше на секс... :D Дано е млад колегата, защото проблемът му е като на онзи, дето си взел костенурка, за да провери вярно ли живеят по 400 години... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Здравейте!
И аз съм нова във форума и се регистрирах преди малко, за да ви задам конкретен въпрос и тъй като се отнася за каракудите, реших да не създавам нова тема, а директно да попитам в тази.
Та въпросът ми е: хранят ли се каракудите с ларви и яйца на комари? А с насекоми върху водната повърхност?
Питам, защото знам, че са всеядни, но любимата им практика е да се ровят по дъното. Все пак в плитки (а и в по-дълбочки места) "закусват" ли и с ларвите по повърхността на водата?
Предварително благодаря за отговорите, които ще получа!
Наслука! :fish11:
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Добре дошла! :)
Ще се опитам да отговоря по-скоро от теоретична гледна точка отколкото от опит. Надявам се някой колега с повече наблюдения по въпроса да ме допълни или поправи.
Тъй като устата на таранката /каракудата/ е по-скоро долна, поемането на храна, която не лежи на дъното или не се намира "под" рибката е сложно. Въпреки това при дадени условия не е изключено да се премине и към по-"нестандартни" привички на хранене.
Например при липса на друга храна, внезапно изобилие на повърхностни хранотелни източници и тем подобни :)
Имам случай на малко затворено водоемче в добричкия регион, при който на ситно рибе за костур една таранка с размер на шамарче се бори 5 минути но накрая успя да го налапа :shock: Пак казвам рибето беше ситно - колкото полвин кутре, но все пак... А и беше пуснато доста близо до повърхността.
Това са моите отговори, надявам се по-скоро да провокират още "полемики" по въпроса, за да се изясни ситуацията, отколкото да претендирам, че съм осветлил тази тема напълно. :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Pavlina Nikolova
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 12:48

Мнение от Pavlina Nikolova »

Благодаря за посрещането и полезния отговор! :) Радвам се, че си се постарал да ми обясниш добре. Интересна е случката от добричкия регион. Между другото аз съм от Добрич :) , но сега съм студентка по ветеринарна медицина в София. :)
Ще чакам и друг да се включи, ако знае нещо по въпроса.
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Добре дошла,Павлинче!Колегата преди мене ти е дал много точен отговор.Каракудата наистина е всеядна,като не подминава дори и хайвера на рибите!Храни се с всичко,което става за ядене,стига да може да го добара.Все пак,много рядко събира храна от повърхноста на водата,такова поведение е по-скоро изключение.Аз лично не съм наблюдавал ситуацията за която питаш,но няма да се учудя,ако е вярно.
Позволи ми един съвет накрая-бъди по-активна във форума,защото можеш да понаучиш доста интересни неща,които не се учат в университета,а и ти можеш да ни научиш на нещо ново.
Успех.
hvani i pusni
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Pavlina Nikolova написа:Здравейте!..."закусват" ли и с ларвите по повърхността на водата?...
Здравейте, госпожице.
Може би отговорът на вашите питания се крие в тази тема:

http://www.forums.akulata.com/viewtopic.php?t=5450

Тук колегата от мухарския форум е поналовил малко каракудки на изкуствена муха, а тя е имитация именно на насекомо или неговите ларви.

Изображение

Това, че каракудата има долна уста не мисля, че е пречка да се храни и от повърхността.
Ще дам за пример скобара, който често през летните месеци обира насекоми от водната повърхност, като се обръща по корем.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

lorda написа:Това, че каракудата има долна уста не мисля, че е пречка да се храни и от повърхността.
Ще дам за пример скобара, който често през летните месеци обира насекоми от водната повърхност, като се обръща по корем.
Нещо подобно имах предвид и аз - при определени условия и по малко странен начин :) А долната уста я посочих не като пречка, а по-скоро като фактор показващ основните хранителни навици :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”