Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Знам ли може и да не вижда.Той и дядо Йоцо не е виждал,но е махал на влака. 8) И какво се оказа сега,че сома не вижда.А аз се чудя още как така в 1-я ми уловен сом намерих златисто пакетче от Нес кафе(от тия в самолетите).До вчера си мислех,че му е блеснало нещо и той го е налапал.Но от днес зная....,сома обича кафето,усеща го с мустаците и нищо не може да го спре,когато усети вкуса му.
Други примери с примамки не ми се дават,че тогава ще намесим и страничната линия и съвсем ще си е.... мамата.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Emo-83 написа:Василе защо ..................животни.
Да бате вярвам си че има слабо зрение с тия малки очета нема как да е иначе ,вероятно и светлината не го кефи много ма това си е мое предположение , нали си виждал дънни морски риби с какво очи са колкото половината риба, няма вариянт бате да си с малко око ида декел добре, но никъде не казвам че е сляп !!!
Ако искаш идвай като ще давам агне , ако искаш недей аз ще те поканя оттам нататък избора си е твой ,както виждаш има и други хора , които четат и ти постват какво пишат хората по света , така че спора го броиме приключен за вас -губите момчета и двамцата с Лефчо.
И понеже не съм меркантилен, бас не е имало, няма и агнета за даване :wink:
Последно промяна от quietriot на Чет Мар 19, 2009 8:34, променено общо 1 път.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Никой не е казал че е сляп.Но тези, които са работили по въпроса казват че е кьорав...демек види слабо.
А лично за мене не ми е ясно кой как разбира ,как виждат рибите, и дали виждат цветове, щото и там работата е на кантар.
Явно се съди по косвени признаци и се правят изводи.Въпрос на интерпретация.
И ако интерпретирам това за кафето - ами кьорав е и затова лапа каквото му падне щото недовижда.Четох някъде, че в корема на огромен дунавски е намерена немска каска ....преди много многоооо години...От къф зор я е лапнал..ако е истина де...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

мога да добавя само че всички примамки (искуствени) които съм виждал за сом са:
-големи
-с ярки,контрастни цветове (ламета, полирани части,електрикови цветове, фосфорециращи)
-произвеждащи силни вибрации

може всеки сам да си прави изводите, дали сома дикел или недикел и дали има други органи на осезанието

"Четох някъде, че в корема на огромен дунавски е намерена немска каска ....преди много многоооо години...От къф зор я е лапнал..ако е истина де..."
може с нея да е имало германец !!?
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Всички са снощни.
По повод повода за зрението на сома.
Като всяка една хищна риба има много добре развити сетива. В това число и зрение. Но съдейки по размера на очичките, исползвайки термини от фотографията, те не са чак толкова светлосилни. Но от друга страна, руснаците дето тролят по Волга пролетно време, когато реката е висока и мътна, казват че сома имал афинитет към електриково жълто-зелено-синьо? Демек на 12-15 м дълбочина при мътна вода различава цветове? От друга страна пък ей ви една диаграмка:
Изображение
От където излиза че на голяма дълбочина най-добре прониква светлина с дължина на вълната между синьото и зеленото. И тъй като цвета се определя от това каква дължина на вълната отразява боята, и аква поглъща, се оказва че тези цветове просто се виждат от най-далече под водата. Т.е. и чернобяло зрение да имаме, пак ще ги различим от най-далеч.
Демек моето мнение е че:
Сома има добре развито зрение, но разчита на него в по-малка степен от другите хищни риби, като например щуката. Поради това че другите му сетива са по-развити, за това зрението му ще е по-слабо от колкото на другите хищници.
По тематата на топика- искам нещо да ви кажа - а аз искам нещо да ви питам - какъв е този съмнителен интерес от страна на софийските сомаджии към ултралайтовите примамки?
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

...................................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:29, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

quietriot написа:Аз съм ги направил изводите одавна, ма господин Тапетов раши да поспори ,защото видя вариянт на коалиция с Левака и агне на финала :lol: :lol: :lol:
Господа вие загубихте сори :lol: :lol: :lol:
Но агне ще има, но по друг повод, така че ............дишайте спокойно :lol: :lol: :lol:
Живей си в някакъв илюзорен свят.....Чак ме е срам да кажа,че и аз съм Ямболия или поне наполовина.Много ми е интересен факта,че тезата за слепия сом я защитават най-мн.тези които рядко са го виждали.....освен на картинка.Не ми пречиш,говори си.Приемам всичко на майтап,но ми е смешно как се литкате,като децата на глупости.И какво губя кажи ми да зная,че поне от тази страна да прогледна.
Сега пиша сериозно.....струва ми се,че е излишно да си хабя енергиата да обяснявам на някой който даже не се замисля.Каски и консервени кутии.Митове за сомове човекоядци.Слепи животни....отлични ловци.Калкани и писии с големи очи.Дълбоководни риби с много големи очи :shock: /Аз зная следното.На всяка жертва очите са разположени от страни и са големи.На всеки хищник очите са отпред и от горе.За по образно забележете Вълка и Агнето...което ще дадеш ти Василе,а не аз. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

Emo-83 написа:Много ми е интересен факта,че тезата за слепия сом я защитават най-мн.тези които рядко са го виждали.....освен на картинка.
И на мен ми е интересно. Не бих си позволил да Го подценявам, докато не го опозная и не изградя свое мнение, на база по-голям опит. Сега се лутам в теории и мнения. След време може би ще ми е смешно, когато чета постовете си. Засега се надявам да съм на правата. Но знам едно- подценя ли този срещу мен, вече съм загубил.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Diman написа:
Emo-83 написа:Много ми е интересен факта,че тезата за слепия сом я защитават най-мн.тези които рядко са го виждали.....освен на картинка.
И на мен ми е интересно. Не бих си позволил да Го подценявам, докато не го опозная и не изградя свое мнение, на база по-голям опит. Сега се лутам в теории и мнения. След време може би ще ми е смешно, когато чета постовете си. Засега се надявам да съм на правата. Но знам едно- подценя ли този срещу мен, вече съм загубил.
Тука не става въпрос за подценяване.Спора е хубаво нещо.В него се ражда истината.Не обичам катеригоричните изказвания....даже да са мои.Те често водят до грешки и за да не се правят е хубаво да оставяш поне една вратичка отворена.Вслушвам се във всеки,защото се уча от всеки.Без значение,че на определен етап мога да зная повече от него.Не ме разбирайте погрешно.Няма защо да ви се правя на някакъв.Но сега искам да попитав всички за тяхното мнение!!!!
Сома вижда ли монтажа или не го вижда!!!.....без да ми вадите някакви страници и статии,които нямат нищо общо с това за което говорим.Започна се от тази снимка,която съм я пускал да кажем 10 пъти.
Изображение
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

.......................................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:28, променено общо 3 пъти.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

Ааа , че тая тройка рязана ли е? Или така изглежда. Някои споменаваше за двойка , че била практична. :lol: :lol:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Краси,от къде знаеш за видимостта на сома? :roll: От собствен опит или..? :shock: Защо на твоя филм показа супер-фин такъм?Какво криеш и от кого го криеш? :shock: Защо щуката и костурът не ловуват през ноща?Защо има само два хищника ловуващи основно през нощта?Защо сомът предпочита определени цветове воблери?Защо при пълнолуние тези два хищника пасуват? :roll: Отговори ми честно без да си чел двата тома на Сабанеев!Отговорът е,"и все пак той вижда много-добре"!Особенно през ноща! :wink: :D :D :D
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

.............................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 20:27, променено общо 1 път.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Кажи,кое е грешно? :shock: Ей така си говориш! :wink:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

boababa написа:Емо и Левака да не се правят на луди,а да пращат агнетата по Еконт,че съм на зор! :wink: Иначе нема да ги пишем сътрудници в научният труд-"Сомът вижда перфектно"? :D
Сашко кви агнета кви пет лева бре????????Може би си мислиш че ти си ме светнал по някои въпроси за сома???? :lol: :lol: :lol: :lol: Ако ти се хапва агънце ще те поканя като давам в кръчмата,нямаш проблем ама чак агнета да пращам пък и за какво не се сещам. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Още малко и ще ме изкараш от противниковия отбор дето си мислят че сома е недикел. :lol: :lol: :lol: :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”