Два начина за направата на блесни.

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
bakxys
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 18:47
получил Браво: 1 път

Два начина за направата на блесни.

Мнение от bakxys »

Здравейте отново. Като споменах и в предната тема от една година съм запален по спининга и започнах сам да си изработвам примамките. Един колега ме научи да си правя блесните по много тарикатски начин, за което му благодаря. Искам да споделя този начин на изработка понеже до сега не съм го срещал в нета, а доста се рових. Телата си ги изработвам сам на едно малко стругче на работата. Перата израборвам като използвам една шина около 4мм дебела в която съм направил отвор за формата и размeра който искам да получа. В случая копирам мепс трети и втори номер. Шаблона за трети номер го направих като начертах формата на изпъкналата част на перото върху шината с фулмастер(използвах шублер за точни размери и едно приспособление наречено радиусомер) и после пробих две дупки с едно свредло и накрая дооформих отвора с пила. Голямо пилене падна, но и затова профила нестана перфектен. Както се вижда на снимката пробивам и един отвор в който слагам един щифт спрямо който се застопорява заготовката за перото. Копието на втори номер направих по-културно. Първо свалих размерите на едно перо мепс ползвайки гореспоменатия радиусомер и шублер. След това начертах формата за избивката на на една програма за чертане и я дадох на един колега да ми я изреже на нишкова машина. След като имам формата си изрязвам едно парче ламарина малко по голямо по размер от отвора и му пробивам един отвор 2.5 мм където ще влезе фиксиращия щифт и после перото ще бъде захванато с обицата за водещата тел на блесната. Слагам ламаринката върху формата, отгоре гума и върху нея пак някаква шина и този така наречен сандвич стягам в менгемето. Силата която прилагам е в зависимост колко искам да бъде изпъкнало перото, а то трябябва да е около 1.5мм за втори номер. По прицип го правя по-изпъкнало и най-накрая като оформя перото го връщам на окло 1.5мм като го начуквам наобратно. След това изрязвам заготовката на гилотината и дооформям на шмиргела,като накрая финосвам с шкурка и полирам, ако няма да го боядисвам. Това е основното. Много ще се радвам ако тази иформация помогне на някого както помогна на мен. Ето и снимка на приспособлението и на няколко блесни.
Изображение
Ето и втори начин за изработка на пера. За целта ни е необходимо едно парче желязо с еров профил. Някой ползват каруцарски болтове а аз си го направих на шмиргела на око. Първо изрязвам формата на перото и пробивам отвора за обицата и след това поставям перото върху парче балатум и чрез начукване с еровото желязо постигам желаната изпъкнала форма. Спазвам пак изпъкналото да е около 1.5мм. С първата блесна изработена по този начин улових три малки щуки между 500гр и 1кг, и един кефал. И това ме накара да си направя още различни по форма и размер пера.
Изображение
В следваща тема ще ви покажа как си правя лъкатушките и още някой неща.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Мнение от баш майстора »

може ли да те помоля да маркираш на снимките кои са оригиналите и кои са твоите :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Taro
Мнения: 566
Регистриран на: Сря Яну 16, 2008 22:42
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от Taro »

Страхотна работа! Бравус! :D

Поздрави!
No Kill
trout bum,perchoholic,chub catcher...
C&R
Аватар
bakxys
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 18:47
получил Браво: 1 път

Мнение от bakxys »

[баш майстора
може ли да те помоля да маркираш на снимките кои са оригиналите и кои са твоите ]

Само две от блесните са оригинални. На първата снимка горе в дясно мепс 3 номер - черни точки с червено и шестостенно тяло. Долу в ляво мепс 2 номер с боядисано в зелено, жълто и оранжево перо и надпис меппс. Нарочно не ги белязах да видя има ли наблюдателни. :)
На втората снимка само едно от перата не е моя изработка(върбов лист, шарена окраса и 3д око)
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Мнение от баш майстора »

въпроса беше по скоро риторичен :wink:
блеснетата ти направо къртят :lol: :lol: :lol:
продължавай в тоя дух и може да смениш бизнеса :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Мнение от Ники Дончев »

Много професионално изпълнение :lol: браво клега
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
steffko
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 19:47
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 7 пъти

Мнение от steffko »

Страотно, страотно - еваля :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”