FISHING MANIA| НОВИНИ| ОБЯВИ| КАТАЛОГ| АНКЕТИ| КАЛКУЛАТОРИ| ФОРУМ| МАГАЗИН| ТОМБОЛА| инфоПанел
ФОРУМИЗа нас | Контакти | Реклама
* Въпроси/Отговори Дата и час: Нед Ное 23, 2014 20:31

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Юни 17, 2009 21:02 

Статус: Offline
Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 18, 2009 12:55 

daniel4O написа:
Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]

Не че съм разбирач (все пак съм от София), но усложняване и претрупване на монтажа с допълнителни елементи го прави по-лесен за оплитане. От скромната си практика (общо около 50 морски излета за последните 3 години), мисля, че е по-добре да се реже месината при смяна на бомбардата, но ако твърдо искаш да ловиш по този начин....
Та "червения цвят", според мен, е най-добре да е с дължина по-голяма от повода/бидема. Така мисля, че можеш да намалиш бройката на заплитанията. При по-къса линия (на "червения цвят" от бидема) е много вероятно при почти всяко замятане, да ти се заплита кукичката със стръвта в горния вирбел. Като взема под внимание, че бидема обикновено е с дължина от 1.20 до 1.70 метра, можеш да направиш сметка, колко да е дълга "червената линия". Обаче ще възникне следния проблем: пръта, с който ще ловиш, ще трябва да е мнооооого дълъг. Защото: бидем 1,50 метра (примерно) + "червена линия" поне 1.70 метра (за да не се заплита) = на 3.20 метра (поне). Направи сметка с колко дълъг прът ще замяташ такъв такъм (май отиваме на болонезе).... И още нещо. Обикновено с бомбарда се замята и от скали. Не навсякъде е възможно да си осигуриш необходимото пространство (зад теб), за да можеш да замяташ такъв дълъг монтаж....
Не искам да налагам мнението си, но скромната ми практика показва, че е по-безпроблемно да си сменя бомбардата чрез рязане на линията: режа, нанизвам нова бомбарда, гумен амортизатор (мънисто), връзвам вирбел и готово - всичко около 1-2 минути тъй като не съм от най-сръчните. Майсторите може би го правят и по-бързо.
Иначе за дебелината на месината - ако държиш на "червена линия", то тя да е с дебелина около 0,25-0,30. Аз, когато ловя с бомбарда, ползвам следния монтаж: основно влакно/месина около 0,22 (колкото по-дебело е толкова по-къси са дистанциите на замятане), бомбардата ми е тежка 20-30 грама, повода/бидема около 0,14 (зависи как взима рибата, ако е по-капризна може и по-тънък, а ако е по-лакома, може и по дебел). Куката - на око, но средно от № 8 до № 14 (пак зависи дали е капризна или се конкурира с другите от пасажа и не подбира).
Дано съм ти бил полезен, но все пак се допитай и до други мнения. Аз така ги виждам нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: куки
МнениеПубликувано на: Съб Авг 29, 2009 15:37 

Значи има куки които колкото по-голям е техния номер толкова те са по-големи,а има такива които колкото им е по-голям номера те са по-малки.Та искам да попитам какви по вид трябва да са за риболова на заргана ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 29, 2009 15:52 
Аватар

От вторият вид, трябва да са.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Niki е много прав!!
МнениеПубликувано на: Пон Авг 31, 2009 10:31 

Колкото по малко клупчета и вирбели има по добре.
Само гумен стопер и един троен вирбел под бомбардата!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 04, 2009 13:27 
Аватар

Мисля, че NIKI1968 е прав. Аз поставях по два вирбела в монтажа на бомбарда - единият вирбел над бомбардата, другият - под нея. Направих такъв монтаж, за да мога веднага да сменям такъма на бомбардата с чепаре. Но бидема постоянно се оплиташе около бомбардата, а докато разбера на какво се дължи това си мина време. :(
Наслука! :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 04, 2009 13:28 
Аватар

Сега съм започнал да си правя сам бомбардите. Но трябва май да подобря малко технологията на изработка. Та когато имам готовност ще пиша. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 28, 2010 2:47 

Ако държиш на горният вирбел то направи тази част дълга не повече от 40 см. Предполагам, че ако е по дълга може наистина да води до оплитане.

Използвал съм такъв монтаж, нямъл съм проблем с ъс заплитане.
Основното влакно 0.18-0.20. Монтаж 0.15.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 28, 2010 13:35 

В началото и аз бях с 2 вирбела с цел по барза смяна на бомбардата но се случваше да имам оплитания не всеки път но от 5 замятания едно беше оплетено - което дразни.
Махнах горния вирбел и от тогава нямам проблем.

А оплитанията зависят и от бомбардата. Бях си купил една мноого яка бомбарда Дарткастър - платих цели 8 лв за нея. Със нея всяко 2ро замятане ми беше оплетено без значение дали е с един или 2 вирбела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 28, 2010 22:32 
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН

daniel4O написа:

мисината между двата вирбела трябва да е околко 50 см 0,25 размер
а повода не по малко от 1,50 м

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 28, 2010 23:32 

ribar1 написа:
daniel4O написа:

мисината между двата вирбела трябва да е околко 50 см 0,25 размер
а повода не по малко от 1,50 м

Ако влакното там е 0.25, колко трябва да е тогава основното?
Колкото по-дебело е влакното толкова по-къса дистанция постигаш.
Какъв е смисълът на 0.25 влакно тогава?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: здравеите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 01, 2010 18:53 
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН

колега маи не четеш мисината между двата вирбела кадето се движи бомбардата трябва да е 0,25 ина4е ако сложиш тънка я претрива а основната ти е или 0,18 или 0,20

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 01, 2010 22:13 

Като сложи по едно силиконово топче преди и след бомбардата, няма да има проблем с протриването на влакното при възлите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 02, 2010 14:03 

Колеги моите бомбарди ги връзвам с два вирбела и влакното е 0.25 - 0.30, като слагам и две топчета. Самото влакно стърчи по 4-5см. от двете страни на бомбардата и много рядко имам оплитане. Малкия луфт на бомбардата е предостатъчен и нямам никакви грижи. Един прятел също така ги връзва но ползва плетено влакно и в този случай топчетата могат да отпаднат с цел опростяване на линията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 05, 2010 22:41 

Цитат:
Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят

Тоя червеният цвят за настървяване на рибата ли е :roll:

Основно влакно 0.18 - 0.20мм е напълно достатъчно да ти издържи бомбарда до 30гр. Слагаш бомбардата едно гумено/силиконово/ амортисьорче, вирбел троен и повод 1.50м с кука № 8 - 12 .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа