Разположение на фидер въдицата

Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Разположение на фидер въдицата

Мнение от koki »

Привет,
Забелязвам ,че много риболовци поставят не правилно/поне според мен/ фидер въдицата си върху избраната от тях стойка :)
Правилното разположение според мен е следното;
Изображение

Изображение

- Главата на стойката се поставя малко след първата снадка;
- Върха на въдицата е на 10-20 см от водната повърхност/ при положение ,че няма растителност която да пречи/;
- Самата въдица се поставя под ъгъл около 30 до 45 градуса;

Някои неща които съм забелязал при колегите:
- Главата на стойката се поставя почти до върха. При това положение се наблюдава провисване на цялата въдица. При вземане на голяма риба се огъва само върха и е възможно късане;
- Върховете на въдиците се вдигат високо. Много по трудно за наблюдение и отчитане на кълването;
- Въдицата се поставя перпендикулярно на брега , 90 градуса.

Надявам се темата да се развие ползотворно.
Разбира се горе написаното се отнася за затворени водоеми.
Поздрави :lol:
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

Извинявам се за спама. :oops: Много добре обяснено и онагледено.А за течение/река/ как стоят нещата т.е.въдиците?
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Мнение от Riboko »

аз да попитам каква е разликата ако сложа въдицата на 90 градуса или на 45 ? :roll:
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от koki »

Riboko написа:аз да попитам каква е разликата ако сложа въдицата на 90 градуса или на 45 ? :roll:
Не знам каква е разликата :lol:
На мен ми е по-удобно така. При 45 градуса въдицата ми е над водата и ми е по-лесно да я наблюдавам. Освен това влакното което е извън водата е много по-малко, по този начин не му влияе вятъра 8)
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от koki »

chipri_sv написа:Извинявам се за спама. :oops: Много добре обяснено и онагледено.А за течение/река/ как стоят нещата т.е.въдиците?
Не ловя на река :D
Да се изкаже някой по-компетентен :wink:
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Не знам дали е правилно, но при мен е закон пръта спрямо влакното да образуват прав ъгъл. Относно положението на въдицата спрямо брега, според мен зависи от много фактори. При спокойно време и тиха вода не рядко ми се случва да ловя на "влакно", т.е. не обирам максимално влакното след замятане, оставам го да провисне и го използвам като шпионка. В студено време, когато рибата е латентна този трик неведнъж ми е спасявал капото. При по екстремни условия използвам твърд връх, като се стремя влакното да има минимален контакт с водата. :roll:
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

Тва с провисването ми е интересно.Май ще го пробвам.Па и другите :) работи.
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от koki »

kukata написа:Не знам дали е правилно, но при мен е закон пръта спрямо влакното да образуват прав ъгъл.
Дори и по-малък от 90 градуса 8)
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

При възможност винаги ми е почти успоредна въдицата спрямо брега и върха е максимално близо до водата да няма странични фактори да влият на нея.На река ми е под 45градуса,като върха ми е максимално вдигнат нагоре,за да е по-малко влакното под вода да не се закачат по него разни треволяци, които носи течението.
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

На река въдицата пак ли е успоредна на брега?Защото на местата където ходя често е дивичко и не винаги комфортно.Ама дивото зове. :D
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Така. Понеже виждам, че никой не отговаря правилно на зададеният въпрос - ъгълът на въдицата спрямо брега е от особено значение при фидера. От него зависи процентът на регистрираните кълванета и извадените риби. От значение също за разположението на въдицата е и самата въдица - дали е с върхова акция, полу-параболична или параболична. За мен нормалният ъгъл спрямо брега за въдици с върхова и полу-параболична акция е 45-60 градуса, а с параболична може и повече.
Къде е значението на това - ами ако въдицата е твърда и е разположена на 90 градуса спрямо брега, откачанията ще са много.
При фидера се разчита до голяма степен на самозасичане, което според мен трябва да е плавно и съобразено с параметрите на въдицата. Самото засичане става когато въдицата окаже необходимото съпротивление на линията. Ако то е малко или много голямо куката просто излита от устата на рибата.
Всеки сам трябва да прецини необходимият ъгъл, в зависимост от въдицата. Многократно съм наблюдавал колеги, които слагат въдици с огромна акция на 90 градуса спрямо брега. Тогава въдицата е просто статична и не работи.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

Само да вметна.Търсим два ъгъла.
1.Положение на въдицата спрямо брега.
2.Положение на въдицата спрямо водата.
Естествено когато брега позволява. :fish10:
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
chipri_sv
Мнения: 102
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 16:17
Местоположение: Свищов
Обратна връзка:

Мнение от chipri_sv »

На снимките на колегата се виждат търсените ъгли много добре.
Enjoy the Music!!!
One step closer to Hell!!!
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от koki »

kozeboy написа: дали е с върхова акция, полу-параболична или параболична.
Какво е значението?
Индикацията на кълването се отразява от върха, независимо с каква акция е пръчката.
kozeboy написа:
При фидера се разчита до голяма степен на самозасичане
Тук не съм съгласен 8)
В много случай ако не засечеш, рибата си заминава. Усеща съпротивлението и изплюва куката/особенно зимата/. При риболов на големи риби / Шарани / самозасичането работи, както и при иналйн хранилки :)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

koki написа:Тук не съм съгласен 8)
В много случай ако не засечеш, рибата си заминава. Усеща съпротивлението и изплюва куката/особенно зимата/. При риболов на големи риби / Шарани / самозасичането работи, както и при иналйн хранилки :)
Аз говоря за правилно поставяне на въдицата в зависимост и от типът и. Защото ще се съгласиш с мен, че въдица с твърда акция разположена на 90 градуса спрямо брега не е добра работа. Фидерът регистрира кълването с върха, но работи с цялата си дължина и акция!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”