Със спининг около Истанбул

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Със спининг около Истанбул

Мнение от stoev »

Здравейте колеги,

В събота бях планирал целодневен излет на вода. Мястото е Теркоз - огромно водохранилище, което е основен водоизточник на европейската част на Истанбул. Рибките които се срещат там са сом, бяла риба, щука, костур и попчета от хищниците и други мирни. Местните казват че сома и бялата риба се срещали много рядко но ги има. Костура за сега не успявам да го открия но съм го виждал в мрежите, които често закачам като спинингувам. Популацитя на щука е все още сравнително голяма и като се знаят местата рядко може да се капотираш. На Теркоз ловя само от лодка. От скоро ползвам сонар и дънния релеф на водоема до колкото го познавам е отчайващ. Равно поле с максимални дълбочини от около 9-10м. В момента нивото е около 2,5 метра под това което беше през Юли месец и пускането на лодка е истинско изпитание особенно ако е твърда.
Теркоз е много близо до Черно море от което го дели ниска полоса суша. Това благоприятства вдигането на сериозна вълна, когато духа северен или североисточен вятър и често се случва планирания излет да се провали поради метеорологични особенности.
В събота прогнозата беше за N 4-5 м/с. Духаше постоянно като по обяд вятъра се усили до около 7-8м/с и така до 16 часа когато приключих с риболова. Лових по равно на тролинг и на спининг, като хванах повечето рибки докато влачех. Въпреки равниния релеф рибките се придържат към макар и малките неравности, най вече там където дъното е скалисто или осеяно с всякакъв по размер камъни. Такива места са любимото местообитание на местните попчета, които щуката явно намира за лесна и вкусна плячка.
Останах приятно изненадан от един воблер на басдрийм. Ако някой се интересува ще намеря спецификацията, че не се сещям сега. Привлича щучките като магнит и хванах почти всички рибки на два рзалични цвята от модела. Може да гази от 3 до 4 м и повече, като със стоманен повод от 15 см има почти неутрална плавучест. Рибките бяха много и от порядъка на 45-55см. като и този път не пропуснах да изтърва няколко. Средния размер на ловените риби значително се е увеличил от този през пролета и началото на лятото. Доволен съм, че все пак отношението хванати изпуснати е значително в полза на хванатите за разлика от първите ми излети там когато бях сразен и победен. Не зам на тези от вас, които ловят щука дали ви е направило впечатление, че често рибите проявяват различен характер на различни водоеми. Понякога срещам такава, която е по «послушна», за разлика от посестримите си на други места като на Теркоз например. Щучките от водохранилището са в буквален смисъл откачени. Скачат, мятат се, тръскат глави и т.нт. Не пропускат да демонстрират пълния арсенал от номера присъщи за esox lucius. Местните рибари предстваляват изключително колоритна гледка по време на ваденето. Работят по двойки. Този с въдицата обира с макарата (или на ръка) колкото се може по бързо а друг до него стои в очакване с дълго кепче в ръце. По често се случва рибката да се освободи след първия или втория скок или в краен случай след като тръсне глава на повърхноста преди да се е оказала в обсега на ловкия партньор с кепа. Следват възгласи, предполагам и псувни, ръкомахане, тръшкане на въдицата в лодката и прочие прояви на разочарование. В случаите, когато им се отдаде да кепчосат улова, следват не по малко образни сцени на радост и удовлетворение, че този път са надлъгали противника.

Времето беше изключително динамично, което е основната причина да не направя повече снимки. Все пак направих няколко кадъра преди да вляза и после в заливите където нямаше вълни и не рискувах да изкъпя фотоапарата.
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

бивак на "рибари"
Изображение
Изображение

и една ценна щучка..
Изображение
Изображение

Приятнен ден от мен и успешна седмица :)
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Мерси Стоев!
Изкефих се на описанието ..браво и за улова :)
hobie revolution 13
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Мнение от bat.galin »

Благодаря колега, чудесен репортаж - добър излет и работещи примамки. :)
Успехи.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

Браво за хубавия репортаж!
Надявам се, че си доволен от "Кадет-а"...
Как стои въпросът с риболова във вътрешните водоеми на Турция - трябва ли билет, може ли БГ-граждани да си извадят билет и т.н.?
А за лодката изисква ли се разрешително, капитанско и т.н.?
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Здрасти Тедо.

От Кадет-а съм изключително доволен и още как. Май не съм ти благодарил още но по добре късно от колкото никога...за това приеми благодарностите ми. Усторйва ме идеално и въпреки смешната дължина (2.60) за повечто колеги, на мен по голяма лодка за моята схема на риболов не ми е нужна. Диаметъра на балона е 45см и държи на сериозна вълна в което все по често се убеждавам на последък и това не е много добре :lol: . Ползвам един 4Т мотор 5 кс и се движа с 17-18 км/ч (полвината газ) и 22км/ч с пълна газ.

За риболова по вътрешните водоеми правилата май се оказват идентични с тези за риболов в морето. Закона (Циркуляр който се обновява на всеки 2-3 години) за аматьорския риболов третира различно риболова от брега и риболов от лодка. Правилата са специфични за турски граждани и за чужденци. Основната разлика е че лиценза за турски граждани е на доброволни начала и за сега не е задължителен. Издава се за 4 или 5 години срещу 15-20 турски лири=лева. За чужденци и туристи (и аз май съм в тази графа макар статута ми да е малко по различен) лиценза бил задължителен и се издава за период от две години срещу 150 лв. С него може да се лови май само от брега по язовири и реки (не планински) а също и в морето но от брега. Ако турист иска да лови от лодка е необходимо да използва услугите на лицензирани фирми имащи право да организират риболовни турове. Самостоятелно да се лови от лодка до колкото разбирам ако си чужднец не е разрешено по-закон. Това със сигурност е валидно за морето а за вътрешните водоеми не съм съвсем сигурен. От година се опитвам да разбера как точно стоят нещата с туристите и законно пребиваващите работещи чужденци (предстваители на НАТО, журналисти, студенти и др) желаещи да практикуват аматьорски риболов по вътрешните водоеми но без успех. За планинските реки се изисква отделно разрешително което се издавало от местните власти. Там до колкото чувам контрола бил доста стриктен особенно в пъстървови реки. Има неяснота кои реки се считат за планински и кои не. Просто не е регламентирано в правилата. Всичко е една невероятна каша и бъркотия, която се допълва и от факта че в подразделението на жандармата, натоварено и с функцията да контролира спазването на риболовния закон, работят млади момчета и самите те не са съвсем наясно какво контролират. Практиката ми показва че се борят най вече с мрежари, бомбаджии и прочие бракониери и до там. Срещал съм се с тях няколко пъти, като веднъж излизах с лодка на въпросното водохранилище. Завъртяха се при мен и се убедиха че с риболовните средства които ползвам всичко е наред. Обменихме по няколко думи с моя скромен турски. След като рабраха че съм чуденец дори ми се зарадваха, стиснахме си ръцете и ми пожелах на слука. Въоръжени са и срещата с тях не ми е никак приятна. Притеснява ме факта че когато съм с лодката, май риболовствам не съвсем по закона тук и опитите да си изясня нещата за сега са без успех. Ето тук http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.html е въпросния действащ в момента циркуляр който поражда повече въпроси от колкото отговори. С колегата promarine май се познавате. Той има опит с риболова по моретата в Турските териториални води и е споделял какво знае за лицензите в темата «Риболов в Турция» . Там контрола е възложен на Турския coast guard (sahil govenlik) и е доста по сериозен.
Относно капитанско право е достатъчно да си направиш нотариално заверен превод на българското такова. За да си съвсем изряден ще трябва и да го апостилираш. Така шефа ми и аз караме от време на време една яхта тук и дори участваме в регати. До колкото знам турската аналогична на нашата прословутата наредба No.6, не освобождава от необходимоста да притежаваш капитанско право при маломерни лодки, сапунерки и т.нт.
Съжалявам че изписах толкова много без да кажа нищо, но това е положението за мое съжаление :oops: .

Поздрави
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Вчера се разходих с лодката из Теркоз.
Колям коцуз ме преследва този път. Първо сутринта имаше прилична мъгла. Реших, че ще се придържам до брега и няма да го губя от поглед, че нямам gps. Влязох на гребла и докато подготвя мотора, сонара, такъмите и т.нт. лекия ветрец ме вкарал на вътре и почти не виждам бряг – за малко да се изгубя. Реших да хвърля котва - само да я бях взел. Не си спомних дали остана в колата или в къщи. Намерих си един топуз от брега, превързах го като колет с въже и така си реших проблема с котвата. Отидох първо да проверя дашните места. Рибките си бяха там но по на рядко. И в дъното на залива и по периферията, където щучките си стоят накацали, беше опасано с мрежи, каквито там до сега не бях срещал. Закачах и откачах мрежа през три четири чисти замятания. Губих много време в маневри и разплитания та се дръпнах леко в страни, по-близо до брега, уж на по-чисто а оставих по мрежи два воблера. Докато се опитвах да спася единия и да вдигна мрежата за да го откача, брейда се заплете и завърза около дланта ми. Вятъра започна да ме снася а брейда да ме дърпа та не можах да стигна до мотора. В този момент си представих как след няколко секунди конеца се врязва до кост и зарових трескаво в чантата да търся нож. Докато го намеря, брейда слава богу се скъса. Понаряза ме леко тук там но можех да продължа излета. След този лек инциден се махнах от мястото и тръгнах да търся рибки в неизслевани води. Загубих час -два, докато ги намеря на дълбочина 7-8м. Бях се закотвил на 5.5м за да ме духа в гръб и дръпнах 4 щучки - една джигова и три на тежки клатушки (циколоп 3 номер и тоби 28гр). Интересно ме взе щучката на циклопа. Заметнах и зачаках с опъната линия пропадането на блесната. По някое време малко преди циклопа да стигне дъното рибката му се метна ядосано. Щучките бяха около същия калибър както и предния излет там. Продължават да се борят енергично та имаше и откачени. Този път си взех три с научно-изследователска цел а и да покажа на малкия в къщи какви риби ще преследваме с него след 1-2 години. Времето беше сравнително приятно. Температура на въздуха 14-15 градуса, на водата 12. След обед вятъра отслабна а и слънцето се показа. Имаше пак нагли мрежари с лодки, които винаги са повече от нормално ловящите колеги и без никакви притеснения си правят каквото искат. Към края на излета при поредното замятане направих не тенденциозен опит да метна въдицата от стойката във водата. Разминах се само с един изкъртен водач.
Ето и картинките.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

51cm;47cm;45cm
Изображение
Изображение
Изображение

Конкуренцията...
Изображение
Изображение
Изображение
..с мерна щучка от стандартния размер за фотосесия...
Изображение
..на сомска двойна блесна DAM
Изображение
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

stoev написа: Изображение
Привет Ники, :)

С каква цел си монтирал шад на кука за дроп-шот? :roll:

Не помня имаше ли пилкери в кутията си? Мисля,че някой по-лек и палав пилкер (14-18 грама) ще е доста подходящ за дънните ти щучки ,а може и нещо
друго да съблазни? :roll: :)
Воблерови щучки намери ли..?

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Евала, машина, взе да ми взимаш по малко страха!!!Поздрави за добрия риболов!
hvani i pusni
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Пробвах един тандем, Мите за който бях чул от някъде. Над обикновенна джигова глава се монтира стандартно дроп-шот кука. Колко над... трябва да се експериментира. Аз избрах 50см. Добре било да има отчетлива разлика в големинта на примамките. Нещо като рибка преследва рибка а трета (която търся аз) ги наблюдава и се чуди коя да от двете да си избере :lol: За щука при мен най вероятно няма да намери приложение освен ако не се окаже че кълват на долната примамка само – причината е уязвима линия при дропшот куката. Аз те питах преди два три дена дали си пробвал нещо подобно но сигурно си пропуснал (вж.лс.)
С такъв тандем се облавяло по-голяма вертикална полоса а и наличието на две различни примамки помага по-бързо да се намери правилната (размер, цвят, игра...). Струва ми се работи ефективно, когато линията сключва по-голям ъгъл с дъното.
Пилкери вече имам но не им е дошъл реда. Ще пробвам следващия път и ще споделя.
На воблери лових от ръка и регистрирах две рибки, когато за кратко бях близо до брега на около 2.5-3 метра дълбочина.
Една на http://shop.fishing-tackle.bg/wobblers/ ... 0f-dr.html цвят 033 (на тролинг лови много) и една на алекс танго TGF7DR FC стига 3.0м. без проблем http://www.alexlures.com/tango.html
Оставих бързо към 40 лв на мрежите и отидох на дълбокото.

С щуките имам много сол още да изям докато те стигна Васе. Мерси за думите.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Коле,няма какво да ме стигаш,ти ги можеш не по-лошо от мен...
С голямо удоволствие бих половил някой ден с теб, когато се прибереш по българско, за по-дълго време, ще се организираме.
Поздрави и успех.
hvani i pusni
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Мнение от GREEN BUG »

Стоев,по мУрето няма ли хищник?
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Браво за интересният репортаж колега Стоев!
От любопитство искам да попитам, не ходиш ли на морски риболов? Там при тебе -(Истанбул,)поне има къде да се лови чудесна морска риба.
Сподели опита си и къде са добрите места за морски риболов от брега?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Привет Кептън / Привет Док,

Опита ми в морския риболов в Мраморно и Черно море е много скромен. Ловя сафрид и зарган като преди 3-4 години съм хващал по малко чернокоп и лефер. На изкуствени примамки (ако изключим чепарето) нямам кой знае какви успехи а и нямам много излети. Най успешни са месеците септември и октомври. Сафрида излиза почти постоянно с променлив успех. Най слабо е именно есента след като хищника го разреди. Като цяло морския риболов и от брега и от лодка около Истанбул е слаб. Промишлените рибари са друга бира но те са с мореходни РК-та и ловят най вече на двата входа на Босфора. Риболова в Босфора от брега е голяма хамалогия. Използват се мощни такъми и тежести от порядъка 150-200гр. Лови се сафрид, чернокоп и паламуд. Лефер почти никой вече не хваща.
Колегата ми, който идва с мен понякога на слодководен риболов е запален основно по морския с изкуствени примамки от брега. Показателен за мен е факта че той лови успешно лефер и лаврак най вече в Дарданелите и с променлив успех и в Сароския залив (там си трябва лодка).
Иначе който е посещавал Истанбул не може да не е забелязал многобройните рибари наредени рамо в рамо на моста «Галата» Ловят основно сафрид а кото се появи и чернокоп с чепарета. Понякога съм срещал организирани форумни мероприятия по риболов на разни риби от типа на ципурата, които ги ловят от брега в Мраморно море на стръв. Появява се информация и за лавраци, които пък се ловят на спининг от скалистото крайбрежие от двете страни на входа на Босфора в Черно море.
С всяка изминала година рибите стават все по малко. За това съдя и по това което се предлага по рибните пазари. Интересните риби като тон, едър лаврак, лефер са или от Сарос или от Чанаккале (разбирай Дарданелите). От Черно море се предлага дребен паламуд, лефер и чернокоп.
За мен голям част от риболова е почивка с цел да избягам от лудницата и да отида някъде където е сравнително спокойно. Морския риболов изключва това, поради което и не съм особен привърженик :)

Поздрави
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Мнение от GREEN BUG »

stoev написа: За мен голям част от риболова е почивка с цел да избягам от лудницата и да отида някъде където е сравнително спокойно.
Разбирам те напълно,отсвирваме морския.
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

Евала Ники,

Продължавай с репортажите...... Интересни са, занимателно са написани и носят колорит, който го няма у нас.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”