Тунинг на пръчки ;)

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Офф - след прочетеното тук не се здържах и хванах и аз една въдица да преправям.Сопата е доста стара - сигурно има 15-16 години и до сега само и бях сменял водачите ама сега реших да я почвам изцяло.Първо я снимах, за да ви покажа постигнатото ама понеже нямам дигитално фото ще трябва да изчакам да ми свърши лентата. Изтинския ремонт протече така - първо свалих водачите и после със средно едра шкурка(P120) и доста търпение свалих боята, после минах цялата въдица със малко по-ситна шкурка - P150, замисълът беше да я мина и с водна ама ме домързя! После боядисах въдицата със......боя за броня на кола! Боядисването е основния проблем както разбрах от тази тема и аз понеже преди повече от половин година си боядисах пластмасовите брони на колата с тази боя и още не е паднала, реших че ще е подходяща и за въдицата. Нанесох 2-3 слоя( те е доста рядка и не стана дебел слой) и когато изсъхна сложих водачи. Това беше вчера, днес разглеждах въдицата и на пипане боята стои добре, обаче искам за всеки случай да я мина с един слой разреден лак и искам да питам дали обикновен лак за дърво(ако го разредя доста) ще е подходящ или да търся друга алтернатива? Сега снимах въдицата и на този етап преди лакирването и се надявам скоро да мога да покажа снимките.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

А, ето още един закрастен. :D Минка, можеш да нанесеш един тънък слой лак отгоре, но внимавай какъв ползваш. В никакъв случай не го прави с обикновен /алкиден или както се казваше, не си спомням/. Намери си нитроцелулозен /ацетонов/ и я мини с такъв.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Сега слизам до магазина да си купя! А да питам какви водачи ползвате? Аз си купих някакви, но които пишеше Fuji но се съмнявам, струваха 8 кинта за комплект от 6 водача и ги купих от магазин дето уж продават качествени неща но не знам.... Иначе изглеждат готини може наистина да излезнат свестни
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Аз ползвам едни груби, яки водачи, незнайна марка са, но тъкмо пасват на здравите ми сопи. А тези, дето си купил, щом са Фуджи, би трябвало да са свестни. :roll: Пробвай ги, то ще си покаже. :wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

И аз, подобно на гусин Пилота в съседната тема, да се поФала малко. Снощи със задоволство установих, че оригиналното покритие на фибростъклените пръчки се сваля доста по-лесно от това, което аз нанасям. :wink: 8)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Саки, много добър резултат тогава с това покритие. :D
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Съвет за водачите:Според мен не е зедължително всички водачи да са SIC(силициев карбид)но те са най качествени!!!вечни са!От 3 години работя с мач пърт със сикови водачи и върхаря ми не е мръднал и с микронче.Работя с о,14 монофил,или плетено 0,15 като направо не спирам да въртя с плетеното влакно със силиконови рибете,тежки блесни,мъртви рибета,воблери и т.н.И кокато спинингувам с този конец се чува адски зловещ звук откъм върхаря(все едно че го режа с ножовка),а той не е мръднал.
Може да си сложете обикновенни водачи и само върхаря да е SIC както съм си направил аз всичките ми останали пръчки.Иначе цената на сиковия водач не е космическа-в Търново е 3 кинта + монтажа.
ПС Не икономисвайте за върхар той е най-главния водач и поема почти цялото натоварване.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Тва за сиковите върхове е добра идея, но когато става дума за пръчки за тежък риболов, мисля че не е нужен такъв връх. Едва ли са много колегите, които ще тръгнат за шаран или сом с плетено влакно... По-скоро идеята ще намери приложение при спинингови пръчки, мачове, фидери и т.н.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Майсторе не знаех че става въпрос за тежък риболов :cry: Но все пак доста шарко съм извадил с конеца.Другото предимство е че самата изработка на водача е супер.Имал съм 5-6 случая до сега когато на чисто нов обикновен керамичен водач му се изважда пръстенчето,даже единия случай беше на `химията` и там се чудих защо ми запича кордата,а то пръстенчето паднало и основата на водача беше пластмаса и се беше образувало доста гнусно каналче по мярка на кордата.Все пак успях да извадя 1 соче 2 кила с тази пръчка,а на здравите ми въдици излизаха само маломерки.Иначе съм напълно съгласен ,че за дебело влакно над 0,20 не е необходим SIC водач
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

GE6_HUNT написа:Може да си сложете обикновенни водачи и само върхаря да е SIC както съм си направил аз всичките ми останали пръчки.Иначе цената на сиковия водач не е космическа-в Търново е 3 кинта + монтажа.
Напълно съм съгласен , с едно допълнение :wink: :
Добре е SIC-ови да са и двата следващи / или поне единия/ , защото те също се изхабяват , макар и в по-малка степен . Казвам го от личен опит - ако пръчката е "лека" , при вадене на по-едра риба натоварването е на първите 3-4 водача и при сгъване на 90 градуса се разпределя почти равномерно по тях.
Когато ми се наложи да сменям водачи на единия телескоп , най-износен беше върха , а до 4тия водач постепенно износването намаляваше , но си бяха протрити и за смяна :wink: .
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Majstore купуваш си 200 милитра лак за металик на сикенс или на глазурит (той върви с разредитела и ВТВЪРДИТЕЛА) като ги объркаш става около 450 милилитра след това боядисваш в обезпрашено помещение(баня например:) при температура на въздуха около 18 20 градуса ако е много топло и не е нагласен пистолета като хората лака става на портокал(бояджииски термин) забравих да кажа треа си минал прътовете водно с 1000 поне(преди тва с 500 разбира се)
пръчките трябва да са хоризонтално!!!Лака се нанася най много на 3 ръце много равномерно>>>ако някъде ти се получат стечки щи кажа как да ги махнеш:след като ги пръснеш пускаш в банята една печка(без духалка) да направи вътре някъде към 50 градуса може и по малко, седят (пекът се) около 4-5 часа и след около 24 часа са готови
за подвизи.
с това количество аз бих боядисал около 30 пръта с подходящ пистолет ти като по начинещ сигурно няма да ги наклападисаш от веднъж ама пробвай.
ако нещо не си разбрал питай на лично.
имам опит в пръскане на коли> пиша ви това за да не ме помислите за луда калинка която е изчела всичко на тема .........
живота ме научи:))
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

жицата написа:......при температура на въздуха около 18 20 градуса ако е много топло и не е нагласен пистолета като хората лака става на портокал(бояджииски термин) .....
Жица, на тоя портокал му викат също "растер", и се получава и от много други работи. Например ако прекалиш с количеството. 60% от автомобилите които излизат от завода го имат тоя растер на боята по заводскому.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Жичката
Мнения: 309
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 8:25
Местоположение: Велинград
Обратна връзка:

Мнение от Жичката »

Аха така е ма са да не изпадаме в уроци за боядисване на коли де:)))
http://www.bgdiagnostica.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Стара риба няма :)
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Благодаря за идеята. :) Макар да приключих вече с боядисването на сопите, ще си запиша това, което каза.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Стоен
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 29, 2005 14:47
Местоположение: София

Мнение от Стоен »

Майсторе, доволен ли си от нитроцелулозния лак, който използва за пръчките ти? Сега преглеждам много основно темата, защото съм започнал една пръчка да я обновявам, но на едно място пише, че нитроцелулозния рулира, на друго, че смуче, защото не е достатъчно еластичен... Та ако този, който си използвал е добър би ли ми казал каква марка е за да взема от него:)
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”