Каква страна риба е костура

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Каква страна риба е костура

Мнение от Ivan VP »

Ловя костур от ученик в първи клас 1981 г. Това, беше най-леснта риба за улавяне на близкия водем. Олово, две кукички и се замята. Дръпваш малко и рибата кълве. Помня и времена, когато на Доспат риболвците му се мръщеха и го изхвърляха. Последния път лових костури на около 30 м дълбочина.
Изображение
На сонара се виждат 102 фута. :roll: Риби се уловиха и на около 40 м.
:roll: Лятото, ходех да ги ловя с мухарката на Кривина с попер. Само на разсъмване. Като гонеха рибките им се чуваха как им щрака ченето .
Разликата е брутална. Грубо 3 атмосфери. Все едно си в гума на бус.
:D Тази риба, поставена в аквариум след няколко часа взе да гони кубинки. След един ден да ги яде :roll: Имаше вече изработен инстинкт как да го прихваща. Зловеща картинка. Но природа.
Изображение
Имал съм от 10 замтания 10 уловени рибки или от цял ден маане капо. На място, където предния ден съм ги сцепил. Все едно няма и грам костур. На Батак, на лед също е имало масови капота в даден ден. :roll:
:wink: Няма обяснение. Пак зимата съм ловил костур, в най-плитката част на водем. Противно, на това, че трябва да е в най-дълбокото.
Кога точно се размножава костура? След, като вече от края на септември има и хайвер и семена течност . На махленския гьол през май съм наблюдавал игра за размножаване.
Да се ''дървят'' половин година ли?

:roll: :DЗначм, че рибата има почитали във форума и ще ми интересно да чуя и тяхното мнение. Особено на Фори. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Каква страна риба е костура

Мнение от Д-р Флекс »

Ivan VP написа:...

Кога точно се размножава костура? След, като вече от края на септември има и хайвер и семена течност . На махленския гьол през май съм наблюдавал игра за размножаване.
Да се ''дървят'' половин година ли?

:roll: ...
Ех, костурът... Хубава тема подхвана, г-н Пигов, многопланова, и дълбока. Трудноизчерпаема. Костурът е моят най-близък приятел, никога не ме е оставял "на сухо".

По въпроса за дървенето - костурът е направо все едно некой тийнейджър-зилот на секция Спининг у Фишингманията, надървен е целогодишно, 24х7 :lol: Специално на Доспат, по мои скромни дългогодишни наблюдения, обичайно започва хайверообразуване през късния октомври, и хвърля най-активно около месец преди мирната риба, тоест, някъде през втората половина на март-април. Имало е години - някъде преди 2000-та - в които е хвърлял хайвер два пъти годишно, януари-февруари и юни-юли. Вероятно е бил повлиян от Виденовата гладна зима'96, или войната в Югославия... знам ли... Брутална риба е костурът.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

мда-аа... едно време му се мръщехме, а сега му се молим...
на яз. Еница на дупките съм го ловил с голо телескопче 3 метра... като ми свършиха торните, изкормих една риба и на черво, на хрило... и най-вече на око кълвеше даже повече отколкото на цръв :lol:

На Батак от лодката на въртяща блесна или воблер така кълвеше, че веднъж жена ми в пристъп на адреналин натисна шпулата на макарата и тя се търкулна на дъното :lol:

сега какво се "изпе**расти" тоя костур... само на жива рибка кубинка... че и дребен... направо прозрачен...

Още някоя година и риболова у нас ще е само по платените гьолове и на Бяло море с лодката... :oops:
orion30
Мнения: 151
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 14:08
Местоположение: Варна, Елхово
получил Браво: 4 пъти

Мнение от orion30 »

Костура е много лош плевел. Изтребва всичко дето е по малко от него. По Анимал Планет даваха за нилския костур как е обезрибил цели езера и реки. И тука има нещо подобно. Във язовир Малко Шарково изчезна шарана след като се завъди костура. :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Сабанеев, започва книгата си точно с костура. Там пише, че се размножава през май.
Флекс, резката дисипация на костуровата популация може/ само вероятност/ да тръгне и от финансов министър. :D
Тогава според диаграмата заек-лисица. Очакваме повишаване на бабушките във водемите. Ясно, че трендовете са противоположни. Но има изключение. Примерно Панчерево. Там има ужасна популация от бабушки. Им и доста костур. Обема на водема не е голям. Въпреки излавянето на бабушката и наличието на костур и други хищници.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Мнение от patter »

Е те тази тема идва точно навреме :-)

Онзи ден гледах в ютуб (линк намерен в този форум) костуретки в аквариум (е и щукаретинка имаше ама не е там думата).

Днес си говорих със шефа на сервиза (малее това годишен преглед, данък, застраховки ... отиде ми следващата макара) по повод отглеждане на костур в аквариум и той ми сподели неговия опит.

Малко е офтопик (ма съвсеееем малко) но имам едно питане към господина Пигов.

Как се държи костура в аквариума ? Хапва ли друго освен живи рибки ? Според шефа на сервиза неговия налапвал цялата рибка без да я дъвче и след няколко дена я изплювал осмукана. Има ли такова поведение и твоя ?

Замислям се как ли ще ми стои в офиса един аквариум с костуретки :-)
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Ivan VP написа:Сабанеев, започва книгата си точно с костура. Там пише, че се размножава през май.
Флекс, резката дисипация на костуровата популация може/ само вероятност/ да тръгне и от финансов министър. :D
Тогава според диаграмата заек-лисица. Очакваме повишаване на бабушките във водемите. Ясно, че трендовете са противоположни. Но има изключение. Примерно Панчерево. Там има ужасна популация от бабушки. Им и доста костур. Обема на водема не е голям. Въпреки излавянето на бабушката и наличието на костур и други хищници.
Кой настойчиво съветваше да не се екстраполират механично руските автори у нас, кой, кой ... :roll: Ти ли беше, ПИ ли беше, Вертуса ли...
Все едно. Проф. Сабанеев где жил, там снеговете и ледовете се стопяват към третата десетдневка на май, а зиме по фарватера на Ботническия залив се разхождат с Т34...
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Сабанеев е описал едни малко по-различни костури. Преди време едни руснаци ми заявиха че не съм ловил костури тук, а зебри. Според Сабанеев максималният брой на райетата е 9 (ако не ме лъже паметта) тука съм ловил костури с по 14. А и там където ги е описвал леда пада през април-март.
По темата за размножаването може да се пише много, като се започне от това че дъртите простакеси се размножават веднъж на няколко години и при липса на храна могат да си "изядат" хайвера и се продължи с много много букви. Ама то народа тука знае всичко и няма да му е интересно. Ванка, ако искаш мога да ти дам разни интересни неща за четене и то в хартиен формат :)
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Мнение от taurus »

orion30 написа:Костура е много лош плевел. Изтребва всичко дето е по малко от него. По Анимал Планет даваха за нилския костур как е обезрибил цели езера и реки. И тука има нещо подобно. Във язовир Малко Шарково изчезна шарана след като се завъди костура. :D
и аз мислех така, но вече не съм на това мнение. Костура поради хищната си природа и всеядността си бързо завзема ниши в даден водоем, където е непознат , първоначално натиска популацията на другите видове, но след това природата си казва своето, костура намалява поради по-малкото храна, "храната" пък от своя страна се научава да бяга и да се размножава и след известен период от време, около 5-10 години, се постига баланс във водоема. Това нещо го "видях" на яз.Огоста. Преди да го напълнят догоре, направо вреше от уклей, костур нямаше или беше много рядък. В един момент костура просто завладя язовира, уклей - хич нямаше. От около 5 години насам в язовира се наблюдава добра популация и на уклей и на костур. В един момент имаше и чудна популация на платики. Така че не бих нарекъл костура плевел - той си е просто една риба, която се бори за своето място под слънцето.

А пък местото му колко е вкусно ..... :D
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
orion30
Мнения: 151
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 14:08
Местоположение: Варна, Елхово
получил Браво: 4 пъти

Мнение от orion30 »

Костура е плевел поради факта че за да наддаде няколко грама унищожава десетки килограми дребна риба. Имайки предвидвид дребният му ръст, той отнема шанса на стотици шаранчета да пораснат. Костурите около кило се броят на пръсти. От гореизложените факти става ясно, че е плевел наравно е попчето/яде личинки/ и слънчевката/яде хайвер/. Който изтребва децата на другите е вредител. Добре е след улов да е изтребва защото полза от него никаква. :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Да де, ама в САЩ/ да няма само руски източници/ точно шарана е плевел. Костура е под специален режим за улов в определени щатове.
Като падне шенегенскто споразумение, може и по по друг начин да погледнеме. Не мисля, че костурите над кило са малко. Може да не им знаеме чалъма. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
orion30
Мнения: 151
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 14:08
Местоположение: Варна, Елхово
получил Браво: 4 пъти

Мнение от orion30 »

Е да ама на българския Никулден рецептата с пълнен шаран, едва ли ще се изроди в пълнен костур, въпреки Шенгенските директиви. :D
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

В страната имаме региони, където костура не е сред най-популярните риби.
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от asp-erman »

За костура бих казал, че е не толкова странна риба, а една от най-приспособимите риби към различни условия на живот. Веднъж попаднал в някой водоем, дори и да няма свободна ниша за него, той успява да си я осигури и с времето да я разшири.
С неговата плодовитост и явно голямата оцеляемост на хайвера за кратко време в някои водоеми става доминиращ вид, дори се превръща в напаст ако няма кой да контролира и подтиска популацията му, а това са сома,щуката и бялата риба.
Като пример, на един водоем който посещавах преди години единственият хищник който се ловеше и имаше много стабилна популация, беше бяла риба.Само бях чувал за наличие на рядък костур. Преди около 3-4 години нивото на водоема беше много ниско и бракониерите видяха сметката на бялата. Не е изчезнала напълно, има я тук таме, но за сметка на нея в момента водоема гъмжи от среден и дребен костур, който най-вероятно от голямата си плътност има паразити в месото, а именно от червения панделковиден червей.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Малко е офтопик (ма съвсеееем малко) но имам едно питане към господина Пигов.

Как се държи костура в аквариума ? Хапва ли друго освен живи рибки ? Според шефа на сервиза неговия налапвал цялата рибка без да я дъвче и след няколко дена я изплювал осмукана. Има ли такова поведение и твоя ?
Пепи, малко ме смущаваш с това г-н Пигов. :D
Костура го гледах известно време, но заболя от някакви гъбички. Въпреки водата от чешмата. Рибките ги всмукваше цели. После лягаше на дъното и буквално се ''оригваше''. Видимо доволен, а пред него облак от люспички на клети рибки. Интересно беше изработването на инстинкта за лов . В началото поради това, че по-бавно се завъртваше рибките му бягаха лесно. Но постоянно ги следваше с очи. После взе да ги гони към единия горен ъгъл и там ги приклещваше.
:D
Да се върнем на кулинарния въпрос. Така, дори и след Шенген няма как да заменим шарана с костур. То до сега да бяхме сменили баницата с късмети с щотлен. Примерно. :D
Пример е махлкенския гьол в Дружба. През налачото на 80-те. Както инвазията на метълски албуми на Сони ''нормлака'' имаше и такава на костур. Обаче, това не е доминиращия вид в момента. Остана доста какакуда, слънчавка, шаран и т.н. Не изчезна и гамбузията. Изчезна щуката, уклейката, лина, виолетката и кротушката. Скоро да сте виждали виолетки. Едно време беше пълно. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”