safety first - безопасността на първо място

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
McRebel
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 21:56
Местоположение: Созопол

safety first - безопасността на първо място

Мнение от McRebel »

Чудих се в коя тема да пиша и понеже никоя не ми се стори подходяща, реших да отворя нова. Хубаво е тук да обобщаваме нещата които са важни за нашата безопасност и могат да ни помогнат в екстремна или неочаквана ситуация. Изникна ми един такъв въпрос:

В момента навън вали и гърми, но морето не е бурно, позволява да се влезе с каяк. Смятам че да влезеш в дъжд е интересно предизвикателство, но си мисля до колко това е безопасно. Има ли опасност за каякар в морето при гръмотевична буря? Тук във форума имаме доста стари вълци които можеби имат някакви сведения за сходни ситуации или дори инциденти. Знам че рядко коментират, но ще се радвам да споделят опит.
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от anastas_peykov »

До колкото разбирам ти искаш безопасни предизвикателства. Добре но то тогава няма да е предизвикателство.
McRebel
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 21:56
Местоположение: Созопол

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от McRebel »

Не бе Насе, дори и при хубаво време има риск да не се върнеш. Става въпрос за премерен риск. Ако знам че само докато си покажа носа и ще ме тресне някоя светкавица, естествено че няма да го правя.

Мерси Тишо.
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от anastas_peykov »

До сега не съм чул да има някой рибар утрепан от мълния но никога не е късно. Греблата - алуминиеви или карбонени са проводници но никой не е казал че са опасни и хората си гребът с тях и никой не е проплакал. Сигурно това има някакво обяснение. Според мен гръмотевицата търси най- малкото съпротивление до земята. Когато си на вода примерно река или язовир гръмотевицата никога не би паднала във водата зашото е изолатор дори и да размахваш 10 метров карбонова щека. В тия случай светкавицата ще падне на сушата до теб. Когато ловиш от сушата риба там ситуацията е друга. Ти си стъпал на земята , мокър, хванал тоя проводник в ръка, там е по вероятно да светнеш. Това са само мои размишления които никога не бих изпробвал. До мен е падал гръм и ме е шубе.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от RIMOHIT »

Четейке мненията от линка , който се опитах да сложа, става ясно , че е опасно. Виждал съм светкавица да удря и в морето и в язовири . Падали са близо до мен и се е разрежадло електричество с помоща на карбонова въдица . На Широка Поляна светкавици падаха по върховете на високите борове , но не винаги пътя на най- малкото съпротивление е най- късия път . Според мен Наско се обърка , че водата е изолатор. За жалост знам за жертви.
hobie revolution 13
ato
Мнения: 332
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 0:20
Местоположение: Русе

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от ato »

да водата не е проводник ама само ако е чиста дъждовна вода, иначе когато вали никъде немаше да има ток (сложи й малко калиева основа и нещата се променят драстично)
електропровод - гола жица - порцеланов изолатор захванат за железен стълб който е заземен - и това всичкото го вали дъжд и се стича по него вода , а електропровода е 110 kV примерно....................следствие водата не е проводник , но не е изолатор

а относно линка от другия форум, където е паднала мълнията във водата може да е имало потънал кораб или нещо друго желязно или руда , нещо което е привлякло мълнията

пътят на мълниите е ясен тя стигат до земята , траекторията й е неясна , но е с най - малкото съпротивление
Луд умора нема, яко обикаляне по реката му е майката
Аватар
Vassil Mavrov
Мнения: 26
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 13:59
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от Vassil Mavrov »

Здравейте, колеги мисля, че тук е мястото да попитам какво смятате, че трябва да има в една каякарска аптечка ?
Boat - RTM - K Largo
Sonar - Humminbird PiranhaMAX 170
GPS - Garmin Oregon 450t BG
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от RIMOHIT »

Ако става въпрос за море , може би лекарствени средства предотвратяващи алергичен шок от убождане на отровнте видове!
hobie revolution 13
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от fori »

ato написа:да водата не е проводник ама само ако е чиста дъждовна вода, иначе когато вали никъде немаше да има ток (сложи й малко калиева основа и нещата се променят драстично)
Всъщност каквото и да разтвориш във водата, ако то се дисоциира на йони, водата си става чудесен проводник. Примерно натриев хлорид. Който в морската вода определено не липсва. И особено ако има "катализатор" под формата на дълъг и добре заострен проводим предмет, който значително облекчава разряда тръгващ от земята... Ама то някой хора много обичат да теоретизират :mrgreen:

По повод лекарствените средства - разни такива екстри като превързочни, дезинфекциращи средства, аналгетици, пантенол...
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от anastas_peykov »

Винаги гръмотевицата се движи по пътя с най малко съпротивление. Лошото че никога не знаеш дали седиш на този път. Ако падне около теб също е опасно. За това да не предизвиквам съдбата ги избягвам. А за греблата никъде не съм видял такива предупреждения от производител каквито са както на карбоновите въдици. А масовите гребла са от карбон или алуминий. Има и карбонени лодки обикновенно над 5 метра дълги. При каяк туризма да те хване буря като си на вода и да не може да излезеш или да се скриеш си е съвсем реална ситуация. И в такива ситуации попадат всяка година доста хора. Тъй че ако имаше и най малка вероятност за инцидент свързана с карбонена или алуминиева екипировка щеше да се чуе.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от babydoctor »

Простете, че влизам тук, без да съм каякар, но съм дежурен и скучая. Та...послушайте Фори - водата не е проводник само ако е дестилирана, а такава няма как да имате под каяците си. Какъвто и метал да има по вас, привлича мълниите - има описани случаи за часовници, синджирчета на врата и други такива, та какво остава за весла от метал или карбон. Освен това не забравяйте, че на вода се явявате гръмоотводи, т.е. най-високото нещо в околността. Така, че, умната, пазете се. Що се отнася до аптечка - да, превързочни и дезсредства има смисъл, за всичко друго ще имате време да издрапате на брега, предполагам, не влизате безумно навътре. Успех и...пазете се :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
McRebel
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 21:56
Местоположение: Созопол

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от McRebel »

Благодаря babydoctor, това пояснение за синджирчетата и часовниците е полезно. Що се отнася до греблата, извода е - купувайте си гребла от фибростълко с лопатки от полиетилен и махнете всички метални части от каяка :D Все пак си направете застраховка живот, поне роднините да намажат :D

Добре, стига с черния хумор, открих нещо по въпроса за аптечката в друга тема, в случай на обождане от дракон:
sv.marinov написа:В такива случаи има много подходящи, готови за апликация "писалки". Разрови се за Anapen, Twinject (не е регистриран в Бг., но са две дози...). Лесни за употреба и съдържат точно дозиран адреналин, епинефрин и т.н. Един блистер кортикостероид за през устата и един мощен антихистамин (напр. Xyzal). Всичко това ще ти заеме място за половин кутия цигари в багажа. До болницата ще ти стигне, че и горница. Но при всички положения, дори и да се подобриш - консултация с лекар. А дано не се налага на никой....
и още малко инфо:
...д-р Снежа Златева, началник на клиниката по токсикология към Военноморска болница. Тя посъветва хората да си купуват репелент, когато излизат сред природата, а алергичните - да си инжектират Анапен.
източник: http://www.moreto.net/novini.php?n=21506
Изглежда че в България вече има Anapen
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от gogo26 »

Благодарско за инфото за анапена :!: Наистина много удобна форма за употреба :idea:
Според мен е абсолютно задължителен да го имаме в колата и каяка.
Преди години бяхме на яз.Камчия за риба,тъкмо хвърлихме въдиците и почнахме да правим скарата и един от нашите нещо го жилна.А не е алергичен и няма подобни проблеми,но почна да се подува и задушава.И от там,събирай циганията,газ към Сунгурларе...там пък няма доктор,газ към Карнобат.....кошмар и тотален провал :cry: ....
В "аптечката " на каяка трябва да има:
Анапен,Миг-400,лейкопласт,медрин(против повръщане,морска болест) и бира
Hobie Mirage Outback
Аватар
stih
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 19:12
Местоположение: Балчик, морето, Луда Камчия

Re: safety first - безопасността на първо място

Мнение от stih »

Полезна информация, към която бих добавил и продукт на Durex /обяснявам, че е калъф против наводняване на телефона/ ...за зор заман :-)
Malibu Extreme, Malibu Pro2 Tandem
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”