Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от oldman »

Искам да споделя преживяното но любимия обект с молба за мнения, защото все-още съм раздвоен.
ФАКТИТЕ:
Тролинг при дълбочина около 6 метра. Зверски удар с развиване на почти цялото влакно - едва успях да го спра. Но духаше вятър и се наложи да го следваме с лодката на гребла за да компенсираме вятъра и да навием влакно в запас на макарата. След 40 минути борба, в която само си мислех, че го контролирам се откачи и си замина. Така и не разбрах дали беше толстолоб или сом.
Удали на шад рап 7 см и влакно 0.40.
Защо беше толстолоб:
Голямото и бързо развиване на влакното в първия момент.
След като се успокои не заби към дъното, а се държеше горе - дърпаше настрани, а не надолу.
Не показа никаква умора след 40 минути борба.
Откачи се без видими следи по линията - без изправени тройки и липса на слуз по линията.
Защо беше сом:
След първия скоростен напън нямаше рязко развиване на аванса, а само бавно плуване, с бавно вземане на аванс.
Удари на типично сомско място - на същото миналата година извадих 48 кг. сом.

Може да съм изпуснал някои подробности, но и сега се вълнувам още , като пиша!
Сомът обича смелите!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Иво Ломски »

Яко екшън :D :D :D
Най-вероятно си закачил голям амур или толстолоб. Сома щеше да остави следа по влакното, също така, щеше да спре, да разклати глава, да забие към дъното.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
te4osoma
Мнения: 1881
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от te4osoma »

Имам извадени сомове закачени за опашката и без никаква слуз по конеца...
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Geo »

Не очаквай много хора да изкажат мнение.Подобни неща не се случват често...Интересно ми е колко гази този воблер с това влакно.И по-скоро защо ти и още един твой приятел/съфорумник/,когото много уважавам, използвати такива малки воблери като сте тръгнали за такива :fish4:
Не си мисли,че давам съвети.Просто теб и още двама познавам,които правят тролинг целенасочен за сом и бих се радвал да се видим.Интересен ми е подхода ви към този риболов.
Аз тази година съм бройкаджия,но имам и 4 много добри риби-изтървани!За добро разбрах защо!
Хайде наслука!И ако идваш насам се обади!Кеф ми е да си говоря с такива като вас!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Emo-83 »

Гео и аз се чудя защо рибите се откачат.На мен също ми се случи....както на много колеги преди това.Бях на Сливър и го държах 12мин.Не мога да твърдя колко голям е бил.С тези такъми ориентацията ми е малка....отностно големината на рибата.По конеца имах 1м слуз.Клъвна ми на хлабав аванс.Засекох го и го водих добре.Беше под лодката,но даже не го мернах......вече правех планове как ще насосам Троли и Девла(циганския Господ) ме наказа....хай нанаиси разминагелес....баро мачо ми направи бегонията. :wink: :D :P :D
После ми казаха да ловя на твърд аванс за да се засичал екстра.Ба ли го и до сега не зная кое е правилното. :roll:
Славе ми казва,че малкия воблер сома го засмуквал и всичкото яйце било в супата.Аз все още мисля,че за голяма риба си требе големо дръво. :roll: :fish12:
Определено си има някаква гяволия,която не зная.....радвам се за теб,че ти се отворил защо се случва. :fish5: :fish4:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от VARHARA »

Емо не искам да давам акъл , но ще ви споделя лични впечатления от Ебро.
Първо за големината на воблера.Там най добрите резултати ни дадоха воблери до 100мм не че не извадихме и на 125 мм и на 150мм но най много риби и най с малко гелета имахме на 90-100 мм воблери .Най големите риби също ги извадихме на тях по точно рапала Х рап салватер сещате се нали :wink: Аванса този пусти аванс. Аз също отначало почнах с по натегнат но имаше твърде много гелета, и един изкъртен макородържач на чисто нова въдица. Когато лупне и когато е стегнат аванса при онези мощни притръсквания и опа рибата бегала. Затова започнах да ловя с много разхлабен аванс. Почти нямаше геле. Естествено след хващане на пръчката задължително 1-2 балтий :wink: Това са мой наблюдения. Затова по горе някъде в темите бях написал ,че преминах школовка. Това са мой изводи не казвам че съм прав .Тук сомовете са доста по наплашени и е възможно много по предпазливо да подхождат ,затова да има толкова гелета-кой знае :roll: Ето в събота бях с малкия върхар в лодката /Малък малък колко да е малък -по голям от тейко си :lol: /.Отрепа ги лапето, и нали влиза за първи път тази година го натресе нещо голямо , едвам извади въдицата от стойката подаде ми я щот се шашна , резнах му една балтия поведох го , хубава риба не мога да кажа каква , но след няколко оборота просто се откачи без да я бързам :oops:.Тук знам защо се откачи , защото той влачеше с 60мм воблерче харкор а тройките са прекалено малки за такава риба. Аз цял ден залагам за големи , със здравите тройки и т.н и освен мене си друго едро не хванах. :oops: Ей внимавайте с тройките :lol: :lol: :lol: :lol:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от LVitchev »

Емка,ако някои каже че винаги му се закачат перфектно,значи лъже !!!Сома си удря,ако троиката го нацели на правилното място,няма откачане.Аз когато вадех 11ката на Кърджали,след като го показах на повърхността,с ужас видях че воблера му е над главата :shock: :shock: :shock: Само едното жило на едната тройка се беше забило доста сериозно и за това го извадих :idea: :idea: :idea:После го огледах,и забелязах че едната тройка преди това е била в устата му,откачила се е,и беше направила черта по муцуната на горе около три-четири сантиметра и явно тогава се е обърнал и се е ковнал в тройката над главата.Никога не се знае как си го закачил,докато е под водата,знаеш го много добре и не винаги се забиват тройките както трябва :wink: :wink: :wink:


Аз винаги настройвам така аванса,че да има възможност да взима аванс при положение че удари голяма риба,но и да се засече.Но пък за конец напълно стегнат аванс си е авантюра,и то точно на Ебро :lol: :lol: :lol: Трябва да сте затегнали много аванса при положение че имате такива поражения :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Emo-83 »

Не зная как честно.Слушах Йоско от Троян за хлабав аванс,но Тони Котев и Краси ми го затегнаха....не говоря за яко стегнат аванс. :roll: :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от LVitchev »

Да,казах ти че аз също го настройвам но не много хлабав и не стегнат,до край - никога не го стягам,освен когато вадя риба и е на 100% уморена и пак е настроен да може да се отпуска от тежестта на рибата !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от yankosan »

LVitchev написа:Да,казах ти че аз също го настройвам но не много хлабав и не стегнат,до край - никога не го стягам,освен когато вадя риба и е на 100% уморена и пак е настроен да може да се отпуска от тежестта на рибата !!!

Че това и децата го знаят :shock: :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от LVitchev »

yankosan написа:
LVitchev написа:Да,казах ти че аз също го настройвам но не много хлабав и не стегнат,до край - никога не го стягам,освен когато вадя риба и е на 100% уморена и пак е настроен да може да се отпуска от тежестта на рибата !!!

Че това и децата го знаят :shock: :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
Да,ама децата по някога,от високия адреналин затягат по погрешка аванса и имат счупени вдици :lol: :lol: :lol: Така че,имаше една тема от днес -"Не вярвайте на специалистите" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Всички сме телета,едно пишем а почти винаги друго правим.Знаем как трябва да е,но правим грешки и си плащаме :lol: :lol: :lol: Така е Янич,явно се унасяме в лодките и мислим много за сомовете и забравяме какво трябва да се прави :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Emo-83 »

Грешки не се правят,когато често вадиш риби.Виждал съм хора,които от адреналин въобще не чуват какво им говориш.Мен емоцията от улова ме удря след изваждането на голямата риба......... :shock: :roll: .....кво беше тва :!: :?: :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от LVitchev »

Време е за нови големи риби,не мислиш ли ??? :roll: :roll: :roll: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Emo-83 »

LVitchev написа:Време е за нови големи риби,не мислиш ли ??? :roll: :roll: :roll: :wink:
Мислих,мислих и видях,че с мислене не става. :wink: :D :P :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Среща с НПО - Неидентифициран плуващ обект

Мнение от Geo »

Радвам се,че съживихме една интересна тема и доста полезна.Това което ме провокира да се намеся е изненадата,че 0.40 монофил може да води воблер shad rap 7 см.и дълбочината ще е от порядъка на 3м.
Другото е, че сериозни тролингисти използват малки воблери за трофейни риби.Но с монофила се убедих , че е напълно възможно.Аз все пак разчитам на здрави и доказали се воблери,с куки които не биха ме подвели.
Говорите за аванса.Аз ползвам мек аванс и плетеняк 0.23.Но при засичане палеца ми стои на мястото си :wink: .
Независимо,че загубих 4 битки със сериозни риби,тази година е най-успешната ми.Не искам да говоря много.Изводите са направени.Сега е време за разходки с лодки и кльонк.Да наблегнем на него мисля аз и желая успех на всички!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”