--Усеща ли сома метала

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от LVitchev »

bekata76 написа:колеги тука сме не да се заяждаме по междуси а просто да споделяме мнения от нашата риболовна практика така че да си бъдем полезни един на друг!!! аз лично при риболов на дъно с внасяне от лодка използвам голям камък вързан със сезал и прекрепена тънка корда около 40-50см към вирбела на повода така че като ми удари приличен сом къса тънкото влакно с камъка и рибата остава само с куките в уста ! практикувам го в пресевните с много дървета !аз ловя единстванно ито само на риба с прилични размери и не мога да ис позволя да сложа олоово което да го влачи където си иска из дърветата1
То,уж това е идеята,но има хора които нито си имат понятие от разни неща,нито приемат знанията на другите,нито искат да се научат !!! Такива хора,като ги захапеш,после се чувства обиден,макар сам да си е показал простотията на яве.Вместо да се скрие и да не се мярка,напъва още и още та и тези които не са го разбрали колко е прост,да вземат и те да го разберат :lol: :lol: :lol: аз отговорих на питането и каквото знам го казах,всички хванати до сега риби са биле с оловна тежест,вече има и камъни за тежест както казах и тепърва,хората ползващи ги ще пишат и да правим сравнение :wink: :wink: :wink:

А ти колега,на този метод,имаш ли успехи,то аз така ловя щука в течащи води и спокойно внасям примамката дори и в клони и храсти !!!С по-голяма тежест и много тънко влакно за да се къса веднага след засечката и дори и да се закачи тежестта за клон няма проблем.Е,това го правех през младежките ми години,научих го стари рибари,дадо ми,баща ми и други хора,с които ходех за риба.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от quietriot »

всяка риба усеща със страничната си линия метала а защо Макс вие е казал по горе :wink:
колко я дразни е друга работа.
Pol™
Мнения: 615
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 9:24
Риболов: шаранжийски - МИНИМУМ
Местоположение: шоплука
Обратна връзка:

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от Pol™ »

Сома няма странична линия. Мустачките вършат подобна работа.
Всичко друго, но не и лицемер.
Може да ме настроите, но не и да свирите на мен!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от LVitchev »

Взе да става интересно :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :fish1: :fish1: :fish1:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от Diman »

Pol™ написа:Сома няма странична линия.....
Охоо...ако беше така отдавна да е изчезнал като вид, Pol. Истината е, че сома няма ясно изразена странична линия, разбирай ясно видима. Има силно развита странична линия, която преминава в специален осезателен орган в предната част на главата.
Да се прави връзка между вкус и странична линия е грешно. Сома възприема вкуса чрез вкусови рецептори, които се намират по цялото тяло, но най-вече в мустачките и устната кухина.
Обонятелните органи улавят молекули само с определена големина(много дълга тема, няма да ви пълня главите с глупости). Дали молекулите на металните съединения са от тях, аз не знам, както не знам и много други неща. Как реагира сома на метала- припомнете си как захапа стрелата на водолаза. Яростно. Значи металните елементи по линията не са оправдание за бездействието на риболовеца. Визирам себе си.
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от long2dogs »

bekata76 написа:---
Всичко е написано за оловото - просто чети в темата и ще го намериш. няма смисъл от преговаряне :wink:


Pol™ написа:Сома няма странична линия. Мустачките вършат подобна работа.

На теб приятелю ти липсва нещо много по-сериозно от страничната линия на сома (който всъщност не страда от липса на такава :wink: )
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от Emo-83 »

Диман е прав,а сома има ярко изразена странична линия.......освен това заедно със змиорката има силна свръх чувствителност към еликтрическото поле.Това също му помага при улова на храната.Мир Богоев е написал,че сома няма странична линия.....прощавам му незнанието. :wink: :D :P :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Pol™
Мнения: 615
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 9:24
Риболов: шаранжийски - МИНИМУМ
Местоположение: шоплука
Обратна връзка:

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от Pol™ »

Мир Богоев така и не го прочетох. Гледал съм (Дискавъри предполагам) и сега само си потвърдих нещата от някои източници в нета, за да несе излагам.

Моля ДА НЕ СЕ ЗАЯЖДАТЕ!


А Вичев да си ....
Всичко друго, но не и лицемер.
Може да ме настроите, но не и да свирите на мен!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от quietriot »

Pol™ написа:Мир Богоев така и не го прочетох. Гледал съм (Дискавъри предполагам) и сега само си потвърдих нещата от някои източници в нета, за да несе излагам.

Моля ДА НЕ СЕ ЗАЯЖДАТЕ!


А Вичев да си ....
Ми спазвай добрия тон тогава,............... :mrgreen:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от LVitchev »

Ооооооооо,Пол,още като стана сутринта,вече съм Ви теглил майните на няколко индивида като тебе,така че много си закъснял,отдавна съм ти го на..ал ,още в 6:30 тази сутрин,всички предни сутрини и за в бъдеще се надявам да се сещам за вас всяка следваща сутрин.Имаш ли сърбеж като станеш,да знаеш аз съм :fish6: :fish6: :fish6:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от franko »

Струва ми се ,че изчерпахме темата с оловото :wink: :D .
bekata76
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 14:39
Местоположение: стара загора
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от bekata76 »

колеги нямам такива научни познания за металите но имах щастието да живея и работя три години до една от най сомаджийските реки в европа! река по в северна италия бях близо до град кремона на 50-60 км по надолу по течението реката ми беше на 6 км от където живеех именно там се запалих по риболова на сом ! незнам да ли осеща метала или не но просто популацията на сом в цяла българия е малка в сравнение с река по там е раят за всеки сомаджия пожелавам ви поне везнъж в живота да посетите и да риболовствате на река по! там стига човек да има подходящете такъми и щого де познания за живота и начините на хранене на тази риба ще може да хване подобаващи сомове!! но за жалост тук в българия нее така и за то ва си чешем езиците и се мъчим да разберем за що не кълве и какви са причините но причината е само една ширищото се браконерство и хищничиския нрав на българина !!!
Аватар
miroslavpetkov
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 22:08
Местоположение: Варна
получил Браво: 1 път

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от miroslavpetkov »

Ето отличен камуфлаж на сомски олова :D
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от Pike1 »

Изображение

:wink: :D
MEMENTO MORI
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Усеща ли сома метала

Мнение от karakolev »

Вирбела не трябва ли и той да се скрие с термо шлаух или някакво покритие ?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”