Какъв акумулатор за лодката ?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от Tomahawk »

Благодаря на всички за съветите . След консултация с по запознати от мен , се стигна до бюджетното решение на AGM акумулатор. А именно MONBAT Megalight Power . Утре го очаквам при мен.
Поздрави. :fish3:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
MartiX5
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Авг 09, 2010 17:54
получил Браво: 1 път

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от MartiX5 »

Привет. Каква е цената на бюджетното решение, че напролет трябва да купувам за моята лодка? Ясно ми е, че цените се променят за това време, но искам да знам ориентировъчно.
MartiX5
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Авг 09, 2010 17:54
получил Браво: 1 път

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от MartiX5 »

Благодаря за скоростния отговор. :)
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от Tedo »

и защо ви е АГМ акумулатор за лодката - 3 пъти по-скъп е от обикновен автомобилен... Дори да изкара 3 пъти по-дълго (в което се съмнявам), пак не е на сметка...

аз ползвам обикновен Монбат 44Ач купен от МЕТРО за 70лв - вече 3-та година няма проблем... а се е случвало да стои по 40 дена... Не се е налагало да го зареждам досега...
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от shkarcheto »

Аз пък от Монбата не съм доволен след точно 1 година експлоатация му се ....а,
след последното ми ходене на морето се беше разредил до 7.5волта само от стоене 15 дни в гаража, след това го зареждах колко пъти не държи, не съм го хвърлил още понеже се надявам да не е сдал багажа, но повече Монбат няма да си взема, засега съм се спрял на Варта и Оптима, понеже и аз обмислям варианта за 2 акумилатора в лодката. тези последните дажи при пълен разряд , след това са си ОК, а Монбат изтървеш ли го да се разреди под 80% после ядове. Може и аз да съм каръка, ама засега Монбат не искам да виждам.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от Tedo »

shkarcheto написа:... а Монбат изтървеш ли го да се разреди под 80% после ядове. Може и аз да съм каръка, ама засега Монбат не искам да виждам.
не съм забелязал такава зависимост, а моя първото лято го удавих в морето - бях оставил лодката по обед полу-издърпана на брега докато обядвам... обаче беше дигнало вълна, завъртяло лодката напряко и вълните през нея... беше догоре с вода и поне 100кг пясък вътре... като бръкнах биеше ток, а + клемата се беше разтворила във водата :shock:

Изгребах водата, смених клемата и без да правя нищо на акумулатора, моторът запали и си работеше ОК... Оттогава 2.5 години никога не съм му правил подръжка... Мерил съм го многократно и си е в нормата...

Може пък моят да е бил най-качествения Монбат :mrgreen:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от shkarcheto »

Tedo, аз една година го ползвах и бях супер доволен от него, но не може акумулатор в добър изряден вид, след толкова нормална експлоатация, за 15 дни в гаража да се саморазреди до 7.5волта, може и аз да съм бил каръка и да съм попаднал на дърво, но до тук бях с Монбат, а колкото до АГМ технологията, която казват от Монбат,че правят за морското си изпълнение, то няма грам АГМ в изработката им. Акомулатора ми на колата е Варта и 5 години не съм го докосвал да го възбудя даже, няма и нужда, не пада не се разрежда и прочие, какво да кажа и да очаквам тогава от морското им изпълнение, да скъпи са, ама като сменя за 3 години 3 керливи Монбата ето ти цената на Вартата. Тук за Оптимата не говоря, това е доказала се технология и няма въобще да коментирам. Иначе колеги ползващи Монбат са имали като твоя проблем заливане с вода, ама при мен от нищото....
нещо. Така, че винаги ще има и доволни и патили, аз пък съм от патилите и не искам да чувам за тези дървета повече. Честина Нова Година!!!! и безпроблемни и безаварийни часове на вода.
Поздрави
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от spookymiro »

Tedo написа:и защо ви е АГМ акумулатор за лодката - 3 пъти по-скъп е от обикновен автомобилен... Дори да изкара 3 пъти по-дълго (в което се съмнявам), пак не е на сметка...

аз ползвам обикновен Монбат 44Ач купен от МЕТРО за 70лв - вече 3-та година няма проблем... а се е случвало да стои по 40 дена... Не се е налагало да го зареждам досега...
Аз също като Тедо съм с обикновен акумулатор 44 А/h. Само че е ИСКРА.
Сонара ми е цветен и сравнително мощен (хъми 788), имам инвертор и вентилатор.
Вечерно време свалям акумулатора от лодката и го ползвам за осветление на бивака.
Осветявам се с енергоспестяващи крушки които захранвам през инвертора.

Акумуратора го зареждам с 80W алтернатор от двигателя докато влача през деня.
Това ми е напълно достатъчно. Тази година ще ми е четвърта с него.
Зареждал съм го няколко пъти, когато съм влачил по-малко а съм го изразходвал доста за осветление или разни други електроуреди - през 1000W инвертор съм захранвал бормашина и ъглошлайф.

Що се касае до монбат - имам фронтера 2.2 дизел. Купих я лятото на 2008-а. Още е с акумулатора с който я взех - монбат 95 A/h. Два пъти съм забравял колата на контакт с включено нещо и са ми давали ток да запаля. Тази година гризнах дървото с калпава нафта от Еко и съм въртял по 1-2 минути докато запаля сума време докато я изгоря.
Мислех да го сменям преди тази зима, щото ще му е пета при мен ( нямам представа при предишния собственик колко време е бил) ама реших да го оставя и да видя докога ще го бъде.

Поддръжката на акумулаторите ми се изразява в това, че веднъж годишно ги доливам с дейонизирана вода за да не останат клетките сухи.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от max »

По отношение на AGM технологията - доказала се е многократно. Акумулаторите Optima са име. В момента са собственост на Varta и те пуснаха акумулатори с тази технология и своята марка Varta Profesional.

Ако говорим за Момбат - аз монтирам от тези акумулатори от 2007г. до днес и все още нямам рекламация (освен Иво). Смисъла да сложиш полутягов акумулатор AGM е че:
Имат много по малък саморазряд от обикновените.
Издържат много повече цикли на разряд
Позволяват много по дълбок разряд.
Имат усилени клетки които издържат на удари и сериозни вибрации.
Не се нуждаят от обслужване.
Между тях и Оптима има пропаст както като цена така и като качество - 100А Момбат е около 400лв. а 2 по 55А заедно с касата и оригиналните кабели са доста над 1000лв. (това е пакет необходим за модерен ел. двигател)

Стартовите акумулатори са създадени за моментни , ударни консумации с висок ампераж и последващо моментално пълно зареждане. Всякакъв друг режим скъсява живота и намалява капацитета на тези батерии. В една лодка е необходим малко по различен тип батерия. там цикъла на зареждане доста често не е пълен, а консумацията е по малка но много по продължителна.

И един съвет към хората които ползват полутягови и тягови акумулатори - след всеки цикъл на разреждане заредете батерията до максимум, за това не винаги е достатъчно да покарате 10-15 минути с бензиновия мотор.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от Булстарите »

Ние продаваме тези:
Изображение

Чисто морски на нормални цени :wink:
182 Ah - 390 лв.
125 Аh - 320 лв.
120 Ah - 290 лв.
90 AH - 270 лв.
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от shkarcheto »

На мен ми остава една опция да замеря моето дърво с товарна вилка и да разбера дали работи и задържа в нужните граници под товар или не.
Ако задържа, ще го спася да поработи още известно време, ако ли не.......на боклука, но така или иначе съм с мисълта за 2ри акомулатор в лодката.
Ще видим, тези нови технологии си искат съответната консумация.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от ribata402 »

Шакарче нещо нети е наред работата,някаде имаш пропуски .Или имаш отечка някаде.Аз сам с два броя и до тука няма проблеми.Провери дали не изтича в покои някаде ток..
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от shkarcheto »

Няма отечка Светльо, 10% от Монбатите дават дефекти, надявам се да не съм в това чусло, обикновенно им гори една от клетките, сръбските Конче са доста по-добри, а са на същите пари.
Акомулатора го зареждам догоре и след една седмица пак е паднал от стоене вкъщи, имам една надежда за спасение с него, макар че да знам че е сдал багажа и гледам към една Оптима.
Не знам как ще я караме с тези новите сонди AS360SSI, там ако не вържеш захранването директно към главния ел.панел на лодката си отпиши акомулатора след една седмица, забравиш ли го
прекасвача на таблото вкл. пресушава ти се електролита за отрицателно време..... :wink: Поздрави от мен, ако го бива бива, ако ли не, не искам и да чувам за дървото Монбат. Хайде стига с тези
акомулатори да го е.....Кажете кога ще седнем на маса????
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв акумулатор за лодката ?

Мнение от max »

shkarcheto написа:..........................и гледам към една Оптима.
........................
И Оптимата гледа към тебе :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”