Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Риболовният рай – Риба Роха, Испания

Здравейте приятели,

Настоящият разказ описва едно невероятно преживяване в риболовния рай, наречен Риба Роха-Испания, на един млад риболовец, търсещ нови и запомнящи се риболовни емоции.

Пътуването

След много сериозна подготовка и предварителна организация, която протече около един месец, потеглих към мечтаната дестинация на 04.09.2011г. /Неделя/.
Тъй като предприех това пътуване сам /и сам войнът е войн/, най-изгодният и бърз начин беше със самолет до Барселона /330 евро с включени 3 багажа/ и от там rent-a-car /130 евро за 8 дни + 30 евро за горивото/.

Изображение

Пътуването до Барселона трае около 3 часа, а от летището до camp-a, хващайки крайбрежните магистрали през Tarragona, имате още около 2 часа и половина с нормално каране в рамките на ограниченията. Риба Роха /Riba-roja d'Ebre/ се намира на около 180 км. северозападно от Барселона. Язовирът е построен по поречието на река Ебро, която е най-дългата и пълноводна река в Испания /910 км./ Пътят преминава през живописни планински райони, с чудесни гледки, каньони и разбира се покрай самата величествена река.

Изображение

Изображение

Около 22 часа местно време, пристигнах благополучно в Camp-a. Използването на GPS е задължително при такива пътувания, тъй като вариантите за избор на маршрут не са малко и може много лесно да се объркаш. За разлика от България, където имаме само един път, който може да се нарече магистрала, в Испания магистралите представляват една мрежа от пътища, свързани със сложни детелини, кръгови кръстовища и пр., а слизайки от магистралите, вариантите се умножават.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Camp-a

И така, акустирайки на паркинга на Welscamp Riba-roja /Wels в превод от немски език означава Сом/, започна приключението. Като един истински Survivor бях избрал престоя ми там да бъде на палатка, поради което започнах разпъването й, надуване на дюшека и приготвяне на спалния чувал. Това бе горе-долу багажа, който се помещаваше в сак №1. Предвидливо бях си взел две консерви с храна – вкусните български гозби – „боб със свинско” и „боб с кюфтенца”, които ме спасиха в този късен неделен час. След като консервите бяха ликвидирани, вече можех спокойно да поема въздух в очакване на едноседмичния non-stop риболовен маратон, който ме очакваше сам сред девствената природа и изобилието от риба.

Welscamp e разположен на няколко километра от стената на язовир Riba-roja, в първия голям залив, на около 50 метра над нивото на водата, от където се разкрива величествена гледка.
Има различни възможности за престой
– от палатка /около 220 евро за 8 нощувки/, кемпер, рибарски бунгала, луксозни бунгала, хотел, до риболовни корабчета.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Къмпинга е разположен сред маслинова горичка, с хубава сянка и всички условия необходими за къмпингуване – закрити душове с топла вода, беседка с пейка и маса, хладилник, фризер, барбекю, чисти тоалетни, ток, ежедневно почистване на всичко изброено по-горе.
Бунгалата предлагат малко по-луксозен престой от избралите като мен палатка, разбира се и на малко по-висока цена, но при група от четирима души, цената на човек за спане в бунгало става доста
прилична /около 250 – 300 евро за една седмица/.
Точно под къмпинга и бунгалата се спускат два бетонни пътя до залива, които водят до изградения кей за лодките, риболовното магазинче от което можеш да си купиш стръв /червеи, живи рибки – малки и големи, змиорки, пелети и пр./ и всякакви риболовни такъми, ресторанчето в което готвача приготвя храната на избралите да се хранят на готово, място за спускане на за колесарите, хотелчето и останалата база на camp-a.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Ден първи:

Първата ми задача след като хубаво се наспах, бе да заредя хладилника с провизии. Запътих се към най-бликото възможно място за пазаруване, което е гр. Flix, който се намира на около 15 км. от camp-a. В селцето Riba-roja, което макар и по-близо /на 7 км./, нямаше супермаркети, за което имах и предварителна информация. Бързо се ориентирах в обстановката и намерих добър супермаркет, от който си закупих всичко необходимо - храна, вода, биричка, безалкохолни, скара за барбекюто в случай че не хвана риба. Това последното би следвало да е по-скоро шеговито казано, но все пак, знае ли човек. Я по-добре аз да си се подсигуря! Напълних колата и обратно към базата. За съжаление нямах време да се разходя в това много приятно малко градче, разположено също на река Ебро, но пък за сметка на това дългът зовеше.
Пристигайки в camp-a веднага се насочих към риболовната база и кея с лодките. Там ме пострещнаха любезните домакини - всичките германци, начело със собственика. Получих си риболовния лиценз с карта на язовира и инструкции за риболова там /40 евро, който важи за една година/, лодката - около 4,50 метрова метална лодка с мотор 13,5 или 25 коня с два пълни резервоара /250 евро за седмица без горивото, което се плаща по около 1,5 евро/л накрая/, сонар /30 евро за седмица/, бидонче за стръвта /безплатно/. Накрая получих и много пожелания за успешен риболов и разбира се „На слука”, както и да се превежда това на немски.
Хората там наистина са много точни, любезни и учтиви и ти помагат за всичко, за което ги помолиш, като започнеш от някой тип монтаж, който не ти е познат /например монтажа на буй с клипс система/ , съвети за монтажа на кльонк, съвети за избора на място, различните начините на риболов, удачни за улова на различните видове риби, за конкретното място, ежедневна информация какво къде кълве, колко, кога и т.н. Дори ти предлагат да ти изчистят, и не просто изчистят а филетират рибата, която си уловил и която искаш да си запазиш.
Всичко, което ползваш и купуваш ти се записва на един специално изготвен лист /сметка /, който се води на твое име и която сметка се плаща на края на престоя. Можеш да си купиш, както направих и аз, дори нещата от витрината, като специално изработени кльонкове, направени само за Welscamp от един от най-добрите майстори на кльонка в Германия.
Можеш да ползваш въдици под-наем ако нямаш подходящи или не си успял да си вземеш тъй като си със самолет. Като едно малко отклонение от темата, но не съвсем, е въпросът за преноса на риболовните такъми при пътуване със самолет. Моите такъми бяха събрани в сак №2 и в специално изработен от мен тубус за въдици, представляващ багаж №3. Тубуса, поради липсата на подходящ в магазините, си изработих сам. Използвах ПВЦ тръба φ110, с една пластмасова капачка и една гумена за да се слага и маха по-лесно.

Капачките от вътре са уплътнени с дунапрен, за да пазят от удари, а за самият тубус си уших калъф с дръжки, което даде цялостен завършек на средството, с което трябваше да се транспортират въдиците. Така успях да взема цели 8 въдици /2 за сом, 2 за влачене, 3 телескопа, една за спининг/. Всичките въдици пропътуваха пътя до Испания и пристигнаха обратно в София невредими.

Изображение

Изображение

И така, до ранния следоябяд вече бях сглобил всички въдици, подготвени за различните видове риболов /за дребна риба за стръв, за по-едра риба за стръв, за бяла риба на плувка, за влачене, за спининг, за сом/, стабилно хапване и „АТАКА”.

Нямах търпения от къде да започна. Тръгвайки с лодката всяко едно място в язовира, заливче, отвесни скали, шавари, паднали дървета, ти се струват перфектни за риболов. Реших да започна с тролинг, което едновременно с риболова, щеше да ми позволи да разгледам язовира, да проуча релефа и дълбочините, да видя къде се намират рибите, пък и да се опитам да хваня първата си риба на Riba-roja. Първоначално риболова не тръгна много добре. Имаше късания, някои от които не бяха от потънали дървета, а може би от сериозни риби, тъй като на едната въдица бях заложил на воблери със значителни размери. Навлизайки в един от големите заливи, точно пред носа в по-плитката част, върхът на едната пръчка рязко се огъна. Спрях лодката и започнах да навивам. Отсреща се усещаха подръпвания, явно не на голяма риба. И ето го, първото сомче от Риба Роха – риба около килограм.

Изображение

След това веднага последва втори тегел и нов удар, този път на блек бас /черен костур/, около 700-800 грама, който оказа доста съпротива. Това бяха перфектните риби за стръв, които бяха запазени с перспектива за предстоящият нощен риболов на кльонк.
Не оставаше много време до свечеряване. Направих още няколко тегела на същото място, но без успех. Насочих се към няколко много добри места даващи надежда, че крият големи риби и подготвих мултипликаторите. След безуспешна смяна на няколко места, се насочих към нашият залив. Вече беше тъмно и рибата стана много активна. Чуваха се постоянни плясъци на малки, големи и огромни риби. В залива пред кея с лодките се събираше доста дребна риба, което провокираше и хищниците. След още около час упорито кльонкане, без наличие на удари, вече бях доста уморен и реших да поспя, за да съм свеж и да започна втория ден, както подобава – на изгрев слънце. Равносметката беше две риби – малко сомче, добър блек бас, риба която не бях улавял до сега както и няколко късания. Все пак за няколко часа резултата беше положителен. Можех да легна доволен в очакване на утрешния ден.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Ден втори:

Вторник 6,30. Часовникът зазвъня нетърпеливо. Скок от легнало положение, бързо оправяне и бегом марш към лодката.

Изображение

Денят премина доста динамично в редуване на различен тип риболов, пълноценна почивка и силна храна.
След като получих информация, че през нощта един от гидовете заедно с двама риболовци-туристи са хванали 5 сома на кльонк в посока заливите към стената, реших да се подсигуря със стръв за по-сериозен нощен риболов. Оказа се, че там влаченето не е предпочитан риболов, или поне не е в тази част на язовира, където дълбочините са значителни /до 25 метра/, като на два метра от брега дълбочината е 7-8 метра. Момчетата работещи в camp-a не ми препоръчваха особено влаченето. Почти всички ловяха на плувки 8-10 грама, на жива рибка /малки червеноперки/ закотвяйки се близо до скали или пред шавари от по-плитката страна на язовира /10 -15 метра/.
Взех си една кутийка шарени червеи и се запътих към близките шавари, където без захранки, кюспета, хляб и т.н. само със стръв шарен червей, хванах 15-тина червеноперки около педя и още двайсетина малки за бяла риба. Живарника, който беше прялят в голям син бидон, беше пълен и готов за вечерта. Около час тролинг без резултат и следваше прибиране за обедна почивка и дрямка под маслините.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Условията, които предлагаше къмпинга, позволяваха да си приготвиш хапване, както подобава – скаричка на барбекюто, салатка, студена биричка от хладилника.....

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След това лирично кулинарно отклонение следваше най-логичното – лек следобеден сън под маслиновите дървета, придаващи много специфично усещане в тези топли следобеди. Времето през целият ми престой беше като по поръчка. Около 30 градуса през най-топлата част на деня, до 21-22 градуса през нощта, което позволяваше да спиш на стайна температура, но на открито през нощта, а през деня да събираш слънчеви лъчи под подухващия ветрец, без да чувстваш онзи тежък задух на горещите летни дни. Септември може би е един от най-добрите месеци за риболов на това място.

Изображение

Ето така се живее до 100 години!
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

След пълноценната почивка беше време да поемам към язовира. Реших да направя няколко тегела преди да дойде сомското време. Въпреки не много добрите резултати от тролинга до момента, не се отказвах и упорито продължавах да кръстосвам язовира, макар и да бях единствения, който практикува този вид риболов в тази част на язовира. Хората в преминаващите покрай мен лодки понякога ме гледаха доста странно, когато виждаха поставените в стойките въдици и влакната зад тях. Явно не това беше най-подходящият начин, но отказване нямаше. За сметка на това всички бяха усмихнати, кимайки или поздравявайки с ръка, позитивно настроени, което личеше от начина по който комуникираха и разкзваха за успеха си през деня, но най-важното което усетих, беше нагласата с която тези хора бяха тръгнали да риболовстват. Те бяха отишли да прекарат времето си, наслаждавайки се на хобито си и знаеки че рибата е там, има я, много е и ще я хванат. Пък и да не я хванат – все едно. Точно тази настройка и начин на мислене те кара да се чувстваш различно, да започнеш да мислиш по-друг начин – нещата за които си струва да посещаваш различни места, култури и народи.
Другото нещо, което прави впечатлетие е изключителната чистота. Никаде не можеш да видиш пликче, найлонче, пластмасова бутилка или какъвто и да е друг отпадък, както на сушата, така и във водата. Всеки който е избрал да лови от брега, след като напусне мястото, на което е прекарал един, два дни а дори и седмица, го оставя така сякаш никой не е стъпвал там преди. Това се прави не само защото има глоби, но най-вече заради начина на мислене на хората. Те знаят, че дори и повече да не отидат там, ще има други след тях, които биха се чуствали некомфортно и дори зле, ако намерят на мястото избрано за почиква отпадъци, на фона на тази прекрасна природа.
Следвайки този ред на мисли, спазването на всички останали правила беше в реда на нещата, дори и при липсата на проверяващи. Какво да правиш – манталитет. Риболовните лицензи включваха определен участък от язовира, който започваше от стената и завършваше на 10 км. от нея, обхващащ и поречието на една от вливащите се сравнително големи рекички. Пускането на рибите не е задължително, но въпреки това рибите се улавяха, снимки и обратно във водата. Единствено се задържаше по някоя по-добра бяла риба, която немците си филетираха и слагаха във фризерите. Не разбирайте обаче, че говорим за т.нар. „месарница”, която наблюдаваме по нашите водоеми. Просто някоя друга вкусна бяла риба, която да метнат на скарата или занесат вкъщи, което на фона на количеството, което можеш да уловиш /5-10-15 броя на ден ако ловиш само бяла риба и уцелиш мястото/ дори е абсолютно незначително.
Нещото обаче, което ми направи най-голямо впечатление беше, че всеки един от туристите-риболовци в camp-a си оставяше такъмите /въдици, кутии с воблери, чанти с принадлежности и т.н./ вътре в лодката без да ги прибара обратно в бунгалото, палатката или колата. След като едно от момчетата от Welscamp забеляза, че аз си прибирах всичко обратно от лодката, ми каза усмихнато, че няма проблем да си оставя всичко за удобство в лодката. Просто никой няма да открадне нищо, дори и през нощта. Това не се е случвало. Бях малко притеснен единствено през първата нощ, но след това го приех като нещо нормално и всичко си седеше така както го бях оставил без да мисля, че в лодката има вещи за например над 1 000 или 2 000 лева. А защо това да не бъде и тук, в България? Всичко зависи от самите нас.

Изображение

Нощта наближаваше и аз поех в посока към дъблоките заливи преди стената, където миналата нощ колегите бяха хванали 5 сома, три от които над 1,5 метра. Интересното е че там сомовете ги мерят не на килограми, а на метри. Това е може би така, тъй като сомовете се пускат обратно, с полагане на съответната грижа за запазване на рибата жива и здрава, без да бъде окачвана на куки и въжета по дърветата. Надявах се, че ще имам успех, може би не същия като на колегите, но поне някоя малко по-сериозна риба. До този момент най-голямата ми риба на кльонк беше сомче около килограм, а общия брой риби уловени на кльонк – 2. Тези „значителни” постижения бях натрупал последните два сезона и вече започнах да си мисля че или наистина вече няма риба в българските водоеми или може би аз нещо бъркам . Първото е ясно че е така, а второто го приемах с ясното съзнание, че това все пак не е никък лесен риболов, аз все още съм в началото. Все пак имах вече опита от доста излети, както и нощни такива, така че нищо не ми оставаше, освен да видя какво мога.
Двете сомски въдици бяха подготвени. Едната беше направена с монтаж на директно олово, единична и тройна кука, а другата с голяма 300 грамова тапа и отново единична и тройна кука. Обичам да експериментирам, както в случаите, когато нямам успех така и когато имам.
Приближих първият залив, прегледах релефа и заложих стръвта – две червеноперки от тези по педя, които бях уловил през деня. Заливът беше съвсем малък, по-скоро една чупка, която предхождаше един по-голям залив. Мястото ми хареса, тъй като имаше доста изразяваща се разлика в дълбочините - от 14 метра падаше на около 7 метра, а в самото начало на залива имаше потънали дървета. Това изглеждаше, че е мястото както го пишат в дебелите книги. Вече беше тъмно. Тишина. Водата беше гладка като тепсия и съвсем лек ветрец подухваше, така че да носи много бавно лодката – отново като по учебник. Започнаха да се чуват плясъци на риби, някои от които бяха определено на много големи екземпляри. Рибата се активизираше и плясъците зачестяваха. Това радваше ухото и даваше допълнителни надежди, че може нещо да се случи. След две три преминавания през малкото заливче, на поредното, малко преди лодката да приближи плитчината и да събера въдиците за нов опит, въдицата на директно олово започна да вибрира. Леко се наклони върха, след това се разтресе. Нещо се опитваше да ми отмъкне стръвта. Последва малко по сериозно накланяне на върха. Реших да засичам. Рязко дръпнах въдицата и тя започна да вибрира. Навих няколко пъти и усетих, че има нещо отсреща, но не оказваше особена съпротива. Казах си – отново някое от онези бебенца сомчета ми изяде стръвта. В този момент обаче, както бях неподготвен, усетих нещо много силно да дърпа, върха започна да се накланя без да мога да удържам въдицата. Едва успях да я задържа и да не я изпусна, но в същото време върха почти беше опрял борда на лодката и можеше да се счупи цялата въдица. Аванса поддаде съвсем леко, но не достатъчно, че да овладея ситуацията. С движение на въдицата напред към водата, за секунда успях да взема предимство. В този момент рибата тръгна на обратно под лодката и цялата въдица беше потопена надолу във водата. Чак тогава аванса започна да отпуска повече. Лодката се извъртя от зверското дърпане на рибата и най-накрая успях да заема позиция, да хвана здраво въдицата и макарата. Рибата се стрелна към брега и аз просто се опитвах да я удържа. Изведнъж линията олекна. Всичко това се случи толкова бързо, че ми мина като кинолента. Това така да дърпа една риба го бях гледал само в You Tube. Определено рибата беше от онези, за които всички тук бяха дошли – чудовище над 2 метра. Уви, рибата дори не беше скъсала. Беше се откачила и когато навих влактното, на куките имаше един клон. Рибата беше се скрила обратно в скривалището си сред потъналите дървета. Както казаха едни германци, посещаващи за девета поредна година това място, рибата там още преди да клъвне знае къде ще се скрие. Трябваше си сериозен майсторлък, за да имаш успех на това макар и толкова изобилстващо от риба място. За около минута гледах с празен поглед клона, който извадих вместо риба и осъзнах, че това може би е била рибата на живота ми. Е, има и други риби на живота ми. Та нали точно за такива емоции бях дошъл.
Продължих да облавям района, обходих и следващия залив, и не след дълго късмета отново ми се усмихна. Първоначалният удар беше доста сериозен и след силна засечка рибата тръгна. След няколкоминутна борба първия сом беше в лодката. Рибата беше около 10 кг. или с по-голяма точност 9,480 кг


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Е това вече беше нещо или поне за мен беше така, тъй като колегите които са хващали много такива сомове, търсят след това наистина „the big fish”. Рибата беше уловена около 22 и 30 часа. А нощта едва сега започваше.
Продължих да настоявам в същите два залива, този с потъналите дървета в който се криеше голямата риба и този в който улових първият си голям сом.
Не след дълго последва нов удар – още по силен от този при десеткилограмовия сом. Рибата определено беше доста по-силна. В този, както и при предния удар обече, вече бях подготвен и не дадох никакъв шанс на рибата. Не бързах. Търпеливо изморявах рибата с регулиран аванс, без резки движения и умело водене. След няколко силни пляскания и засилване към дъното, рибата се предаде и влезе в лодката.
Чудесен екземпляр малко над 1,5м. и около 20 кг. Ролетката и кантарчето бяха под ръка за документиране на събитията. Меренето на такава риба се оказа доста трудно за сам човек в лодка. Убедих се защо тези риби се измерват на дължина, а не на килограми.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това беше тръпката, която очаквах да получа. Тези, които са изпитвали това чувство ме разбират, а на тези които все още не са, пожелавам успех да го усетят някой ден.
Заснемането беше малко сложна задача, тъй като оставяйки на самоснимачка фотоапарата в единия край на лодката имах десет секунди да изтичам до другия край, да вдигна сома и да застана в някаква подходяща поза. Сложна операция – но не и невъзможна. Както се казва – няма невъзможни неща. За тази силна риба не е проблем да седи и малко по-дълго на сушата без това да е проблем, но все пак скоро пое пътя към дълбокото. Сега вече знаех че първият удар, онзи зверският, при който рибата избяга в подводната гора е бил наистина на чудовище. Този двайсет килограмов сом въпреки значителната си сила, не можеше да сравнява с „влака”, който бях закачил. Но влакове много – поне това важеше за Риба Роха.
Вече беше около 1 и 30 часа. По плясъците личеше, че рибата видимо продължаваше да е активна. Отново не след дълго имах нов удар. Рибата този път беше около 5 килограма. Прилична съпротива от нейна страна, а аз се наслаждавах на борбата. Въдиците, които бях взел за сом не бяха типичните сомски въдици от една част. Бях взел други доста здрави и стабилни въдици от две части, тъй като изискванията за багаж на авиокомпанията не позволяваха тубуса, респективно въдиците да бъдат по-дълги от 1,60 м., поради което оставих „тоягите” от една част в къщи. Именно това, че тези въдици бяха по-гъвкави и не толкова яки колкото „колците” от една част, ми създаваше и допълнително удоволствие от по-трудното изваждане на рибите.
Междувременно имах и други удари на въдицата с тапата, които завършваха с рязко дърпане и открадната риба. Метода с директно олово беше по-резултатен.
Към 3 часа реших да се насочвам към camp-a, като преди да се прибера смятах да пробвам и в нашия залив.


Изображение



Там след около половинчасово „тропане” се показа и четвъртия сом за тази вечер. След като овободих влакното, така че при удар свободно да се развива, първото кълване веднага даде успех. Тапата потъна рязко и изчезна за секунда към дълбокото. Засичане и рибата беше там. Показа се сомче около 3 килограма.
Четири риби за една вечер, един „зверски” удар на огромна риба, няколко празни удара. Това се оказа много повече от колкото очаквах.

Изображение

Изображение

Изображение


Време беше за сън след тежката борба със силните риби и среднощното риболовно бдение.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Ден трети:

Денят започна около 9:30. Слънцето напичаше вече все по-силно палатката, в която както повечето знаят става много бързо като в парник, а спането в парник не винаги е много приятно. Поизлежавах се малко извън палатката докато преосмислях станалото през изминалата нощ. Какво ли ме чакаше днес? Закусих обилно и реших да започна риболова отново със снабдяване със стръв за нощта. През деня не беше много удачно за риболов на кльонк, тъй като подухваше вятър, който носеше по-бързо от необходимото лодката, парашут нямах. Освен това рибата не беше така активна както през нощта и заради по-горещите часове. Това пък беше възможност да разнообразя риболова с други видове риби. Отново се вързах при същите шавари както предния ден, но този път рибите бяха изчезнали някъде. Хванах едва няколко малки червеноперки, но тези от по педя, които всъщност ми трябваха, ги нямаше. От България бях си донесъл и две кутийки със сладка царевици, малко дребни пелети и две пликчета по-едри пелети. Подхвърлих малко от всичко, плюс малко шарени червейчета. Рибите изглежда реагираха и започнах да хващам и от по-големите червеноперки. Изведнъж, едната плувка рязко потъна. Засекох, но не беше дребосък, не беше и червеноперка от една педя. Беше нещо по-упорито. Много внимателно поведох рибата, тъй като бях на 0,12 мм повод. След малко в кепчето попадна огромна червеноперка от над 500 грама, клъвнала на сладката царевица. Това беше повече от перфектна стръв за големите сомове. Не след дълго, плувката с царевицата се скри отново и на хоризонта се показа втора, още по-голяма червеноперка – може би над 800 грама. Така до обяд вече имах малки червеноперки за бяла риба, среден размер червеноперки от 100-150 грама и две огромни „перки”. Всички риби бяха прибрани в един голям широк живарник, който взех безплатно от camp-a и който позиционирах на един от кейовете с лодките - голямо удобство. Мошех да си хващам и пълня там и по-големи количества стръв и само да минавам и да си зареждам бидончето с нови попълнения.
Време за почивка и планове за вечерта.
Реших да си почина и да събера повече сили, тъй като предната нощ беше доста дълга, а бях спал едва 4-5 часа. Около 18:30 часа приготвих въдиците и стръвтта и напред към неизвестността. Отново поупорствах на тролинг и отново същият неуспех. Нямах дори и почукване. За два часа – толкова. Слънцето залязваше зад планините и се отправих към вчерашните дашни заливи. Съдейки по плясъците, тази вечер активността на рибата ми се стори по-слаба от предишната нощ. На едната въдица беше заложена една от големите червеноперки, а на другата червеноперка от калибъра 150 грама. Два часа упорито сменяне на местата и облавяне на същите заливи но без успех. Интересното беше, че към едрата стръв имаше много голям интерс, като на няколко пъти върха се разтрисаше, но до силен удар не се стигна. Рибата беше силно нахапана, но пък за сметка на това си плуваше все едно е на състезание. Може би това бяха малки лакоми сомчета, които налитаха на нещо, което не можеха да лапнат. Около 23:30 часа обаче, на малката червеноперка, която беше заложена на въдицата с тапата последва удар. Засекох и борбата започна. Битката не протече дълго и сом около 10 кг. се озова пред обектива. Това доста ме обнадежди, тъй като до сутринта имаше цели 7 часа.

Изображение

Изображение

Изображение

След още час в любимите ми вече заливи видях, че нещата не са като през миналата нощ. Смених мястото, като се отправих на няколко километра в обратна посока, в един от ръкавите, където високи отвесни скали обещаваха по-добра слука. Тъй като вятъра се усили, тъкмо тези места бяха значително по-добри, понеже бяха на завет и движението на лодката не беше прекалено бързо. След като и тези места не дадоха резултат, се отправих към базата, за заслужена почивка. Равносметката – един сом 10 кг., няколко откраднати риби, сред които и двете огромни червеноперки, на които разчитах много за улавяне на голямата риба.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Ден четвърти и пети:

Ставането около 9:30 часа беше неизбежно поради напичащото слънце. Тоалет, закуска и отново лека дрямка под сянката на маслиновите дръвчета. Планът за деня отново беше улов на стръв до обяд, след което почивка и след обяд тролинг или риболов на плувка за бяла риба и блек бас до привечер, а нощта – отново за сом. Този ден опитах ново място за малките рибки, в едни доста обещаващи шавари в началото на вливащата се наблизо река. След като напълних живарника и бидончето с риби и беше време за обедна почивка.
Около 16:00 часа мотора на лодката забръмча отново и се отправих към един залив, който бях харесал предния ден. В самото начало на залива имаше отвесни скали и дълбочина около 8-10 метра – много подходящи за бяла риба и блек бас. Приготвих две подвижни десетграмови плувки и заредих въдиците с малки червеноперки. Не след дълго едната плувка потъна рязко. Отворих скобата и влакното започна бързо да се развива. След като изчаках да развие 20-30 метра влакно, реших че това е предостатъчно и рибата е налапала стръвта. Обрах и засекох, но въдицата не се огъна. Извадих малката риба, цялата нахапана и почти без люспи. Последваха още пет-шест празни удара. Накрая извадих един не много голям блек бас – около 400 гр, който запазих за стръв. Явно рибките им бяха големи и не успяваха да ги напалат, така че да се закачат на кукичката. По-малки рибки, за съжаление нямаше. Опитах на силиконови примамки, но нямаше интерес към тях.


Вечерта наближаваше. Нямах много време тъй като в 18:30 беше планирана официална вечеря – барбекю за гостите на camp-a, организирана от домакините.
Събрах плувките и се отправих към едни места където смятах да похвърлям от ръка на попери. Имах информация, че блек баса много налита на този вид примамки и че също така този вид риболов е много динамичен и емоционален. Блек баса обикновено привечер излиза на повърхността да гони дребната риба. Когато се хване, скача силно над водата. Освен това е доста борбена риба и е удоволствие да бъде хваната. Облавяйки районите близо до отвесните брегове, вместо на блек бас се натъкнах на едни други интересни обитатели на водема – шараните и белите амури. Замятайки за пореден път попера при преминаването покрай едни паднали дървета, тъй като бях прав в лодката и имах по-голяма видимост, успях да видя преминаващ покрай мен огромен шаран, може би не по-малко от 15 кг. След него премина и втори, и трети и четвърти. След тях и един огромен бял амур. Всички бяха 15-20 кг. парчета. Не се изплашиха особено от лодката, но аз бях изумен от огромните риби. След около 50 метра имаше друго паднало дърво, а там какво да видя отново – други огромни шарани и амури. Веднага се върнах при предното дърво и приготвих една въдица с царевичка. Вързах се за дървото и зачаках. След две-три минути се показа първият шаран. Поднесох му стръвта точно пред устата, а той се завъртя и я подмина без никавъв интерес. След него един амур също не прояви никакво внимание към царевицата. Приготвих още една въдица, на която заложих една огромна пелета, потопена в ягодов дип. Тази стръв бях взел точно за такива огромни шарани. Интересно, но и тази стръв не беше интересна за тях. Преминаваха си спокойно под лодката без да покажат никаква настървеност. Заложих и на троха. Отново нищо. Какво е чувството само, под теб да плуват такива риби, да им поднесеш на тепсия храната, а те така аристократично да те подминават. След около час мамене на шараните, осъзнах че по-скоро те ме примамват, отколкото аз тях. По разказите на един от германците от camp-a, разбрах че не е лесно да надхитриш тези капризни шарани. След като той три дена ги е примамвал като мен, на четвъртия шараните са започнали да кълват и е имал цели 5 удара. По неговите думи такава риба тръгне ли, не можеш да я удържиш. Пет удара – пет брутални късания. Рибите се скриват дирекно в дърветата или шаварите. Въпреки че при мен нямаше нито един удар, емоцията да примавам такива риби, виждайки ги и подавайки им стръвтта директно пред устата, беше невероятна.
Дойде време и за гала-вечерята-барбекю и се отправих обратно към лагера. Домакините бяха се подготвили повече от перфектно. За старт имаше приготвена прясна средиземноморска салата, топли току що приготвени огромни скариди на тиган с леко пикантни подправки, хайвер който си мажеш на хрупкав пресен селски хляб, испански маслини, биричка и безалкохолно на корем. След това дойде тежката артилерия. На барбюкото се заредуваха хрупкави бекончета, пържолки, наденички, зеленчуци и сиренца на скара ..... Всичкото това удоволствие срещу 14 евро – едва ли можеш да получиш по-добра цена за такива гозби, доби и в България.
Трудно можеш да си помислиш за риболов след такава богата трапеза. На масата бяхме около 10-12 човека, от които 99% германци и един българин – аз. Германците, познати със своята не особена разговорливост потвърдиха този факт, като се бяха съсредоточили основно върху храната. Радващото е, че имаше и такива, които се отпуснаха и приказката тръгна. Може би това се дължеше донякъде и на леко алкохолното коктейлче, което ни спретна готвача. Хората бяха доста интересни – баща /около 55 години/ и син /около 30 г./, които бяха отседнали на риболовно корабче и които са за девета поредна година на това място. Използваха това време да споделят емоциите си, да прекарат незабравими мигове и най-вече да бъдат заедно. Споделихме риболовните резултати до момента, кой, къде, какво, кога и т.н. след което следваше заслужена почивка.
Заслужената почивка обаче за мен беше обратно в лодката и „бегом” към сомските места. Бях събрал сили и нови надежди за поредната нощ. Луната бавно изгряваше на хоризонта, нещо което в последстие разбрах, че е фактор оказващ много голямо влияние върху поведението на сома. Видно от предишните нощи, активността на рибата намаляваше, което се отразяваше и на улова. Пълнолунието беше близо – до един, два дни и все по-малко се чуваха плясъци на риби. Тази нощ бях особено упорит. Цяла нощ сменях от добро към по-добро и перспективно място, но уви. Само няколко леки подръпвания, но без серизен удар.
Посрещнах изгрева без улов.

Изображение

Това може би е най-хубавото време за един риболовец – да си вътре в язовира на изгрев слънце. Критичната точка на съня беше отдавна преминала. При такова време, едва ли на някой ще му се прибира да спи. Така направих и аз. Продължих риболова, като се отправих към онези отвесни скали, при които предният ден имах доста празни удари. Надявах се, че сутрин рибите ще са по-активни от колкото привечер. На път се отбих до лагера, за да заредя с рибки за стръв. Заметнах, и първата бяла риба беше заловена. Беше съвсем малка – около половин килограм, но много подходяща за стръв. Последваха още няколко подобни риби до около килограм. За съжаление някой от рибите бяха доста нагълтали и нито ставаха за стръв, нито за пускане. Все пак се опитах да спася някои от тях и някои да отделя за стръв ако оцелеят. Получи се интересен риболов. Отново обаче имаше доста празни удари. Така и не успях да прилъжа тези блек басове и да им хвана цаката. Знаех, че са трудни и капризни, но чак толкова.

Изображение

Изображение

Изображение

Около 10 часа смених тактиката. Отново заложих на тролинга, но този път на места на които не бях пробвал. Влачейки близо до брега, на един завой видях трима човека да се суетят. Бяха нагазили до кръста и определено позираха за снимки. Предположих, че са хванали голяма риба и бързо извадих воблера, за да се приближа по-близо. Когато приближих, се оказаха двама от риболовците-туристи от лагера, заедно с един от риболовните гидове. Бяха прекарали вечерта в риболов на буй, където бяха уловили сом над 2 метра, който успях да мерна от далеч за секунди. Тъй като сома е бил уловен привечер по тъмно, е бил завързан с въже за брега, след което сутринта хората се бяха върнали за подобаваща фотосесия. Жалко че не можах да видя отблизо този великан. Попитах колко беше голяма рибата, а момчето ми показа само едно въженце. Каза че рибата е над два метра със сигурност, защото въженцето, което си беше взел е точно с размер два метра. Мястото беше много много добро за сом. Имаше много разчупен релеф, потънали дървета, прагове и пр. Беше добро и за бяла риба. Заложих големия магнум и започнах да кръстосвам устието на залива. Сонара показваше наличие на много риба.
След около час, точно при преминаването от по-дъблокото към по-плиткото, върха на въдицата се огъна, а аванса засвири като на закачка. Спрях двигателя и рибата започна да дърпа на тласъци. Чудесна бяла риба, около 3,5 кг.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Рибата беше доста силна и издръжлива, което ме накара да се замисля дали не е възможно да я запазя за стръв. Бях решил да пробвам системата на буй, където колегите ползваха за стръв спойно риби до 5-6 килограма. Нещо немислимо на други места, а немислимо и за мен до този ден. За съжаление не успях да запазя рибата, която занесох в лагера. Там получих положителни отзиви от колегите, тъй като рибата беше добра, макар и теоретично в язовира да имаше много такива, които никак не беше лесно да уловиш. Това говореше и факта, че колегите германци, които упорстваха ежедневно за бяла риба, нямаха уловен подобен екземпляр.
Така приключи риболова за деня. Отново добри емоции и добър резултат. Разнообразен и много динамичен риболов.
Рибата беше филетирана за мен от едно от момчетата от лагера, което предложи услогите си. За чистенето на рибата имаше създадено специално място, с мраморен тезгях, остри ножове, мивка и фризер където да си съхраняваш уловената риба. Само беше необходимо да си сложиш листче с името, за да няма объркване. Дори ми предложиха да ми приготвят рибата. Бях прекалено уморен и го оставих за следващия ден. Сега трябваше да поспя, след една дълга безсънна нощ.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Ден шести и седми:

Последните два дни бях решил да посветя на риболова на буй. До сега никога не бях опитвал този вид риболов и беше чудесен момент да опитам. Цялата системата на буй с клипс /голяма шамандура, чувал за камъните и въже за позициониране на шамандурата, помощно въже, клипс, тапа/ струваше скромните 2 евро на ден. Взех две системи за последните два дни и подробно разпитах момчетата от camp-a за начина на монтаж, подходящи места, дълбочини, и т.н. Насочиха ме към едно место, на около 2 км. от лагера, в един малък залив и много потънали дървета. Там казаха че са били улавяни доста от онези над 2 метра исполини.
Събрах всичкия ми необходим багаж за следващите два дни – палатка, дюшек, спален чувал, храна, вода, стръв, системите на буй, въдици, и отпътувах към дивото място.
На снимката, в далечината сред дърветата се вижда палатката, която стоеше като наблюдателница и от която щях да очаквам да чуя звънеца на въдиците, като сигнал че има голяма риба на другия им край. Лагера беше устроен. Въдиците позиционирани. Оказа се обаче, че разпъването на системата на буй не е никак лесно, особено при наличието на не много слаб вятър. Все пак след повече от два часа борба, двата буя бяха заложени. На едната въдица за стръв послужи един блек бас около 400 гр., а на другата червеноперка около педя. Белите риби, които запазих, вече ставаха само за скарата.
През първата нощ звънците така и не се чуха. Рано сутринта реших да проверя дали въобще има стръв на куките. При проверката на едната от двете въдици, при придърпването на влакното с ръка, нещо започна упорито да се съпротивлява. Не беше нещо голямо, но определено имаше риба. Рибата дори не беше успяла да откачи влакното от щипката и да разклати звънеца. Системата явно беше направена наистина за големи риби.
Придърпайки до край влакното, на куката имаше сомче около 3 килограма, което последва приказката „от устата за гъба”. Рибата беше заложена за стръв. Както споменах няколко пъти, това можеше да се случи само тук. А на мен това вече ми изглеждаше нещо съвсем нормално.


През последния ден реших да заложа на системата „всичко или нищо”. На едната въдица вече имах три килограмова стръв, но другата си стоеше дребосък около педя. Запалих лодката и се отправих към близките заливи да хваня някой друга бяла риба, която да отиде на буя. Когато заложиш веднага уловената бяла риба, тя може да издържи дори дни, ако не е наранена при хващането.
Заложих този път на риболова от ръка на един от успешните за там и за мен воблери Hardcore на Yo-Zuri. Хванах три бели риби с различен размер, като най-голямата /между 1-1,5 кг./ отиде директно на буя.

Всичко беше като по учебник – буй, голяма стръв и перфектно място. Само трябваше да удари. Не бях много убеден, че ако клъвне някоя риба над 2 метра, ще успея да я извадя или че няма да счупи въдицата или да скъса влакното, но тактиката беше – „да клъвне пък каквото стане”. Лодката беше акустирана в заливчето, влакната изпънати, въдиците вързани с по един карабинер, за да не ми ги отмъкне някой звяр и така в започна отброяването на последните часове риболов на Риба Роха за първото ми посещение там.
Залеза беше особено интересен тази вечер. Само можеш да се наслаждавам на гледките, които се разкриваха пред мен.


За съжаление луната се появи в цялостната й форма – имаше пълнолуние. Нощта потвърди факта, че пълнолунието влияе върху активността на сома в негативен аспект. Удар нямаше. Може би ако бях заложил на по-малка стръв, щях да хвана някой по-малък сом, но само така можех да хвана голямата риба. Подобен риболов понякога означава няколко дни без кълване, но накрая чакането винаги си струва.
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

Отпътуване:

На следващия ден предстоеше пътят на обратно до Барселона и самолета за София. Стягане на багажа, оправяне на сметката и сбогуване с приятните домакини на Welscamp Riba-roja. По път минах през селцето Riba-roja, което се оказа едно приказно място със стари сгради, стръмни тесни улици, площадче в центъра на селото, на което имаше кафенца и ресторантчета носещи автентичната атмосфера на Испания. Всичко това те връща може би 50-100 години назад като усещане. Всичко беше много по-различно от големият град, но в същото време беше толкова завладяващо. На стената под един железопътен мост, на края на селото, имаше изрисувана фауната на Риба Роха, с едни много интересни цветни картинки.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Взех си довиждане с това уникално място, с надеждата догодина пак да дойда.

Изображение

Пожелавам на всички български колеги да посетят това място и да изпитат емоциите и духа на Риба Роха.
THE END
ivanmj
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 16:38
Риболов: основно сом, бяла риба, щука, костур,
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ivanmj »

на тези на които им е харесал репортажа и им се ходи на товя място, тази година възнамерявам пак да отида там между 07 и 16 Септември.

пуснал съм и отделна тема за това:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 29#p740029" onclick="window.open(this.href);return false;
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от ribata402 »

Браво колега напълними душата,отдавна не бях чел толкова хубаво преживяване.Изкарал сиси чудесно и ако бехте повече хора щеше дае още по добре...Направо таиничко ти завиждам,за красотата в която си си прекарал чудесно,заредил сисе и положителна емоция,и си имал време да поговориш със себеси..Още един път браво за репортажа...Мисля ,че трябва да има и продалжение от другите дни...Несе стискаи ми показваи... :) :) :)
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от carbolino »

Баси и пича да се юрнеш сам до Испания да тропаш по нощите с кльонка.Батенце ти си уникален 8)
Разказаното от теб ми напълни душата и ти благодаря за което.
Аватар
mario67
Мнения: 410
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 13:55
Местоположение: София
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от mario67 »

Невероятен разсказ! Все едно и аз бях там! Поздравления колега!
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от krasimir »

Може би най-хубавия и подробен репортаж, който съм чел някога. Евала колега. :fish3: Между другото неможах да го изчета... ще продължа тези дни пак. :oops: Благодаря за гледките, рибите и всичко споделено. Хората си имат риби и това е удоволствието да си ги ловиш. Дано някой ден и аз се добера до техните езера, но за други риби. :lol: Сомовете още не ме вълнуват.

Жив и здрави да си.
cArl0sm0Ya
Мнения: 65
Регистриран на: Пет Апр 08, 2011 14:27
Риболов: В момента само с директен телескоп :)
Местоположение: Перник

Re: Riba Roja Испания - Риболовният Рай 09.2011г.

Мнение от cArl0sm0Ya »

Едно голямо БРАВО за желанието и ентусиазма да се надигнеш оттука и да идеш да гониш митичните сомове. От все сърце ти пожелавам следващия път да имаш слука с риба над 2м, защото го заслужаваш! А самия разказ ти е уникален, усеща се все едно всички прочели го, сме били там. Голям РЕСПЕКТ към тебе и продължавай в същия дух! ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”