Какво всъщност е слайдера???

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
diado_iago
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 16:40
Местоположение: София

Какво всъщност е слайдера???

Мнение от diado_iago »

Какво всъщност е слайдера??? Аз винаги съм си мислил че слайдера е подвижна плувка закачена на две точки. Обаче след последната статия която прочетох и видях прословутия слайдера в който даже трябва да мушнем метал от електрод вече хич не вдявам какво аджиба всъщност е това слайдера. Есента на язовир Огоста местните специалисти ме направиха смешен с техните слайдери монтирани на болонезе а аз с мача висях като .......... и на моя една риба те хващаха по 5-7. Ще съм много благодарен ако някой вдигне малко мъглата по тази тема :shock: :roll: :?:
KARAMEL
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:00
Местоположение: Пловдив

Мнение от KARAMEL »

Колега,нещо си объркал като си ловил с мача(най-вероятно монтажа).Ако с болонезе и слайдер(плувка за болонезе - подвижна) е по-резултатно да се лови,защо тогава на последното световно англичаните ловяхя с мачове и ваглери(само че леко утежнени в основата,а главната тежест е на метър - метър и нещо от куката).
Между другото в каталозите на известните фирми на слайдер се показват подвижни плувки за риболов с болонезе.При видовете ваглери се споменава,че някой модели са подходящи да се използват като слайдери.
Ако се съди от английското "slide"(което означава плъзгам(се)),то следва че и ваглерите(подвижно закрепените) и подвижните плувки за болонезе могат да се нарекат "slider float",на български - слайдер.Единствено разлика има във формата на плувките - за болонезе или за мач.
Така ги разбирам нещата.
pero
Мнения: 203
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 15:46
Местоположение: София

Мнение от pero »

Аз също под слайдер разбирам подвижна плувка през която влакното преминава през две точки.
Наистина KARAMEL е прав - англичаните на всяка подвижна плувка викат слайдер.
В Белгия те ловяха на мач с ваглер и му викаха слайдер. В coarse fishing се обяснява, че слайдер е вид риболов т.е. всеки риболов с подвижна плувка е слайдер.
Основното предимство на слайдера /вече като плувка/ е че при придърпване и с помоща на дългата въдица плувката не потъва и така няма шанс да се изпусне кълване, докато при ваглера се губи време докато се изправи, а много често рибата кълве веднага след придърпването. Друго предимство е по-точното и по-бързо определяне на дълбочината.
Пламен е голям риболовец...!
--------------------------------------
Доброто, което правиш днес,
Ще бъде забравено утре -
Въпреки това, прави добро!
pero
Мнения: 203
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 15:46
Местоположение: София

Мнение от pero »

За да подкрепя моите думи ето два линка:

слайдер: http://www.sensas.fr/siteuk/produits_uk ... lo2_uk.htm

ваглер: http://www.sensas.fr/siteuk/produits_uk ... ant_uk.htm


според мен всеки който се интересува от риболов на плувка и фидер трябва да прегледа този сайт има интересни неща!
Пламен е голям риболовец...!
--------------------------------------
Доброто, което правиш днес,
Ще бъде забравено утре -
Въпреки това, прави добро!
KARAMEL
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:00
Местоположение: Пловдив

Мнение от KARAMEL »

Pol,може да си сложиш каквато поискаш плувка на каквато и да е въдица.Но,ако си сложиш на мача слайдер(подвижната плувка за болонезе) и ако ловиш в язовир(неподвижна вода) как ще накараш влакното да потъне изцяло под повърхността на водата?В такъв случай се губи смисъла да се използва подобна плувка за мач.Ако пък си на река - по добре да ловиш с болонезе.
Най-добре се използват съответните плувки със съответните пръчки за съответните условия.Малко философско,ама е така :) .Всичко опира до по-лесното контролиране на линията върху захраненото петно.
Абе,то като има риба и с дрянова пръчка и коркова тапа ще ги ловя :D :!:
Гост

Мнение от Гост »

Благодаря за изчерпателните отговори. В мен от всичко прочетено до сега изниква един такъв извод: ваглера е вид слайдер??? т.е. всяка подвижна плувка е слайдер в това число и ваглера.Или нещо не съм разбрал добре?
Гост

Мнение от Гост »

А Карамел, аз тогава бях объркал много неща най-важното от които захранката, но не мисля че бях объркал монтажа защото до мен ловеше Румен Монтаеца със същия монтаж и той ловеше точно толкова колкото и аз :D :D :P
diado_iago
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 16:40
Местоположение: София

Мнение от diado_iago »

Извинете госта бях аз :oops:
KARAMEL
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:00
Местоположение: Пловдив

Мнение от KARAMEL »

И така става - всичко подвижно е слайдер.Но лично аз предпочитам на подвижните плувки за болонезе да казвам "слайдер".Ваглерите си са ваглери.Разделям ги на "фиксирани" и "подвижни".
diado_iago, значи и двамата сте се изложили :)
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

KARAMEL написа:И така става - всичко подвижно е слайдер.Но лично аз предпочитам на подвижните плувки за болонезе да казвам "слайдер".Ваглерите си са ваглери.Разделям ги на "фиксирани" и "подвижни".
diado_iago, значи и двамата сте се изложили :)
Статията, която е прочел колегата Дядо Яго е наистина объркваща и то защото не са обяснени нещата, които се изписаха по тази тема тук. Аз също се омотах, но благодарско на Перо и Карамел - сега всичко е ясно .. :D

НАСЛУКА
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

SASHO написа:
KARAMEL написа:И така става - всичко подвижно е слайдер.Но лично аз предпочитам на подвижните плувки за болонезе да казвам "слайдер".Ваглерите си са ваглери.Разделям ги на "фиксирани" и "подвижни".
diado_iago, значи и двамата сте се изложили :)
Статията, която е прочел колегата Дядо Яго е наистина объркваща и то защото не са обяснени нещата, които се изписаха по тази тема тук. Аз също се омотах, но благодарско на Перо и Карамел - сега всичко е ясно .. :D

НАСЛУКА
:oops: И аз благодаря ,но не е лошо да доразвиете темата и със линии /СХЕМИ/ и за двата вида РИБОЛОВ :?:
Аватар
croco
Мнения: 67
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 15:30
Местоположение: varna

Мнение от croco »

http://www.jcpoiret.com/bapw/index.html ... che_63.htm
Ако някой владее добре френски
отгоре от падащото меню изберете- montages
гост

Мнение от гост »

нищо не си объркал язовира е особен ,аз от 5 години ловя със слайдер на мач . един от дясно на тебе на Огосто есента.[/b]
diado_iago
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 16:40
Местоположение: София

Мнение от diado_iago »

Ха-ха-ха сега съм по-спокоен вече благодаря Гост.
Гост

Мнение от Гост »

Дядо Яго ,едва ли младоците знаят кой е Румен, затова рядко влизам във приказките ,като гост
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”